Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-28T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
E-Ticaret Siteleri İçin SEO Teknikleri

E-Ticaret Siteleri İçin SEO Teknikleri


Bir web siteniz özellikle  e - ticaret siteniz varsa mutlaka SEO ihtiyacınızda var demektir.  Zira sadece sitenize satacağınız ürünleri ekleyip sosyal medya paylaşımları yapmakla bitmiyor süreç.  Bu çok çok yetersiz. Oysa maddi anlamda rahatlık içinde yaşamanıza yetecek oranda iyi satışlar yapabilmek için web sitenizin çok iyi derecede organik trafik alması, marka bilinirliğinizin artması, daha geniş ve kitlesel potansiyel müşterilere ulaşabilmeniz gerekmekte.

Bütün bu işlemleri bizzat siz yapacaksanız öncelikle şunu belirtelim bu çok iyi bir karar. Zira önce siz öğrenmeli ve yapmalısınız ki sonrasında bu işle görevli bir elemana bıraktığınızda onu nasıl denetleyebileceğinizi, hangi seviyede olduğunuzu çözebilecek yapıya erişebilesiniz. Bu aşamada mutlaka Profesyonel SEO Eğitimi almalısınız. Araştırmalı, SEO ‘nun tüm detaylarını öğrenmek ve tüm mantığını kavramak için ciddi bir mücadele etmelisiniz.

Unutmayın, bir e ticaret sitesi sahibi mutlaka başta Google olmak üzere arama motorları ile arasını iyi tutmak zorunda. Bunun yoluda SEO ‘dan geçiyor. Potansiyel müşterilerinizin sizi ve dolayısı ile ürünlerinizi bulabilmesi için satın almak istedikleri ürünü örneğin Google üzerinden araması, ve yapılan arama sonucu çıkan listelerde sitenizle ilk 10 ‘da yer alıyor olmanız gerekmekte.  Zira E Ticarette rekabet oranı daha yüksek. Bu yüzden iyi derecede SEO biliyor olmalısınız. İşte tamda bu amaçla E Ticaret siteleri için bir dizi etkili SEO Önerisi sunmak istedik.  E-Ticaret Siteleri İçin Etkili SEO Teknikleri başlıklı makalemizden ciddi anlamda fayfa göreceğinizi düşünüyoruz.

 

Sitenizin URL Yapısına Dikkat Edin

Web sitenizdeki her bir içerik, kategori, ürün, etiket ve statik sayfaların URL yapılarının SEO uyumlu olmasına özellikle dikkat edin ve bu şekilde ayarlayın. Bu oldukça önemli bir strateji. Mutlaka uygulayın. Ürün sayfanız örneğin şöyle açılmasın;

 • ⇒ siteniz.com/index.php route=product/product&path=57&product_id=49

eğer böyle açılıyorsa çok kötü. Vakit kaybetmeden ürünlerin herbirinin kendi isimleri ile açılacak şekilde URL yapılarını ayarlayın. Örneğin;

 • ⇒ siteniz.com/gumus-kapakli-metal-kalem

Doğru yapı bu. Kategori yada markanın URL’de görünmesi isteniyorsa buna göre ayarlama yapılabilir. Ancak mutlaka her bir sayfa kendi özel ismi ile açılacak şekilde yapılandırılmalı.

 

Siteniz Sade Ve Temiz Kodlanmış Olsun

Google tarafından hem tavsiye edilen hem aynı zamanda daha çok sevilen site yapısıdır temiz kod. Google botlarının rahatça anlayabileceği, zorlanmadan yorumlayabileceği temiz kod yapılarını tercih etmelisiniz mutlaka. Arka planda çalışan ancak sitenizle ilgisi olmayan fazlalık kodları mutlaka temizlemeli, bu yapıya destek olarak, sitenizi title ( başlık ), description ( açıklama ) kurallarına uygun şekilde yapılandırmalı. H kriterlerine (H1, H2, H3 ) uyumlu olarak düzenlemelisiniz. Resimlerde alt etiketi olmalı. Tüm etiketler yerinde kullanılmalı hata sayfaları standartlara uygun olarak yapılandırılmalı.

 

Sitenizin Açılış Hızını Optimize Edin

SEO açısından en önemli kriterlerden biridir site hızı.  Siteniz gerek masaüstü gerekse mobil platformlarda geç açılıyorsa bu siteyi son derece olumsuz etkileyecektir. Sitenizin sektörel olarak anahtar kelimelerinde üst seviyelerde listelenmesini, buna bağlı olarak satışlarınızı daha çok artırmak, ayrıca ziyaretçilerin sitenizde daha uzun zaman  kalmalarını sağlamak için siteniz mutlaka hızlı olmalıdır.

Google pagespeed yada GTMetrix gibi araçlarla site hızınızı mutlaka düzenli olarak kontrol edip, test sonucunda çıkan uyarıları mutlaka dikkate alın ve performans artırmak için gerekli çalışmaları yapıp sitenizi mutlaka 5 saniyeden önce açılacak şekilde yapılandırın.

 

Kategori Ve Ürün Açıklamaları Önemli

Kategori, marka ve ürün açıklamalarında kullanacağınız başlık ( title ), açıklama ( description ) ve tag ( etiket ) kısımlarını eksiksiz olarak aynı zamanda doğru yapılandırmalısınız.  Dahası ürün açıklamaları eksiksiz ve okuyucu odaklı ancak kesinlikle aşırı uzun olmamalı. Ayrıca ürün açıklamalarında ürün adını anahtar kelime muamelesi yaparak gerek kısa gerekse uzun kuyruklu ( long tail ) varyasyonlarını mutlaka kullanın.

 

Sitenizde Blog Bölümü Olmalı

Dikkat ederseniz bütün markaların gerek web sitelerinde, gerekse e ticaret sitelerinde Kurumsal Blog adı altında mutlaka sektörel olarak içerik ekledikleri bir blog bölümleri var. Bu stratejik ve doğru bir yaklaşım. İçerik her zaman kraldır klişesini tekrarlamayacağız. Ancak şu bir gerçek ki sürekli kaliteli ve güncel içerikler eklenen web sitesi ile bir blog bölümü olmayan,hiç güncellenmeyen web sitesi kesinlikle aynı kulvarda değildir. Zira blog bölümü olan site diğerini çoktan geride bırakmıştır bile.

Unutmayın başta google olmak üzere arama motorları gözünde kaliteli içerik her zaman çok önemlidir. İçerikler mutlaka ve kesinlikle özgün olmalıdır. Google yürürlüğe soktuğu Panda Algoritması ile kaliteli ve özgün, okuyucu odaklı içeriğe verdiği önemi daha fazla artırdığını vurguladı.  Dahası yakın zamandaki önemli güncellemeleri ile bunu adeta kalıcı hale getirdi. Dolayısı ile sitenize mutlaka en az iki günde bir özgün ve kaliteli içerik girişi yapın yada bunu düzenli olarak yapacak birisi ile anlaşın. Bu çok önemli bir kriter.   

 

Resimlerde Alt Etiketi Çok Önemli

E-ticaret sitenize yüklediğiniz yada yükleyeceğiniz istisnasız tüm resimlere öncelikle SEO uyumlu isim vermelisiniz. Bu şu demek; Örneğin, bilgisayar resmi ekliyorsanız resmin adı 1234565.jpg olmamalı. Bilgisayar.jpg daha uygun ve idealdir. Ayrıca tamamının alt etiketi olmalı. Alt etiketi resimlerin hangi amacı yansıttığını google ‘a söyleyen bir dil gibidir.  

 

Google Analystics Hesabı Oluşturun

Oluşturacağınız Google Analytics hesabı ile sitenizi adım adım detaylı olarak izleyebilirsiniz. Böylece site ne durumda, hangi bölgeden ne kadar tıklama alıyor, aylık kaç kişi giriyor, giren kullanıcılar net tür etkileşim yapıyor gibi tüm detaylar hakkında bilgi sahibi olup buna göre aksiyon belirleyebilirsiniz.

 

Search Console Kaydı Oluşturun

Search Console hesabınız üzerinden sitenizin XML sitemap ’ını gönderip toplu olarak sitenizin tüm sayfalarını indexletebilirsiniz. Google altyapısı ile çalışmak ve indexleme işlemini buradan yürütmek sitenize bir artı değer kazandıracak. Ayrıca eklediğiniz her yeni içeriği üst URL kısmından getirterek dizinde yoksa süratle indexleme işlemi yaptırabilirsiniz. Bu çalışmalar sayesinde bir süre sonra sitenizin google ‘da daha çabuk index aldığınıda gözlemleyebileceksiniz.

 

Müşteri Yorumlarına Yer Verin

Sitenizdeki ürünlere ait yorumların bulunması, hem müşterinizin güvenini kazanmak hem aynı zamanda Google’nin gözünde değer kazanarak yükseliş ivmesi elde etmek adına çok önemlidir.  Sitenizde mutlaka yorum bölümü olsun. E - Ticaret siteniz özel yazılımsa mutlaka buna uygun kodlama yaptırın yada wordpress, opencart gibi açık kaynak bir yazılımsa mutlaka bir yorum eklentisi entegre edin.  Hatta ürünlere yorum yazılmasına teşvik edecek özel kampanyalar oluşturun.

 

Sosyal Medyayı Etkin Kullanın

Gerek SEO gerekse etkileşim açısından sosyal medyayı önemseyin ve sakın göz ardı etmeyin.  Sosyal medyadan sitenize gelecek trafiğin Google gözünde ayrı bir önemi var. İçeriklerinizin düzenli olarak sosyal medyada paylaşılması, sitenizin değerinizi artıracaktır. Facebook, Twitter, Pinterest, Tumblr, Linkedin gibi ağlarda oluşturacağınız kaliteli hesaplarla  asla spam yapmadan yapacağınız paylaşımlar sonrası siteniz oldukça iyi bir mesafe kat edecek.  

 

Sıkı Takip ve Uygulama

Yukarıdaki tüm maddeleri uygulayacak bilgi ve donanıma sahip olduğunuza emin olun. Eğer bütün bu işlemleri siz yapacaksanız ve kendinizde SEO konusunda eksik hissediyorsanız mutlaka iyi bir SEO Eğitimi alın. Bu aşamaları şirketiniz bünyesinde eleman istihdam ederek yapacaksanız bunun için bir iyi bir SEO ekibi oluşturun ve ekibin işini iyi bilenlerden olduğuna emin olun.

Biliyorsunuz günümüzde birçok kişi SEO Uzmanı olduğunu iddia ediyor. Ekibinize dahil edeceğiniz kişileri test edebilmek için sizin yine SEO Eğitimine ihtiyacınız olacak. Merak etmeyin SEO bilgisi varmı yokmu testi yapmak için Temel SEO Eğitimi sizin için yeterli olacaktır. SEO Eğitimi Ne Kadar Sürüyor şeklinde bir soru gelebilir aklınıza. Aylar sürmeyeceğini kısa sürede üstelik uzaktan eğitim metodu ile bu eğitimi alabileceğinizi özellikle belirtelim.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?