online-egitimler-bogazici-enstitusu
İçerik Pazarlaması İle Marka Değeri Oluşturmanın 5 Yolu

İçerik Pazarlaması İle Marka Değeri Oluşturmanın 5 Yolu


Ülke çapında bilinen bir marka olmak kolay bir başarı değildir kuşkusuz. Ancak yüksek geri dönüşleri düşünüldüğünde bunun için çok yoğun bir çaba göstermeye ve zorlu yolları geçmeye değer. Zira marka konumuna geldiğinizde artık potansiyel müşterileriniz size güvenmeye başlar. İşte bu güven satışı tetikleyen oldukça etkili bir mekanizmadır. Bunu sağladığınız takdirde satışlarınızda, prestijinizde adeta tavan yapacaktır.

Peki marka değerini nasıl oluşturacaksınız?. Bunun bir çok yolu var. Ancak biz maliyeti en düşük bir metoddan bahsediyor olacağız. Bu metod İçerik Pazarlama. İçerik Pazarlaması İle Marka Değeri Oluşturmanın 5 Yolu ‘nu öğrenip burada anlattığımız şekilde uygulamanız çok önemli. Sürecin sonunda sizi çok şaşırtacak sonuçlar alacaksınız. Peki o halde hadi başlayalım. Ancak önce konu bütünlüğü açısından İçerik Pazarlaması kavramını açıklamakta fayda var.

İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik Pazarlaması, hedeflenen potansiyel müşteri kitlesine ulaşıp bu kitlenin dikkatini çekmek ve güven oluşturmak amacıyla fayda sunar tarzda periyodik, kaliteli, ilgili içerik oluşturma ve yayma işlemlerinin bütünüdür. Yüksek kalitedeki içerikle potansiyel müşteri hem bir nevi eğitime tabi tutulur hemde odak noktası marka üzerinde yoğunlaştırılır. Bir süre sonra bu bağ daha çok güçlenecek ve süreç sonunda hedef kitle sitenizi sektörde otorite olarak kabul edecek ve güvenecektir.

Marka Değeri Nedir?

Çok sorulan bir soru. Marka Değeri Nedir?. Marka değeri, bir markanın müşteriler arasında kazandığı güveni ve markanızı konusunda uzman olarak görülme, kabul edilme derecesini ifade eder. Sağlam ve ikna edici içerik, aktif bir online varlık ve sosyal medya üzerinden katılım gibi çeşitli faktörler otoriteyi ciddi anlamda etkiler.  İçerik Pazarlaması ve Marka Değeri konusunda gerekli açıklamayı yaptıktan sonra artık ana konumuza devam edebiliriz.

İçerik Pazarlaması İle Marka Değeri Oluşturmanın 5 Yolu

1 - Hedef Kitlenizin Sorularını Yanıtlayın

Eğer bunu yapmıyorsanız, sektörde otorite olmanıza daha net bir ifadeyle marka olmanıza imkan yok.  Zira insanlar, aradıkları bilgileri markalarda bulduğunda güvenmeye başlarlar. Bu global çaplı araştırmalarla doğrulanmış bir durumdur. Dolayısı ile  web siteniz düzenli olarak bu cevapları içeren kaliteli makaleler sunmuyorsa size neden güvensinler?

Üst düzey değer sağlayan yerinde, ilgili ve kaliteli içerik oluşturarak, markanız için daha fazla farkındalık oluştururken aynı zamanda otorite kurabilirsiniz. Başka bir ifadeyle, sizi tanımayanlar için kendinizi bir uzman olarak konumlandırabilirsiniz.

Arama motorlarında herhangi bir konu için arama yapan kullanıcılar belirli bir anahtar kelime yada konu için arama yaptıklarında en üst sırada sizin web sitenizin yer aldığınızı gördüklerinde, kaliteli bir firma olduğunuzu dolayısı ile bu sebepten arama sonuçlarında üst sıralarda listelendiğinizi düşüneceklerdir. Bu size karşı oluşacak güvenin ilk aşaması.

Çok basit bir örneklendirme yapalım. Herhangi bir besin maddesinin örneğin mandalina diyelim. Google arama kutucuğuna ”mandalina besin değerleri” yazdığınızda karşınıza zengin bir sonuç çıkacak. Bu sonuç ilgili web sitesinin sonuçları. Google bu siteyi ilgili konulardan dolayı referans olarak kabul ettiği için sonuçları bu şekilde listeliyor. Yani google bu siteyi otorite kabul ediyor.

Artık birçok insan içinde söz konusu site bu konuda bir otorite konumunda. Dolayısı ile örneğin bu site ürün satışı yapmaya başladığı vakit kullanıcılar son derece güvenle alışveriş yapacaklardır. Zira site bu konuda güvenilir bir marka konumunda. Peki bunu nasıl yaptı?. Tabiki sadece içerik pazarlaması ile. Peki bu stratejiyi siz nasıl uygulayacaksınız? Şöyle; Önce hedef kitlenizin neyi merak ettiğini net olarak öğrenin. Böylece işin %50 lik bölümünü tamamlamış olacaksınız. Bundan sonrası düzenli ve kaliteli üst düzey makaleler üretmek.

2 - Haber Değeri Taşıyan Raporlar Ve Araştırmalar Oluşturun

Otoritenizi göstermenin en iyi yollarından biri, yeni bilgiler ve anlayışlar ortaya çıkarmaya devam eder tarzda kaliteli içerikler oluşturmaktır. Bunu, orijinal araştırmaya öncelik vererek yapabilirsiniz. Yeni verilere dayalı olarak kendi çalışmalarınızı, anketlerinizi ve raporlarınızı oluşturduğunuzda (diğer bir deyişle veri gazeteciliği gerçekleştirdiğinizde) ya da yeni öngörüler ortaya çıkardığınızda, sadece okuyuculara değer sağlamakla kalmaz, aynı zamanda medyaya sunabileceğiniz materyallerede sahip olursunuz.

Bu size çifte fayda sağlar. Şöyleki; Medyada yer almak size tahmininizin ötesinde yüksek kaliteli geri bağlantılar (backlinkler) getirecektir. Üstelik bunları elde etmek için siz uğraşmayacaksınız. Bizzat kendileri kendi çalışmaları vasıtası ile bu bağlantıları gönderecek.  Böylece Google bu alanda sizin otorite olduğunuzu kabullenecektir.

Tabiki sadece link verilerek geri bağlantı kazanmaz aynı zamanda birçok otoriter gazete ve dergide, ünlü bloglarda adınız ve markanızdan bahsedilerek makaleler üretilir. Kaliteli kaynaklarda doğrudan marka isminizin geçmesi google ‘ın size yeni bir otorite değeri daha ataması ile sonuçlanır. Artık bilinen ve güvenilen bir markasınız.

3 - Diğer Markalarla İş Birliği Yapın

"Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim” şeklinde ifade edilen bir söz vardır. Ne anlama geldiğini biliyorsunuz. Bu pazarlamada da aynısı ile geçerli olabilir.

Bizzat sizinde saygı duyduğunuz ve kullanıcıları tarafından sevilen diğer markalarla uyumluysanız, onlarla diyalog ve ilişkilerinizi iyi yapılandırıyorsanız onlara duyulan güvenin bir bölümünün size aktarılması mümkündür. Dahası onlarla aynı zamanda işbirliğide yaparsanız, markanızın adını daha süratli bir şekilde potansiyel müşterilerinizin karşısına çıkarıyor olacaksınız.

O halde şimdi sizin için hangi markalarla işbirliği yapmanın daha akılcı olduğunu düşünüp kurgulama yapmaya başlayabilirsiniz. Kuşkusuz her sektörün bünyesinde sektörle ilgili en son haberleri ve gelişmeleri izleyen ve takipçilerine sunan bir bloglar grubu vardır. Bu sitelerin herhangi birinde misafir olarak blog yazmak, uzmanlığınızı başkalarıyla paylaşmanıza olanak tanır.

Bu strateji, potansiyel tüketiciler arasında marka tanınırlığı ve güven oluştururken sitenize daha fazla trafikte getirecektir. Ancak bunun için gerek domain otorite değeri gerekse bilinirliği güçlü bloglarla işbirliği yapmaya özen gösterin. Aslında bu bir blog sitesine misafir yazar davet etmek gibidir ancak bundan daha kapsamlı bir stratejidir.  Örneğin, sizinle aynı hedefe yönelen, aynı sorunları çözmek için faaliyet gösteren kuruluşlarla ortak çalışarak araştırmalara ve anketlere dayalı bir işbirliği de yürütebilirsiniz.

4 - Online Bir Konferans yada Etkinlik Düzenleyin

Markanızı sektör lideri olarak konumlandırmanın en iyi yollarından biri online bir etkinlik yada konferansa ev sahipliği yapmaktır.  Örneğin en iyi pazarlama blogları etkinliği gibi. Bunun için gerekli tüm organizasyonları yapıp kaliteli blog sahiplerini davet edebilir, konuşmalar düzenleyebilir bütün bunları an be an video kaydı ile sitenizde yayınlayabilirsiniz. Etkileri tahminizin ötesinde olacaktır. Bunu bir adım daha ileri götürün ve bir ayrıcalık duygusu oluşturun. Sektörünüzdeki bazı tanınmış ve ünlü olmuş kişileri çekebilirseniz, markanızın bir lider olarak itibarını parlatabilirsiniz.

5 - Bir E-Kitap Oluşturun ve Ücretsiz Dağıtın

Web sitenizde sektörel olarak fayda sunar kaliteli içerikler oluşturmak, uzmanlığınızı göstermenin harika bir yoludur. Bununla birlikte, tek bir gönderide paylaşabileceğiniz içerik miktarı elbette sınırlı olacaktır.  Daha fazlası 2000 kelimenin üstünde yazmayı gerektirir ki blog için bu miktar oldukça fazla.  Aynı zamanda yorucu olacaktır. Ancak daha uzun içerikleri bir kitapta okumak insanların hoşuna gider. Özellikle fayda elde edebilecekleri, herhangi bir soruna çözüm üreten türde kitap olursa.

Dolayısı ile bir e-kitap yazmak ve bunu kullanıcılarınıza ücretsiz olarak sunmak uzman ve sektörel bazda otoriter olarak tanınmak için çok etkili bir metod. Aynı zamanda markanız için oldukça yüksek bir itibar kazandıracaktır. Dikkat ettiyseniz birçok marka e-posta listesi oluşturmak için yazdıkları geniş içerikli e kitapları ücretsiz olarak verir. Bu sizin içinde geçerli. Aynı stratejiyi uygulayabilirsiniz. Bu taktik sektördeki uzmanlığınızı göstermede ve güvenilir bir otorite oluşturmada oldukça fazla etkili olacaktır.

Sonuç

İçerik pazarlamasına yatırım yapmak, daha fazla marka değeri oluşturmak için akılcı bir stratejidir. Hedef kitleniz için üst düzey kalitede faydalı içerikler oluşturarak, kendi bilgi seviyenizi sergileyip uzmanlığınızı kullanıyor olacaksınız. Bu aşamada yukarıdaki metodlarla stratejinizi geliştirmeye devam ederek, hedef kitlenizin yalnızca markanızı hatırlamakla kalmayıp aynı zamanda markanıza güvenmeye başlama imkânını büyük ölçüde artırabilirsiniz.  Bu çalışmalar sonrasında aynı zamanda iyi bir backlink portföyü oluşturduğunuz takdirde  Google algoritmasıda yükselen otoritenizi tanıyacak ve sıralamalarda yukarı taşıyacaktır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?