online-egitimler-bogazici-enstitusu
Herkesin Kullanabileceği Etkili Satış ve Pazarlama Teknikleri Nelerdir?

Herkesin Kullanabileceği Etkili Satış ve Pazarlama Teknikleri Nelerdir?


Ürün ya da hizmet üretimi yapan kişilerin kazanç elde edebilmeleri için ürünlerinin satışını yapmaları gerekir. Bunun için de pazarlama tekniklerinin kullanımının önemi büyüktür. Günümüzde aynı türde hizmet veren çok sayıda firmanın olması rekabeti artırmıştır. Peki herkesin kullanabileceği etkili satış ve pazarlama teknikleri nelerdir?

Firmaların rakiplerini geride bırakarak tercih edilen firma olması için müşteriye hitap edecek satış ve pazarlama tekniklerini kullanması gerekir. Satış ve pazarlama teknikleri arasında herkes tarafından kullanılabilecek etkili pek çok teknik vardır. Bu teknikleri en etkili biçimde kullanabilmek için bu alanda bir eğitim almak büyük önem bir arz etmektedir.  Bu konuyla ilgilli olan Başarılı Satış Pazarlama Taktikleri adlı yazımızı incelleyecebilir ve Boğaziçi Enstitüsünün Satış Teknikleri ve Pazarlama Eğitimi sayesinde bu alanda kendinizi geliştirebilirsiniz. 

1. İçerik Pazarlamadan Faydalanın

Etkili satış ve pazarlama için kullanabileceğiniz en önemli teknik içerik pazarlamadır. Günümüzde geleneksel pazarlamanın yerini içerik pazarlama almıştır. İçerik pazarlama ise sürekli içerik üretimi ve paylaşımı yapılarak kişilere hitap edebilirsiniz.

İçerik pazarlamada hedef satışları artırmaktır. Ancak hazırladığınız içeriklerde direkt satışa yönelik paylaşımlarınızın fazla olmaması da önemlidir. Önceliğiniz ürün veya hizmet hakkında sitenizi inceleyen kişilerin bilgi edinmesini sağlamak olmalıdır.

Ayrıca içerik pazarlamanın müşterilerinizin dikkatini çekmesi önemlidir. Bu sayede satışlarınızı artırabilirsiniz. İçerik pazarlama işlemi için sosyal medyadan da faydalanabilir ve içeriklerinizi Instagram ve Facebook gibi uygulamalarda da yayınlayarak daha çok kişiye ulaşabilirsiniz.

2. Upsell Tekniğini Etkin Bir Biçimde Kullanmayı İhmal Etmeyin

Herkesin kullanabileceği satış ve pazarlama teknikleri arasında upsell tekniği de bulunur. Upsell tekniğinden yararlanarak da satışınızı artırmak ve daha fazla para kazanma şansı elde edebilirsiniz. Upsell ya da upselling bir satış yöntemidir.

Bu satış yönteminde müşterinin daha yüksek fiyata sahip olan ürünü satın alması sağlanmaya çalışılır. Bu sayede firma daha fazla para kazanmış olur. Örneğin bir kişi sitenizde bulunan düşük fiyatlı bir ürünü almak istediğinde onun karşısına son moda olan ürünü çıkarır ve o ürünü almasını sağlarsanız upselling yapmış olursunuz.

Bu işlemi bir ürün alana o ürüne yakışacak başka bir ürün daha önererek de yapabilirsiniz. Bu sayede hem daha fazla ürün satarsınız hem de daha fazla para kazanabilirsiniz. Bu işlemde önereceğiniz yüksek fiyatlı ürünün alıcılarınızın dikkatini çekmesinin büyük önemi vardır.

3. Talebi Olan Bir Ürün Yaratın

Satışlarınızı artırmak için kullanabileceğiniz tekniklerden diğeri de talebi olan bir ürün yaratmaktır. Bu sayede insanların ihtiyaç duydukları ürünleri satın almasını sağlarken daha fazla satış yapmış olursunuz. Talebi olan bir ürünü yaratmak için yapmanız gereken müşterilerinizin ne istediğini çözmektir.

Bu sayede doğru ürünü satışa sürerek onların almasını sağlayabilirsiniz. Elinizde var olan bir ürünün müşterileriniz tarafından dikkat çekmediğini düşünüyorsanız bu ürün üzerinde değişiklikler yaparak satışa sunabilirsiniz. Bu değişikliklerde yılın modasına ve insanların zevkine hitap eden değişikler olursa ürünü satma ihtimaliniz daha fazla olur. Ürünleriniz arasına insanların satın almaya en fazla ihtiyaç duyacakları ürünleri eklemeye çalışın.

Bu sayede satışlarda daha başarılı olabilirsiniz. Bunun dışında talebe uygun olarak ürettiğiniz ürünün doğru kitleye ulaşmasını sağlayın. Yanlış kitle için ürettiğiniz ürün sizin satışlarınızı artırmanıza yardımcı olmaz.

4. Akıllı Fiyatlandırma Uygulayın

Etkili satış ve pazarlama için kullanabileceğiniz teknikler arasında akıllı fiyatlandırma yer alır. Akıllı fiyatlandırma ile ürününüzün ödenecek paraya değdiğini insanlara yansıtmanız gerekir. Eğer benzer ürün satışı yaptığınız bir rakibiniz varsa onunla aynı olan ürününüzü o markadan daha yüksek fiyata satmak isterseniz müşterilerinizin tercihi rakip firmanız olacaktır.

Ancak elinizdeki ürün rakiplerinizden daha üstün özellik ve kaliteye sahipse bu ürün için yüksek fiyatlandırma yapmanız ürününüzün kaliteli olduğunu gösterir. Bu sayede insanlar kaliteli ürün satın alabilmek için sizin ürününüzü tercih eder. Kısacası yapacağınız fiyatlandırma ile müşterilerinizin ürününüze ödeyecekleri paranın değeceği algısını yaratmanız gerekir. Satışa sunacağınız ürünün fiyatı içinde pazar araştırması yaparak en uygun fiyatı seçmeniz gerekir.

5. Müşteriye Ödül Programı Oluşturun

Yüksek bir satış grafiğine sahip olmak için uygulayabileceğiniz teknikler arasında müşteri ödül programları yer alır. Bu programlar sayesinde müşterilerinizin firmanızdan daha fazla ürün satın almasını teşvik edebilirsiniz.

Müşteri ödül programını birkaç türde uygulayabilirsiniz. Örneğin sitenizde üyeliği 1 yıl olan müşterilerinize ikinci yıla ulaştıklarında yapacakları ilk alışveriş için %50 indirim yapabilirsiniz. Bu sayede o müşteriniz indirim alabilmek için alışveriş yapacaktır. Ayrıca bu programı bilen diğer müşterileriniz de 1 yılın dolması için sabırsızlanarak alışveriş yapmaya devam edecektir.

Bunun dışında 200 TL üzerinde yapılan alışverişlere %20 indirim düzenlediğiniz mesajını yayınlayarak müşterilerinizin alışverişlerinde 200 TL hedefi belirlemelerini sağlayabilirsiniz. Bu sayede normal şartlarda 120 TL alışveriş yaparak firmanıza ödeme yapan kişiler 80 TL daha fazla alışveriş yaparak sizin daha fazla kazanç elde etmenizi sağlarlar.

6. Ücretsiz Numuneler Dağıtın

Satışınızı artırmak için ücretsiz numune dağıtımı yapabilirsiniz. Bu numuneleri ürünlerinizi satın alacağını düşündüğünüz en uygun alanda dağıtabilirsiniz. Hizmet veren bir firmaysanız ücretsiz danışmanlık gibi hizmetler vererek insanların sizden ücretsiz faydalanmalarını sağlayabilirsiniz.

Bu sayede sizin kalitenizi deneyimleyen insanlar diğer hizmetlerinizden yararlanmak adına sizlere ödeme yaparlar. Örneğin e-kitap sitesi sahibiyseniz ve bu sitede satış yapıyorsanız kitapların bir bölümü için ön okuma imkanı tanıyabilirsiniz. Bu sayede kişiler kitapları daha fazla merak ederek alma arzusu duyarlar ve sizlerde kolay bir şekilde satış yapabilirsiniz.

7. Tasarıma Önem Verin

Satış ve pazarlamada en önemli unsurlar arasında tasarım yer alır. Üretimini yaptığınız ürünlerin tasarımını düzgün ve ilgi çekici olmalarına özen gösterin. Ürünlerinizin yer alacakları ambalajların da dikkat çekmesine özgün olmasına özen gösterin. Özenli olmayan gelişi güzel üretilen ürünler ve ürün ambalajları kişilerin o ürünleri almaktan vazgeçmelerine neden olur.

Ayrıca görüntünün güzel olmaması ürünün kalitesinin de düşük olduğu algısını yaratır. Bu sebeple ürünlerinizde ve ürünleriniz için kullandığınız ambalajlarda tasarıma önem verin.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?