Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-12-09T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
En Popüler Programlama Dilleri

En Popüler Programlama Dilleri


Programlama dilleri, bilgisayar başta olmak üzere tüm elektronik aletlerin doğru çalışması için komutları oluşturan, sistemi kurgulayan bilişim kodlarıdır.

Programlama dilleri, yazılımcının bir algoritmayı ifade etmek amacı güderek bir bilgisayara ne yapmak istediğini anlatmasının yolu olarak da açıklanabilir. En popüler ve en çok kullanılan programlama dilleri listesini hazırladık, bu içerik sayesinde bilişim dünyasında yazılımcıların en çok tercih ettiği dilleri keşfedebileceksiniz.

En Çok Kullanılan Programlama Dilleri Hangileridir?

En çok kullanılan programlama dilleri şunlardır:

 1. JavaScript
 2. HTML
 3. CSS
 4. SQL
 5. Java
 6. Bash/Shell
 7. Python
 8. C#
 9. PHP
 10. C++

1. JavaScript

programlama dilleri

Hem devlet hem de özel sektör tarafından kullanılan JavaScript, en popüler programlama dilleri arasında ilk sırada yer alıyor. Geliştiricilerin web sitelerinde etkileşimli öğeler oluşturmasını sağlayarak en çok kullanılan yazılım dilleri arasında bulunmasının yanı sıra bazı oyun geliştirme alanlarında da kullanılır. Herhangi bir projenin front-end yani kullanıcının gördüğü ön kısım üzerinde çalışma niyetiniz varsa JavaScript sizin için en doğru programlama dili olacaktır.

 

 

2. HTML

programlama dilleri

Teknik olarak bir programlama dili olarak kabul edilmese de HTML, her web site yapısının temeli olan bir "işaretleme dili" olarak tanımlanmaktadır. Bu biçimlendirme dili ile web sitelerinde istenildiği gibi metin, video ve resim değişiklikleri yapılabilir ve sayfalar birbirine bağlanabilir. Bu şekilde web tarayıcısında istenildiği gibi bir görüntü oluşturmak mümkündür. HTML, CSS ve JavaScript aynı anda kullanıldığı için istenildiği gibi görsel ve dinamik web siteleri oluşturmanıza imkan tanır.

HTML öğrenmek için HTML Eğitimi'ne katılmak gerekir. Eğitim sonunda verilen sertifika, kişinin HTML kodları alanında bilgi sahibi olduğunu belgelemesini sağlar.

3. CSS

En Çok Kullanılan Programlama Dilleri

Türkçe adıyla Basamaklı Stil Sayfaları olan “Cascading Style Sheets” ya da CSS, web siteleri ve tarayıcı tabanlı uygulamaları tasarlamak için yaygın olarak kullanılan programlama dilleri arasında yer almaktadır.

Stiller, bir HTML elementinin nasıl göründüğünü belirleme imkanı sağlar, görüntüyü hızlı ve etkin bir biçimde değiştirmenize yarar. Düzenlemesi son derece basittir. Ayrıca web sitelerinde kod fazlalığına yol açmaz.

 

 

4. SQL

En Çok Kullanılan Programlama Dilleri

En çok kullanılan programlama dilleri listesinin dördüncü sırasında SQL bulunuyor. “Sequel” olarak telaffuz edilen SQL, yapısal sorgu dili anlamına gelmektedir ve aslında bir veri tabanı yönetim sistemidir. Sorgulama esnasında veriler üzerinde işlem yapmaya olanak tanır. Veri tabanlarına erişip bunları yöneterek büyük oranda veri ile ilgilenmenize imkan sağlar. SQL de PHP'de olduğu gibi genellikle başka bir dille beraber kullanılmaktadır. Büyük dataları bulunan uygulamalar ve bilgisayar programları, SQL sistemini kullanarak kolayca veri tabanı yönetimi yapabilmektedir.

5. Java

Android uygulamalarını oluşturmanın en kolay ve popüler yolu olan Java, Sun Microsystems tarafından oluşturulan ve günümüzde veri tabanları, Android uygulamaları, bilgisayar uygulamaları ve çok daha fazlası için kullanılan bir programlama dilidir.

Java programlama dili; sade, modern, nesne yönelimli, tip korumalı, kullanıcı dostu ve hızlı bir uygulama geliştirme aracı olarak bilinmektedir. Genel amacıyla bir dilin tüm yeteneklerine sahiptir. C ile C++ dillerinin iyi özelliklerini almış bir dil olarak bilinir. Ek olarak, birçok platformda çalışabilme becerisine sahiptir. Bu sebeple Java’yı hem programlama dili hem de bir ortam olarak görmek mümkündür. Bu ortamda işletim sistemi, ağlar, internet programlama, veri tabanı ve bütün orta katman (middleware) teknolojileri yer almaktadır.

6. Bash/Shell

Bash önceden tasarlanmış bir komut listesinin otomatik olarak çalıştırılması için bir işletim sistemine bildirildiği program olarak tanımlanabilir. Bash sayesinde sıklıkla karşılaşılan durumlar için kullanıcı müdahalesine gerek olmadan işlemlerin otomatik gerçekleştirilmesi sağlanır.

Örneğin Bash ile her gün belirlenmiş sürelerde sisteminizin bütün dosyalarının kontrol edilerek içlerinden yalnızca bir önceki güne göre değişenlerin yedeğini alan bir program yazabilmek mümkündür.

7. Python

Kullanımı basit ve her alanda kullanılabilen en popüler programlama dilleri arasında bulunan Python gün geçtikçe birçok yazılımcının vazgeçilmezi haline geliyor.

Dünyanın her yerinde birçok yapay zeka projesi Python programlama dili üzerinden yürütülüyor ve bunun yanı sıra YouTube, Instagram, Pinterest gibi sosyal medya uygulamaları da Python ile geliştirilmiş durumda.

 

 

8. C#

C# bir diğer ismiyle C Sharp, Microsoft’un geliştirdiği bir programlama dilidir ve Java ile oldukça benzer özellikler taşımaktadır. Bu yanıyla da en çok kullanılan programlama dilleri arasında gösterilmektedir.

C# programlama dili, sunucu ve gömülü sistemler için tasarlanmıştır. Bunun yanı sıra en basit işlevli fonksiyondan işletim sistemini kullanan en detaylı işlemlere kadar kapsamlı bir dildir. C# programlama dili çoğunlukla kurumsal müşterilerin kullandığı uygulamaları tasarlamak için kullanılmaktadır.

9. PHP

Son zamanlarda yerini Python ve JavaScript almış olsa da bundan birkaç yıl öncesine kadar en popüler back-end programlama dilleri arasında olan PHP’nin ana işlevi ise arka plandaki işlemleri, olayları kontrol etmek ve sonuçlar üretmektir.

PHP gibi web tabanlı bir programlama dili ile hızla geliştirilen basit blog sitelerinden Facebook, Twitter, Wordpress ve online oyunlar gibi daima geliştirilen web sitelerine kadar her şeyi yapabilmek mümkündür.

10. C++

En Çok Kullanılan Programlama Dilleri

Nesne yönelimli (object-oriented) bir programlama dili olan C++ en popüler programla dilleri arasında listemizin son sırasında bulunuyor. Özellikle performans söz konusu olduğunda C++ ilk tercih edilen programlama dilleri arasında akla gelen ilk dildir. Çünkü diğer programlama dilleri ile kıyaslandığında C++ çok daha sık güncellenir. Çoğu oyunda, işletim sisteminde ve uygulamada ana dil olarak kullanıldığı için yazılım dünyasında hala popülerdir. Amazon ve Google Chrome'un temellerini oluşturan C++ ayrıca robotik alanında da aktif olarak kullanılmaktadır.

C++ programlama dilini kullanabilmek için C++ Programlama Dili Eğitimi almak önemlidir. İstanbul Boğaziçi Enstitüsünde online eğitim yöntemi ile düzenlenen C++ Programlama Dili Eğitimi, kişinin sertifika alarak bu alandaki yetkinliğini belgelemesine yardımcı olur. Üstelik eğitim sonunda verilen sertifikalardan biri uluslararası düzeyde geçerlidir. Böylece kişi, C++ programlama diline dair bilgisini yurt dışında da kanıtlar.

Programlama Dili Nedir?

Programlama dili, geliştirilecek bilgisayar uygulamasına yapacağı işlemleri anlatmak için kullanılan dildir. Programlama dilinde tektip kodlar bulunur. Bu kodların içeriği ezberlenerek bilgisayar programı yazılır.

Günümüzde 150'den fazla programlama dili bulunur ve bu diller farklı amaçlarla kullanılır. Her bir programlama dili kendi içerisinde artı ve eksi yönlere sahiptir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?