Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Mahremiyet Nedir?

Mahremiyet Nedir?


Mahremiyet, bir kişiye ya da bir gruba ait olan bir bilginin veya özelliğin saklı tutulmasıdır. Mahremiyet, temelde gizli olma hali anlamı taşıyan bir kavramdır ve kelime anlamı olarak “gizlilik” demektir.

Mahremiyet, günümüzde sosyal medya kullanımının yaygınlaşmasıyla daha önemli bir kavram haline gelmiştir. Sosyal medyada kişisel hayatlarımızın başka kişiler tarafından da paylaşılabiliyor olması, mahremiyet kavramı hakkında bilinçlenmek gerektiğini bir kez daha ortaya koymuştur.

Mahremiyet Ne Demek?

Mahremiyet, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından gizlilik olarak tanımlanan bir kavramdır. Mahremiyet, bir ya da birden çok kişiye ait olan bilgilerin veya bazı özelliklerin gizli tutulması ve korunması anlamına gelir.

Mahremiyet, kişilerin özel yaşamlarını ve kişisel verilerini korumak için önemli bir faktördür. Bu kavramın ihlal edilmesi, kişilerde büyük bir öfke veya rahatsızlık hissi uyandırabilir.

Örnek cümle: Mahremiyetinin ihlal edildiği için ona büyük bir öfke duymaya başlamıştı.

Mahremiyet Türleri Nelerdir?

Mahremiyet türleri şunlardır:

 1. Mekansal mahremiyet
 2. Kişisel mahremiyet
 3. Bilgi mahremiyeti

1. Mekansal Mahremiyet

Mekansal mahremiyet, mahremiyet türleri arasında değerlendirilen bir kavramdır. Mekansal mahremiyet, kişinin fiziksel olarak sınırlarını korumasıdır.

Mekansal mahremiyet, kişinin yakınlık derecesine göre diğer kişilerle fiziksel mesafe kurmasıdır. Örneğin samimi olduğunuz kişilerle sarılma, dokunma gibi daha yakın fiziksel temasta bulunabilirken yakın ilişki içerisinde olmadığınız kişilerle fiziksel mesafenizi daha uzak tutmak istersiniz. 

2. Kişisel Mahremiyet

Mahremiyet türleri arasında kişisel mahremiyet de bulunur. Kişisel mahremiyet, bireyin kendisi hakkında saklı kalmasını istediği bilgilerin korunmasıdır.

Kişisel mahremiyet, günümüzde özellikle sosyal medya platformlarında korunması gereken bir alandır. Kişinin görüntülerinin kendisinden izinsiz bir şekilde sosyal medyada paylaşılması, kişisel mahremiyeti ihlal etmektir.

3. Bilgi Mahremiyeti

Bilgi mahremiyeti, mahremiyet türleri arasında bulunan bir diğer kavramdır. Bilgi mahremiyeti, kişisel verilerin işlenmesi, saklanması ve dağıtılması ile ilgili yapılması gereken kontrolleri kapsayan bir alandır.

Bilgi mahremiyeti kavramı, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) kapsamında ele alınmaktadır. Kişilerin bilgi mahremiyeti kanunlar ile koruma altına alınmaktadır.

 

 

Mahremiyet Hakkı Nedir?

Mahremiyet hakkı, sağlıkta hastaların tedavi ve bakım işlemlerine ilişkin başkalarının bilmesini istemediği her türlü bilginin korunmasıdır.

Mahremiyet hakkı, sağlık çalışanlarının mutlaka dikkate alması gereken bir durumdur. Örneğin sağlık çalışanları hastayı muayene ederken içeriye başka kimseyi almamalı, hastanın tetkik sonuçlarını başka kişilerle paylaşmamalıdır. 

Mahremiyet İhlali Nedir?

Mahremiyet ihlali, kişinin saklı kalmasını istediği herhangi bir bilginin rızası alınmaksızın üçüncü şahıslarla paylaşılmasıdır.

Mahremiyet ihlali (tecessüs) ne yazık ki sık yaşanan bir sorundur. Gerek iş yerlerinde gerek günlük yaşamda sıkça karşılaşılan mahremiyet ihlali kişilerin mahremiyet hakkını zedeleyen bir durumdur.

Mahremiyet Eğitimi Nedir?

Mahremiyet Eğitimi, kişisel sınırların ihlalini önlemek amacıyla bireyleri bilinçlendirmeyi hedefleyen ve mahremiyet kavramını kapsamlı şekilde öğreten bir eğitimdir.

Mahremiyet Eğitimi; sağlıkta, psikoloji alanında ve eğitim sektöründe yaygın olarak verilmektedir. Mahremiyet Eğitimi sayesinde kişiler kendi sınırlarını nasıl koruması gerektiğini öğrenmekte ve aynı zamanda başkalarının sınırına girmemek için nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda bilinçlenmektedir.

Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi Nedir?

Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi, çocukların özellikle cinsel şiddet vakalarından korunmasını sağlamak amacıyla özel bölgelerini tanıma ve koruma alanında bilinçlenmesini sağlamak için düzenlenen bir kurstur.

Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi; ebeveynler, ruh sağlığı uzmanları, öğretmenler gibi farklı gruplardan pek çok kişiye açık bir eğitimdir. Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi ile kişi; çocuklara mahremiyet eğitimini nasıl vermesi gerektiğini öğrenmiş olur, çocukların bilinçlenmesi ve şiddet olaylarına karşı kendini koruması için önemli bir adım atar.

 

 

Çocuklara Mahremiyet Eğitimi Nasıl Verilmeli?

Çocuklara mahremiyet eğitimi, bu alanda bilinçli bir eğitmen, ruh sağlığı uzmanı ya da ebeveyn tarafından eğitici kitaplar/videolar eşliğinde verilebilir. Çocuklara mahremiyet eğitimi verirken kendi özel bölgeleri üzerinden bilgiler verilmeli, soru sormasına izin verilmeli, iyi dokunuş ile kötü dokunuş anlatılmalıdır.

Çocuklara mahremiyet eğitimi verirken sınırlarını nasıl koruması gerektiği öğretilmeli ve bu noktada ebeveyn de çocuğa iyi bir rol model olmalıdır. Çocuklara mahremiyet eğitimi vermeden önce bu eğitimi verecek kişinin mutlaka çocuk psikolojisi ve mahremiyet eğitiminin nasıl verilmesi gerektiğine ilişkin bilgili biri olduğuna dikkat edilmelidir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?