Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-06-29T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Oyun Terapisi Eğitimi Nedir? Neleri Kapsar?

Oyun Terapisi Eğitimi Nedir? Neleri Kapsar?


Oyun; çocukların mevcut ve gelecekteki ilişkileri üzerinde önemli bir rol oynayan sosyal ve bilişsel bir araçtır. Doğal ve kendiliğinden gelişen oyunu ve oyun içerisindeki argümanları sorgulamadan kabul eden çocuklar, içsel dünyalarında sembolize ettikleri duygu ve düşünceleri oyun yoluyla dışa vururlar.
İlk kez 19. ve 20. yüzyılda ortaya atılan Oyun Terapisi kuramı da çocukların gelişim sürecine uygun kavramları içerir. Çocukların yetiştirilme sürecindeki aksamaların tespit edilmesinde rol oynayan Oyun Terapisi, iletişim boşluklarının çocuklarda yarattığı etkiyi anlamakta da etkili olur.
Özel bir dilde çocuklarla iletişim kurulmasına da olanak tanıyan Oyun Terapisi keşfetme, anlamlandırma, ilişkiler kurma yoluyla çocukların iç dünyasındaki duygu ve düşünceleri dışavurumunu kolaylaştırır.

Yetişkinlerde psikoterapinin yerini tutan oyun terapisi, çocukların travmatik olaylardan uzak kalmasına zemin hazırladığı için korkuların, kaygıların, suçluluk duygusu ya da arzuların ifade edilmesi için kullanılırken, olumlu ve olumsuz duyguları bir arada deneyimleyen çocuklarda davranış değişimlerini gözlemlemek mümkün olur.

 

   OYUN TERAPİSİ EĞİTİMİ NEDİR?

Çocukların konuşma dili olan oyun, onların duygu dünyası ve yaşadıklarına ilişkin önemli ipuçları barındırır. Çocukların duygu dünyasına girebilmek ve sembolleri anlamlandırmak için kullanılan oyun terapisi, uzmanları ve özellikle ebeveynlerin aksaklıkları kısa sürede anlamlandırmasını sağlar.
Alanında uzman kişiler tarafından yapılan gözlemler neticesinde çocuklara ilişkin önemli ipuçları veren oyun terapisi, çocuğun aynı zamanda kendi iç dünyasını keşfettiği bir yolculuktur.

 

   oyun-terapisi-egitimi-nedir

 

   OYUN TERAPİSİ EĞİTİMİ NELERİ KAPSAR?

- Oyun Nedir?
- Oyunun Tarihçesi
- Oyun Türleri Neler?
- Oyunun Anlamı Nedir?
- Oyun Terapisi Nedir?
- Çocukların Gelişim Süreçlerinde Oyunun Önemi
- Oyun Terapisinin Teröpatik Kullanımı
- Çocuklarla İlişki Kurma, Gözlem ve Yansıtma
- Oyun Terapistlerinin Özellikleri
- Oyun Terapisinin Uygulanması
- Oyuncaklar ve Sembolik Anlamları
- Vaka Örnekleri

temel eğitim müfredatında yer alır.

 

   OYUN TERAPİSİ NE ZAMAN KULLANILABİLİR?

Özellikle 02 – 12 yaş grubunda etkin biçimde kullanılan oyun terapisi, dış faktörlere bağlı kalmadan çocuğun iç dünyasında yaşanan olaylara ilişkin doneler barındırır. Oyun terapisi gönüllülük esasına dayanır ve çocukların normal oyunlarından pek de farklı değildir. Burada, semboller uzman kişi tarafından yorumlanarak farkındalık oluşturulur. Oyun ile oyun terapisi arasındaki nüans da burada ortaya çıkar.

    oyun-terapisi-ne-zaman-kullanilir

 

   FİLİAL TERAPİ NEDİR?

Oyun terapisi, çocukların dünyasına bir uzman gözüyle bakışı temsil ederken Filial Terapi ebeveynleri de sürece dahil eden bir terapi modelidir. Ebeveyn – Çocuk ilişkisi başta olmak üzere aile içerisindeki ilişkilere dair bulguları sunan filial terapide, oyun terapistinin görevini ebeveynler üstlenir.
Oyun terapisinin en güncel karşılıklarından birisi olan Filial Terapi, çocukların gelişiminde en önemli figürlerden olan anne ve babayı terapiye dahil ederek istenilen doğrultudaki davranış değişikliklerinin daha hızlı ve kalıcı olmasını sağlar.

 

   KİMLER OYUN TERAPİSİ EĞİTİMİ ALABİLİR?

- Profesyonel çocuk gelişimi uzmanları,
- Psikologlar,
- Çocuk ve Ergen Psikiyatrları,
- Psikolojik Danışmanlar,
- Rehber Öğretmenler,
- İlköğretim Öğretmenleri,
- Aile Danışmanlığı alanında hizmet verenler,
- Sosyal Hizmetler Uzmanları,
- Çocuklarıyla etkili iletişim kurmak isteyen ebeveynler,
- Bu alanda kariyer yapmak isteyenler


Oyun Terapisi Eğitimi alarak mesleki alanda bir adım öne çıkabilir.

 

  OYUN TERAPİSİ ÇOCUKLARA NE KAZANDIRIR?

Oyun terapisi çocukların duygularını daha iyi anlamalarını sağlarken, düşünce ve ihtiyaçlarını ifade ederken problem çözme becerilerini de geliştirir. Travmalarını ifade etmekte güçlük çeken çocukların sembolize ettikleri duygularını dışavurumunu kolaylaştırır. İçsel çatışmalardan kaynaklanan davranışların düzeltilmesinde rol oynayan oyun terapisi, çocuklarda öz kontrolün gelişmesinde rol oynar. Çocukların dikkatini çeken oyuncaklarla kurdukları oyunların içerisinde huzurlu ve güvende hissetmeleri sağlanarak, mevcut durumlar değerlendirilir.

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?