Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
Örnekleri İle 10 Adımda Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır

Örnekleri İle 10 Adımda Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır


Görsel olarak ilgi çekici, içerik olarak hedefe yönelik başarılı bir özgeçmiş oluşturmak zor olabilir. Ancak zor olması yapılamaz anlamına gelmiyor tabiki.  Öğreneceğiniz birkaç etkili strateji ile başarılı bir özgeçmiş hazırlamanız mümkün. Özgeçmişinize nelerin dahil edileceğini, yerleşimin nasıl yapılması gerektiği gibi bir dizi kriteri öğrenmek, işverenleri ya da insan kaynakları yöneticilerini etkileyebilecek ilgi çekici ve kreatif bir özgeçmiş oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Örnekleri İle 10 Adımda Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır başlıklı makalemizle destek amaçlı olarak, işverenler üzerinde olumlu etki bırakabilecek bir özgeçmiş oluşturmanın aşamalarını belirtiyor olacağız. Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır detaylı olarak anlatacağız. Ancak önce anlam ve konu bütünlüğü açısından Özgeçmiş kavramını incelemek daha doğru bir model olacaktır.

 

Özgeçmiş Nedir?

Özgeçmiş, işe alım sürecinde etkili olan ve çok yaygın olarak kullanılan bir belge. Geçmişiniz ve nitelikleriniz hakkında kısa fakat etkili bilgiler içerir. Sizinle ilgili en önemli ve alakalı bilgileri açık, okunması kolay bir formatta işverenlere iletmek üzere hazırlanır. Özgeçmişin amacı başvurduğunuz pozisyon için uzmanlık alanlarınız, yetenek ve deneyimlerinize dayalı olarak neden nitelikli ve uygun personel olduğunuzu hızlı bir şekilde işverene yada insan kaynakları yöneticisine iletmektir.   Özgeçmiş konusunda akılda tutulması gereken asıl nokta, özgeçmişinizi alakalı, etkili ve okunabilir hale getirmektir.

 

Özgeçmiş Örnekleri

» Kronolojik Özgeçmiş

kronolojik

En sık kullanılan özgeçmiş türüdür. Kronolojik özgeçmiş türünde tüm bilgiler geriye doğru bir tarih sırası ile gider. Tarihsel olarak sıralama yapıldığı için işveren ya da insan kaynakları birimi sizin geçmişinize yönelik kariyerinizle ilgili genel bilgileri net olarak görür ve bir fikir edinir. Eğer dalgalı bir iş hayatınız ya da uzun süreli işsizlik kayıtları varsa bu özgeçmiş modelini kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Zira dalgalanmalar veya aradaki boşluklar uzun dönem işsiz kalma, çalışmama kayıtları işveren tarafından yanlış anlaşılabilmektedir.

» Fonksiyonel Özgeçmiş

fonksiyonel

Özellikle belirli bazı uzmanlık alanlarında tercih edilen özgeçmiş türüdür. Daha çok, uzmanlık seviyesine, yetenek ve başarılara dikkat çekmek istenildiği zaman tercih edilir. Türkiye ‘de bu özgeçmiş türü çok az kullanılmaktadır.

» Bileşik Özgeçmiş

birleştiril-mis

Kronolojik özgeçmiş ile fonksiyonel özgeçmişin tüm özellikleri bir arada sergileyen özgeçmiş türüdür.  Hem kronolojik bilgiler yer alır hem de kişinin uzmanlık seviyesini, yetenek ve başarılarını ön plana çıkarmak için kullanılır. Amaç karşı tarafta istenen üst düzey etkiyi sağlayabilmektir. Bu CV türü de ülkemizde çok fazla kullanılmaz.

 

10 Adımda Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır

1 - Bir Özgeçmiş Şablonu Seçin

Bilgisayarınızda word programını açıp kendi özgeçmişinizi kolayca hazırlayabilirsiniz. Ancak bir özgeçmiş şablonu kullanarak özgeçmiş oluşturmak daha akıllıca bir strateji olacaktır. Zira söz konusu şablonda sizin için tüm biçimlendirme profesyonel olarak yapılmıştır. Siz sadece belirtilen yerlere  veri girişi yapacaksınız. Böylece daha kısa sürede oluşturulan daha profesyonel görünümlü bir özgeçmişiniz olacak.  

»  Özgeçmiş Şablonu seçmek için CV Hazırlama Siteleri konusuna detaylı olarak vurgu yaptığımız makalemizi okuyabilirsiniz. Şablonları bulma aşamasında çok faydasını göreceksiniz. 

 

2 - İletişim Bilgilerinizi Ekleyin

Özgeçmişinizdeki ilk öğe adınız ve soyadınız, bir telefon numarası ve bir e-posta adresi olmalı. Potansiyel işverenlerin size ulaşmak için daha fazla seçeneği olmalıdır. Dolayısıyla ek iletişim bilgilerini de eklemeyi unutmayın. Örneğin, linkedin gibi bir profesyonel ağ platformu sayfanızı yada  varsa blogunuzun adresi. Ayrıca fiziki posta adresinizide eklemeyi unutmayın.  

 

3 – Yetenekleriniz ve İş Deneyiminiz Ekleyin

Unutmayın İşverenler özgeçmişleri incelemek için kısıtlı bir süreye sahiptir. Neden? Çünkü onları bekleyen bir sürü iş var. Özgeçmişlerle fazla vakit harcamak asla işlerine gelmeyecektir. Dolayısıyla dikkat çeken başarılı yönlerinizi, yeteneklerinizi kısaca ancak vurgulu bir şekilde eklemek daha etkili olacaktır. Ancak eklediğiniz bu yetenek ve özellikleriniz somut ve mümkün olduğunca ölçülebilir olmalıdır. Ardından çalışma geçmişinizin kısa bir özetini mutlaka ekleyin.

 

4 – Çalışma Geçmişinizi Mutlaka Belirtin

Özgeçmişinizin iş deneyimi bölümü, önceki pozisyonlarınızın basit bir listesinden mutlaka daha fazlası olmalıdır. Olabildiğince detaylandırmalısınız. Bu bölümde sağlayacağınız bilgilerin bazıları, iş ünvanı, şirket konumu ve çalışma tarihleri ​​gibi bilgiler olacaktır. Ayırt edici özellik ise çalışma pozisyonlarınızın detaylı açıklamalarıdır.

Her pozisyon tanımında, önceki görev ve sorumluluklarınızı, kayda değer başarılarınızı net olarak açıklamalısınız.  Somut olun ve herşeyi olduğu gibi kısa ve etkili cümlelerle profesyonel bir üslupla yazın. Örneğin "Bir ekipte çalıştığınızı" söylemek yerine, "tüketici ihtiyaçlarına göre uyarlanmış 30'dan fazla yazılım güncellemesi geliştirmek için ekip üyeleriyle nasıl koordine olduğunuzu" açıklayın. Bu daha dikkat çekici olacaktır.

Unutmayın günümüz teknolojilerinde birçok şirket, çok sayıda özgeçmişi sıralamak için anahtar kelime algoritmalarını kullanarak daha başarılı adayları belirlemek için özel yazılım kullanır. Dolayısıyla özgeçmişinizi iş tanımındaki anahtar kelimelerle tamamlamanız zekice bir strateji olacaktır.  Örneğin bir şirket, yüksek bir yatırım getirisi garanti eden ürünler geliştirebilecek birini arıyorsa, önceki çalışma hayatınızda "ekibinizde yüksek üretkenliği garanti ederek yatırım getirisini sürekli olarak artırdığınızı" belirtebilirsiniz.

 

5 - Eğitiminizi Mutlaka Dahil Edin

Çoğu iş kolu sektörel eğitim gerektirir ve işverenler özgeçmişinizde bu bilgiyi mutlaka görmek ister. Önce tamamladığınız en yüksek eğitim düzeyini listeleyin, ardından sonraki dereceleri ve diplomaları listeleyin. Ayrıca bu bölüme sahip olduğunuz tüm aktif lisansları veya sertifikaları dahil etmeyi de seçebilirsiniz. Lisedeyseniz öğrenim hayatınız devam ediyorsa ya da yeni mezun olduysanız, bu bilgileri mutlaka ekleyin.

Ancak, üniversite eğitiminizi bitirip diplomanızı aldıysanız, lise ile ilgili bilgileri eklemenize gerek yoktur. Çoğu insan buna dikkat etmez ancak önemli bir ayrıntıdır ve gereksiz detay göz yorar. Ayrıca varsa aldığınız akademik ödüller, sertifika programları, kurslar gibi uzmanlığınızı tescilleyen bilgileri de mutlaka ekleyin.  

 

6 – Özellik ve Yeteneklerinizi Ekleyin

Özgeçmişinize özellik ve yeteneklerinizi mutlaka dahil  edin. Bunu alt alta bir liste halinde belirtebilirsiniz. Varsa iletişim ya da liderlik özellikleriniz, bilgisayar programları, sektörel teknik bilgilerinizi belirtin. Bu bölümü daha fazla zenginleştirmek için yetenek tanımınıza derecenizi de ekleyebilirsiniz. Örneğin, yetenek olarak SEO uzmanlığı ya da veri analizi yazdıysanız, seviyenizi "uzman" olarak derecelendirebilirsiniz.

 

7 - Başarılarınızı Ve Ödüllerinizi Açıklayın

Çalışma hayatının zorluklarına rağmen sektörel başarı yakaladığınızı kanıtlarsanız, işverenler daha çok etkilenecektir.  Dolayısıyla özgeçmişinize ilgili başarılarınızı ve bu başarılar neticesinde aldığınız ödüllerinizi özetleyen kısa bir bölüm ekleyerek bunu vurgulayabilirsiniz. Örneğin belkide önceki işinizde üç kez üst üste “Ayın Çalışanı” ünvanını aldınız ya da belki bir dönem ekibinizde en çok satışı gerçekleştirdiğiniz için ödül aldınız. Bunları mutlaka detaylı olarak belirtin. Zira bu başarı ve ödüller sizi benzer deneyime sahip diğer adaylardan ayıran kritik özelliklerdir.

 

8 – Profesyonel Biçimlendirme Kullanın

Özgeçmişinizin biçim formatı sizi işverene birkaç dakika içinde net olarak  anlatabilecek yapıda olmalıdır. Herşeyi çok ustaca ve profesyonel olarak tek sayfada bitirmiş olmanız son derece başarılı bir çalışma olacaktır. Zira işverenlerin hemen hemen geneli tek sayfalık bir özgeçmiş görmek ister. İş hayatının yoğunluğunu biliyorsunuz. Dolayısıyla baştada belirttiğimiz gibi işveren zamanını özgeçmiş incelemekle geçirmek istemez.

Biçimlendirme akılcı olmalı. İşverenlerin her bölümü net ve hızlı bir şekilde tarayabilmesi için ''Times New Roman''  ya da ''Calibri'' gibi okunması kolay bir yazı tipi ve uygun boşluk kullanmalısınız. İşveren genelde olabildiğince çabuk tarar ve incelemesini bitirir. Demek ki özgeçmişinizle etki oluşturabilmek için önemli bilgilerinizi öne çıkarmanız gerekiyor.  Bu ince detayı asla unutmayın.  Vurgulamak istediğiniz alanlar için kalın metin vurgusu kullanarak bunu başarmanız mümkün olabilir.  

 

9 – Mutlaka Anahtar Kelimeler Kullanın

Özgeçmişinizde başvurduğunuz pozisyonla doğrudan alakalı kelimeler kullanmanız son derece önemli. Anahtar kelimeler için iş tanımını gözden geçirin ve bunları özgeçmişinize dahil edin. Örneğin, iş ilânında mükemmel zaman yönetimi yeteneklerine ihtiyaç duyuluyorsa, özgeçmişinizin yetenekler bölümünde ve çalışma geçmişi bölümünde zaman yönetimini listeleyebilirsiniz. İş ilanında ilgili anahtar kelimeleri kullanmak, işveren yada insan kaynakları yöneticisi ile doğrudan ilişki kurmanıza yardımcı olabilir. Bu durumda öz geçmişinizin geri kalanınıda incelemeye devam edeceklerdir.

 

10 – Başarılı Örnekleri İnceleyin

Başarılı özgeçmişleri mutlaka inceleyin ve hangi kriterleri nasıl uyguladıklarını gözlemleyin. Başarılı özgeçmişleri incelemek, profesyonel bir özgeçmişin biçimine, diline ve bölümlerine aşina olmanızı sağlayacaktır. Özgeçmiş Örnekleri ararken iki farklı yaklaşım benimseyin. İlk olarak, format ve standart bölümler gibi özgeçmişlerin çoğunun paylaştığı genel nitelikleri öğrenmeyi amaçlayın ikinci aşamada ise kendi alanınızdaki özgeçmiş örneklerini bulun. Bu örnekler, diğer özgeçmişlerin göz ardı ettiği isteğe bağlı bölümler içerebilir ya da farklı bir metod kullanabilir. Örneğin kendi özgeçmiş belgenize dahil etmek istediğiniz benzer özellikler içerebilir. Mutlaka planlamanıza dahil edin.

 

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?