online-egitimler-bogazici-enstitusu
Pandemi Sürecinde Girişimcilik

Pandemi Sürecinde Girişimcilik


Pandemi Sürecinde Girişimcilik yapılmaz diyorsanız yanılıyor olabilirsiniz. Evet kuşkusuz krizler her zaman insanları etkiler ve sorunlar yaşanmasına vesile olur. Bu kriz dünya genelinde oluyorsa ortaya çıkan sonuçlar haliyle daha büyük olacaktır. Ancak tabiki her bir kriz yeni doğuşlarında başlangıcıdır aslında. Dolayısı ile başarılı girişimleri ve yepyeni keşifleri, teknolojik ilerlemeleride beraberinde getirir.

Yakın zamanda Çin’de ortaya çıktığı öngörülen ve 2020 yılının ilk aylarından itibaren dünya genelinde sağlığı tehdit eder duruma yükselen koronavirüs pandemisi de dünya genelinde etki gösteren bir kriz. Bir anda global çapta herkesi eve kapatan bu kriz ortamı beraberinde yeni gelişmeleride getirmeye başladı. Başlamasıda gerekliydi.

Örneğin Pandemi sürecinde yaşanan global durgunluğu en az zararla geçirmek isteyen şirketler için farklı sektörlerden piyasaya süratle giriş yapan yeni gelişmeler ve birbiri ile bağlantılı girişimler kısa sürede local bazda çözümler olarak hedef noktalarına ulaşmaya başladı bile. Demek ki Pandemi Sürecinde Girişimcilik kaçınılması gereken bir olgu değil aksine hala mevcut olan toplumda hayatın kolaylaşması ve sorunların çözümü için gerekli bir aksiyon niteliğinde.

Sağlık Hizmetleri Alanındaki Girişimler

Pandemi süreci başladığında solunum cihazına ihtiyaç duyulduğu duyurulmuştu. Haberlerde sık sık karşımıza çıkan bu süreci hatırlayın. O dönem hızlıca geliştirilen aynı zamanda 3D teknolojileri vasıtası ile kullanıma hazırlayan bu girişim ilk örneğimiz olsun. Yine aynı şekilde Uzaktan Sağlık Hizmetleri bu süreçte ortaya çıkan bir başka gelişme.

Pandemi süresince uzaktan sağlık hizmetlerinde yeni gelişme ve girişimler ortaya çıkmaya başladı. Örneğin tedaviye ihtiyaç duyan ancak hastaneye gitmemesi gereken kişiler için uzaktan takip sistemleri ile sağlık hizmet verilebilecek artık. Böylece gerek hastalar gerekse doktorlar herhangi bir sağlık problemi yaşamadan uzaktan takip ve kontrol işlemleri uygulanabilir düzeye gelmiş oluyor.

Spor Alanındaki Girişimler

Pandemi sonrası en çok yükselişe geçen iş fikirlerinden birisi uzaktan online olarak iş yapabilme süreci. Bu spor içinde geçerli. Bu dönemde çoğu insan spor yapmak için dijital platformları tercih etmeye başladı. Örneğin > workoutme.app başarılı bir egzersiz uygulaması olarak bu dönemde ortaya çıktı.  Tıpkı online oyunlarda olduğu gibi birbiri ile tanışmayan dünya genelindeki insanları spor için bir araya toplayan bir uygulama. Evde fitness yapıyorsunuz. Oldukça başarılı bir girişim.

Şimdi bu konuda biraz daha detaylara girelim ve soralım; WorkoutMe Nedir? Aynı anda hemen cevabını verelim; Workoutme Uygulaması Pavel Yuriev isimli bir Rus tarafından geliştirilmiş. Uygulamaya giriş yaptıktan hemen sonra hareketlerini yapacağınız sporcu ile birlikte hangi hareketleri yapacağınızı seçebiliyorsunuz. O anda müsait olan biri ile eşleştirilip seçilen hareketi yapmanızı istiyor sistem. Bu arada kameralar açık ve ekranda izlediğiniz hareketleri bizzat uyguluyorsunuz.

Bir başka evde spor girişimi merkezi San Francisco olan Tempo. Geliştirdiği ayaklı ekran vasıtasıyla kullanıcılara bir çok egzersiz içeriği ve nasıl yapılacağını anlatan videoları sunuyor. Yapay zeka destekli. Fiyatı 2,000 dolar. Hazır eğitim videolarına ek olarak aynı zamanda online spor yayınlarıda mevcut.  Dahası hareket yakalama gibi özel bir teknolojisi ile kullanıcı sürekli olarak takip edilebiliyor.  Örnekler çoğaltılabilir. Koşu bantları, egzersiz uygulamaları, yapay zeka destekli cihazlar bütün bunlar evinizin konforunda spor yapmanızı sağlayan Pandemi süreci girişimleri.

Yeme İçme Alanında Gelişmeler

Biliyorsunuz pandemi sebebiyle alınan tedbirler arasında özellikle sosyal mesafe kuralı  ve zorunlu ihtiyaç olmadıkça evden çıkılmaması unsuruda yer alıyordu. Dolayısı ile lokantalarda yemek yeme alışkanlığında büyük ölçüde değişim yaşandı. Bu dönemde  lokantalar hatta özellikle hazır gıda sektörleri "kendin pişir kendin ye" uygulamasına yöneldiler.

Bu yöntemde gıdalar önce donduruluyor ardından ayrı ayrı paketlenerek müşterilere teslim ediliyor. Ürünleri teslim alan insanlar pişirme işlemini kendi evlerinde yapıyor. Ancak tabiki kendin pişir kendin ye  girişimi sadece bununla sınırlı kalmadı. Dream Dinners gibi firmalar bu işi biraz daha ileri götürerek önce müşterilerinin ihtiyacı olan  bütün malzemeleri farklı yerlerden satın alıp bir araya getiriyor. Sonrasındaki yemek pişirme işini ise onlara bırakıyor.

İstediği yemek için malzemeleri hazır olan insanlar Dream Dinners ‘ın üst düzey donanımlı yemek stüdyolarında yemeklerini bizzat kendileri pişirebiliyor. Dahası buradan istediğiniz zaman sipariş verebilir, paket servis isteğinde bulunabilirsiniz. Özellikle pandemi sürecinde dışarıda yeme alışkanlığıı bırakıp kendi yemeğini hazırlamak isteyen herkes için oldukça güzel bir girişim.

İnternet Kullanımı Zirve Yaptı

İnsanlar Koronavirüs Pandemisi sebebiyle tüm işlerini almayı düşündükleri bütün hizmetleri, internet üzerinden halletmekte büyük fayda görüyor. Dolayısı ile bu süreçte internet kullanımı oldukça fazla arttı.

Elbette internet üzerinden sunulabilecek çok fazla hizmet var.  Örneğin yukarıda bahsettiğimiz gibi online egzersiz uygulamaları, uzaktan online eğitimler, e-kitap ve dergiler, sanal turlar, sanal kütüphane hizmetleri gibi örnekler internet üzerinden saniyeler içinde ulaşılabilir oldukları için çok fazla tercih ediliyor.

Bu dönemde ihtiyaç duyulan çeşitli hizmetleri ücretsiz olarak kullanıcılara sunan kuruluşlar yada bireysel web site sahipleri ziyaretçi sayılarını 8 – 10 katına kadar çıkardı. Tabi sitelerinde yayınladıkları gerek google gerekse özel reklamlar vasıtasıyla yüksek gelirler elde etmeye başladılar.  

Maske ve Dezenfektan Sektörü Yepyeni İş Kolları

Pandemi dünya genelinde tedbirler alınması gibi aksiyonlarıda beraberinde getirdi. Maske ve dezenfektan bu tedbirlerin bir gerekliliği olarak ortaya çıkan unsurlar. Aynı zamanda yeni iki iş kolu. Bir tür pandemi süreci girişimi. Sürecin en başında maske ve siperlik üretimi kendini gösterdi. Öyleki maske ve siperlik üretimi tekstil sektörüne adeta doping yaptı.  

Maske, siperlik ve kısa sürede bunlara katılan Kozmetik sektörü de dezenfektan üretimi ile dinamizmi artırınca geniş kitlelere hitap eden bu ürünler başlı başına bağımsız yepyeni bir sektöründe ortaya çıkmasına vesile oldu. Girişimciler yoğun talebi karşılaşamak için özellikle bu üçlüye özel firmalar kurup tesisler oluşturmaya başladı.

Aynı Gün Teslimat Hizmeti ( Kurye )

Biliyorsunuz pandemi sürecinde internetten alışveriş yoğun ilgi gördü. Bu yoğunluğa  hazırlıksız yakalanan firmalar teslimatta bir sorun yaşadı. Bazı girişimciler ise bu durumu değerlendirerek sanal market uygulamalarında buluna ürün çeşitlerini artırıp yeni bir girişime imza attı. Bu girişimin adı Aynı Gün Teslimat.

Aynı gün teslimat gibi bir konfor, karantina günlerinde evinden çıkmayan veya sonraki süreçlerde de zorunlu olmadıkça dışarıda bulunmak istemeyen insanlar için büyük bir kolaylık olarak gösterdi kendisini. Bu girişim yeni ve farklı iş kollarınıda beraberinde getirdi. Zira bir çok şoför kendi aracıyla Aynı Gün Teslimat alanında çalışmak için  bu girişimcilerin oluşturduğu firmalarda işe başladı.  Pandemi sürecinde ortaya çıkan bu girişim yeni bir istihdam imkânı olarak aynı zamanda ülke ekonomisininde güçlenmesine destek oluyor.

Girişimcilikten Vazgeçmeyin

Yukarıdaki örnekleri çok daha fazla çoğaltabiliriz. Zira biz burada pandemi sürecinde ortaya çıkan girişimlerin sadece birkaçını yazdık. Görüldüğü gibi Pandemi Sürecinde Girişimcilik pekala yapılabilir. Hatta girişimcilik her şartta hiç bir zaman vaz geçilmemesi gereken bir fayda sunma modelidir. Bu modelde girişimi başlatanda ondan faydalananda kazançlıdır.  Düşünüldüğü takdirde insan hayatını kolaylaştıran ve farklılık oluşturan çok daha fazla girişim fikri ortaya çıkacaktır. Aklınızda bir girişimcilik fikri varsa, ancak nereden nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız öncelikli olarak profesyonel bir Girişimcilik Eğitimi almakla ilk adımınızı atabilirsiniz. Bu kendinize yapacağınız oldukça akılcı bir yatırım olacaktır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?