Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-20T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Kariyerinizi Yönlendirecek En İyi 10 Yabancı Dil

Kariyerinizi Yönlendirecek En İyi 10 Yabancı Dil


Dil öğrenmenin kariyeriniz için nasıl bir önem arzettiğini biliyor olmalısınız.  Yeni bir dil öğrenmek, genel olarak yetenek ve zeka gelişimi için inkar edilemez derecede faydalı. Bu süreç, hayatı daha iyi hale getirebilecek yeni insanlarla tanışma imkânınıda oluşturduğu için ayrıca çok farklı bir öneme sahip.  Ancak dikkate alınan nokta kariyere yaptığı etki. Öğrenilecek en iyi diller, profesyonel kariyerinizi  olumlu yönde etkileyebilecek en çok tercih edilen dünya çapında en çok kullanılan diller olmalı.   Zira çok özel bir durum olmadığı müddetçe hiç kullanılmayan bir dili öğrenmenin onun için zaman harcamanın gereği yok. Yaygın olarak kullanılan dilleri öğrenmek için zaman ayırmak, daha akılcı bir davranış olacaktır.

 

Dünyada En Çok Konuşulan Diller Arasından Seçim Yapın

Yabancı dil hakkında doğru bilgi sahibi olmak, kullanım oranı konusunda araştırma yapmak ve bu araştırmanın ardından eğitimini aldığı yabancı dil için dünya genelinde geçerli bir sertifika almak, konunun önemini bilen insanlar için birden fazla perspektif açar. Örneğin İş, hukuk, sağlık, teknoloji ve benzeri belirli alanlarda çalışanlar genellikle makale yada benzeri yazıları için çeviriye ihtiyaç duyarlar.  Bu sebeple en iyi online çeviri hizmetleri için arayışta bulunurlar.  Dolayısı ile yabancı dil konusunda titiz davranan ve bu konuda en çok tercih edilen bir yada birkaç dili bilen insanlar için bu çeviri taleplerini karşılamak çok kolay olacaktır. Ortaya çıkan yoğun iş gücü sayesinde çok iyi derecede gelir elde eder. Dolayısı ile hem üst düzey bir kariyer sahibi olur hemde maddi açıdan daha rahat yaşarlar. İşte bu açıdan sizler için en iyi yabancı diller listesi hazırladık. 

Şimdi bakalım kariyerinizi yönlendirebilecek en iyi 10 yabancı dil hangisi. Birlikte inceleyelim;

 

Kariyerinizi Yönlendirecek En İyi 10 Yabancı Dil

 

1 - İngilizce

İngilizce dünya genelinde en yoğun kullanılan dil.  Hatta iş dünyası ve uluslararası ilişkilerle ilgili olarak tüm dünyada ortak bir dil haline geldi diyebiliriz. Popüler kültür, bilim ve teknoloji alanı ve seyahat endüstrisi büyük ölçüde bu dile dayanıyor.  İngilizce şu anda, dünyanın en popüler dillerinden biri. Batı dünyası ülkeleri ile işbirliği yapmayı hedefliyorsanız, bu dili doğru bilmek zorundasınız. İngilizce konusundaki bilginiz sadece ortaokul yada lise düzeyine dayanıyorsa endişelenmeyin artık günümüz teknolojisi ile kısa sürede iyi bir eğitimle İngilizce Öğrenimi mümkün. Yabancı ülkelerle yoğun ticari ilişkileri olan bir işadamı konumundaysanız  İş İngilizcesi yada diğer bir ifadeyle İş Dünyasına Özel İngilizce Eğitimi sonrası sertifikanızıda alarak üst düzey İngilizce bilginizi taçlandırmış olacaksınız.  

 

2 - Mandarin Çincesi

Biliyorsunuz Çin muazzam derecede yükselen ekonomisi ile şu an çok sayıda ülkede kritik öneme sahip  bir iş ortağı.  Kaldı ki zaten global ticaret hayatının içine girdiyseniz Çin’in artarak  büyüyen ticari hacminin farkına mutlaka varmışsınızdır.  Dolayısı ile özgeçmişinize Çince'nin Mandarin lehçesine uyarlı dil bilgisini eklemeye karar vererek doğru bir karar verdiğinizi bilmelisiniz. Zira genel olarak maddi açıdan daha rahat bir yaşam tarzınızın olması yanı sıra istihdam içinde birden fazla imkân elde edilebilirsiniz.

Dünyada tam olarak bu dili konuşan yaklaşık 1 milyar üstünde insan var. Bu devasa bir rakam. Dünya çapındaki iş hayatının bizzat içinde yer alan bu insanlar hayatınızı daha iyi hale getirmek için size çok iyi iş teklifleri sunabilir. Uluslararası iş geliştirme ve global ticaret alanında faaliyetteyseniz Çince de dahil olmak üzere olabildiğince çok dil bilen insanlara ihtiyaç olduğunu zaten biliyor olmalısınız. Mandarin Çincesi dilini öğrenmek istediği diller arasına ekleyen dünya çapında birçok alanda yepyeni imkânlar elde edebilir.

 

3 - İspanyolca

İspanyolcahali hazırda bu gün 21 ülkenin resmi dili olarak aktif konuşulmaktadır. Bu ne anlama geliyor?  Şu anlama: Çince ‘den sonra dünyanın en yoğun konuşulan ikinci global dili İspanyolca. Dünya genelinde çok sayıda insan ana dili olarak İspanyolca konuşmakta. İspanyolca aynı zamanda Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği , Dünya Ticaret Örgütü ve Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması üyelerinin resmi dillerinden biri. Global çaptaki devasa yaygınlığını görüyormusunuz?

Gelecekteki öngörülerden biri İspanyolca ‘nın diplomatların, göçmenlik çalışanlarının, politikacıların ve seyahat türündeki mesleklerin içinde yoğun olarak tercih edilen dil olacağı. Mesaj açık. Şimdiden buna göre hazırlık yapıp CV nizde İspanyolca ‘nın bulunmasını sağlamak sizi yakın zamanda bir adım ileri taşıyacaktır. Bu arada, dilini öğrenirken henüz İspanya ‘ya gitmediyseniz ve heyecan verici farklı kültürünü, iklimin tadını çıkarmadıysanız şimdi bu vesileyle İspanya'nın Akdeniz kıyılarınıda ziyaret edebilirsiniz.

 

4 - Portekizce

Portekiz, geçmişte tüccarlar ve kaşifler ülkesiydi. Zaman içinde yaşanan asimilasyon Portekiz dilinin dört kıtaya yayılmasına neden oldu. 2020 itibariyle yaklaşık 300 milyon insanın Portekizce ‘yi ana dili olarak konuştuğu belirtiliyor. Hatırı sayılır bir rakam. Aynı zamanda kariyer yolculuğu için öğrenme açısından mutlaka tercih edilecek popüler bir dil.  CV ‘nize ekleyeceğiniz bir Brezilya Portekizcesi dili sizin Avrupa, tüm Latin Amerika ve Afrika'nın bazı bölgelerine açılmada ve ticari faaliyetlerinizi yaymada stratejik bir öneme sahip olacaktır.

 

5 - Arapça

Bölgenin yüksek ekonomik potansiyeli dikkate alındığında öğrenilecek en iyi dillerden birininde Arapça olduğunu özellikle belirtelim. Arapça 2020 itibariyle 60 ülkede konuşulan global bir dil konumunda. Hatta dünya çapında en çok konuşulan 5. dil olma özelliğine sahip.  Daha çok Arap Yarımadası ve Kuzey Afrika’da konuşulan Arapça Türkiye ve İran’da ise az sayıdaki Arap vatandaş tarafından konuşulmakta. Günümüz iş dünyasının merkezlerinden biri olan Birleşik Arap Emirlikleri ve global ticari yoğunluğu ön plana çıkmaya başlayan Ürdün ’le ticari faaliyette bulunmak isteyenler için Arapça kritik bir öneme sahip.  

Ayrıca biliyorsunuz Türkiye’nin Katar’la gerek siyasi gerekse iş ilişkileri son derece iyi durumda. Çok sayıda yabancı dili bilen bir girişimci olmayı amaçlıyorsanız Katar bu konuda ciddi anlamda imkânlar barındıran bir yer. Dünya çapında çok sayıda ülkede artan uluslararası iletişim ve yoğun iş büyümesi göz önüne alındığında, Arapça'dan İngilizce'ye çeviri hizmetinde üst düzey istihdam imkânlarınıda kontrol etmek çok kazançlı bir işbirliğine neden olabilir.

 

6 - Japonca

Yaklaşık 140 milyon insan anadili olarak Japonca kullanıyor.  Japonca'yı ikinci dil olarak CV ‘nize eklemeyi planlamak ve bu dili öğrenenlere katılmayı düşünmek için iyi bir sayı. İster Japonya'da yaşamaya karar verin, Japonca metinleri tercüme edin veya isterseniz Japon işletmeleriyle işbirliği yapın her iki durumdada son derece üst düzey kazanç elde edeceksiniz. Bu oldukça bu eski ve farklı güzellikteki dil hakkında bilgi sahibi olmak sizi bir seviye yukarı taşıyacaktır. Japonya, dünya ekonomisinde ciddi anlamda söz sahibi bir ülke.

 

7 - Almanca

Zihninizde "Hangi dilleri öğrenmeliyim?" sorusu varsa. Cevabı doğru verebilmek için aslında asıl amacınızın ne olduğunu göz önünde bulundurmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Almanya, İsviçre, Avusturya'da yaşamayı veya bu ülkelerden insanlarla iş veya kişisel ilişkiler kurmayı kariyerinizi bu yönde ilerletmeyi planlıyorsanız, Almanca öğrenmek yukarıdaki soruya verilebilecek tek doğru cevap olacaktır.

 

8 - Fransızca

Kanada veya İsviçre'ye taşınmayı düşünüyor musunuz? Yada planlarınız arasında Fransızca konuşululan ülkelerle ticari faaliyetler yapmakmı var? Eğer öyleyse, Fransızca öğrenmeniz gerekecek. Fransa'nın dışında, bu dilin yaygın olarak kullanıldığı birçok güzel bölge var. Bu dili bilen toplam insan sayısı 200 milyondan fazla. Ülkenin kendisi, zengin ekonomik ve kültürel temeli ile en gelişmiş Avrupa devletleri arasında yer alıyor. Fransızlarla birçok noktada işbirliği yapmak, dillerini bilmeden zor olabilir zira Fransızlar ‘da kendi dillerinden gurur duyuyorlar ve her zaman onu tanıtmaya çalışıyorlar.

 

9 - Hintçe

Eğer CV nizle öne geçmek ve tercih edilir olmak istiyorsanız eklemeniz gereken önemli dillerden birininde Hintçe olduğunu bilmek durumundasınız. Zira daha çok gelir ve kariyer için öğrenilecek en önemli dillerden biride Hintçe 'dir.  Hintçe en çok konuşulan üçüncü dildir ve 322 milyondan fazla anadili olarak bu dili kullanır.  Hintçe, Hindistan'daki resmi dillerdendir. Hintçe öğrenerek bu büyük ülkenin neredeyse tüm bölgelerinde güven içinde faaliyetlerde bulunabilirsiniz.

Hintçe Sanskritçe, Arapça ve Farsça'dan güçlü şekilde etkilenen oldukça karmaşık bir dildir. Hintçe öğrenmek, yalnızca yerel halkla işbirliği için değil, aynı zamanda tüm bölgenin zengin kültürünü ve tarihini kendi ana dilinde öğrenme olanağını da açacaktır. Tabi bu Hintçe konuşanlarla geliştireceğiniz ticari ilişkilerde bir diğer artınız.

 

10 - Korece

Asıl odak noktası olarak yalnızca Güney Kore'yi göz önünde bulundurmanız gerekse de, anadili olarak 80 milyondan fazla kişinin bu dili konuşması Koreceyi oldukça yaygın bir dil haline getiriyor. Ancak şunu belirtelim Korece öğrenmek Çince veya Arapça öğrenmek kadar zordur.  Tabi şuda var Kore diline hakim olursanız, bilginizi Batı dünyasında uygulamak için birçok ek seçeneğiniz olacaktır. Zira özellikle tercümanlar arasında bu seviyeyi yakalamış olan çok sayıda uzman var. Güney Kore'nin teknolojik ve sosyal gelişimi, anadili İngilizce olan kişilerle yakın dönemlerdeki işbirliğiniz için olumlu bir arka plan oluşturacaktır. CV ‘nizde mutlaka bulunması gereken dilerden biri olarak öneriyoruz.

 

Birden Fazla Yabancı Dil Öğrenmenin Faydaları

» Sosyal Çevrenin Genişlemesini Sağlar

» Kültürel Farkındalık Oluşturur

» Kariyere Üst Düzey Katkı Sağlar

» Uluslarası İş Seyahatlerinde Ön Plana Çıkmayı Sağlar

» Daha Fazla İstihdam İmkânı Sağlar

» Üst düzey gelir elde imkânı oluşur

» Farklı kültürlerle tanışmayı kolaylaştırır

 

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?