Dünya Klasikleri Listesi
Genel Kültür Yazıları

Dünya Klasikleri Listesi

Dünya klasikleri listesi, bir yazarın kaleminden çıkıp dünyaca üne kavuşan ve bu ünü evrensel olarak yıllar boyu devam ettiren eserlerden oluşan bir seridir. Dünya klasikleri listesi farklı yaş gruplarına hitap eden eserleri içermektedir. Bu listede farklı ülkelere ait edebi eserler bulunmaktadır.

Dünya klasikleri listesi, eğitim hayatımızın en erken döneminden itibaren yaşamımız boyu sürekli karşımıza çıkmaktadır. Bu kitaplar, okuma alışkanlığı kazanmaya yardımcı olur. Dünya klasikleri 100 temel eser listesinde bulunan kitaplar; sadece kültür-sanat alanında kendini geliştirmek isteyenlere değil, etrafında olup bitenleri anlamlandırmaya çalışan kişilere de hitap etmektedir. Bu listedeki kitaplar, genellikle sade bir anlatımın hakim olduğu, evrensel temaları içeren ve dolayısıyla dünya üzerindeki herkese hitap eden bir özelliğe sahiptir. 

Bu yazımızda sizler için zamana meydan okuyan ve benzersiz olan dünya klasikleri listesi ve listede yer alan kitapların konularından bahsettik. Gelin, herkesin okuması gereken bu kitapları birlikte keşfedelim!

Dünya Klasikleri Listesi Hangi Kitaplardan Oluşur?

Dünya klasikleri listesi aşağıdaki kitaplardan oluşur.

 1. Yabancı - Albert Camus
 2. Monte Kristo Kontu - Alexandre Dumas
 3. Vadideki Zambak - Balzac
 4. Yüzbaşının Kızı - Puşkin
 5. Zamanımızın Bir Kahramanı - Lermontov
 6. Fareler ve İnsanlar - John Steinbeck
 7. İnci - John Steinbeck
 8. Drakula - Bram Stoker
 9. Zaman Makinesi - H.G.Wells
 10. Görünmez Adam - H.G.Wells
 11. Anna Karenina - Lev Tolstoy
 12. İnsan Ne ile Yaşar - Lev Tolstoy
 13. Moby Dick - Herman Melville
 14. Çavdar Tarlasında Çocuklar - J. D. Salinger
 15. Genç Werther'in Acıları - Johann Wolfgang von Goethe
 16. Büyük Umutlar - Charles Dickens
 17. Sineklerin Tanrısı - William Golding
 18. 1984-Bin Dokuz Yüz Seksen Dört - George Orwell
 19. Tess - Thomas Hardy
 20. Açlık - Knut Hamsun
 21. Yüzyıllık Yalnızlık - Gabriel García Márquez
 22. Kırmızı Pazartesi - Gabriel García Márquez
 23. Suç ve Ceza - Fyodor Dostoyevski
 24. Dönüşüm - Franz Kafka
 25. Dava - Franz Kafka 
 26. Satranç - Stefan Zweig 
 27. Isabelle - André Gide
 28. Bir Delinin Hatıra Defteri - Nikolay Vasilyeviç Gogol
 29. Pal Sokağı Çocukları - Ferenc Molnár
 30. Gulliver'in Gezileri - Jonathan Swift
 31. Genç Bir Köy Hekimi - Mihail Bulgakov
 32. Küçük Prens - Antoine de Saint-Exupéry
 33. 80 Günde Devri Alem - Jules Verne
 34. Dünya Merkezine Yolculuk - Jules Verne
 35. Denizler Altında Yirmi Bin Fersah - Jules Verne
 36. Fahrenheit 451 - Ray Bradbury
 37. Cesur Yeni Dünya - Aldous Huxley
 38. Gora - Rabindranath Tagore
 39. Sherlock Holmes - Arthur Conan Doyle
 40. Uğultulu Tepeler - Emily Bronte
 41. Rüzgâr Gibi Geçti - Margaret Mitchell
 42. Jane Eyre - Charlotte Bronte
 43. Aşk ve Gurur - Jane Austen
 44. Silas Marner - George Eliot
 45. Kuzey ve Güney - Elizabeth Gaskell
 46. Bülbülü Öldürmek - Harper Lee
 47. Küçük Kadınlar - Louisa May Alcott
 48. Madam Bovary - Gustave Flaubert
 49. Sefiller - Victor Hugo
 50. Martin Eden - Jack London
 51. Kadınlar Okulu - Andre Gide
 52. Vahşetin Çağrısı - Jack London
 53. Beyaz Diş - Jack London
 54. Kırmızı ve Siyah - Stendhal
 55. Karamazov Kardeşler - Fyodor Dostoyevski
 56. Savaş ve Barış - Lev Tolstoy
 57. Bulantı - Jean-Paul Sartre
 58. Don Kişot - Miguel de Cervantes
 59. Üç Silahşorler - Alexandre Dumas
 60. Notre Dame'ın Kamburu - Victor Hugo
 61. Gurur Dünyası - William Makepeace Thackeray
 62. Oblomov - İvan Gonçarov
 63. Robinson Crusoe - Daniel Defoe
 64. Denemeler - Montaigne
 65. Karanlığın Yüreği - Joseph Conrad
 66. İnce Memed - Yaşar Kemal
 67. Babalar ve Oğullar - İvan Turgenyev
 68. Tom Sawyer'ın Maceraları - Mark Twain
 69. Yaşlı Adam ve Deniz - Ernest Hemingway
 70. Dorian Gray'in Portresi  - Oscar Wilde

1. Yabancı - Albert Camus

dünya klasikleri listesi yabancı albert camus

Dünya klasikleri listesi arasında yer alan Albert Camus'un Yabancı isimli kitabı 1942 yılında yayımlanmıştır. Romanda toplumun beklenti ve normlarını kabul etmeyen ve hayatı yaşamaya değer görmeyen birinin hikayesi anlatılmaktadır. Albert Camus kitabında modernleşmeyle birlikte 20. yüzyıl insanının  düştüğü yabancılaşma durumuna dikkat çekmek istemektedir. Romanın baş kahramanı Meursault, modernleşmeyle beraber değişen insani yönelimleri temsil etmektedir. Ayrıca bu kitap genel kültürü geliştirmek için okunması gereken kitaplar arasında da yer alır.

2. Monte Kristo Kontu - Alexandre Dumas

dünya klasikleri listesi monte kristo kontu

Fransız yazar Alexandre Dumas'ın kaleminden çıkan Monte Kristo Kontu romanı, döneminde intikam duygusunu en derin şekilde işleyen yapıtlardan biri olmuştur. Romanın baş karakteri Dantes, çevresindeki kişiler tarafından uğradığı ihanetin intikamını almak istemektedir. Romanın en etkileyici özelliklerinden birisi tüm karakterlerin benzer şekilde iradeli ve güçlü oluşudur. Fakat Dantes diğerleri arasında baskın olanıdır. Macera türündeki Monte Kristo Kontu romanı birçok kez beyaz perdeye uyarlanmıştır.

3. Vadideki Zambak - Balzac

dünya klasikleri listesi vadideki zambak balzac

Dünya klasikleri arasında ismen en çok duyulan eserlerden biri olan Balzac'ın Vadideki Zambak'ı, 19. yüzyılda realizm akımını başarılı şekilde yansıtan eserlerden olmuştur. Dünya tarihinde aşk temasını, romantizm ve realizm akımlarının öncülüğünde işleyen eserlerden biri olarak klasikler arasında yerini almıştır. Felix de Vandennesse ve Henriette'in tesadüf karşılaşmalarıyla başlayan roman, ilerleyen sayfalarda okuyuculara zamana meydan okuyan bir aşk gösterisi sergilemektedir.

4. Yüzbaşının Kızı - Alexandr Puşkin

dünya klasikleri listesi yüzbaşının kızı

Dünya klasikleri içerisinde olan kitaplardan biri de Alexandr Puşkin'in Yüzbaşının Kızı isimli kitabıdır. Rus edebiyatının önde gelen isimlerinden biri olan Puşkin, Yüzbaşının Kızı eserinde 1700 yıllarında çalkantılı ve kaotik olan Rusya'da bir subayın yüzbaşının kızına duyduğu aşkı anlatmaktadır. Yüzbaşının Kızı isimli kitapta Puşkin, savaş tarihine dair ayrıntılara yer vererek aşk temasını başarılı şekilde işlemiştir.

5. Zamanımızın Bir Kahramanı - Mihail Lermontov

zamanımızın bir kahramanı lermontov

İlk defa 1840'ta yayımlanan Lermontov'un Zamanımızın Bir Kahramanı isimli eseri, Rus edebiyatının en beğenilen yapıtlarından biri olmuştur. Anton Çehov'un da övgüyle andığı bu eserde psikolojik çözümlemelerin detaylı şekilde işlenmektedir. Eserin baş karakteri olan Peçorin yaşadıklarıyla okura, iyiyle kötünün, masumiyetin ve kirliliğin çatışmasını büyük bir derinlikle yansıtmaktadır.

6. Fareler ve İnsanlar - John Steinbeck

dünya klasikleri listesi fareler ve insanlar john steinbeck

Dünya klasikleri içerisinde yer almayı başaran Fareler ve İnsanlar, nobel ödülüne layık görülen John Steinbeck'in en gözde eserleridir. John Steinbeck, Fareler ve İnsanlar eserinde iki çiftlik işçisi olan Milton ve Small'un ekonomik kriz sırasında Kaliforniya'da yaşadıkları maceraları anlatmaktadır. Steinbeck'in kendisi de gezgin bir çiftlik işçisi olduğu için eseri oluştururken kendi deneyimlerinden oldukça yararlanmıştır. 

7. İnci - John Steinbeck

dünya klasikleri listesi inci john steinbeck

İlk kez 1947'de yayınlanan John Steinbeck'in İnci isimli eseri, paranın bireyler üzerinde yarattığı kötülük getirdiği felaketleri anlatmaktadır. Kitabın baş karakteri olan inci avcısı Kino, dünyanın en büyük incisini bulduğu zaman hayatının artık yoksulluk içerisinde geçmeyeceğine inanmaktadır. Kino'nun hayatını değiştirecek olan inci aslında ona büyük felaketleri de sunacaktır.

8. Drakula - Bram Stoker

bram stoker drakula

Stoker'ın korku ve polisiye kitapları arasında ismini duyurmayı başaran Drakula isimli eseri, Viktoryen dönemin baskısını oldukça iyi betimleyen bir yapıt olma niteliği taşımaktadır. Drakula'da dönemin aşırı ahlakçı yönü ve bu ahlakçı baskı altında ortaya saçılan ikiyüzlülük başarılı bir şekilde karakterlere yansıtılmıştır. Korku türünde başyapıt olarak kabul edilen Drakula, dünya klasikleri arasına girmiş ve isminden sıkça bahsettirmiştir.

9. Zaman Makinesi - H.G.Wells

zaman makinesi herbert george wells

Dünya klasikleri listesi arasında bilim kurgu türünde oluşturulmuş ilk eserlerdendir. Zaman makinesinin ölümlülüğe vurgu yapılarak kullanıldığı bu eser günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Kitapta kendi zaman makinesini icat ettiğini anlatan bir gezgin bulunmaktadır. Bu gezgin icat ettiği makineyi evine ziyarete gelen komşularına anlatır ve olaylar gelişir.

10. Görünmez Adam - H.G.Wells

herbert george wells görünmez adam

Dünya klasikleri listesi içerisinde yer alan Görünmez Adam, Wells'in bilim kurgu alanında ortaya koyduğu başyapıtlardan birisidir, aynı zamanda genel kültürü geliştirmek için okunması gereken kitaplar arasında da yer alır. Görünmez Adam'da toplum içerisinde çoğunluğun davrandığı gibi davranmayan bireylerin nasıl ötekileştirildiğine vurgu yapılmaktadır. Toplumun kendinden olmayanlara karşı takındığı tavır bir adamın görünmez olmanın yolunu bulmasıyla anlatılmaktadır. Sürükleyici olan eser aynı zamanda dönemin ahlaki normlarına da eleştiri niteliği taşımaktadır.

11. Anna Karenina - Lev Tolstoy

dünya klasikleri listesi anna karenina tolstoy

Birden farklı yazar tarafından hazırlanan zamanımıza kadar yazılmış en iyi romanlar listesinde defalarca ilk sırada yer almayı başaran Anna Karenina, dünya klasikleri arasında da en çok okunanlardandır. Lev Tolstoy'un kaleme aldığı Anna Karenina, beyaz perdeye ve tiyatroya defalarca kez uyarlanmıştır. Tolstoy, yapıtında 19. yüzyıl Rus toplumunun psikolojik bunalımına değinmektedir. Tolstoy, Anna Karenina'da aşk ve ihanet ikilemi arasındaki çatışmayı, dönemin toplum dinemikleriyleriyle bağdaştırarak sunar.

12. İnsan Ne ile Yaşar - Lev Tolstoy

insan ne ile yaşar kitabı

Tolstoy'un profesyonel kaleminden çıkan İnsan Ne ile Yaşar eseri, insanlar için hayat amacının ne olduğunu ve insanın bireysel doyumsuzluklarının anlatıldığı bir yapıttır. Kitabın baş kahramanı Simon, birgün evinden eşine kürk almak için çıkmasıyla başlar. Simon'un başına gelenler, okuyucuları yaşama yükledikleri anlam konusunda düşünmeye sevk etmektedir.

13. Moby Dick - Herman Melville

dünya klasikleri moby dick herman melville

Dünya klasikleri listesi içerisinde yer alan Moby Dick, Melville'nin 1851'de kaleme aldığı ve içerisinde derin anlamlar barındıran bir hikayedir. Melville,  Moby Dick'te geçmişe takılı kalmanın şimdiki zamanımızı mahvedeceğini vurgulamaktadır. Hayata dair bu vurguyu denize aşık olan bir denizci ve başına gelenlerle detaylandırmakta ve anlatmaktadır. İçerisinde profesyonel denizcilik kavramları da içeren Moby Dick, tarihe meydan okuyarak günümüze kadar gelmiştir.

14. Çavdar Tarlasında Çocuklar - J. D. Salinger

çavdar tarlasında çocuklar

Amerikalı yazar Salinger'in kaleminden çıkan Çavdar Tarlasında Çocuklar isimli eser, ergenlik çağındaki çocukların hayatlarından ve psikolojik durumlarından betimlemeler sunmaktadır. Kitapta ergenlik çağına girmiş Holden'ın hayatına yer verilir. Hikaye Holdan'ın derslerde başarısızlığı yüzünden okuldan atılmasıyla başlar. 

15. Genç Werther'in Acıları - Johann Wolfgang von Goethe

genç wertherin acıları

Genç Werther'in Acıları, Johann Wolfgang von Goethe tarafından iki haftada yazılmış bir mektuptur. Mektup sonradan kitap haline dönüştürülmüştür. Dünya klasikleri içerisinde yer alan eser, iddialar göre ilk yayınlandığı dönemde toplumda birkaç kişinin intiharına sebep olmuştur. Romanda kendi hayatından kesitler sunan Goethe, sessiz sakin bir hayat sürmek için şehirden uzaklaşan Werther'in nişanlı bir kadına olan aşkını anlatır. Werther bu imkansız aşkı yüzünden intihara sürüklenmektedir. 

16. Büyük Umutlar - Charles Dickens

büyük umutlar charles dickens

Dünya klasikleri listesi arasında adına yer açmayı başaran Charles Dickens'in yazdığı Büyük Umutlar, ilk kez 1861 yılında yayımlanmıştır. Dickens, Büyük Umutlar eseriyle 19.yüzyılda İngiltere'de maden köylerindeki hayat koşullarına ve dinamiklerine vurgu yapmaktadır. Köylü ve kentli arasındaki tabakalaşmanın uçurum haline dönüştüğünü ortaya döken bir roman olma niteliği taşır. Kitabın baş kahramanı Pip yaşantısıyla dönemin toplum dinamiklerinin mercek altına alınmasını sağlamıştır.

17. Sineklerin Tanrısı - William Golding

dünya klasikleri listesi sineklerin tanrısı william golding

Nobel edebiyat ödülü alan Golding'in 1954 yılında yazdığı eseri Sineklerin Tanrısı, dünya klasikleri arasında yer almayı başarmıştır. William Golding, eserini İkinci Dünya Savaşı sırasında gözlemlediği vahşetin etkisiyle kaleme almıştır. Golding, kitap içerisinde insanların doğasında var olan kötülüğü sorgulamak ve eleştirmek için ortaya koyduğu eserde İngiliz halkının tepkisini çekmiştir. Kitap, çocukların içlerindeki kötülükleri ortaya döken bir eser gibi anlamlandırıldığı için birçok eleştiriye maruz kalmıştır.

18. 1984-Bin Dokuz Yüz Seksen Dört - George Orwell

dünya klasikleri listesi george orwell 1984

Dünya klasiklerine dahil olan ve 20.yüzyılın en iyi distopyalarından sayılan 1984, 1947 yılında George Orwell tarafından yazılmıştır. Roman, 1984 yıllarında ortaya çıkacak olan hayali bir toplumsal anomi halini konu edinir. Dünya yapısı içerisinde yeni distopik bir sistemin hakim oluşunu betimleyen kitapta, 1984 yılları insanlık için hiç de iç açıcı halde değildir. Orwell 1984'te, yüksek sosyolojik analiz yeteneğini ileri bakışlılıkla birleştirerek toplumsal evrimin nasıl etkileneceğini hayali olarak sunmuştur. Toplumdaki sosyal tabakalaşmanın üst düzeye çıkışına ola  vurgusu ile hem bilim kurgu hem de toplumsal analiz bakımından günümüzde de ününü sürdüren bir eserdir.

19. Tess - Thomas Hardy

dünya klasikleri thomas hardy tess

Thomas Hardy'nin kaleme aldığı Tess isimli romanında 19.yüzyılda alt kültüre mensup olan Tess isimli kızın yaşadığı imkansız aşk anlatılmaktadır. Hardy, Tess isimli romanında toplumsal normları ve düzeni oldukça profesyonel eleştirmektedir. Roman, Tess'in yoksul ailesinden ayrılıp burjuvazi kategorisindeki akrabalarının yanına taşınması ile başlar.

20. Açlık - Knut Hamsun

dünya klasikleri listesi açlık knut hamsun

20.yüzyılın edebi açılımlarından biri olarak kabul edilen Açlık, Knut Hamsun'ın  ilk kez 1890 yılında yayımladığı bir eserdir. Norveçli büyük romancı Hamsun, kitapta profesyonel psikolojik çözümlemelere yer vermektedir. Romanda ünlü bir yazar olmaya çalışırken açlık ve sefaletle boğuşan bir gencin hikayesi anlatılmaktadır. Dünya klasiklerine dahil olan bu eserin yazarı Hamsun, 1920 yılında Nobel edebiyat ödülüne layık görülmüştür.

21. Yüzyıllık Yalnızlık - Gabriel García Márquez

yüzyıllık yalnızlık gabriel garcia marquez

Gabriel García Márquez'in yazdığı Yüzyıllık Yalnızlık isimli eser, Buendia isimli bir ailenin akraba evliliği sonucunda 100 yıl boyunca yaşadıkları zorlukları ve laneti konu edinmektedir. Eserde ele alınan 100 yıl süren lanetin sona ermesi için tüm aile üyelerinin ölmesi gerekmektedir. Márquez'in betimlemeleriyle okuyucuyu içine çeken bu yapıt dünya klasikleri içerisinde ismini duyurmayı başarmıştır.

22. Kırmızı Pazartesi - Gabriel García Márquez

kırmızı pazartesi gabriel garcia marquez

Polisiye ve korku kategorilerinde başyapıt kabul edilen Kırmızı Pazartesi'nin   herkesin işleneceğini bildiği bir cinayeti hiçbir şekilde durdurmaya çalışmamasını anlatan bir kurgusu vardır.  Eser, okuyucuya olay örgüsünü profesyonel şekilde sunmaktadır. Márquez bu eseriyle aslında halkın ortak davranış biçimlerini nasıl kullandığını da eleştirel olarak ele almıştır.

23. Suç ve Ceza - Fyodor Dostoyevski

suç ve ceza dostoyevski

Dostoyevski'nin 1866'da yayımlanan ölümsüz eseri Suç ve Ceza, Raskolnikov isminde bir gencin işlediği çifte cinayeti anlatmaktadır. Okuyucusunu hem yargıç hem suçlu konumuna sokmayı başaran diliyle Suç ve Ceza günümüzde de ismini duyurmaya devam etmektedir. Eser, Dostoyevski'nin modern insana olan yaklaşımını ortaya koyarken dönemin toplum yapısıyla ilgili de eleştiriler sunmaktadır.

24. Dönüşüm - Franz Kafka

dünya klasikleri franz kafka dönüşüm

Dünya klasikleri içinde en çok yankı yapan eserlerden olan Dönüşüm, Franz Kafka'nın 1915'te yayımladığı eseridir. Hikaye, Gregor Samsa adındaki bir adamım bir sabah dev bir böceğe dönüşmüş olarak bulmasıyla başlamaktadır. Kafka Dönüşüm eseriyle özellikle yabancılaşma olgusuna vurgu yapar. Kitap içerisinde modern çağ ile beraber bireyin ekonomik yönden kendisine ve işine karşı yabancılaşması eleştirel bir şekilde ortaya konulmaktadır. Ayrıca bu kitap genel kültürü geliştirmek için okunması gereken kitaplar arasında da yer alır.

25. Dava - Franz Kafka

franz kafka dava

Dava, Franz Kafka'nın aniden kendini suçlu olarak bulan birinin yaşadıklarını anlattığı bir hikayesidir ve dünya klasikleri listesi arasında yer alır. Dava eseriyle Kafka aslında ulaşılamayan otoritenin nasıl bir trajedi haline dönüştüğünü vurgulamaktadır. Gerçek dışı ve absürt kurgusuyla okuyucuyu içine çeken ve sürükleyen bir yapıt olması sebebiyle dünya klasikleri arasında yerini almıştır.

26. Satranç - Stefan Zweig 

satranç stefan zweig

Satranç, Alman edebiyatının ünlü isimlerinden olan Zweig'ın ölmeden önce tamamladığı son eseridir. Kitap, iki arkadaşın New York'tan Buenos Aires'e giden bir gemiye binmesiyle başlamaktadır. Bindikleri gemide satranç şampiyonu Mirko Czentovic'in de yer alması ile olaylar farklı bir yöne evrilir. Zweig'ın bu eseri tiyatro ve sinemaya da uyarlanmıştır.

27. Isabelle - André Gide

isabelle andre gide

Dünya klasikleri arasına girmeyi başaran Isabelle, André Gide'nin kaleme aldığı bir eserdir. Gide eserinde büyük bir ailenin çöküşünü, büyük bir şatonun çöküşüyle sembolleştirerek anlatır. Romanda aşk teması yoğun şekilde işlenmektedir. Isabelle'nin ölümsüzleşmesini sağlayan Gide ayrıca 1947 yılında Nobel edebiyat ödülüne layık görülmüştür.

28. Bir Delinin Hatıra Defteri - Nikolay Vasilyeviç Gogol

bir delinin hatıra defteri gogol

Gogol'un dünyaca ses getirmiş olan oyunu Bir Delinin Hatıra Defteri, bir delinin gözünden toplumsal eşitsizliklere yapılan eleştiriyi ortaya koymaktadır. Eser günümüzde de tiyatro sahnesinde ses getirmeye devam etmektedir. Eserde yer alan üç hikayede de  bürokratizmi eleştiren söylemler bulunmaktadır. 

29. Pal Sokağı Çocukları - Ferenc Molnár

pal sokağı çocukları ferenc molnar

Macar yazar Ferenc Molnár tarafından yazılan Pal Sokağı Çocukları kitabı, 1906 yılında yayımlanmıştır ve dünya klasikleri listesi arasında yer alır. Eser, çocuk kitapları kategorisindedir. Kitapta 20. yüzyılda Budapeşte'de oyun alanlarını zengin çocuklardan korumak isteyen yoksul çocukların mücadelesi ve durumu anlatılmaktadır. Duygusal yönü ağırlıklı olan roman, dünya klasikleri arasına ismini yazdırmayı başarmıştır.

30. Gulliver'in Gezileri - Jonathan Swift

gulliverin gezileri jonathan swift

İrlandalı yazar Jonathan Swift'in kaleme aldığı ve 1726 yılında yayımladığı hiciv türündeki romanın ismi Gulliver'in Gezileri'dir. İngiliz edebiyatının başyapıtları arasında yer alan eser dünya çapında da ismini duyurmayı başarmıştır. Swift, eserinde insan doğasını ve gezi yazısı yazılmasını eleştiren bir dil kullanmaktadır. Eser, zamanın siyasal ve toplumsal koşullarına çok ağır eleştiriler içermektedir.

31. Genç Bir Köy Hekimi - Mihail Bulgakov

genç bir köy hekimi mihail bulgakov

Mihail Bulgakov’un kaleminden çıkan eser ilk kez 1976’da yayımlanmıştır. Genç Bir Köy Hekimi kitabı, 1916 yılında üniversiteden diplomasını yeni alan bir doktorun gönüllü olarak Kiev’e gitmesiyle başlamaktadır. Rus edebiyatının ünlü yapıtlarından biri olan Genç Bir Köy Hekimi, toplumdaki bireylerin kültürel farklılıklar içerisinde nasıl çatışma yaşadıklarını anlatmaktadır. 

32. Küçük Prens - Antoine de Saint-Exupéry

küçük prens dünya klasikleri listesi

Dünyanın en çok satan ve okunan kitaplarından biri olan Küçük Prens ilk kez 1943’te yayımlanmıştır. Çocuklara hitap ediyor gibi gözüken kurgusunun aksine yediden yetmişe herkesin ilgisini çeken bir kitap olmuştur. Antoine de Saint-Exupery’nin eserinde bir çocuğun gözünden yaşça büyük insanların dünyası anlatılmaktadır. Küçük Prens eseri, beyaz perdeye de uyarlanmıştır.

33. 80 Günde Devri Alem - Jules Verne

jules verne 80 günde devri alem

Dünya klasikleri içerisinde bulunan ve Jules Verne’nin kaleme aldığı 80 Günde Devri Alem eseri ilk kez Fransa’da 1873 yılında basılmıştır. Eser Phileas isimli baş karakterin kendi hayat düzenine sadık haldeyken bir anda 80 günde dünyayı gezme isteğiyle başlar. Jules Verne bu eserinde okuyuculara, insanların isteklerini gerçekten çaba gösterirseler başaracaklarını göstermektedir.

34. Dünyanın Merkezine Yolculuk - Jules Verne

dünyanın merkezine yolculuk jules verne

Dünyanın Merkezine Yolculuk eseri, Jules Verne’nin yazmış olduğu bir dünya klasiğidir. Eser bilim kurgu kategorisinde kaleme alınmıştır. Kitapta Jeoloji uzmanı olan Lindenbrok’un başından geçen maceralar anlatılmaktadır. Eser okuyucular tarafından oldukça sürükleyici nitelik taşımasıyla takdir görmekte ve günümüzde ismini duyurmaya devam etmektedir.

35. Denizler Altında Yirmi Bin Fersah - Jules Verne

denizler altında yirmi bin fersah

Dünya klasikleri arasına giren Jules Verne’nin diğer bir kitabı Denizler Altında Yirmi Bin Fersah, ilk kez 1870 yılında yayımlanmıştır. Bilim kurgu kategorisindeki kitap, Kaptan Nemo’nun mürettebatıyla beraber dünya üzerindeki tüm denizleri gezmeye başlamasıyla yaşadıkları maceraları anlatmaktadır.

36. Fahrenheit 451 - Ray Bradbury

fahrenheit 451 ray bradbury dünya klasikleri

Ray Bradbury’nın Fahrenheit 451 isimli kitabı ilk kez 1951 yılında yayımlanmıştır. Toplumun baskıcı bir gelecek ile karşılaşacağını anlatan ve kurgulayan bir kitaptır. Kitap aynı zamanda distopik bir yan taşımaktadır. Fahrenheit 451 kitabı, aynı zamanda beyaz perdeye de uyarlanmıştır.  

37. Cesur Yeni Dünya - Aldous Huxley

aldous huxley cesur yeni dünya

Huxley'in Cesur Yeni Dünya’sı, insanların insani duygulardan yoksun olduğu ve her hareketlerinin kontrol altında tutulduğu bir gelecekten bahsetmektedir. Cesur Yeni Dünya kitabının kurgusu, 26. yüzyılda Londra’da geçmektedir. Toplumsal analiz yanı oldukça güçlü olan kitap, günümüzde de popülerliğini sürdürmeye devam etmektedir.

38. Gora - Rabindranath Tagore

gora rabindranath tagore

Hint asıllı yazar Tagore tarafından yazılan Gora, yazarın 1913 Nobel edebiyat ödülüne layık olmasını sağlamıştır. Eserde Tagore'nin Hindistan’ın kuruluşu hakkında görüşlerini vurgulamaktadır. Gora’ da Hindistan’ın işgal dönemiyle ilgili tarihsel kesitler sunulmaktadır. Kitap aynı zamanda Hindistan’ın kast sistemi hakkında değerli yorumlar içermektedir.

39. Sherlock Holmes - Sir Arthur Conan Doyle

sherlock holmes sir arthur conan doyle

Hem dünya klasikleri arasında hem de dünya üzerinde en çok okunan kitapları arasında yer alan Sherlock Holmes, Sir Arthur Conan Doyle’un kaleminden çıkmıştır. Doyle’un hayal gücünü kullanarak yarattığı Britanyalı karakter Holmes, dedektiflik mesleği ile birçok maceraya atılmış ve okuyucuları kendine bağlamayı başarmıştır. Sherlock Holmes eseri, defalarca beyaz perdeye taşınmış ve televizyon dizisi formatına uyarlanmıştır.

40. Uğultulu Tepeler - Emily Bronte

uğultulu tepeler emily bronte

İlk kez 1847 yılında yayımlanan Uğultulu Tepeler, Emily Bronte’nin tek romanıdır. İngiltere’de yaşanan Vİktoryen döneme dair izler taşıyan eser, orta sınıfın yükselişini anlatmaktadır. Viktoryen dönemi, aşk temasıyla birleştirerek sembolleştiren Bronte, Uğultulu Tepeler ile zamana meydan okuyarak günümüze kadar gelen bir eser üretmeyi başarmıştır.

41. Rüzgâr Gibi Geçti - Margaret Mitchell

rüzgar gibi geçti margaret mitchell dünya klasikleri

Dünya klasikleri arasında yer alan, Margaret Mitchell’in yazdığı Rüzgar Gibi Geçti kitabı ilk yayımlandığı tarihten bu yana Batı edebiyatının başyapıtlarından biri sayılmaktadır. Amerika’da iç savaş dönemini anlatan kitapta, savaş şartlarının zorluğu aşk teması üzerinden anlatılmıştır. Duygusal ve romantik yönü ağır basan eser dönemin toplumundan detaylı gözlemler sunmaktadır.

42. Jane Eyre - Charlotte Bronte

charlotte bronte jane eyre

Bronte’nin kaleme aldığı Jane Eyre, İngiliz toplumunda dini, sınıfsal ve duygusal baskıyı anlatan bir romandır ve dünya klasikleri listesi arasında yer alır. Charlotte Bronte, toplumsal baskı kavramını eserinde farklı statü sınıfından birbirlerine aşık olan bir çiftin hayatı üzerinden anlatmaktadır. Hem tarihi hem de aşk romanı olarak kategorilendirilebilen eser, yayımlandığı yıldan günümüze dek zamana karşı direnebilmeyi başarmıştır.

43. Aşk ve Gurur - Jane Austen

jane austen aşk ve gurur

Jane Austen’ın 1813’te yayımlanan romanı Aşk ve Gurur, taşralı bir kız ve üst kültür grubundan olan bir erkeğin aralarındaki çatışmalı aşkı anlatmaktadır. Toplum içerisinde sosyal tabakalaşma analizi sunan kitapta soyluluk ve yoksulluk arasındaki uçurum detaylı şekilde yansıtılmıştır. Aşk teması üzerinden dönemin İngiliz toplumunu da eleştiren Austen, Aşk ve Gurur ile oldukça ses getirmiştir. 

44. Silas Marner - George Eliot

silas marner george eliot

Silas Marner, İngiliz edebiyatının en ünlü yazarlarından olan George Eliot’un kilise topluluğundan kovulan Silas isimli bir dokumacının hayatını anlattığı eseridir. Marner’ın hayatı biriktirdiği paranın çalınması ve öksüz bir bebek ile karşılaşması sonucunda oldukça değişecektir. George Eliot, Silas Marner’da güçlü bir toplum eleştirisini profesyonel bir mizah kullanarak yapmaktadır. 

45. Kuzey ve Güney - Elizabeth Gaskell

elizabeth gaskell kuzey ve güney

Dünya klasikleri listesi arasında yer almayı başaran Elizabeth Gaskell’in Kuzey ve Güney eseri, ilk kez 1854 yılında yayımlanan bir sosyal romandır. Kitabın baş karakteri Margaret Hale, hayat boyu yaşadığı problemlerin üstesinden devrimsel bir bakış açısı kullanarak gelmektedir. Bu durum okuyucuların üzerinde düşünsel bir etki yaratmaktadır. Charles Dickens’in de beğenisini alan eser, aynı zamanda çok tutkulu bir aşk hikayesi anlatmaktadır.

46. Bülbülü Öldürmek - Harper Lee

bülbülü öldürmek harper lee

Amerikalı yazar Harper Lee tarafından yazılan Bülbülü Öldürmek, hem modern Amerikan edebiyatı klasiklerine hem de dünya klasiklerine dahil olmayı başarmıştır. Harper Lee, Bülbülü Öldürmek kitabı ile Amerika’da yaşanan ırkçılığı eleştiri merceğine almaktadır. Hikaye bir siyahi bireyin, haksız yere yargılanması ile başlamaktadır. 

47. Küçük Kadınlar - Louisa May Alcott

dünya klasikleri küçük kadınlar louisa may alcott

Dünya klasikleri listesinde dahil olan Küçük Kadınlar, Louisa May Alcott’ın üç kız kardeşiyle yaşadığı anıları konu almaktadır. Louisa May Alcott Küçük Kadınlar eserinde birbirlerinden farklı hayat amaçlarına sahip olan kız kardeşlerin çatışmalarını ve duygusal yanlarını profesyonel bir betimleme ile sunmaktadır. Ayrıca genel kültürü geliştirmek için okunması gereken kitaplar arasında da yer almaktadır.

48. Madam Bovary - Gustave Flaubert

gustave flaubert madam bovary

Gustave Flaubert’in ölümsüz eseri olan Madam Bovary, taşra hayatından bunalan ve bu hayattan kurtulabilmek için tüm imkanları zorlayan bir kadının hikayesini anlatmaktadır. Realizm akımından etkilenerek yazılan Madam Bovary, dünya üzerinde en çok okunan kitaplar arasındadır. Flaubert, Madam Bovary ile 19. yüzyıl Fransız kadının iç çözümlemesini çok profesyonel şekilde yapmaktadır.

49. Sefiller - Victor Hugo

victor hugo sefiller dünya klasikleri

Dünyanın her yerinde isminden bahsetmeyi başaran Sefiller romanı, başarılı yazar Victor Hugo’nun kaleminden çıkmıştır. İlk olarak 1862 yılında yayımlanan eser, bir mahkumun yaşam mücadelesini konu edinmektedir. Eser aynı zamanda Fransız toplumuna ait yasa ve toplumsal merhametin nasıl şekillendiğine değinmektedir. Onlarca dile çevrilen eser, tiyatro, sinema ve müzikallere uyarlanmıştır.

50. Martin Eden - Jack London

jack london martin eden

Amerikan edebiyatında ses getiren eser Martin Eden, başarılı yazar Jack London’ın kaleminden çıkmıştır. Genç yaşta yazar olmaya ve aynı zamanda işçi olarak hayatına devam etmeye çalışan Martin Eden’in yaşadıklarını anlatan bir romandır. Protagonist tavrıyla sosyalizmi reddeden bir yapıya sahip olan baş karakter, bireycilik akımına inanmaktadır. Martin Eden romanı, sosyal eşitsizliklere yapılan vurgu sebebiyle 20.yüzyılda Amerika'da okuyucuların ilgi odağı olmuştur.

51. Kadınlar Okulu - Andre Gide

andre gide kadınlar okulu

Dünya klasikleri arasında yer almayı başaran Kadınlar Okulu’nun yazarı Andre Gide, 1947 yılında Nobel edebiyat ödülüne layık olmuştur. Kadınlar Okulu, dönemin toplumsal ve bireysel ahlakına değinmektedir. Andre Gide’ın Kadınlar Okulu’nda,  burjuvazi mensubu bir ailenin üç ayrı üyesinin kendi bakış açısından yazdığı görüşlerden oluşur.

52. Vahşetin Çağrısı - Jack London

vahşetin çağrısı jack london

Dünya klasikleri arasında ismini en çok duyuran yazarlardan biri de Jack London’dır. Martin Eden romanında yakaladığı başarıyı, Vahşetin Çağırısı’nda da yakalamayı başarmıştır. London Vahşetin Çağrısı'nda, kızağa koşulan bir kurt köpeğinin amansız yaşam savaşını anlatmaktadır. Beyaz perdeye de uyarlanan eser günümüze kadar popülerliğini sürdürmüştür.

53. Beyaz Diş - Jack London

beyaz diş jack london

Jack London’ın dünya klasikleri içerisinde ismi anılan eserlerinden birisi de Beyaz Diş’tir. London, Beyaz Diş’i ilk kez 1906 yılında bölüm bölüm bir dergide yayımlamaya başlamıştır. Roman kurgusu Amerika, Kanada ve Rusya’da geçmektedir. Eserde insanlarla ortak bir yaşama dahil olmak için yola çıkan ve ormandaki hayatını terk eden vahşi bir köpeğin hayatını anlatılmaktadır.

54. Kırmızı ve Siyah - Stendhal

kırmızı pazartesi gabriel garcia marquez dünya klasikleri listesi

Stendhal’ın kaleminden çıkan Kırmızı ve Siyah, psikolojik roman türünden bir başyapıt olma niteliği taşımaktadır ve dünya klasikleri listesi arasında yer alır. Kitap ilk kez 1830 yılında yayımlanmıştır. Aşk teması üzerinden dönemin Fransız toplumunu değerlendiren bir eserdir. Kitapta Napolyon Bonapart’ın sürgüne gönderilişinden de sahneler betimlenmektedir. 

55. Karamazov Kardeşler - Fyodor Dostoyevski

karamazov kardeşler dostoyevski

Rus edebiyatının öncü eserlerinden biri olan Karamazov Kardeşler, Dostoyevski’nin başarılı kaleminden çıkmıştır. Eserde, iki kadından Dmitri, İvan ve Alyosa adlı üç erkek çocuğu olan babanın öldürülme hikayesi anlatılmaktadır. Kitap içerisinde psikolojik çözümlemelere oldukça çok yer verilmektedir. 

56. Savaş ve Barış - Lev Tolstoy

tolstoy savaş ve barış

Lev Tolstoy tarafından yazılan Savaş ve Barış eseri ilk kez 1869 yılında yayımlanmıştır. Tolstoy, Savaş ve Barış eseriyle beraber edebi yaratıcılıkta kendini zirveye ulaştırmıştır. Savaş ve Barış romanında Rusya’nın Fransa tarafından işgal edildiği dönemde yaşananlar betimlenmektedir. Kitabın metamorfik çözümlemesine göre savaş, Rusya ve Fransa arasındaki çekişmeyi barış ise dönemde kişiler arasında yaşanan aşkı tarif etmektedir.

57. Bulantı - Jean-Paul Sartre

bulantı jean paul sartre

Jean-Paul Sartre’ın edebiyat alanında ilk eseri Bulantı’dır. Felsefe tarihinin öncü eserlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Sartre’ın  günlük şeklinde yazdığı kitapta, baş karakterin hayata ve dünyaya karşı duyduğu tiksinti profesyonel betimlemelerle anlatılmaktadır. Eser başarılı içsel çözümlemeler sayesinde dünya klasikleri arasına girmiştir.

58. Don Kişot - Miguel de Cervantes

cervantes don kişot

Cervantes’in hiciv türündeki eseri olan Don Kişot, ilk kez 1605 yılında yayımlanmıştır. Cervantes Don Kişot’ta, gerçekler dünyasından kopup hayaller dünyasında yaşamaya başlayan ve kendini şövalye sanan bir hayat sürmeye başlamasını anlatmaktadır. Don Kişot, dünya edebiyatında, ilk modern eser olarak kabul edilmektedir.

59. Üç Silahşorler - Alexandre Dumas

üç silahşörler alexandre dumas

Üç Silahşorler,  Dumas’ın tarihi macera türündeki eseridir. Alexandre Dumas, Üç Silahşorler isimli eserini 1844 yılında yazmıştır. Eserde, Kardinal Richelieu XIII. Louis dönemindeki dört gözüpek şövalyenin maceraları anlatılır. Kitap macera türündeki başarısıyla okuyucuyu içine çekmektedir.

60. Notre Dame'ın Kamburu - Victor Hugo

notre dameın kamburu victor hugo dünya klasikleri listesi

Notre Dame'ın Kamburu eseri, Victor Hugo'nun kaleminden çıkmış ve tarihi roman türünde ilk profesyonel roman olarak nitelendirilmiştir. Eserde Notre Dame Katedrali'nin yandığı dönemden söz edilmektedir. Kitap ilk kez 1831 yılında yayımlanmıştır. Hugo'nun kaleme aldığı eserde, insanların hayat süreçlerinde kaderin yeri vurgulanmaktadır. Kitap aynı zamanda beyaz perdeye de uyarlanmıştır.

61. Gurur Dünyası - William Makepeace Thackeray

gurur dünyası william makepeace thackeray

Gurur Dünyası, William Makepeace Thackeray tarafından ilk kez 1847 yılında yayımlanmıştır. Yazar gazetecilik tecrübeleri sayesinde gözlemlediği sosyal hayatı, dünyayı ve toplumu sanatsal olarak yansıtmıştır. Eser, zamana karşı direnmeyi başararak günümüze kadar gelmiştir.

62. Oblomov - İvan Gonçarov

ivan gonçarov oblomov

Oblomov, İvan Gonçarov'un ilk kez 1859 yılında yayımladığı eseridir ve dünya klasikleri listesi arasında yer alır. Kitap, kendisi için yeni bir hayat planı üzerine oldukça çok düşünen fakat tembelliğinden dolayı bunları hayata geçiremeyen bir adamı anlatmaktadır. Doğu'nun Batı'dan farkını vurgulayan eser, dünya klasikleri arasına dahil olmayı başarmıştır.

63. Robinson Crusoe - Daniel Defoe

robinson crusoe daniel defoe

Robinson Corusoe, Daniel Defoe tarafından yazılmış ve ilk kez 1719 yılında yayımlanmıştır. Kitapta, İngiltere'de yaşayan Alman kökenli ailenin çocuğu Crusoe'nin dünyayı gezme tutkusu anlatılmaktadır. Yolculuk boyunca Robinson'ın yaşadığı maceralar okuyucunun ilgisini oldukça çekmiştir. Eser, günümüzde de popülerliğini korumaktadır.

64. Denemeler - Montaigne

montaigne denemeler dünya klasikleri

Dünya klasikleri arasında isminden sıkça söz ettirmeyi başaran Denemeler eseri, Montaigne'nin felsefi kategoride kaleme aldığı bir yapıttır. Montaigne Denemeler'de insan denince akla gelen ve insanlığı ilgilendiren tüm konulara değinmektedir. Eserin ortalama olarak 1500'lü yıllarda yazıldığı söylenmektedir. Montaigne'nin bu eseri dünya edebiyatında deneme türünde yazılan ilk eser olma niteliği taşır. Genel kültürü geliştirmek için okunması gereken kitaplar arasında da yer almaktadır.

65. Karanlığın Yüreği - Joseph Conrad

karanlığın yüreği joseph conrad

Conrad, Karanlığın Yüreği adlı eserini 19.yüzyılın sonlarında yazmıştır. Dünya klasikleri arasına ismini yazdırmayı başaran eser, sömürgecilik olgusunu üç farklı karanlık sembolleştirmesi üzerinden anlatmaktadır. Avrupalıların yerlilere yaptığı işkenceye dikkat çeken Conrad, Karanlığın Yüreği eseriyle okuyucunun takdirini kazanmayı başarmıştır. 

66. İnce Memed - Yaşar Kemal

yaşar kemal ince memed dünya klasikleri listesi

Yaşar Kemal'in 1955 yılında yayımladığı eseri İnce Memed, Türk edebiyatının başyapıtlarından biri sayılmaktadır. Yaşar Kemal'in ilk romanı olan eserde, Çukurova köylüsünün ağalık statüsüne karşı verdikleri mücadele anlatılmaktadır. Eser ilk olarak 1957 yılında Bulgarcaya çevrilmiş daha sonrasında dünya çapında ün kazanmıştır. Yaşar Kemal İnce Memed eserinde haksızlığa karşı sessiz kalmanın toplumu zülme sürükleyeceğini vurgulamaktadır. 

67. Babalar ve Oğullar - İvan Turgenyev

babalar ve oğullar ivan turgenyev

Dünya klasikleri listesi arasında yer alan Babalar ve Oğullar eseri, Turgenyev tarafından kaleme alınmıştır. Rusya'da geleneksellik ve bireysellik arasında yaşanan kaotikliği konu edinen kitap, dünya çapında okuyucuların ilgisini çekmeyi başarmıştır. Eserin ismindeki babalar, toplumun geleneksel yönünü, oğullar ise bireysel yönünü temsil etmektedir.

68. Tom Sawyer'ın Maceraları - Mark Twain

mark twain tom sawyerın maceraları

Mark Twain, Tom Sawyer'ın Maceraları kitabını ilk kez 1876'da yayımlamıştır. Eser, Tom Sawyer isimli karakterin, arkadaşıyla yaşadığı maceraları anlatmaktadır. Kitap birçok kez beyaz perdeye uyarlanmıştır. 

69. Yaşlı Adam ve Deniz - Ernest Hemingway

yaşlı adam ve deniz ernest hemingway

Ernest Hemingway'in başarılı kaleminden çıkan Yaşlı Adam ve Deniz romanı, Kübalı bir balıkçının gerçek hikayesinden esinlenerek yazılmıştır. Romanda yaşlı bir balıkçının büyük balık avlayamadan geçirdiği seksen dört gün sonunda yaşadıkları anlatılmaktadır. Dünya çapında ismini duyuran eser, günümüzde de okunmaya devam etmektedir.

70. Dorian Gray'in Portresi  - Oscar Wilde

dorian grayin portresi oscar wilde dünya klasikleri listesi

Dorian Gray'in Portresi, Oscar Wilde tarafından yazılan ve ilk kez 1891 yılında yayımlanan felsefi romandır. Dorian Gray'in Portresi, yazarın yayımlanmış olan tek romanı olma niteliği taşır. Eşcinsellik temasını işleyen ilk romanlardan biridir. Wilde, Dorian Gray'in Portesi'nde yaşlanmaktan korkan ve çevrelerce yakışıklılığı nam salmış olan Dorian'a karşı, ressam Basil'in duyduğu takıntılı aşk anlatılmaktadır.

Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat