Uzaktan Eğitim Nedir?

Uzaktan Eğitim Nedir?


Günümüzde insanların aklında dönün en önemli soru peki uzaktan eğitim nedir? sorusudur. Teknolojik gelişmeler verimliliği bilinen uzaktan eğitimin temelini atmıştı. Yaşadığımız pandemi bu sürecin hızlanmasını sağladı. Dünya genelinde birçok ülke uzaktan eğitime geçti. Şimdilerde ise altyapısını hızla iyileştirmeye çalışıyor. Bu sürecin az kayıp yüksek verim alınması açısından büyük önem arz ettiğini belirterek yazımıza başlayalım. Bu nedenden dolayı uzaktan eğitim sürecinin daha verimli geçmesi açısından çeşitli altyapı ve veri tabanları son derece büyük bir titizlikle geliştirilmeye çalışılıyor.

Uzaktan eğitim, zamandan ve mekândan bağımsız bir şekilde uygulanan, öğrenci ve eğitmenin online bir platform aracılığıyla bilgi alışverişini sürdürmesi ve aktarması temeline dayanır. Avantaj ve dezavantajları olan bu sisteme yeteri kadar adapte olabilmek de oldukça önemlidir. Uzaktan eğitim olanağı tanıyan eğitim kurumları altyapılarını geliştirerek bu adaptasyon sürecini öğrencinin lehine çevirmeye çalışıyor. Bu kurumlara, uzaktan eğitime büyük yatırımlar yapan ve  uzman kadrolarıyla online eğitim programlarına devam eden Boğaziçi Enstitüsü örnek verilebilir.

 

Uzaktan Eğitimin Faydaları Nelerdir?

Uzaktan eğitimin faydaları nelerdir? hep birlikte inceleyelim.

Uzaktan eğitim sisteminin önemli bir avantajı olan fırsat eşitliği öne çıkan ayrımlardan biridir. Bu süreçte her öğrenci eşit haklara sahip ve belirli kurallar dahilinde ilerlemek durumundadır. Bu durum öğrencileri etkileyen olumlu etmenlerden biridir.

Dünya'nın her yerinden öğrenciler uzaktan eğitim sayesinde bir araya gelebilmektedir. Böylelikle farklı kültür çeşitliliği ve eşit olanaklar her iki tarafı da olumlu etkilemektedir.

Uzaktan eğitim sayesinde öğrenciler eğitim öğretim ortamına 7/24 erişim sağlayabilme olanağına sahip olmaktadır. Bu sayede herhangi bir dersi kaçırma ya da girmeme durumunda tekrardan telafi etme şansına sahiptir.

Uzaktan eğitim, mekândan bağımsız demiştik. Uzaktan eğitimbu sayede öğrencilerin internete erişimi olan her yerde istedikleri kalitede eğitim-öğretim görmesini sağlamaktadır.

Uzaktan eğitim süreci her öğrencinin kendi anlama hızında öğrenmesine yardımcı olur. Öğrenciler bu sayede sınıf ortamının gürültü ve gereksiz zaman kaybından kurtulacaktır.

Uzaktan eğitimin bir diğer olumlu tarafı ise bilgiye daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaşılmasını sağlıyor  olmasıdır. İnternet, günümüzde en çok ihtiyaç duyulan ve kullanılan iletişim araçlarının servis sağlayıcısı olduğu için uzaktan eğitim sürecinin temeli konumuna erişiyor. İnternetiniz varsa fırsatınız da vardır diyebiliriz.

Uzaktan eğitim, yüz yüze eğitimde gerekli kılınan ulaşım, konaklama, barınma, beslenme gibi ek harcamaları tamamıyla ortadan kaldırmaktadır. Bu durum öğrenci açısından oldukça önem arz etmektedir. Böylelikle gerekli kılınan harcamaları cebinde kalan öğrenci, tasarruf ettiği bu parayı kendini geliştirecek aktivitelere harcayabilmektedir.

Uzaktan eğitimin bir diğer olumlu tarafı ise eğitimcilerle etkileşim içinde olan öğrenciye bu süreçte daha verimli ve dinamik bir eğitim olanağı sağlıyor olmasıdır. 

Uzaktan eğitimin belki de en önemli özelliği fiziksel engelli öğrencilere eğitim olanağı sağlıyor olmasıdır. Bu sayede eğitim, öğrenci merkezli haline gelip eğitimde fırsat eşitliği sağlanıyor.

Uzaktan eğitimin faydalarından biri de öğrenciye kendi zaman yönetimini yapma fırsatı vermesidir.

 

Uzaktan Eğitim Sürecini Verimli Hale Getirmek

Şimdi de uzaktan eğitim sürecini verimli hale getirmek için yapmamız gerekenleri inceleyelim.

Kendi Çalışma Ortamınızı Oluşturun: Kendi çalışma ortamınızı oluşturmanın en dikkat edilmesi gereken püf noktası çevrenizde sizi etkileyen eşyalardan uzak durmanızdır. Örneğin, çalışma masanızdaki dikkat dağıtıcı bir poster ya da bir obje olabilir. Dikkatinizi dağıtmaya yönelik şeyleri bireysel olarak saptayıp önlediğiniz takdirde uzaktan eğitim sürecini daha verimli hale getirmiş olacaksınız.

Kendinize Bir Rutin Oluşturun: Yapacağınız işleri önceden planlarsanız belirli bir düzen halinde ilerleyerek ve günü verimli hale getirerek zaman kontrolünü yaparsınız. Planlı ve programlı olmak bu sürecin vazgeçilmez bir parçasıdır. Kendinize bir rutin oluşturmanız halinde birçok işinizi daha kolay ve belirgin bir şekilde yapabileceksiniz. Programlı bir şekilde çalışılıp alınan verim ile dağınık bir düzende alınan verim aynı değildir. Gerek uzaktan eğitim sürecini daha da kolaylaştırmak ve verimli hale getirmek adına gerekse kişisel planlarınızın belirli bir düzende ilerlemesi adına yapacağınız bir diğer adım düzenli olmak olacaktır.

Not Defteri Kullanın: Not defterini aktif olarak kullanmanız ve derste anlatılan konunun küçük bir özetini çıkarmanız sizin yararınıza olacaktır. Bu sayede öğrendiğiniz bilgiler daha kalıcı bir hale gelecektir. İleride anlayamadığınız yerleri tekrar edip eksikliklerinizi telafi edebilirsiniz. Ayrıca ders esnasında not defterini kullanmak derse karşı olan algı reseptörlerinizi aktif hale getirip dersten verim almanızı sağlayacaktır.

Derse Katılmaktan Çekinmeyin: Sizin derslere karşı olan tutumunuz bu noktada oldukça değer kazanıyor. Derse aktif olarak katıldığınız takdirde öğreneceğiniz bilgiler daha da kalıcı hale gelir. Böylelikle uzaktan eğitim sürecinde verimlilik oranını maksimuma çıkarabilirsiniz. Bu noktada grup eğitimi de devreye girer. Karşılıklı münazara halinde tartışılan konular daha da dikkat çekici hale gelipakılda kalıcı hale gelir. Derse karşı tutumunuzun oldukça önemli olduğunu unutmamak gerekir.

Öğrendiklerinizi Günlük Tekrar Edin: Bilimsel olarak da kanıtlanmış olan tekrar ederek bilgileri kalıcılaştırma yöntemi oldukça önemlidir. Beynimiz yatmadan önce edilen bilgileri uyku esnasında tekrar eder. Günlük tekrar yapmak işte bu noktada büyük önem taşımaktadır. Hatırlamak istediğiniz ve unutmamanız gereken bilgileri not defterinize yazın. Ardından yatmadan önce ya da istediğiniz bir zaman dilimine yazdıklarınızı tekrar edin. Bu sayede beyniniz gün içindeki edindiğiniz bilgileri uyku esnasında tekrar edecek ve kazanılan verim oldukça artacak.

Öz Eleştiri Yapın: Uzaktan eğitim sürecinde neleri iyi ya da kötü yaptığınızı anlamak için öz eleştiri yapın. Bu öz eleştiri, sürecin devamında yaptığınız hataları tekrar etmeyip önlemek adına yapacağınız mantıklı bir hamle olacaktır. Kendinizi objektif bir biçimde değerlendirmek oldukça önemlidir. Tarafsız bir şekilde yanlış gittiğini düşündüğünüz şeylerin üstünde durursanız süreci verimli kılmak adına atacağınız güzel bir adım olacaktır.

 

Neden Uzaktan Eğitim?

Neden uzaktan eğitim? sorusu yaşadığımız pandemi sürecinde aslında cevabını buldu. İzin verin biz konuyu derinlemesine inceleyelim. Dünya genelinde insan topluluğunun gelişmesini etkileyen en önemli faktörlerden biri eğitimdir. Bu nedenden dolayı eğitim sistemlerine ve altyapılarına büyük miktarda yatırımların yapılması gerekmektedir. Doğal nüfus artışına paralel olarak artan eğitim ihtiyacının karşılanması da toplumların çözmesi gereken önemli eğitim sorunlarındandır. Aynı zamanda günümüz bilgi çağı olduğu için yaşam boyu öğrenme ihtiyacının karşılanması da önemlidir. Gelişmiş, gelişmemiş ya da gelişmekte olan ülkeler için eğitim sistemlerini çağın şartlarına uygun yenileme ve geliştirme faaliyetlerini hız kesmeden devam ettirmeleri gerekmektedir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerin aşağıdakilere ihtiyacı vardır.

 • Gelişmemiş ülkeler için maliyet etkin çözümlere
 • Gelişmekte olan ülkeler için kitle eğitimini sağlayan çözümlere
 • Gelişmiş ülkeler için de yaşam boyu eğitim ihtiyacını sağlayacak ve eğitimin kalitesini arttıracak çözümlere 

Eğitim ihtiyacı olan bu tür ülkeler, vatandaşlarını ya da öğrencilerini eğitirken bireylerin ilgi ve yeteneklerini ön plana çıkaracak eğitim fırsatlarını sunmaya çalışmaktadırlar. 

Eğitim fırsatı için ise öğrencilerde kalıcı olaraktan istemli davranış değişikliği hızlı bir biçimde gerçekleşmektedir. Bunun sonucunda kendi ilgi ve yeteneklerine uygun eğitim alan bireyler toplum içinde mutlu yaşamaktadırlar. 

Ülkelerin birtakım sorunları çözme aşamasında izlediği yöntem farklı olsa da amacı aynıdır. Çözümün temel amacı eğitim sorunlarını ortadan kaldırmaktır. Dünyadaki bütün ülkeler eğitim sorunlarını çözmede mutlaka bilişim teknolojilerinden yararlanmalıdırlar. Bu sayede bilişim teknolojileriyle birlikte eğitim sistemlerinde yapısal değişikliklere gidebilirler. Örneğin, Türk Eğitim Sistemi’ne baktığımızda bu tür sorunların günden güne arttığını gözlemlemekteyiz. Bu sorunlar genel olarak on üç ana noktada toplanmaktadır.

 

Eğitimde Yaşanılan Sorunlar Nelerdir?

Şimdi eğitimde yaşanan sorunlar nelerdir? maddeler halinde inceleyelim.

 1. Fiziki Yapı Sorunu: Ülkemizin eğitim sistemi içinde yeterli okul ve sınıf bulunmadığı yerler ve bunun yanında, okul binalarının nüfus yoğunluğuna göre dağılımının yapılmadığı yerleşim alanları vardır.
 2. Araç-Gereç: Her okulda aynı oranda araç-gereçler bulunmamaktadır. Daha önce eğitimde fırsat eşitliğinin önemine değinmiştik. Uzaktan eğitimsürecinin öğrencilere sunduğu en önemli faydanın fırsat eşitliği olduğunu söylemiştik.
 3. Nitelikli Öğretmen: Her okulda aynı nitelikte öğretmen bulunmamaktadır. Bireysel olarak farklılık gösterebilen bu durumun sonuçları genel itibariyle öğrenciyi etkilemektedir.
 4. Kaliteli Eğitim: Her okulda aynı kalitede eğitim-öğretim verilememektedir. Kırsal kesimlerde yaşanan bazı ağ problemleri de uzaktan eğitim sürecini zorlaştıran etmenlerden biridir.
 5. Standart Eğitim: Bütün okullarda aynı standartlara uygun eğitim verilememektedir. Uzaktan eğitimin bir diğer olumlu yanı aynı standart çerçevesinde herkesin katılım sağlayabilme olanağıdır.
 6. Öğrenci Sayısı: Bazı illerdeki sınıflarda elliden fazla öğrenci bulunmaktadır. Bu durum ders içinde verimsizliğe yol açmaktadır. Fakat uzaktan eğitim sürecinde dünyanın her kesiminden öğrenci dilediği zaman online derslere katılım sağlayabilmektedir.
 7. Okula Devamlılık: Ülkemizde bazı bölgelerdeki kültürel ve ekonomik sorunlardan dolayı özellikle kız öğrenciler okula devam edememektedirler. 
 8. Hızlı Nüfus Artışı: Ülkemizde hızlı nüfus artışıyla birlikte bu artışın sonucuna bağlı olarak eğitime olan ihtiyaç da artmaktadır. Bunun için gerekli nüfus politikaları izlenmeli ve vatandaşın lehine kararlar verilmelidir.
 9. Ailelerin Eğitime İlgisizliği: Ülkemizde birçok aile çocuklarının eğitimi ile ilgilenmemektedir. Gelişme çağında olan bireyler için bu durum oldukça önem teşkil eder. Aile içinde eğitim adına gerekli danışmalar ve söylemler gerçekleştirilmelidir. Bu durum bireyin geleceğini etkileyen önemli faktörlerden biridir.
 10. İlgi ve Yetenekler: Öğrencilere ilgi ve yeteneklerine uygun eğitim verilmemektedir. Öğrencinin ilgisi olduğu ve elinin yatkın olduğu bir alanda ilerlemesi onun geleceği için önemli ve olumlu bir adım niteliğindedir. Bunun için gerekli uygun ortam bazı yerlerde sağlanamamaktadır.
 11. Öğrenme Düzeyi: Bireylerin gereksinimi olan öğrenme miktarları tam olarak belirlenmemektedir. Bu aşamada analiz yapmak mantıklı bir seçenek olacaktır. Analiz sayesinde öğrenci esaslı alınan kararlarda daha doğru bir yol izlenmesi olası bir durum haline gelir.
 12. Çağdaş Yöntemler:Çağdaş öğretim yöntemleri etkili olarak kullanılmamaktadır. Yenilikçi fikirler sayesinde eğitim sisteminin temelinde birtakım değişiklikler olabilir. Bu değişiklikler öğrencilerin lehine ve olumlu etkileyecek kararlar olmalıdır.
 13. Kalıcılık: Öğrencilerde kalıcı olacak davranış değişiklikleri meydana getirilememektedir. Ezbere dayalı eğitim kullanılmamalıdır. Öğrenci, güncel yaşamdan edindiği bilgileri hafızasına kaydeder. Ezber kavramı hem akılda kalması bakımından hem de eğitimde yanlış kullanılan bir etmendir.

Günümüzde telefon, tablet, fiber optik, televizyon, radyo, bilgisayar, internet ve diğer bilişim teknolojilerindeki hızlı gelişmeler eğitimin yapısını ve biçimlerini önemli ölçüde değiştirmektedir. Bu değişimin ve gelişimin bir sonucu olan uzaktan eğitimyukarıda saydığımız sorunları çözmek için önemli hizmetler sunmaktadır. Uzaktan eğitim sürecini tamamlayan ülkeler, öğrencilerinden aldığı verimi maksimuma çıkmaktadır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}