Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-12-07T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
7 Madde ile Organik Hit Nasıl Artırılır

7 Madde ile Organik Hit Nasıl Artırılır


Önce şunu özellikle belirtelim. Organik Hit bir web sitesi için sağlıklı ve dengeli beslenme ile aynı özelliktedir. Hatta daha fazlası. Siteniz küçük bir kitle tarafından bile tavsiye edilmiyor, anahtar kelimelerinde yapılan aramalarda listelenip kullanıcının karşısına çıkmıyor, organik hit almıyorsa size istediğiniz verimi sağlamayacaktır. Bu sorunu çözmeniz gerekiyor. Ani bir heyecanla zihninizden “bizde organik hit çekmek için uğraşıyoruz ama olmuyor”  şeklinde bir düşünce geçebilir.

Olmuyorsa mutlaka kritik hatalarınız vardır. İşte bu hataların önüne geçmek ve size kaliteli bir ziyareti kurgusu oluşturmak için 7 Madde ile Organik Hit Nasıl Artırılır tavsiyeleri sunuyor olacağız. Uyguladığınız takdirde gelen başarı sizi oldukça sevindirecek.  Ancak önce Organik Hit Nedir önce bu kavram hakkında net bilgi sahibi olmakta fayda var.

 

Hedefliyoruz Ama Organik Hit Nedir

Hedef web sitesine doğrudan yada arama motorları vasıtası ile gelen ziyaretçi akışı kısaca Organik Hit olarak ifade edilir.  Doğrudan ziyaret nasıl olur?. Kullanıcı web sitesinden her hangi bir zamanda bir konu için ciddi anlamda faydalanmıştır. Sonraki zamanlarda siteyi sürekli ziyaret eder. Beğendiği için çevresinede mutlaka sitenin linkini göndermiştir. Biliyorsunuz beğenilen site tavsiye edilip sürekli ziyaret edilir. İçerikleri viral olarak paylaşılır. Neden?. Çünkü okuyucuya fayda sunmaktadır.

Peki arama motoru vasıtası ile organik hit nasıl sağlanır?. Cevap basit. Web siteniz her anlamda başarılı kurgulanmıştır. Kullanıcı arama motoru kutucuğuna bilgi almak istediği konuyla ilgili kelimesini yazar ve aratır. Arama sonucu listelenen web sitelerinden istediğine tıklayıp giriş yapar. Bu web sitesi arama motorundan gelen ziyartçisi ile organik hit kazanmıştır. İşte başarı. Bu başarıyı sizde yakalamak istersiniz kuşkusuz. O halde başlayalım;

 

Organik Hit Artırmak İçin Kullanacağınız 7 Madde 

Mutlaka Okuyucu Odaklı Yazın

İçeriklerinizin mutlaka okuyucu odaklı olması gerekiyor. Bu çok önemli bir kriter. Google tüm güncellemelerinde hatta son dönemde yaptığı 2020 Çekirdek Güncellemesi ile buna tekrar ve özellikle vurgu yaptı. Kaliteli ve okuyucuya yönelik içerik oluşturmak öncelikli yapmanız gereken şey. Dikkat ederseniz bu makalede de ilk maddemiz bu. Hangi sektöre yönelik içerik hazırlıyorsanız kullanıcının bizzat ihtiyaç duyarak arama yaptığı konularda gerçek anlamda fayda sunan içerikler oluşturun. Bu sitenizin protein ihtiyacını karşılayacak. Biliyorsunuz protein canlılar için yaşamın sürdülebilmesi açısından çok önemli bir yapıtaşı.

Siteniz içinde böyle düşünün. Zira doğrusu bu. İçeriklerinizi arama motorlarına değil kullanıcılara sevdirmek için yazın. Ele aldığınız konuyu tüm yönleriyle ve kısa paragralar halinde açıklayın. Bunun için alt başlıklar kullanın. Detaylara yer verin. Sitenize gelen kullanıcı “işte aradığım bu” diyebiliyorsa başardınız demektir. Bu durumda arama motorlarıda sevecektir.

Düzenli ve Kaliteli İçerik Oluşturun

Unutmayın düzenli ve kaliteli içerik, organik site trafiğinizi artırmanın en başta gelen yollarından biri.  Peki kaliteli içerik nedir?. Şöyle cevap verelim; Kaliteli içerik okuyucunun ilgili sitede zaman geçirmesini sağlayan, okuyup beğendiği, aynı zamanda paylaştığı içerik türüdür.  Bu tür içerik ilk madde de belirttiğimiz gibi işlediği konuyu tüm detayları ile ele alır. Sizin yapmanız gerekende bu.

Düzenli ve kaliteli içerik Web sitenizin işlediğiniz konular açısından daha fazla derinliğe inmesine imkân tanır. Adeta internette ansiklopedik bir data oluşturabilirsiniz. Dahası sektörel olarak çok ciddi bir yardımcı, profesyonel olarak optimize edilmiş içerik rehberi görevi yapar. Kaliteli içerik her zaman değerlidir. Ziyaretçiyi gerek arama motorlarından gerekse tavsiyelerle sitenize çekmek istiyorsanız kaliteli içerik oluşturmak için mutlaka zaman ayırın.

◊ Bir Tavsiye

Ayrıca unutmadan makale yazma yaad kaliteli içerik oluşturma konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, kurumumuzdan Uzaktan Eğitim Metodu ile Dijital İçerik Yazarlığı Eğitimi alabilirsiniz. Bu eğitim İçerik Yazarlığı konusunda daha profesyonel seviyeye ulaşmanızda çok fazla katkı sağlayacak.

Uzun Kuyruklu ( Long Tail ) Anahtar Kelimeler Kullanın

İçeriklerinizde anahtar kelime kullanırken sadece sektörünüzle ilgili ana anahtar kelimeleri seçmeyin. Bizzat kullanıcı deneyimli daha özel anahtar kelimeler kullanmak daha etkili olacaktır. Örneğin eğitim nedir anahtar kelimesini kullanırken olduğu gibi değil farklı varyasyonlarını seçmeye özellikle dikkat edin.  

Zira eğitim nedir kelimesini herkes kullanıyor.  Bu artık global çapta kullanılan bir ana kelime. Siz bu kelimeyi Dünyada ve Türkiye ‘de Eğitim Nedir şeklinde uzun kuyruklu halini kullanırsanız zamanla, Google ve diğer arama motorları, web sitenizi sizin belirlediğiniz konu için ideal hedef olarak belirleyecektir. Tabiki bu çok iyi bir gelişme. Böylece sıralamalarda daha üst seviyelere yükselebileceksiniz.

Meta Tag ve H Etiket Kriterlerine Dikkat

Web siteniz mutlaka, meta tag ’ler, iyi kurgulanmış URL yapısı, H etiket kriterlerine uyumluluk ve site açıklaması ( description ) konusunda başarılı bir şekilde optimize edilmiş olmalı.  Bu kurallar basit ancak oldukça etkili kriterler. Sitedeki tüm SEO kriterlerini doğru yapılandırmak esas olandır. Unutmayın meta tag ve description ( açıklama ) alanları Google 'a web sitenizin tam olarak hangi kategoride olduğunu gösterme konusunda ciddi yardım sunuyor. Site bilgisi verirken google ‘a ve diğer arama motorlarına ne kadar kolaylık sağlarsanız o derece geri dönüş alırsınız.

Kendi Backlink Ağınızı Oluşturun

Evet kuşkusuz backlink stratejisi çok önemli. Kaliteli kaynakları kullanarak backlink sağlayabilirsiniz.  Ancak web sitenize özel bir backlink ağı oluşturmak oldukça akılcı ve etkisi göz ardı edilemez bir strateji olacaktır. Kaliteli blog sitelerinde oluşturacağınız birkaç blog, ayrıca Facebook, Twitter, Linkedin, StumbleUpon,Mix,Tumblr gibi  kaynaklar üzerinden sitenize oluşturacağınız yönlendirmeler ana sitenizde hedeflediğiniz anahtar kelimelerde kaldıraç görevi yapacaktır.

Ancak tabiki spam kesinlikle olmamalı. Şaşırdınız.  İyi ama burada spamın ne ilgisi var? Diyebilirsiniz. Eğer yardımcı blogunuzu oluşturup ilk içeriğinizde hemen ana sitenize yönlendirme yaparsanız bu spam olacaktır. Her bir yardımcı blogunuzu kendisine özel bir site gibi kaliteli içeriklerle beslemeden asla ana sitenize link vermeyin.

Sosyal Medyayı Aktif Ve Etkili Kullanın

Linkedin, Twitter, İnstagram ve Facebook gibi sosyal medya ağlarında kaliteli hesaplar oluşturun.  Bunların tamamında web site adresiniz mutlaka yer alsın. Paylaşımlarınız kaliteli olsun. Araştırmalar etkili bir facebook hatta tüm sosyal medya paylaşımları için şunları özellikle öneriyor.

» Sitenizden paylaşım URL sini eklediğinizde site paylaşım resim ve yazısı görününce URL yi silin.

» Sildiğiniz alana web sitenizdeki içerikten farklı en az iki satırlık özgün içerik girişi yapın

» Güncel hashtaglarla birlikte sektörünüze uygun en çok trend olan hashtaglarıda ekleyin.

Ve paylaşımı yapmaya hazırsınız.

Ancak dediğimiz gibi içerikleriniz mutlaka kaliteli olmalı. Bu durumda sosyal medyadan gelen ziyaretçiler sitenizde vakit geçirecektir. Uzun süreli vakit geçirme başta google olmak üzere arama motorlarına siteniz adına olumlu sinyaller göndermesi demek.

Düzenli Analiz ve Kontrol Stratejisi Oluşturun

Sitenize ve gelen ziyaretçileri izlemek için Google Analytics, Search Console, Yandex Metrica ve benzeri araçları mutlaka kullanın. Kullanıcıların nereden geldiklerini ve hangi anahtar kelimeleri aradıklarını detaylı olarak görebilmek, içeriklerinizde ince ayarlar yapmanıza imkân tanır. Böylece söz konusu içerikleri daha iyi seviyede düzenlemiş, hem aynı zamanda çok ziyaret edilebilecek benzer içeriklerde oluşturmak için fikir edinmiş olacaksınız.

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?