Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-08-20T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
C++ ile Neler Yapılabilir?

C++ ile Neler Yapılabilir?


C++ nesne yönelimli, hızlı ve görsel merkezli bir yazılım dilidir. C++ teknolojinin gelişmesiyle beraber birçok kişinin öğrenmek için ilgi duyduğu bir programlama dili olmuştur. C++ yazılım dili özellikle oyun geliştiricileri tarafından tercih edilmektedir. Peki C++ ile sadece oyun mu geliştirilir? Hayır. C++ yazılım dili ile birçok işlem yapılabilir. C++ ile neler yapabileceğinizi öğrenmek için gelin yazımızı beraber inceleyelim!

C++ ile şunlar yapılabilir:

 1. Az özellikli işletim sistemi
 2. Oyun geliştirme
 3. Grafik tasarım programı
 4. Antivirüs programı
 5. Hesap makinesi
 6. Veri ayıklama sistemi

1. Az Özellikli İşletim Sistemi

C++ yazılım diliyle yapılabilecek şeylerden ilki az özellikli işletim sistemidir. İşletim sistemi, teknolojik cihazların arayüzünü oluşturan bileşenlerin tamamıdır. İşletim sistemleri fonksiyonlarına göre çeşitli yazılım dilleri kullanılarak yapılmaktadır. C++ sayesinde nesne yönelimli ve işlevsel işletim sistemleri yapılabilir. C++ yazılım dili daha çok görsel ve nesne merkezlidir. Bu sebeple C++ programlama diliyle yapılan işletim sistemleri diğerlerine göre daha az işleve sahiptir. Yine de C++, programlama dilleri arasında sıkça tercih edilmektedir.

2. Oyun Geliştirme

C++ ile yapılabilecek diğer işlem ise oyun geliştirmedir. Popüler bilgisayar oyunlarının çoğunda C++ yazılım dili kullanılmıştır. C++ programlama dili, video oyunların motor kısımlarında görev alır. Oyunların grafik kütüphaneleri ve motorları C++ kodları ile oluşmaktadır.

Yazılım programlarının son dönemlerde popüler hale gelmesiyle C++ yazılım diline olan ilgi artmıştır. Kişilerin C++ tercih etmesindeki en büyük etken bilgisayar oyunlarıdır. Oyun yapımı için ideal yazılım dilleri arasında C++ bulunur. C++ yazılım dilinin oyunlar için diğer bir avantajı ise kısa sürede hatasız kod yazma imkanı sunmasıdır.

3. Grafik Tasarım Programı

C++ programlama diliyle yapılan diğer bir şey grafik tasarım programıdır. Grafik tasarım programı; oyunlar, videolar, filmler gibi medya araçlarına grafik üreten sistemdir. C++ nesne odaklı bir yazılım dili olduğu için grafik tasarım alanında sıkça tercih edilir.

C++ yazılım dili sayesinde kullanıcılar görsel destekli kodlamaya dayalı grafik kütüphanesi oluşturabilir. C++ ile grafik tasarımı yapmak, sıfırdan C++ kullanmaya başlayan kişiler için bile oldukça kolaydır.

4. Antivirüs Programı

C++ yazılım dilinin en büyük avantajlarından biri antivirüs programı yapmaya olanak sağlamasıdır. Antivirüs programları teknolojik cihazlarımız için vazgeçilmezdir. Uzun kullanım ömrüne sahip teknolojik cihazlar için C++ sayesinde antivirüs yazılımı geliştirilebilir.

C++ arayüz oluşturma ve antivirüs programı hazırlama konusunda sıkça tercih edilmektedir. C++ yazılım dilinin tercih sebebi olması hatasız kod oluşturma özelliğinden kaynaklıdır.

5. Hesap Makinesi

Teknolojik cihazlarda işimize en çok yarayan araçlardan biri hesap makinesidir. C++ programlama dili sayesinde teknolojik cihazlara hesap makinesi olarak komut veren bir işletim sistemi hazırlamak mümkündür. C++ programlama dilinin hesap makinesi oluştururken kullanılmasının sebebi hızlı komut verebilmesidir.

C++ yazılım dili sayesinde saniyeler hatta saliseler içinde sonuç veren bir hesap makinesi oluşturabilirsiniz.

6. Veri Ayıklama Sistemi

C++ programlama diliyle yapılabilecek bir diğer şey ise veri ayıklama sistemidir. Veri ayıklama sistemi, çok sayıda verinin sisteme girilerek otomatik kategorilere ayrılmasını sağlar. C++ ile oluşturulan işletim sistemlerinde olduğu gibi hatasız kod üretme özelliğine sahiptir. Bu sayede C++ ile kısa sürede verileri kategorilendiren bir sistem oluşturmak mümkündür. 

C++ ile oluşturulan veri ayıklama sistemi sayesinde başka programlama dillerinde yaptığınız hatalı kodları kontrol edebilir ve düzenleyebilirsiniz. 

 

 

C++ Nedir?

C++ 1979 yılında Stroustrup tarafından geliştirilen, günümüzde de sıkça kullanılan bir programlama dilidir.

C++ yazılım dili, geliştirildiği ilk yıllarda C with Classes olarak adlandırılmıştır. Daha sonra ismi 1983 yılında C++ olarak kısaltılmıştır. 

C++ türevlerine göre orta seviye bir programlama dilidir. C++ nesne yönelimli olduğu için grafik kütüphanesi oluşturma konusunda profesyonel çalışmaktadır. C++ programlama dili, bellek yönetimi yapmaya imkan veren bir sisteme sahiptir. C++ programlama dilinin tek dezavantajı, türevlerine göre güvenlik açığı riskinin daha yüksek olmasıdır. C++ programlama dili, oyunlar ve veri ayıklama sistemleri gibi işlemler için ideal olsa da güvenli kalması gereken bilgilerin depolanması konusunda pek tercih edilmez.

C++ Hangi Alanlarda Kullanılır?

C++ yazılım dili; oyunlar, grafik kütüphaneleri, antivirüs programları ve komut verme sistemleri gibi alanlarda kullanılır. C++ programlama dili özellikle hız gerektiren tüm işletim sistemlerinde tercih edilmektedir.

C++ yazılım dilinin hızı türevi olan dillere göre daha yüksek ve hatasızdır. Bu sebeple özellikle oyun tasarımı alanında C++ kullanılmaktadır.

C++ programlama dilinin kullanıldığı diğer alanlar ise web uygulamaları, konsol uygulamaları, mobil uygulamalar ve Windows araçlarıdır. C++ yazılım dili özellikle Windows işletim sistemine tam uyumlu şekilde çalışabilir.

Her türlü kullanım alanında C++ yazılım dilini etkin şekilde kullanmak için kodları öğrenmek gerekmektedir. C++ programlama dili teknolojik cihazlar üzerinde uygulandığı için C++ öğrenmenin en etkili yolu online eğitimlerdir. Siz de bu alanda düzenlenen eğitimlere katılarak sertifika sahibi olabilir, yeni bir meslek edinebilirsiniz.

 

 

C++ mı Yoksa Python mu Daha İyidir?

“C++ mı yoksa Python mu daha iyidir?” sorusuna yanıt vermek için bakılması gereken ilk şey hangi alanda çalışılacağıdır. C++ video, grafik ve oyun konusunda Python’a göre daha iyidir. Fakat güvenlik gereken işletim programları oluşturmak için Python programlama dili C++’a göre daha güvenlidir. Bu sebeple kullanıcıların yazılım dili tercihi yapacakları işleme göre değişkendir. 

C++ ve Python farklı özelliklere sahip yazılım dilleridir. C++ yazılım dili statik olarak hazırlanmış ve taşınabilir olmayan özelliklere sahiptir. Python programlama dili ise dinamik ve taşınabilirdir. Oyun teknolojileri alanında C++ daha çok tercih edilse de Python programlama dilinin kullanımı yeni başlayan biri için daha kolaydır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?