Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-28T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
C++ İle Neler Yapılabilir?

C++ İle Neler Yapılabilir?


Bu yazımızda C++ Programlama dili ile neler yapılabilir? Hep birlikte göreceğiz. O hâlde hadi başlayalım.

UNIX ve türevi işletim sistemlerinde bazı süreç izleme mekanizmaları vardır. Bu mekanizmaların oldukça yararlı işlevleri var. Örneğin sistem saldırılarının tespiti için kullanılır. Ya da programların davranış modellenmesi gibi birçok alanda boy gösterir. Bununla birlikte çoğu bilimsel çalışmada süreç eylemlerinin belirlenmesinde de etkin rol oynar. Ayrıyeten izleme mekanizmaları yardımıyla yakalanan sistem çağrıları üzerine dayandırılır. Şimdi size gerçekten mümkün olan bir şeyden bahsedeceğim. Sistem çağrıları dizisi! Üstelik sadece bu da değil. Aynı zamanda onların verileri analiz edilerek izlenen sürecin gerçekleştireceği eylemlerin ortaya çıkarılması da öyle! Süreçlerin yönetimi doğrudan işletim sistemleri tarafından yapılıyor. Bundan dolayı bir süreç izleme faaliyetinde ve işletim sisteminde iş birliğine ihtiyaç duyuluyor. Hadi, günümüz UNIX sistemleri ele alalım. Bu, iş birliğinin sadece C/C++ programlama çevrelerinden yapılmasını destekler. UNIX işletim sistemlerinde süreç izleme gereksinimleri için bazı sistemler kullanılır. Örneğin /proc dosya sisteminin Java programlama çevresine entegrasyonunu sağlayan bir çatı gibi. Bir sürecin izlenebilmesi, işletim sistemiyle etkileşimine bağlıdır. Peki, bu yerel sistem fonksiyonlarının kullanımına nasıl yansır? hemen söyleyeyim. Bu süreci izleyen programların yazımı, ileri düzeyde sistem programlama deneyimi gerektirir. Diğer yandan, modern UNIX sistemlerinde süreç izleme gereksinimleri sadece C/C++ programlama çevresinden karşılanabilir. Geliştirilen çatıda Java tarafından tedarik edilen JNI yardımıyla C/C++ çevrelerine erişim sağlanabilir. Bu sayede süreç izleme mekanizmasının kolay bir kullanımı gerçekleştirilir. Böylelikle her bir programcı, kendi ihtiyacına göre UNIX sistem süreçlerinin farklı denetimlerini kullanabilir. Bu tür programları da Java dilinde kodlayabilir.

 

Programlama Dillerinin Birlikte Kullanılması

Dillerin birlikte kullanılması işlemi, bir dilin etkin özelliklerinin diğer dil tarafından miras alınmasıdır. Ya da ihtiyaç anında çeşitli dil mekanizmaları yardımıyla ihtiyaç duyulan işlevlerin çağrılmasıdır. Örneğin, düşük seviyeli (bit seviyesinde) işlemlerin gerçekleştirilmesi. Veya işletim sistemi kaynaklarına erişim için C veya C++ gibi orta seviyeli diller kullanılması. Bununla beraber veri tipi güvenliği, otomatik atık toplama gibi yüksek seviye işlemler için de dil var. Java gibi yüksek seviyeli diller! Programlama dillerinin birlikte kullanılabilirliğinden bahsedelim. İhtiyaca uygun bir programlama dili oluşturmak oldukça fazla desteklenir. Daha önceden farklı bir programlama dilinde yazılmış olan programı düşünün. Bu diller sayesinde programın yeniden kullanılması sağlanır. Diller birbirini destekler niteliktedir. Aralarındaki ilişki, mekanizmaları diğerine kazandırmak için kod çağırma şeklinde gerçekleşir. Ancak bu işlem fazladan zaman ve bellek ihtiyacını beraberinde getirir. İletişim esnasında bir taraftan diğer tarafa gönderilen parametreyi hesaba katalım. Bu aşamada geri dönüş değerlerinin paketlenmesi ve uygun veri tipi dönüşümlerinin yapılması gerekir. Bu işlemler yukarıda bahsettiğim gibi zaman ve bellek harcar. Dolayısıyla da sistem performansını etkiler. Ancak yüksek hesaplama gerektiren işlemler burada farklı kefede. Çünkü bu sistemlerde düşük seviyeli programlama dilleri kullanılır. Bu sayede işlemci seviyesine getirilip performans artışı sağlanabilir.

 

Süreç İzleme Mekanizmasının Kullanıldığı Uygulamalar

Süreç izleme mekanizmalarından bahsedelim. Bu alan, çeşitli bilimsel çalışmaların ihtiyaç duyduğu süreçlere aittir. Örneğin durum bilgilerinin temin edilmesinde bir araç olarak görev yapar. Aynı zamanda süreçlerin davranışlarını sergiledikleri çalışma ortamların işletim sistemiyle ilgilenir. Süreçler arasında yer alan ve yazılımla inşa edilmiş çeşitli ara yüzler tarafından oluşturulur. Kullanıcıların çalıştırdığı UNIX süreçleri genellikle komut yorumlayıcıları (shell) kontrol eder. Bu aktivitelere örnek olarak aktif dizinin değiştirilmesi diyebiliriz. Aynı zamanda dosya sistemi üzerinde okuma-yazma gibi işlemler de yapılabilir. Bu sayede de yeni süreç oluşturma ve süreçler arası haberleşme verilir. Bütün aktiviteler işletim sistemi çekirdeğine yapılan sistem çağrıları ile çekirdek seviyesinde gerçekleşir. Dolayısıyla sistem çağrıları izlenir. Bu sayede süreçlerin çalışma ortamları üzerinde yürüttükleri aktiviteleri de belirlenmiş olur. Literatürde sistem çağrılarının izlenmesi ve analiz edilmesi çok değişik amaçlarda kullanılmış. Bu amaçlardan bazılarını sizler için aşağıda sıraladık.

 

Hata Ayıklama

Bir programın yaptığı sistem çağrıları incelenir. Ve programın davranışı hakkında bilgi edinilir. Bunun sonucunda ilgili programın davranışında gözlemlenen anormallikler bulunur. Bununla birlikte, kod içinde hatalı alan tespit edilir. Ve gerekli düzeltmeler yapılır.

 

Sistem Kötü Kullanımlarının ve Yetkisiz Girişlerin Algılanması

Sistemi kullanan kişilerin yaptıkları işlemler kaydedilir. Böylelikle bu kişilerin sistem kaynaklarını nasıl kullandıkları hakkında bilgi sahibi olunur. Sistemde yapılan işlemler sonucu meydana gelen çağrılarda değişiklik olabilir. Bu aşamada kurtarıcı programlar devreye girer. Sınıflandırma, tanıma algoritmaları ve veri madenciliği gibi yöntemler gün yüzüne çıkar.

 

Program Doğrulama

Programların sistem üzerinde gerçekleştirdiği işlemler kaydedilir. Aynı zamanda programın beklenen davranışı gösterip göstermediği belirlenir.

 

Ortam Modelleme ve Yeniden Oluşturma

Programların derlenmesi esnasında yapılan sistem çağrıları izlenir. Böylelikle programların hangi ortamda hangi kütüphane dosyalarını kullandığı belirlenir.

 

Ara yüzlerin Anlaşılması

Programların icrası esnasında yaptığı sistem çağrıları incelenir. Bu sayede program ara yüzünün kullanım biçimi ve davranışı belirlenir. Ayrıca belgelenmemiş sistem fonksiyonlarının veya çağrılarının nasıl çalıştığı hakkında bilgi alınır.

 

Güvenli Dosya Sistemi İşlemleri

Programların dosya sistemi üzerinde yaptığı sistem çağrıları izlenir. Bu aşamada dosya sistemini etkileyen aktiviteler analiz edilir.

 

C++ Programlama Dili (Algoritma Uygulamalı) Eğitimi Nereden Alınır?

C++ Programlama Dili hakkında birçok bilgi verdik. Sıra geldi çok daha fazlasını öğrenebileceğiniz bir yerden bahsetmeye! Yukarıda da belirttiğim gibi. Bu alana ilgi duyan çoğu insan, C++ Programlama Dili Eğitimi alabileceği güvenli bir platform arayışında. Biliyorsunuz. Bu alanda birçok farklı eğitim platformları eğitim veriyor. Bu noktada sizin için en iyi olan enstitüyü bulmalısınız. Ayrıca kendinize yapacağınız en büyük yatırımı doğru bir platformdan seçmelisiniz. Geleceğinizi inşa ederken ince eleyip sık dokumanız gerekiyor. Bundan dolayı da detaylı bir inceleme gerçekleştirmek zorundasınız. Bu detaylı araştırma sizi yorabilir. Ya da sizi yormamak adına şöyle yapalım. Siz yerinizde kalın! Biz sizlere hem kalite standartları oldukça yüksek hem de verim alabileceğiniz bir platform önerelim. Bununla birlikte tecrübeli akademik kadroyla çalışan ve dersleri keyifli geçen bir yerden bahsedelim. Tecrübeli, kaliteli ve güvenli bir Enstitü arayışında olabilirsiniz. Çok normal. Peki, yukarıda saydığımız onca şeyi karşılayan bir Enstitü var mı? Tabii ki var! Boğaziçi Enstitüsü! Neden mi?  Çünkü Boğaziçi Enstitüsü size en iyi eğitimi verecek olan enstitüdür. Burada sizin geleceğiniz bizim önceliğimizdir. Bu sebeple de eğitmenlerimiz, katılımcıların geleceği için ne kadar önemli olduğunu biliyorlar. Dolayısıyla da eğitimde alacağınız dersler oldukça verimli ve keyifli geçiyor. Derslerden aldığınız verimi iş hayatınızda da kullanabilme fırsatı ediniyorsunuz. Üstelik bu alana dair bilgili olduğunuzu aldığınız sertifikalarla belli ediyorsunuz. Eğitimde öğrendiğiniz bilgileri yaşantınızla da bağdaştırma fırsatı edinebiliyorsunuz. Bu eğitim, sizin kişisel gelişiminizi zirveye taşıyacak. Aynı zamanda aldığınız eğitimi CV’nizde belirterek rakiplerinizin önüne geçeceksiniz. Bununla beraber C++ Programlama Diline dair her şeyi öğreneceksiniz! Az önce de belirttim. Boğaziçi Enstitüsünün verdiği sertifikalar sizi rakiplerinizden bir adım öne çıkarır. Neden mi? Çünkü Boğaziçi Enstitüsü uluslararası akredite olan İngilizce sertifika veriyor.

C++ Programlama Dili (Algoritma Uygulamalı) Eğitimi sonunda alacağınız sertifikalar şunlardır;

 1. Boğaziçi Enstitüsü C++ Programlama Dili (Algoritma Uygulamalı) Eğitimi bitirme sertifikası
 2. Üniversite onaylı C++ Programlama Dili (Algoritma Uygulamalı) Eğitimi belgesi
 3. Uluslararası akredite olan İngilizce C++ Programlama Dili (Algoritma Uygulamalı) Eğitimi belgesi alacaksınız.

Bu aşamada aldığınız sertifikaların kişisel gelişiminizdeki önemi saymakla bitmez. Bu eğitimi edinmek istiyor olabilirsiniz. Bunun için de Boğaziçi Enstitüsü online eğitim platformunu ziyaret edebilirsiniz. Bununla birlikte C++ Programlama Dili (Algoritma Uygulamalı) Eğitimi hakkında inceleme yapabilirsiniz. Bu eğitimin yanında gelişiminizi zirveye taşıyacak olan diğer eğitimlerin listesini de sizler için aşağıda paylaşacağım. Dilerseniz yazıların üzerine tıklayarak istediğiniz eğitimin sayfasına ulaşabilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?