Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2023-01-28T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
E-öğrenme Nedir?

E-öğrenme Nedir?


E-öğrenme, teknolojiyi kullanarak öğretmen ve öğrenci etkileşimini mekandan ve zamandan bağımsız bir duruma taşıyan öğretim yöntemidir. E-öğrenme teknolojinin gelişmesiyle geniş öğrenci kitlelerine ulaşmayı başarmıştır. Eğitim kurumları, dijital eğitim platformları ve bireysel ders veren eğitmenler e-öğrenme sayesinde daha kısa sürede daha çok eğitim sunma imkanı yakalamıştır.

E-öğrenmeyi gerçekleştirmek için hem öğrencinin hem öğretmenin eğitim araçlarına erişebileceği teknolojik cihazlara ihtiyacı olmaktadır.

E-öğrenme yönteminin tercih edilmesi, eğitmenin ve öğrencinin ders materyallerini daha inovatif şekilde kullanmasını sağlar. Öğretmen, öğrencilerine gelişen teknolojiler sayesinde çok kısa sürede iletişim sağlayabilir, öğrencilerinin gelişimini kullanılan e-öğrenme platformları üzerinden an ve an takip etme fırsatı yakalar. E-öğrenme, sunduğu avantajlar bakımından teknolojinin hızla ilerlediği çağımızda oldukça tercih edilen bir eğitim yöntemi olarak gelişmeye ve yenilenmeye devam etmektedir.

E-öğrenme Ne İşe Yarar?

e-öğrenme ne işe yarar

E-öğrenme, yaşam boyu eğitimin sağlanabilmesi adına önemli bir yöntemdir. Bireyler, e-öğrenme araçlarının kullanımı sayesinde istedikleri alanda kolayca bilgi sahibi olabilirler ve evde, işte, tatilde yani diledikleri her yerde eğitim imkanlarına ulaşarak kişisel gelişim, mesleki gelişim gibi birçok alanda yetkinlik kazanabilirler.

E-öğrenme Nerelerde Kullanılır?

E-öğrenme; üniversitelerin açık öğretim ve uzaktan eğitim fakültelerinde, yaşam boyu eğitim merkezlerinde, hibrit eğitim sistemiyle ders veren eğitim kurumlarında kullanılır.

E-öğrenme, özellikle pandemi döneminde yaygınlaşmış ve örgün eğitim kurumlarında da kullanılmaya başlamıştır. E-öğrenme uygulamaları, özellikle online eğitim platformları tarafından gerek bireylere yönelik düzenlenen eğitimlerde gerek kurumsal eğitimlerde kullanılmaktadır.

E-öğrenmenin Özellikleri Nelerdir?

e-öğrenmenin özellikleri

E-öğrenmenin özellikleri şunlardır:

 • E-öğrenme, zamandan tasarruf etmeyi sağlar.
 • Eğitimde fırsat eşitliği yaratmaya katkı sunar.
 • E-öğrenme ile öğrencinin kendi hızına göre öğrenmesi sağlanır.
 • E-öğrenme uygulamaları maddi açıdan daha ekonomiktir.
 • Kişinin yaşadığı yer fark etmeksizin derslere katılması sağlanır.

E-öğrenme Biçimleri Nelerdir?

E-öğrenme biçimleri asenkron ve senkron olmak üzere ikiye ayrılır. E-öğrenme biçimleri şunlardır:

Asenkron Öğrenme 

asenkron öğrenme

E-öğrenme biçimlerinden biri olan asenkron öğrenme, öğretmen ve öğrencinin aynı bağlamda bulunmasına gerek kalmadan, öğretmenin ders materyallerini e-öğretim platformlarına yüklemesiyle uygulanmaktadır.

Eğitmenlerin ders konularını önceden videoya kaydettiği ve bu videoların dijital platformlara aktarıldığı e-öğrenme biçimidir. Asenkron öğrenme sayesinde öğrenciler dersleri öğrenme sürelerine göre tekrar tekrar izleyebilir, öğretmenin belirlediği süre aralığında istedikleri zamanda derse katılım sağlayabilirler.

Senkron Öğrenme

senkron öğrenme

E-öğrenim yöntemlerinden diğeri senkron öğrenmedir. Senkron öğrenmenin uygulanabilmesi için eğitmen ve öğrencinin aynı tarihte belirlenen dijital platformda aktif olmaları gerekir.

Öğretmenlerin önceden belirlenmiş bir tarih ve saatte canlı olarak görüntü ve ses desteği dahilinde öğrencilerle buluştuğu ve dersi yürüttüğü yöntemdir. Senkron öğrenme türünde öğrencilerin öğretmeni canlı olarak çevrim içi şekilde dinlemesi sebebiyle dersleri tekrar izleyebilme şansı bulunmamaktadır. Bu nedenle e-öğrenme biçimlerinde asenkron öğrenme, senkron öğrenmeye göre daha avantajlıdır.

 

 

E-Öğrenme Türleri Nelerdir?

E-öğrenme türleri şu şekilde sıralanabilir:

 1. Kendi kendine öğrenme
 2. Eğitmen liderliğinde yapılan e-öğrenme
 3. Hibrit eğitim modeli ile e-öğrenme
 4. Bütünleşik e-öğrenme
 5. Yönlendirilmiş e-öğrenme
 6. E-koçluk ve teledanışmanlık ile e-öğrenme

1. Kendi Kendine Öğrenme

E-öğrenme türleri arasında ilk sırada kendi kendine öğrenme bulunur. Kendi kendine öğrenme, kişinin internet siteleri, online kütüphaneler vb. aracılığıyla bir eğitmen ya da yönlendirici olmaksızın bilgiye erişimi şeklinde tanımlanan bir e-öğrenme türüdür.

Kendi kendine öğrenmede süreç diğer kişilerden bağımsız olarak gerçekleşir. Kendi kendine öğrenmede kişi, merak ettiği veya öğrenmesi gereken konuyu çeşitli internet kaynakları aracılığıyla kendisi araştırarak öğrenir.

2. Eğitmen Liderliğinde Yapılan E-Öğrenme

E-öğrenme türleri arasında ikinci sırada eğitmen liderliğinde yapılan e-öğrenme türü yer alır. Eğitmen liderliğinde yapılan e-öğrenme, isminden de anlaşıldığı üzere, öğrenme sürecinin alanında uzman bir eğitmen tarafından online ortamda yürütülmesi şeklinde gelişen e-öğrenme türüdür.

Eğitmen liderliğinde yapılan e-öğrenmede ders içerikleri çoğunlukla önceden çekilen videolardan oluşur. Videolar yayıma hazır hale getirilir ve eğitimin verileceği platforma yüklenir. Ancak eğitmen liderliğinde yapılan e-öğrenme, canlı yayın ve görüntülü görüşme şeklinde de yürütülebilir.

3. Hibrit Eğitim Modeli ile E-Öğrenme

hibrit eğitim modeliyle yapılan e-öğrenme

E-öğrenme türleri arasında hibrit eğitim modeli ile e-öğrenme de bulunmaktadır. Hibrit eğitim, yüz yüze ve online (çevrim içi) eğitimin bir arada uygulanmasıdır. Hibrit eğitim modeli ile e-öğrenme ise öğrencilerin dersin belirli bir kısmını online ortamda öğrenmesi şeklinde tanımlanan bir e-öğrenme türüdür.

Hibrit eğitim modeli ile e-öğrenme yönteminde kişi öğretmenin açtığı video konferansa katılır, dersin bir kısmı uzaktan eğitim modeliyle yürütülür. Ardından belirlenen tarihte yüz yüze eğitim yapılır. Hibrit eğitim modeliyle e-öğrenme türü, özellikle pandemi döneminde sık kullanılmıştır.

4. Bütünleşik E-Öğrenme

bütünleşik e-öğrenme

E-öğrenme türleri listesinin bir diğer maddesi ise bütünleşik e-öğrenme türüdür. Bütünleşik e-öğrenme, kişinin bilgiyi anında öğrenmesini sağlayan, bilgisayar programları veya internet sayfaları aracılığıyla yürütülen e-öğrenme türüdür. Bütünleşik e-öğrenme, daha çok bilginin acilen öğrenilmesi gereken durumlarda kullanılır.

Bütünleşik e-öğrenme ile kişi konferans, seminer gibi etkinliklere de katılabilir. Böylece daha derinlikli bir öğrenme süreci gerçekleştirilir.

5. Yönlendirilmiş E-Öğrenme

yönlendirilmiş e-öğrenme

E-öğrenme türleri arasında yönlendirilmiş e-öğrenme türü de yer alır. Yönlendirilmiş e-öğrenme, alanında uzman bir kişinin online ortamda öğrencilerle yürüttüğü e-öğrenme türüdür.

Yönlendirilmiş e-öğrenmede kişi öğrencilerden gelen soruları cevaplar, onların bilgisini ölçmek için ölçme ve değerlendirme araçlarından yararlanır. Ancak yönlendirilmiş e-öğrenme türünde kişi, öğrencilere dersi öğretmek gibi bir amaca sahip değildir.

6. E-Koçluk ve Teledanışmanlık ile E-Öğrenme

E-öğrenme türleri listesinde yer alan bir diğer madde ise e-koçluk ve teledanışmanlık ile yapılan e-öğrenmedir. E-koçluk ve teledanışmanlık ile e-öğrenme türü, uzman bir eğitmenin online ortamda çeşitli araçları kullanarak öğrenciyi yönlendirmesi şeklinde uygulanan yöntemdir.

E-koçluk ve teledanışmanlık ile e-öğrenme türü, mesaj ve görüntülü görüşme gibi farklı yollarla uygulanabilir.

 

 

E-Öğrenme Hangi Bileşenlerden Oluşur?

E-öğrenme; içerik, değerlendirme ve etkileşim olmak üzere üç bileşenden oluşur.

E-öğrenme bileşenleri arasında gösterilen içerik, öğrenciye öğretilecek bilginin kapsamı demektir. Ders içeriği kitap, makale, dergi, video, eğitsel oyun gibi farklı yöntemlerle öğrenciye aktarılır. E-öğrenme bileşenleri arasında yer alan etkileşim ise öğrencinin ders içeriği ya da eğitmen ile eğitim süreci boyunca girdiği iletişimdir. Öğrencinin derste parmak kaldırması, Zoom uygulamasında el işaretine tıklayarak söz alması vb. bir etkileşim örneğidir. E-öğrenme bileşenleri arasında bulunan değerlendirme ise öğrencinin bilgileri ne kadar öğrendiğini tespit etmek için uygulanan bir yöntemdir. Değerlendirme; online sınav, yazılı sınav, uygulamalı sınav, performans ödevi gibi farklı şekillerle yapılabilir.

E-öğrenmenin Avantajları Nelerdir?

e-öğrenmenin avantajları

E-öğrenmenin avantajları şunlardır:

 • Yaşam boyu öğrenmenin en temel yöntemidir.
 • Birçok alanda eğitim alma avantajı sunar.
 • Hayatı yoğun şekilde sürdüren kişilerin kısa yoldan eğitime ulaşmasını sağlar.
 • Zaman ve mekan sınırlılığı barındırmaz.
 • Derslere kolay ve hızlı erişimi imkanı sunar.
 • Fiziksel engelli bireyler için uygundur.
 • Birçok alan hakkında bilgi sahibi olma fırsatı yaratır.
 • Eğitimde eşitlik ilkesine uyar.

Kurumsal Eğitimlerde E-öğrenmenin Faydaları Nelerdir?

Kurumsal eğitimlerde e-öğrenmenin faydaları şunlardır:

 • Çalışanların kendini mesleki ve kişisel olarak geliştirmesi sağlanır.
 • Eğitim online olduğundan daha kalıcı bir öğrenme süreci geçirilir.
 • E-öğrenme, iş hayatında kişinin daha başarılı olmasını sağlar.
 • Güçlü bir kariyere ulaşmaya yardımcı olur.
 • Mesleki açıdan kendini geliştirmek isteyenlere kolaylık sağlar.
 • E-öğrenme, kurumsal eğitimi alan kişiye süreç boyunca esnek olma imkanı verir.

E-öğrenmenin Dezavantajları Nelerdir?

e-öğrenmenin dezavantajları

E-öğrenmenin dezavantajları şunlardır:

 • İnternet bağlantısında sorun çıkabilir.
 • Teknolojik yetersizlik eğitime dahil olmayı engeller.
 • Öğretmenin yüz yüze etkileşimini sınırlar.
 • Öğrencinin yüz yüze etkileşimini sınırlar.
 • Uzun saatler teknolojik cihazlara maruz kalmaya sebep olur.
 • Bilgisayar, telefon, tablet gibi cihazlarla uzun saatler geçirmekten dolayı sağlık sorunları yaratabilir.
 • Sınıf içi etkileşimi sınırlandırır.

E-öğrenme için Kullanılan Araçlar Nelerdir?

E-öğrenme için kullanılan araçlar şunlardır:

 • Senkron ve asenkron gerçekleştirilebilen sınav modülleri
 • Sanal sınıflar oluşturulabilen uygulamalar
 • Flash ya da HTML tabanlı içerikler
 • Çevrim içi görüşme olanağı sağlayan uygulamalar
 • Online eğitim platformları

E-öğrenme Neden Popüler Hale Gelmiştir?

Son zamanlarda e-öğrenme yöntemlerinin kullanımı, teknolojinin gelişmesi, salgınla mücadele edilmesi ve eğitim modellerinin çeşitlenmesi sebebiyle oldukça yaygın hale gelmiştir. Özellikle salgının yoğunlaşması ve okulların kapatılması ile eğitim kurumları mecburi bir e-öğrenme sürecine dahil olmak zorunda kalmıştır. E-Öğrenmeyi deneyimleyen kurumlar ve öğrenciler, e-öğrenmenin birçok avantajını olarak kullanmışlar, kaçınılmaz ki dezavantajlarından da oldukça etkilenmişlerdir. Bu süreçte e-öğrenmenin yürütüleceği birçok teknolojik aracı tanıyan ve etkin kullanmayı öğrenen bireyler, eğitim almak istedikleri konuda ‘’zaman bulamıyorum ki.’’ demeyi bir kenara bırakmışlardır. 

Bireyler, teknolojinin gelişmesiyle örgün öğretim yoluyla alamadıkları onlarca eğitimi, e-öğrenme yoluyla almayı tercih etmektedir. Görünen o ki e-öğrenme araçları gelişen teknolojik araçlardan nasiplenmeye devam ettikçe e-öğrenme şu an olduğundan daha popüler bir hal alacaktır.

E-Öğrenme Neleri Değiştirdi?

E-öğrenme, eğitimde fırsat eşitliğini yaratma noktasında birçok şeyi değiştirdi. E-öğrenme ile eğitim fırsatlarına ulaşamayan kişiler için imkan yaratılmış oldu. E-öğrenme sayesinde mekan ve zamandan bağımsız bir şekilde eğitim yapılmaya başlandı. E-öğrenme ile yurt dışında eğitim alamayan kişiler online sertifika programlarına katılarak kendini geliştirme olanağına sahip oldu. E-öğrenme, zaman tasarrufu sağlanması açısından da önemli adımların atılmasını sağladı. 

E-Öğrenmeye Katılım Nasıl Arttırılır?

E-öğrenmeye katılımı arttırmak için internetin ve teknolojik cihaz kullanımının yaygınlaşması gerekmektedir. Bunun için dezavantajlı bölgelerdeki internet altyapısı iyileştirilmelidir. Teknik gelişmeler tamamlandıktan sonra e-öğrenme içerikleri iyileştirilmeli ve öğrencinin derse olan ilgisini canlı tutmak için etkileşim ögeleri kullanılmalıdır. Örneğin oyunlaştırma tekniği kullanılarak e-öğrenme süreci daha zevkli hale getirilebilir. E-öğrenmeye katılımı arttırmak için eğitim maddi açıdan herkesin erişebileceği şekilde düzenlenmelidir.

E-öğrenme ve Uzaktan Eğitim Arasındaki Farklar Nedir?

e-öğrenme ve uzaktan eğitim arasındaki farklar

E-öğrenme ve uzaktan eğitim arasındaki farklar şu şekildedir:

 • Uzaktan öğrenmede dersler canlı yapılırken e-öğrenmede dersler önceden çekilen videolar ile yapılır.
 • Uzaktan eğitimde zaman sınırlılığı varken e-öğrenme sisteminde kişi derslere istediği zaman katılabilir. 
 • E-öğrenme, uzaktan eğitim sistemine göre kişiye daha çok kolaylık sağlar.
 • Uzaktan eğitimde kişiye diploma verilebilir, e-öğrenme sisteminde ise genelde sertifika verilir.
 • E-öğrenmede öğrenme süreci uzaktan eğitime göre daha esnek geçirilir.

Dijital Öğrenme Ne Demek?

Dijital öğrenme, herhangi bir alanda edinilecek bilginin bilgisayar ya da telefon gibi teknolojik cihazlar kullanılarak edinilmesidir.

Dijital öğrenme, günümüzde popüler bir konu haline gelmiştir. Dijital öğrenme, internet ortamında yapılabileceği gibi PDF materyaller ya da çevrim dışı (offline) okunabilen kitaplar aracılığıyla da gerçekleştirilebilir.

Web Tabanlı Öğrenme Nedir?

Web tabanlı öğrenme, herhangi bir alanda eğitim almak isteyen kişilerin dersleri internet ortamında öğrenmesidir. 

Web tabanlı öğrenmede çoğunlukla dersler önceden hazırlanan videolar ile yürütülür. Animasyonlu eğitimler, PDF dosyaları, Powerpoint sunumları gibi eğitim materyalleri de web tabanlı öğrenmede kullanılır.

Mobil Öğrenme Nedir?

Mobil öğrenme, öğrencinin herhangi bir dersi telefon üzerinden öğrenmesidir. Mobil öğrenme, diğer adıyla m-öğrenme/m-learning, kişinin zaman ve mekan fark etmeksizin öğrenme sürecine devam etmesini sağladığı için günümüzde yaygınlaşmaya başlamıştır.

Mobil öğrenme, kişinin öğrenme süreçlerini daha kolay ve işlevsel hale getirir. Mobil öğrenme sayesinde öğrenciler dersleri telefon üzerinden kendi öğrenme hızlarına göre öğrenebilir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?