Hızlı Okuma Banner
Kitap Okumanın Faydaları

Kitap Okumanın Faydaları


Birçok kez, "kitap okumanın faydaları çok fazladır" gibi kitap okumaya yönlendirici tavsiyeler duymuşuzdur. Özellikle ilkokul çağında bireylere, büyüdüklerinde kitap okumaya alışmak konusunda yabancılık çekmemeleri için telkinler verilir.

Peki hayatımızın her noktasında kulağımıza fısıldanan "kitap okumanın faydaları çoktur" sözü bizlere tam olarak nasıl yarar sağlıyor? Gelin beraber inceleyelim.

Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?

Kitap okumanın faydaları aşağıdaki gibidir.

 1. Kitap okumak kelime dağarcığının gelişmesine fayda sağlar.
 2. Bireyi psikolojik ve çevresel olarak stresten uzaklaştırır.
 3. Zihnin dinlenmesini sağlar.
 4. Kişinin yaratıcılığını arttırır.
 5. Kişiyi düşünmeye sevk eder.
 6. Zihinsel hastalıkları önler.
 7. Bireyin kendini daha iyi ifade etmesini sağlar.
 8. Kişinin problemlere karşı pratik şekilde çözüm bulmasını sağlar.
 9. Genel kültür düzeyinin artmasına katkı sunar.
 10. Bireyin kendini geliştirmesine fırsat tanır.
 11. Kişinin diğer insanlarla olan etkileşimini arttırır.
 12. Empati duygusunun gelişmesini sağlar.
 13. Bireyin konsantrasyonunu güçlendirir.

1. Kitap Okumak Kelime Dağarcığının Gelişmesine Fayda Sağlar.

kitap okumanın faydaları kelime dağarcığını geliştirmek

Kitap okumanın en güzel yanlarından biri kelime dağarcığımızı geliştirmektir. Farklı kategorilerden birçok kitap okuyarak edineceğimiz kitap okuma alışkanlığı sayesinde her kitaptan daha önce duymadığımız kelimeleri duyma ve tanıma fırsatı yakalarız. Bu yüzden kitap okumanın faydaları arasında birinci sırada bu unsura yer vermek istedik.

2. Bireyleri Psikolojik ve Çevresel Olarak Stresten Uzaklaştırır.

kitap okumanın faydaları stresten uzaklaştırmak

Günlük yaşantıda, eğitim hayatımızda ya da iş hayatında strese maruz kalmak çoğu kez kaçınılmazdır.  Kitap okumak için rahat edeceğimiz alanı bulduğumuzda biraz olsun kendimizi strese maruz kaldığımız ortamdan uzaklaştırmış oluruz. Kitap okuduğumuz sırada, kitabın içeriğine bağlı olarak değişecek olay örgüsü ya da konu dikkatimizi kendine çekerek stres faktörlerini düşünmekten alıkoyacaktır. Dolayısıyla kitap okumanın faydaları arasında stresi azaltması da bulunur.

 

 

3. Zihnin Dinlenmesini Sağlar.

kitap okumanın yararları zihni dinlendirmek

İş ve eğitim hayatımızdaki sorumlulukları yerine getirdikten ya da zihni yoran bir aktiviteyi tamamladıktan sonra kitap okumak bireyleri, hem yoruldukları ortamdan uzaklaştıracak hem de zihnin odağını değiştirerek dinlenme moduna geçmesini sağlayacaktır.

4. Kişinin Yaratıcılığını Arttırır.

kitap okumanın faydaları yaratıcılığı arttırmak

kitap okumanın faydaları arasında kitap okumanın yaratıcılığı arttırması da bulunur. Çünkü kitaplar, içeriğindeki olay örgüsü ve sunduğu bilgiler sayesinde kişilerin yaratıcılık seviyesini arttırır. Kitap okuma alışkanlığı olan bireyler, okuduğu her kitaptan yeni fikirler edinerek daha yaratıcı düşüncelere sevk edilirler.

5. Kişiyi Düşünmeye Sevk Eder.

kitap okumanın faydaları düşünmeye sevk etmek

Kitap okumak, bireylerin her sayfada ayrı bir zihinsel egzersiz yapmasına fırsat tanır. Kişi düzenli olarak kitap okuyorsa öğrendiği bilgileri kendi zihninde tahlil ederek, bilgilere şüpheyle yaklaşır ve araştırmayı seven bir karaktere sahip olur.

6. Zihinsel Hastalıkları Önler.

kitap okumanın yararları zihinsel hastalıkları önleme

İnsanların yaşları ilerledikçe ortaya çıkan zihinsel ve hafızaya bağlı psikolojik ve biyolojik hastalıkların önlenmesi konusunda uzmanlar kitap okumanın önemli olduğunu belirtmektedir. Kitap okumak hafızayı güçlendirir iken bir yandan da kişinin daha detaylı düşünebilmesini sağlar.

7. Bireyin Kendini Daha İyi İfade Etmesini Sağlar.

kendini daha iyi ifade etmek

Kitap okumanın faydaları arasında kişinin hitabet ve etkili iletişim becerilerini geliştirmesi de bulunur. Birey kitap okumanın hitabete olan etkisi sayesinde topluluğa karşı konuşmalar yaparken daha özgüvenli şekilde kendini ifade edebilir.

8. Kişinin Problemlere Karşı Pratik Şekilde Çözüm Bulmasını Sağlar.

kitap okumanın yararları problemleri pratik şekilde çözmek

Kişi, çok kitap okuyan biri ise okuduğu kitaplar içinde birçok farklı olay, hikaye ve kurgu ile tanışmıştır. Birçok olay, hikaye ve kurgu ile tanışan bireyler, kendi yaşamlarında karşılaştıkları problemlere daha pratik ve hızlı çözümler sunabilir.

9. Genel Kültür Düzeyinin Artmasına Katkı Sağlar.

kitap okumanın yararları genel kültür düzeyini arttırma

Bireyler iş, eğitim yaşamında ve günlük hayatta ihtiyaç duyacakları genel kültür bilgilerinin büyük bir çoğunluğunu kitap okuyarak ekstra bir efor harcamadan öğrenebilir. Günlük sohbetler sırasında okudukları kitaplar üzerinden sahip oldukları bilgileri etraflarındaki insanlar ile paylaşabilir, öğrendikleri bilgileri daha detaylı araştırmak için heveslenebilirler. Nitekim kitap okumanın faydaları arasında en çok karşımıza çıkan alan da genel kültür düzeyinin artmasıdır. 

10. Bireyin Kendini Geliştirmesine Fırsat Tanır.

kendini geliştirme fırsatı

Kişi daha çok kitap okudukça bilgiye ve kitapların katkılarına ulaşmanın zevkini tadacaktır. Kitap okuma alışkanlığı edinmek için yolun başında olan kişi, kitapların bireysel gelişime olan katkısını gözlemleyerek, kişisel gelişimlerine eskisine oranla daha çok özen gösterecektir.

11. Kişinin Diğer İnsanlarla Olan Etkileşimini Arttırır.

insanlarla olan etkileşimi arttırma

Kitap okuyarak yakınınızdaki kitap okuma kulüplerine katılabilir, sizin gibi kitap okumayı seven diğer insanlarla tanışabilirsiniz. Kitap okuma kulüpleri ve atölyeleri, birçok insanın seçtikleri kitap sayesinde ortak bir alanda buluşmasını ve etkileşime geçmesini sağlar. Çok dillendirilmese de bu unsurun da kitap okumanın faydaları arasında yer aldığını söyleyebiliriz.

12. Empati Duygusunun Gelişmesini Sağlar.

empati duygusunun gelişmesi

Okunan kitap içerisindeki karakterlerin birbirlerinden farklı hayatları olur. Kitap okuyan kişi, kendinin dışında birçok karakterin hayatına ortak olur. Birden farklı hayatları tanıyan, keşfeden kişi, kitap okuduğu sırada karakterlerin duygularını, düşüncelerini öğrenir. Bu sayede kitap okuyan insanlar, etraflarındaki kişilerin farklı hayatlarına ve duygularına saygılı ve empati bilinciyle yaklaşmayı sağlar.

13. Bireyin Konstrasyonunu Güçlendirir.

konsantrasyonu güçlendirme

Kitap okumak, yüksek odaklanma gerektiren bir aktivitedir. Kitap okumayı alışkanlık haline getiren kişiler sürekli sessiz ortam bulmakta zorluk çekecekleri için bir süre sonra ses bulunan ortamda da kitap okumaya odaklanabilirler. Dolaylı yoldan da olsa kitap okumanın faydaları arasında odaklanmayı sağlaması da yer alır diyebiliriz. Sesli ortamda da kitap okuyabilen kişiler bu durumu iş hayatlarındaki sorumluluklara da entegre edebilir.

Kitap Okumanın Önemi Nedir?

Kitap okumanın önemi oldukça büyüktür. Kitaplar, bireylerin kişisel gelişimine ve kelime dağarcığının zenginleşmesine katkı sağlar.

Ayrıca kitap okumak kişinin hayal dünyasını geliştirir ve yaratıcı düşünme yeteneğini arttırır. Düzenli kitap okuyan bireyler, problemlere kolay ve pratik bir şekilde çözüm üretebilirler.

Kitaplar farklı dünyaları ve kültürleri keşfetme fırsatı da sunar ve bu sayede kişilerin dünya görüşleri genişler. Kitap okumanın insanların yaşam kalitesini arttırdığı, stresi azalttığı ve zihni dinlendirdiği de bilinmektedir.

Düzenli Kitap Okumak İş Hayatını Nasıl Etkiler?

Düzenli kitap okumanın getirdiği avantajlar, bireylerin iş hayatını pozitif yönde etkiler. Kitap okuma alışkanlığı kazanmış olan birey, fonksiyonel düşünme becerilerine sahiptir. Görev ve sorumluluklarını yerine getirmek konusunda oldukça başarılıdır. Çalıştığı kurum, kuruluş ya da şirkette önüne çıkabilecek engelleri, problem çözme yeteneğini kullanarak kolayca aşabilir.

Düzenli kitap okumanın faydaları arasında yaratıcı düşünme gerektiren görevleri en kısa sürede tamamlamayı sağlaması da bulunur. Kitap okumayı alışkanlık haline getirmiş kişilerin iletişim yetenekleri de gelişmektedir. Topluluk önünde sunum yapmak konusunda profesyonel davranırlar. Sunumlar sırasında dil ve anlatıma dikkat ederler. Aynı zamanda bireysel ilişki kurmak konusunda da başarılılardır. Takım çalışması gerektiren durumlarda uyumlu bir takım arkadaşı olarak rol oynarlar. Kitap okuma alışkanlığına sahip bireyler, iş hayatında hem sorumluluklarını yerine getirme konusunda hem de insanlarla etkileşime geçme konusunda daha başarılıdırlar.

Zevk Alarak Okuyacağınız En Popüler 10 Kitap

Dünya klasikleri listesi arasına da giren zevkle okuyacağınız kitaplar şunlardır:

 1. Kürk Mantolu Madonna-Sabahattin Ali
 2. 1984-George Orwell
 3. Sineklerin Tanrısı-William Golding
 4. Yabancı-Albert Camus
 5. Kırmızı Pazartesi-Gabriel Garcia Marquez
 6. Dönüşüm-Franz Kafka
 7. Uçurtma Avcısı-Khaled Hosseini
 8. Satranç-Stefan Zweig
 9. Şeker Portakalı-Jose Mauro De Vasconcelos
 10. Körlük-Jose Saramago

Dünya klasikleri listesi farklı ülkelerden birçok yazarın ürettiği eserleri içerir. Bu kitaplar akıcı ve sürükleyici bir anlatıma sahip olduğu için kişinin okumayı sevmesini sağlar ve dolayısıyla okuma alışkanlığı kazanmasına yardımcı olur.  

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?