Makale Konusu Bulmak İçin 10 Etkili Öneri ( Kalıcı Çözüm )

Makale Konusu Bulmak İçin 10 Etkili Öneri ( Kalıcı Çözüm )


Bu gün sizlere bir çok web site sahibinin ortak sıkıntısı olan bir konudan bahsetmek ve bu yönde tavsiyelerde bulunmak istiyoruz. Zira birçok arkadaşımızdan “içerik konusu bulamıyorum, makale konusu bulamıyorum” türünden yakınmalar görüyoruz. Odak noktamız “İçerik Konusu Bulmak” sorunu üzerine olacak. Bu amaçla İçerik Konusu Bulmak İçin 10 Etkili Öneri sunacağız. Size sunacağımız öneriler doğrultusunda hareket ettiğiniz takdirde bu sıkıntınız ortadan kalkacak ve “içerik konusu bulamıyorum” derdinden kalıcı olarak kurtulmuş olacaksınız.

Ciddi anlamda blog yazmaya, bunu sürekli olarak devam ettirmeye karar verdiyseniz öncelikle amacınız okuyucuyu gerçek anlamda bilgilendirme olmalı. Sitenize kim hangi arama neticesinde gelsin ve geldiğine memnun kalsın?. Bu sorunun cevabını etkili ve ilgi çekici konularla iyi derecede karşılıyorsanız sorun çözülmüştür. Önce kullanıcıya fayda sağlama prensibine odaklanmalısınız. Merak etmeyin insanlar sizin yazılarınızdan faydalanmaya başladığı anda başarı yavaş yavaş gelmeye başlamış demektir. Bu konuda hemfikir olduysak o halde gelin madde madde blog konusu bulma yolculuğunu başlatalım ve İçerik Konusu Bulmak İçin 10 Etkili Öneri nedir sıralayalım;

İçerik Konusu Bulmak İçin 10 Etkili Öneri

1 - ) Trend Konuları Tespit Edin

Başta google olmak üzere arama motoru trendlerini sürekli takip edin. İnsanlar hangi kelimelerde arama yapıyor, hangi sorunlarına çözüm arıyor, hangi konularda bilgi sahibi olmak istiyorlar bunu netleştirin. Gündemden asla uzak kalmayın. Kaliteli rakiplerinizi inceleyin. Hangi konulara ağırlık verdiklerine bakın. Ancak bu incelemeler size sadece fikir versin. Kesinlikle taklitçi olmayın.  Güncel, dikkat çeken ve çok ziyaret edilen konuları bulmak için şu araçlardan faydalanabilirsiniz;

» Google Trend

» Hubspot Blog Ideas Generatör

» NetVibes

» BuzzSumo

» Quora

2 - ) Güncel Çözümlere Odaklanın

Bol kitap okuyun. Güncel haftalık yada aylık ciddi dergileri takip edin. Hangi kitap yada dergi hangi konuya çözüm üretmiş dikkat edin. Hayatın içinde sizin bakış açınızdan çözüm üretilecek neler var gözlemleyin. Profesyonel olduğunuz alandaki tüm bilgileri analiz edin. Dikkat edin örneğin evinizde ailenizle bir aradayken ortaya çıkan ve neticede çözüme ulaşan sorunlar dahi sizin için birer blog konusu olabilir.

3 - ) Sürekli Not Alın

Yanınızda her zaman küçük bir ajanda bulunsun. Kitap okurken, kahvenizi yudumlama esnasında çevrenizi gözlemlerken, ailenizle bir aradayken günlük yaşantınız sırasında,  gözlemleriniz neticesinde aklınıza gelmesi muhtemel konu başlıklarını not alın. Aklınıza nerede ne zaman parlak bir fikir geleceğini, hangi ortamdan nasıl bir konu çıkacağını bilemezsiniz. Her zaman hazırlıklı olmakta fayda var.

4 - ) Konu Bulmak İçin Endişelenmeyin

Blog konusu bulmak sizin için asla bir işkence haline gelmesin. Sabah uyanır uyanmaz blogunuz aklınıza gelince “bu gün ne yazsam” endişesine kapılmayın. Rahat olun.  Fayda sağlayıcı gözlemci bir bakışla  günlük hayatınızı yaşadığınızda mutlaka o günki konunuzu bulacaksınız. Hatta daha fazlasını. Örneğin, işyerinde PC nizde bir sorun ortaya çıkar, saatler süren uzun uğraşılar sonucu sorunu çözersiniz. İşte size o günkü veya ertesi sabah sitenize eklemeniz için gereken konu.

Karşılaştığınız sorunun en başından çözüme kadar uzanan sürecin en ince detaylarına kadar anlattığınız bir makale oluşturup blogunuzda paylaşabilirsiniz. Sizin karşılaştığınız sorunla karşılaşan ve arama motorlarında soruna çözüm arayan insanlar mutlaka blogunuza ve sunduğunuz çözümü uygulayıp, sitenizden memnun ayrılacaklar.

5 - ) Sorun, Araştırın ve Gözlemleyin

İş arkadaşlarınıza sorun. Hangi sorunlarına çözüm arıyorlar. Günlük hayat içinde ne tür problemlerin çözülmesini istiyorlar. Not alın. O konuda yazılmış makaleleri okuyun. Bir metro yolculuğunda karşılaştığınız problemleri, bir fatura ödemesi esnasında yaşananları gözlemleyin. Günlük hayatın içinde insanlara günlük hayatı kolaylaştıracak basit fikirler üretin bunları detaylandırıp yazın.

6- ) Korkularınızı Atın ve Bilgiyi Paylaşın

Zamanında aklınıza gelmiş fakat bütçe yetersizliği, prosedür fazlalığı gibi bir dizi engeller yüzünden ertelenip zihninizin bir köşesine hapsedilmiş iş fikirlerini paylaşın. Detaylandırın akıcı bir dille anlatın.  “projemi birileri çalar”  korkusunu atın kafanızdan. Zaten uygulayamamışsınız. Dahası uygulama düşüncesi bile belkide size çok uzaktır. Ancak böyle bir paylaşım hiç aklınızdan geçmeyen zincirleme sebepler neticesinde beklemediğiniz kapıların açılmasına sebep olabilir. Bilgiyi zihninizde hapsetmeyin.

7 - ) İnsanlarla Etkileşimde Kalın

Ziyaretçilerinizle sürekli bağlantı içinde olun. blogunuzda mutlaka anket düzenleyin. Ziyaretçilerinize “sitemizde hangi konuları görmek istersiniz?” şeklinde sorular sorun. Bu hem ziyaretçilerinizin çok hoşuna gidecek ve hemde sizi şaşırtacak çok güzel konu başlıkları almanıza vesile olacaktır. Aradığınız çözümün hangi açıdan geleceği bilemezsiniz o halde her zaman insanlarla etkileşimde kalın.

8 - ) Yaşadıklarınızı Paylaşın

Hiç yolculuk yapmadınız mı?. Yolculuğunuza dair o anki izlenimlerinizi, yada gidip gördüğünüz yerin güzelliklerini blogunuzda paylaşmak iyi fikir değilmi?. Yaz tatillerinde gittiğiniz ve tertemiz havasıyla doyumsuz bir tatil yaşadığınız dedenizin köyü, ninenizin katkısız candan sevgisi, koyun ve keçiler, köydeki samimiyet, bir köy peynirinin doğal ortamda üretim aşaması vs bir masal havasında “doğal güzelliklerimiz”  yada “unutulan değerlerimiz” veya “geçmişten günümüze nostalji” başlıkları ile bir zaman yolculuğu tadında ilgi çekici içerikler oluşturabilirsiniz.

9 - ) Blogunuza Misafir Davet Edin

Blogunuza misafir yazar davet edebilirsiniz. Misafir yada konuk yazarlık günümüzde popüler ve akılcı bir strateji. Bu uygulama blogunuza hem bir farklılık katacak hemde diğer blogger arkadaşlarınızla aranızda bir dayanışma oluşturacaktır. Aynı zamanda sürekli güncel kalan blogunuz arama motorları tarafından daha değerli konuma yükseltilecektir. Kaliteli blogları takip edebilir, blogunuzda yazı yazmaları için davette bulunabilirsiniz. Tabiki sadece bloglarla sınırlı kalmayın. Arkadaş seviyesinde samimi olduğunuz bir doktor, bir mühendis yada eski bir politikacıdan siteniz için makale oluşturmasını isteyebilirsiniz.

10 - ) Kurumsal Blogunuzda Bilgi ve Deneyim Sunun

Şirketinizin web sitesinde blog bölümünün yönetimi size teslim edildiyse ciddi bir sorumluluk aldınız demektir. Ancak merak etmeyin çok pratik çözümler var. Öncelikle sitenizin hizmet alanlarını tam olarak netleştirin. Örneğin inşaat sektörü alanında hizmet veriyorsunuz. Sunduğunuz çözümler; komple bina yapımı, daire yapımı ve satış işlemleri olsun. O halde blog bölümü için zengin bir konu başlığı sektörüne sahipsiniz. Nasıl?

Şöyle; Örneğin, insanlar sizin şirketinizden yapımı tamamlanmış bir daire satın alıyor değilmi? O halde “ev alırken dikkat edilmesi gereken noktalar” şeklinde bir başlık çok yerinde bir seçim olacaktır. Yada “tapu kaydı nasıl yapılır” Neden?. Zira bir inşaat firması olarak insanlar sizden “çivi nasıl çakılır” gibi inşaat teknikleri öğrenmek değil son noktada satışını yaptığınız ürünlerle ilgili bilgi istiyor olacak. Bu şekilde düşünün. Kurumsal bloglar ürünlerle ilgili bilgi ve deneyimleri sunmak için ideal alanlardır. Hitinizi artırır ve tahmin etmediğiniz alanlardan yoğun müşteri kazanmanızı sağlar.

Başka bir örnekle konuyu netleştirelim; Örneğin temizlik ürünleri satışı yapan bir şirkette çalışıyorsunuz. Şirket web sitenizin blog bölümü için içerik oluşturmak durumundasınız. Zira blog bölümü olmayan bir web sitesi özellikle günümüzde hiç bir anlam ifade etmez.  Bir temizlik firmasıysanız yine aynı şekilde zengin bir altyapınız var demektir. “halı lekesi nasıl çıkar” , “mürekkep lekesi nasıl temizlenir” gibi oldukça farklı konularda bir dizi içerik oluşturabilirsiniz. Bu alanda örneğin, “en hızlı kahve lekesi çıkarma teknikleri” gibi farklı çözümlerde sunarak çok fazla benzeri konu başlığı bulmanız mümkün.

Ayrıca şunu unutmayın örneğin temizlik firmasıysanız ve blogunuzda bu tip içerikler paylaşıyorsanız başta google olmak üzere arama motorları sitenize çok farklı bir değer atar. Sizi alanında otoriter siteler konumuna yükseltir. Neden?. Zira siz satışını yaptığınız ürünlerin hedeflediği alanlarda aynı zamanda faydalı bilgiler sunuyorsunuz. Demekki temizlik konusunda uzmansınız. Dolayısı ile üst sıralarda listelenen bir web siteniz olur. Arama motorlarına etkili sinyaller göndermek çok önemli.

Profesyonellik İçin İçerik Yazarlığı Eğitimi Alabilirsiniz

İçerik oluşturma konusunda çok iyi olabilirsiniz. Ancak çıktığınız blog yazarlığı yolculuğunda profesyonel olmak için İçerik Yazarlığı Eğitimi almak akıllıca bir karar olacaktır. Zira aldığınız eğitimle profesyonel olduğunuz takdirde bilmediğiniz birçok noktayı öğrenip daha sonra araştırarak öğrenmekle vakit kaybetmeyeceksiniz. Dahası araştırma aşamasında neyi araştıracağınızda çoğu zaman bilmezsiniz. Dolayısı ile alacağınız Dijital İçerik Yazarlığı Eğitimi size bu noktada tamamlayıcı rol üstlenerek eksiklerinizide gidermenizi sağlayacaktır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}