Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-24T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Başarılı Girişimcilerin 7 Ortak Özelliği

Başarılı Girişimcilerin 7 Ortak Özelliği


Girişimci olmak kuşkusuz ciddi anlamda cesaret gerektiren profesyonel ve zorlu bir süreç. Özellikle zor zamanlarda. Ancak sadece cesaret değil beraberinde iyi bir iş fikri, pratik zeka, kararlılık, akılcı bakış açısı ve vizyon gibi birçok unsuruda birlikte taşıyor olmak gerekiyor. Konumuzun özünü oluşturan başarılı olma noktasında ise Girişimcinin, uygulayacağı İş Fikrinde Başarılı Olmak İçin elbette bu etkenlerden çok daha fazlasına sahip olması gerekiyor.  

 

Başarılı Girişimciler Bazı Ortak Özelliklere Sahiptir

Bu durumda başarılı girişimcileri gözlemlemek teşhisi doğru yapmayı sağlayacak. Zira onların başarılı olmalarında etken olan unsurlar hepsinde aynı ise yada ortak yönler varsa doğru iz üzerindeyiz demektir. Nitekim dünya çapında başarılı olmuş girişimcileri detaylı incelediğimizde hepsinde aynı ortak özellikleri görüyoruz. Başarılı Girişimcilerin Ortak Özellikleri bizi global araştırmamızda net sonuca götürüyor. Doğrulamamızı böylece yaptıktan sonra artık konuyu Başarılı Girişimcilerin 7 Ortak Özelliği  başlığı ile sizlerle paylaşmanın vakti geldi. Birlikte İnceleyelim;

 

Başarılı Girişimcilerin 7 Ortak Özelliği

 

1 – Korkmadan Risk Alırlar

Sonucun ne olacağından emin olmadan birikmiş parasını uygulamak istediği iş fikrine yatırmak yada iş kurmak için tam zamanlı maaşlı işini bırakmak, kendi işini yönetmek için daha önce olmadığı bir yola giriyor olmak çoğu insana ciddi anlamda korkutucu gelebilir. Ancak bu nokta başarılı girişimcileri hiç etkilemez. Onlar çıkabilecek riskleri cesaretle karşılama konusunda son derece cesur davranıyor. Dünya çapında yapılan global araştırma sonuçlarına göre, başarılı girişimcilerin her zaman riskli aksiyonlar almaya karşı daha yatkın profil çizdikleri, başlangıçta yada sonradan ortaya çıkabilecek olası risklerden çekinmedikleri  net olarak görülüyor.  

 

2 – Hata Yapar Üzülmez Ders Çıkarırlar

Yine global çapta yapılan araştırma sonuçlarında özellikle ünlü insan kaynakları birimlerinin raporlarında Dünya çapında tanınan çok sayıda girişimcinin özgeçmişinde başarıların haricinde bir çok  zarar ve başarısızlık kaydınında mevcut olduğu görülüyor. Hata yapmak insana özgü ve gayet normal bir durum. Dünyanın en başından günümüze kadar yaşayan istisnasız her insan en az bir defa mutlaka hata yapmıştır. Dolayısı ile başarılı girişimciler dediğimiz bu insanlarda hata yapabilir, başarısız ve zayıf fikirleri uygulamaya başlayabilir.

Nitekim sonunda hata yapıp ciddi zararlarla karşılaşırlar. Ancak başarılı girişimcileri hata yapan birçok insandan ayıran  bir fark var. Bu aynı zamanda onların ortak özelliklerinden biri. İşte bu nokta çok önemli. Dikkat edin evet onlarda hata yapar ancak hataları yüzünden bir köşeye çekilip üzüntüler içinde kendilerine küsmez aksine hatalarından ders çıkarıp süratle ve beklemeden yollarına devam ederler.

 

3 – Plânlı Adım Atarlar

​Uygulanabilir bir iş fikri keşfettikleri andan itibaren her adım için detaylı planlama yapmakta başarılı girişimcilerin belgelenen ortak özelliklerinden biri.  Her zaman beklenmedik durumlara karşı bir B planlarının olması, planlı ve disiplinize çalışmayı, süratle organize olmayı adeta bir alışkanlık haline getiren girişimcilerin, başarılı olması hatta bu başarıyı muhafaza etmesi kolay olabiliyor.

Evet elbette başlangıç planlaması ile birlikte eş zamanlı olarak finansal bir planlama da gerekiyor. Hatta bütün bunları oldukça kapsamlı iş planında ele almak daha akılcı davranış. Zira bütçe planlama noktasında gerekenleri yapmayan girişimciler çok başarılı bir başlangıçta yapsalar sonrasında bu başarıyı sürdürmekte ciddi anlamda zorluk yaşarlar. Dolayısı ile her bir adımı planlı olarak atmak, bütün adımları kapsayan iş planını en başta oluşturmak ciddi anlamda öneme sahip.

 

4 – Müşteri Memnuniyetine Çok Önem Verirler

Hangi girişim olursa olsun sonuçta mutlaka müşterilerini memnun en büyük zorunluluk. Zira her girişim size müşteri olacak insan faktörü vasıtası ile ayakta durur. Eğer bu noktada başarısızlık varsa girişimin bütün unsurları başarı ile tamamlanmış olsa bile mutlaka başarısızlık yaşayıp iflasla karşılaşacaktır. Oysa müşteri memnuniyeti her zaman ön planda olmalı. Bu çok önemli bir kriter. Ve bu kriter başarılı girişimcilerinde ortak özelliklerinden biri.

Onlar müşterilerini memnun etmesi gerektiğinin önemini en baştan itibaren bilir, tüm adımlarını bu önemli kriter göre atar ve müşteri memnuniyeti ilkesini kuruluşlarının en önemli maddesi haline getirirler. Girişimciler başarılı olmak istiyorlarsa içinde bulundukları sektörün ve potansiyel müşterilerinin değişen dönemlerle birlikte ihtiyaçlarınında değiştiğini bilmeli buna göre nabız tutmalı ve onlarla çok samimi ilişkiler geliştirmelidir. Bu davranış başarıyıda beraberinde getirecektir.

 

5 - Kendilerine Yatırım Yapmak Öncelikleridir

Başarılı girişimciler herşeyden önce kendilerine ciddi anlamda yatırım yapar ve tam anlamıyla kaliteli eğitimlerden geçmek için maksimum çaba sarfederler.  Örneğin ne kadar bilgi sahibi olursa olsun bir Girişimcilik Eğitimi programına kaydolmak, kaliteli seminerleri takip etmek, başarılı iş dünyası kitapları okumak, bulunduğu sektörü yakından takip etmek, teknoloji ile barışık olmak ve teknolojik yayınları okumak kendilerine yaptıkları yatırımların sadece bir bölümü.

Başarılı girişimciler oldukça yoğun bir çalışma temposuna sahiptir. Ancak buna rağmen kişisel gelişimlerine katkı sağlayan yatırımlar yapmaya ciddi anlamda özen gösterirler. Ancak sadece iş konusunda yatırım yaptıklarını sanıyorsanız yanılırsınız. Sağlık ve moral açısındanda iyi seviyede olmak için gayret gösterir bunun ilgili yatırımlarınıda göz ardı etmezler. Örneğin iş tempoları yoğunda olsa bir planlama yaparak tatile çıkar, kaliteli bir dinlenme için uygun vakitler planlarlar. Buda başarılı girişimcilerin bir diğer ortak özelliği.

 

6 - Sosyal İlişkileri Güçlüdür

​21 yüzyıl dünyası iş hayatında iş networkü oluşturmanın bir diğer ifadeyle iş dünyası ağının başarı üzerindeki etkisini göz ardı etmek tabiki mümkün değil. Başarılı girişimciler için bu noktada oldukça önemli bir yere sahip. Onlar gerek bulundukları sektörde gerekse diğer birçok alanda güçlü sosyal ilişkiler kuran ve bunu çok iyi muhafaza eden insanlar.  İyi kurgulanmış bir network ‘ün aynı zamanda potansiyel müşteriler anlamına geldiğini yada potansiyel müşterilere ulaşmak için köprü oluşturabileceğini çok iyi anlamışlardır.

 

7 - Teknolojiyi Çok İyi Kullanırlar

Başarılı girişimciler hangi sektörde yer alıyor olurlarsa olsunlar teknolojiyi yakından takip eder aynı zamanda başarılı olarak kullanırlar. Zira teknoloji hemen hemen herşeyin altyapısını kapsar duruma gelmiştir. Dolayısı ile başarılı girişimciler teknolojiden faydalanma konusunda üst düzey bir başarıya sahiptirler.

Süratle değişen teknolojinin tüm birimlerin altyapısını oluşturduğu günümüz dünyasında, kendi sektörüyle ilgili teknolojik gelişmeleri çok yakından takip etmekle kalmayıp eş zamanlı olarak bunları şirketlerine hızlıca uygulayabilen başarılı girişimciler aynı zamanda diğer sektörler konusundaki yeni teknolojileride incelemekten geri durmazlar. Değişime çabuk uyum sağlamak ve gerekli aksiyonu almak, yenilikçi fikirlere ortam oluşturmak, uygulama noktasında gerekli teknolojiyi sağlamada bilgili davranmak başarılı girişimcilerin bir başka ortak özelliği.

 

Sonuç

Başarılı olacağını düşündüğünüz parlak bir iş fikriniz olabilir. Bu çok güzel. İş fikrinizi başarıya ulaştırmak ve bunu sürdürmek için gerekli dinamizmi yukarıda maddeler halinde sıraladık. Bu maddelerde sözü edilen özellikler sizin gibi iş fikrine sahip olup uygulama ve sonraki aşamalarında sürdürülebilir başarı elde etmiş girişimcilere ait. Sizede aynı kararlılık ve cesaretle uygulamak düşüyor. Ancak öncelikle kendinize yatırım yapmalı, eksik kaldığınızı düşündüğünüz noktalarda eğitim almalısınız. Eğitim için Sertifika Programları ‘nı incelemeye başlamak iyi bir başlangıç ve akılcı bir strateji olacaktır.

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?