Makale Konusu Bulmak için 10 Etkili Öneri

Makale Konusu Bulmak için 10 Etkili Öneri


Okuyucularınızın ilgiyle takip edeceği konuları nasıl bulacağınıza dair bir araştırma yaptık. Sizlere kolay şekilde makale konusu bulmak için 10 etkili öneri hazırladık. Vakit kaybetmeden makale konusunu bulmak için yazının devamını beraber okuyalım! 

Makale Nedir?

makale nedir

Makale, bir düşünceyi bilimsel kanıtlara dayandırarak metin haline getirme biçimlerinden biridir. Makalede anlatılan konu kanıtlar ile sunulmalıdır. Makale, okuyucunun doğru bilgiye ulaşmasını sağlar.

Makale, bilimsel yazı kategorileri içerisinde en önemli olandır. Makale, yazan kişinin kişisel görüşlerini barındırmayan bir yazı türüdür. Genellikle bilimsel olayları konu olarak almaktadır. Fakat makaleler illaki bilimsel olayları konu edinmek zorunda değildir. Yazarın isteğine bağlı olarak içinde bulunulan toplumdaki güncel durumları, insan psikolojisine dair ilginç bilgileri ve sanat alanındaki yenilikleri konu alabilirler. 

Makaleler; konu ilgisine bağlı olarak gazetelerde, elektronik ve fiziki dergilerde ya da internet sitelerinde yayımlanabilmektedir. Makalelerin yayımlanmasında her farklı mecranın kendine özgü, metin uzunluğu ve konusu gibi, kriterleri olabilir. 

Günümüze bakıldığında ise makaleler, genellikle elektronik dergiler ile okuyucu kitlesine ulaşmaktadır. Bu durumda teknolojinin gelişmesinin ve internet üzerinden bilgiye erişimin oldukça kolay hale gelmesinin büyük etkisi vardır.

Makalenin Özellikleri Nelerdir?

makalenin özellikleri

Makalenin özellikleri şunlardır:

 • Ciddi ve nesnel bir dil içerir.
 • Temel bir paradigma çerçevesinde şekillenir.
 • Objektif bir bakış açısıyla yazılır.
 • Yazılış amaçları bilgi sağlamaktır.
 • Herhangi bir konu sınırı yoktur.
 • Yazarın kendi düşüncelerini katmadan makaleyi yazması gereklidir.
 • Yazar, seçtiği konuyu okuyucuya kanıtlamaya çalışır.
 • Alıntı ve atıf formatı kullanılır.
 • Süslü anlatım ve söz sanatları kullanılmaz.
 • Yazar konuya dair anlattıklarının doğruluğuna emin olmalıdır.
 • Tanık göstermeden yararlanılır.
 • Giriş, gelişme ve sonuç bölümünden oluşur.
 • Seçilen makale konusuna dair istatistiki veriler var ise makaleye ‘’bulgular’’ kısmı eklenerek veriler yazılır.

Makale Hangi Bölümlerden Oluşur?

makale hangi bölümlerden oluşur

Makale üç farklı bölümden oluşur. Makaleyi oluşturan üç bölüm şunlardır:

 • Giriş
 • Gelişme
 • Sonuç

1.Giriş

Makalenin ilk bölümü olan giriş kısmında, ele alınacak konu açıklanmaktadır. Giriş bölümünde yazar, makaleyi ne amaçla yazdığını ve konu dahilinde neyi hedeflediğini anlatmaktadır. Makalenin giriş bölümü genellikle iki paragraftan oluşmaktadır. Makalenin giriş kısmında yazar, ele aldığı konuya dair kısa bir tanım yapmaktadır. Makalelerde giriş kısmı ilgi çekici olmalıdır. Okuyucu, giriş kısmında konuya ilgi duyarsa makalenin devamını okumak isteyecektir.

2. Gelişme

Makalenin ikinci bölümü gelişme kısmıdır. Makalenin gelişme kısmında yazar, ele aldığı konunun detaylarını anlatmaktadır. Gelişme kısmında makalenin konusu hakkında araştırma sonuçları ve kanıtlar yer almaktadır. Makalelerin gelişme kısmında yazar, okuyucuya doğru ve objektif şekilde bilgi aktardığından emin olmalıdır. Makalelerin en çok gelişme bölümlerinde tanık gösterme ve kanıtlama yazım tekniklerinden yararlanılmaktadır.

3. Sonuç

Makalelerin son bölümü ise sonuçtur. Makalelerin sonuç bölümlerinde ele alınan konuya dair analiz ve fikirler özetlenmektedir. Makalenin sonuç kısmında okuyucuların zihninde konuya dair soru işaretine yer vermeyecek şekilde tezler ortaya konmaktadır. Makalenin etkili şekilde bitmesi için konuya dair en çarpıcı cümleler, sonuç bölümünde okuyucuya sunulmaktadır.

 

 

Neden Makale Yazılır? 

neden makale yazılır

Makaleler, okuyucuya bilgi vermek ve seçilen konuyu kanıtlarla sunmak amacıyla yazılmaktadır. Makaleler, topluma ya da bireye ilgi ve merak duydukları konular hakkında objektif bilgi verirler. Kişilerin sistematik bir şekilde araştırma yapmalarına olanak tanırlar. Makaleler, bilimsel kanıt niteliği taşımaktadır. Bu sebeple yazar, makale metnine kişisel görüşlerini aktaramaz. Makaleler bir konuya dair nesnel veri sağlayıcısı rolü üstlendikleri için literatüre katkı sağlamaktadır. Makaleler aynı zamanda bireyleri her türlü konu hakkında bilinçlendirmek için yazılır. İnternet ortamında binlerce  doğruluğu kanıtlanmamış iddia varken makaleler, kişilerin konu hakkında doğru bilgiye ulaşmalarını sağlamaktadır.  

Makale Yazarken Konu Seçimi Neden Önemlidir?

konu seçimi neden önemli

Makale yazarken konu seçimi, makalenin içerik kalitesi kadar büyük önem taşır. Yazarın, okuyucusunun ilgisi dahilinde konu seçmesi gereklidir. Bu sayede okuyucular, yazarın yazacağı diğer makalelere karşı da hevesli yaklaşacaklardır. Yazar, konu seçimi yaparken içinde bulunduğu toplumda ve çevrede yaşanan olaylara karşı duyarlı olmalıdır. Yaşanılan olaylar ile ilgili okuyucularına doğru bilgi sağlamalıdır. Makale yazarı, doğru konu seçimi yaparsa okuyucu kitlesini etkin şekilde bilinçlendirme fırsatı yakalar.

Makale Konusu Bulmak için 10 Etkili Öneri Nedir?

makale konusu bulmak için öneriler

Makale konusu bulmak için 10 etkili öneri şunlardır:

 • Olup bitene duyarsız kalmayın.
 • Trend ve güncel konuları araştırın.
 • Deneyimlerinizden yararlanarak konu seçin.
 • Konu seçimini sakin ve dinlenmiş bir ruh halindeyken yapın.
 • Yanınızda daima not kağıdı ve kalem taşıyın.
 • Araştırmacı ve eleştirel olun.
 • İnsanlarla etkileşimde olmaktan kaçınmayın.
 • Bilgi kirliliğini gidermek için çabalayın.
 • Konu bulmak için acele etmeyin.
 • İlgi alanlarınıza yönelin.

1. Olup Bitene Duyarsız Kalmamak

Makale konusu bulmak için 10 etkili öneri listesinde ilk madde olup bitene duyarsız kalmamaktır. Profesyonel ve ilgi çekici makaleler yazan biri, içinde yaşadığı toplumda olup bitenlere uzak olmamalıdır. Okuyucuyu etkileyen makale konuları içinde yaşadığınız çevre ve toplumla alakalı olabilir. Eğer bir yazar, etrafında olup bitenlere karşı duyarsız ise seçmeye çalıştığı makale konularına dar bir perspektiften yaklaşır. Bu durumu aşmak için makale konusu seçilirken yazarın, çevresinde yaşananlara karşı duyarlı olması gereklidir.

2. Trend ve Güncel Konuları Araştırmak

Makale konusu bulmak için 10 etkili öneriden ikincisi ise trend ve güncel konuları takip etmektir. Makalelerinizin okuyucu tarafından beğenilmesi ve ilgi duyması için güncel olarak herkesin merak ettiği konuları ele alabilirsiniz. Makale konunuzu trend ve güncel bir durumdan seçtikten sonra yapmanız gereken şey ele aldığınız konuyu dürüst ve objektif şekilde yazmaktır. Bu sayede okuyucular merak ettikleri güncel konu hakkında en detaylı ve bilimsel bilgiyi sizin makalenizde bulacaktır. Hatta bu beğenileri doğrultusunda diğer yazılarınızı da okumaya hevesli hale geleceklerdir.

3. Deneyimlerinizden Yararlanarak Konu Seçmek

Makale konusu bulmak için 10 etkili öneri listesinde üçüncü madde deneyimlerinizden yararlanmaktır. Yaşam döngüsü içerisinde farklı ortamlarda birbirinden farklı insanlar ile etkileşime giriyoruz. İş yerinde, eğitim hayatında, aile içerisinde birçok olay yaşıyoruz. Yazarı olacağınız makalenin konusunu farklı ortamlarda yaşadığınız kişisel deneyimlerinizden seçmelisiniz. Makalenizi okuyacak kitle, yazdığınız metinde kendinden ve kendi hayat deneyimlerinden birkaç parça bulacaktır. Bu sayede makaleniz hem ilgi çekici olacak hem de çok okunacaktır.

4. Konu Seçimini Sakin ve Dinlenmiş Bir Ruh Halindeyken Yapmak

Makale konusu seçmek çok da kolay olmayan bir durumdur. Yazarın birçok seçenek arasında zihin karmaşası yaşaması olasıdır. Makale konu seçimi yaparken en önemli hususlardan birisi sakin kalmak ve konu bulamamaya yönelik karamsarlık yaşamamaktır. Yazar, panik halindeyken konu fikri bulsa dahi bunu zihinsel karmaşadan dolayı  fark etmeyebilir. Bu durum da yazarın için vakit kaybına yol açar. Önemli olan konu fikri düşünürken sakin ve dinlenmiş bir ruh haline sahip olmaktır.

5. Yanınızda Daima Not Kağıdı ve Kalem Taşımak

Makale konusu bulmak için 10 etkili öneri listesinin beşinci maddesi ise yanınızda daima not kağıdı ve kalem taşımaktır. Günlerce hangi konuya dair makale yazacağınızı düşünmüş ve bulamamış olabilirsiniz. Yolda yürürken, derse girdiğinizde ya da etrafınıza biraz olsun dikkatlice baktığınızda zihninizde bir makale konusuna dair ipuçları oluşabilir. İşte tam bu anda yazarın ipuçlarını not alması oldukça önemlidir. Makale yazmak isteyen kişi, daha sonra aldığı notları okuduğunda birçok farklı makale konu fikri bulabilir. 

6. Araştırmacı ve Eleştirel Olmak

Makale konusu bulmak için 10 etkili öneri listesinin altıncı maddesi araştırmacı ve eleştirel olmaktır. Makale yazarı, her zaman yaşadığı bireysel ve toplumsal durumları araştırmayı bilmelidir. Günlük hayat içerisinde öğrendiği bilgilere eleştirel şekilde yaklaşmalı ve bilginin kaynağını sorgulamalıdır. Yazar, araştırma ve eleştirel olma sürecinde bir bilgiye dair birçok perspektifi fark edecektir. Farklı bakış açıları içerisinde makale için birden çok konu fikri bulacaktır.

7. İnsanlarla Etkileşimde Olmaktan Kaçınmamak

Makale konusu bulmak için 10 etkili öneri listesinin yedinci sırasında insanlarla etkileşimde olmaktan kaçınmamak maddesi var. Makale yazmak isteyen kişi, kolay şekilde konu bulmak için etrafındaki insanlara rahatlıkla danışabilir. Makale konusu bulmak için özellikle görüşlerine güvendiğiniz birine danışmak çok mantıklı bir hamle olacaktır. Makale yazmak isteyen kişi, etrafındaki her insanın görüşü bir konu fikri verebileceği için onlarla etkileşimde olmaktan kaçınmamalıdır. 

8. Bilgi Kirliliğini Gidermek için Çabalamak

Makale konusu bulmak için zihninizi kurcalayan bir soru hakkında araştırma yaparak işe başlayabilirsiniz. Araştırma sürecinde birçok kaynakta verilen bilgilerin net olmadığıyla karşılaşırsanız bu problem üzerinden ilerleyebilirsiniz. Yazacağınız makaleler için seçeceğiniz konu, literatürde bilgi kirliliği ve karmaşasının çok yaşandığı bir alan olabilir. Bu sayede yazdığınız makaleler okuyucu kitlesinin ilgisini çekecektir. Ayrıca okuyucularınız ilgili konu hakkında doğru bilgiye ulaşma fırsatı yakalar.

9. Konu Bulmak için Acele Etmemek

Makale konusu bulmak için 10 etkili öneri listesinde dokuzuncu madde konu bulmak için acele etmemektir. Makale yazacak kişinin konu seçiminde acele etmesi, makalenin içerik kalitesini düşebilir. Makale yazarı, içerik kalitesini yüksek tutabilmek için konu seçimi üzerine düşünmeli ve konu seçimi sürecinde analiz yapmalıdır. 

10. İlgi Alanlarınıza Yönelmek

Makale konusu bulmak için 10 etkili öneri listesinde son madde ilgi alanlarınıza yönelmektir. Makale yazarı, ele alacağı konuyu kendi zevklerinden ve ilgi duyduğu şeyler içerisinden seçebilir. Bu sayede yazar ile ortak zevklere ve ilgi alanlarına sahip olan kişiler, makaleleri hevesle okuyacaktır. 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?