online-egitimler-bogazici-enstitusu
İyi Bir Lider Olmanın Yolları & Püf Noktaları Nelerdir?

İyi Bir Lider Olmanın Yolları & Püf Noktaları Nelerdir?


Lider olmak sanıldığı kadar zor bir yetenek değildir. Zor olan iyi bir lider olmaktır. Ancak iyi bir lider olmayı isteyen kişiler gerçekten istediklerinde ve doğru yolları kat ederek başarıya ulaşabilirler. Lider olmak isteyenlerin öncelikle iyi lider olmanın yollarının neler olduğu ve nasıl kullanılacağının öğrenmesi gerekir. İyi bir lider olmanın yolları ve liderlik becerilerinin geliştirilmesine dair detaylar şunlardır;

Liderlik Nedir?

Liderlik insanları savunduğu bir iş veya hedefin gerçekleşmesi amacıyla ikna etme ve insanlarla birlikte o hedefe en önde yürüme işidir. Liderin savunduğu işe veya ulaşılmasını istediği hedefe ilk olarak kendisinin ulaşmayı istemesi önemlidir.

Bu isteği hitap ettiği zümreye yansıttığında hedefine ulaşması kaçınılmazdır. Liderlik kavramı pek çok kişi tarafından tanımlanan veya farklı bir kalıba sokulan bir kavramdır. Ancak liderliğin kapsam alanı geniştir. Alanın geniş olmasından ötürü de pek çok yerde liderlik ve lider kavramından söz edilir.

Evlerde lider kadın veya erkektir, iş yerinde patron veya yönetici lider vasfında olabilir aynı şekilde bir spor takımında koç o takımın lideri olarak kabul edilebilir. Bu örnekleri her alanda çoğaltmak mümkündür.

Ancak insanların lider olarak anılabilmesi için gerçekten liderlik vasfına sahip olmaları gerekir. Liderlik sonradan edinilen bir beceri olduğu içinde liderlik yapmak isteyen kişilerin bir takım sorumlulukları almaları ve bir takım değişiklikler yapmaları gerekir.

İyi Bir Liderde Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir?

Liderlik vasfı iş hayatında, aile hayatında ve sosyal hayatta sıklıkla karşılaşılan bir kavramdır. Ancak lider olarak adlandırılan birçok kişi liderlik özellikleri taşımayan kişilerden oluşur. Bir kişinin iyi lider olması için bazı özellikleri üzerinde bulundurması gerekir.

İyi bir liderde bulunması gereken özellikler şunlardır;

 • Doğal Olmalı: İyi bir liderde bulunması gereken en önemli özellik doğallıktır. Doğallık her zaman insanlar tarafından tercih edilen bir davranış biçimidir. Doğal olan insanlar gerçek olduklarını yansıtmış olurlar. Lider vasfına sahip olduğu için karşısındaki insanlara kendi gibi davranmayan ve yapmacıklık barındıran kişiler gerçekten iyi lider olamazlar. Bunun için iyi bir lider, liderlik ettiği kişilere karşı içinden geldiği gibi kendi duygularını belirtir şekilde davranmalıdır.
 • Ayrımcı Olmamalı: İyi bir lider ayrımcı olmamalıdır. Liderlik yaptığı kişilerin tamamına aynı açıdan bakmalı ve yaklaşımı da aynı uzaklıkta olmalıdır. Ayrımcılık yapmadığını etrafında temsil ettiği kişilerin tamamına eşit davranan liderler başarıya ulaşabilirler. Herkese eşit davranmaları sebebiyle adaletsiz olarak anlatılmazlar.
 • Sorumluluk Duygusu Olmalı: Liderler de sıkça karşılaşılan bir durum sorumluluk almamalarıdır. Ancak iyi lider olmak için sorumluluk alınmalı ve öncülük ettiği kişilerle birlikte aynı hedef için çalışmalıdır. Kendisi çalışmayan ve sorumluluk duygusu gelişmemiş olan kişilerin iyi lider olarak anılması zordur.
 • Sabırlı Davranmalı: Lider olan kişi ona bağlı olan kişilerin yaptıkları işler ve davranışları karşılığında sabırlı davranmalıdır. Zorluklara karşı sabretmeli, insanların yaptıkları hatalara karşı tahammüllü davranabilmelidir.
 • Dinleyici Olmalı: İyi bir lider dinleyici olmalıdır. Karşısındaki insanların görüşlerini ve önerilerini dinlemelidir. Aynı şekilde onların düşüncelerine önem verdiğini de yansıtabilmelidir.
 • Ayrıntılı Düşünmeli: İyi bir liderin yapılan iş veya alınan karar üzerine ayrıntılı düşünmesi gerekir. Bu düşünmenin etkisiyle kararın eksilerini ve artılarını ortaya çıkarmalı ve böylelikle uygulamaya koymalıdır.
 • İnanmalı: Lider yaptığı işe veya belirlenen hedefe inanmalıdır. Baştan liderin inanmadığı bir işin lider tarafından benimsenmesi ve uygulamaya konulması mümkün olmaz. İnanarak arkadaşlarını teşvik edebilir veya destek olabilir.
 • Güven Vermeli: İyi bir liderin güven vermesi önemlidir. Kişiler liderlerinden aldıkları güven sayesinde amaçlarına daha azimle ulaşmak isterler.
 • Risk Yönetimi Yapabilmeli: Liderin iyi olabilmesi için risk yönetimini iyi yapması gerekir. Her işin bir riski vardır ve lider bu riskin farkında olarak çalışmalar yapmalıdır.
 • Olumlu Yaklaşmalı: Liderin hedefe yürüme sırasında yaşanan durumlara ve kişilere olumlu yaklaşması gerekir. Olumsuz duygular hisseden ve bunu takım arkadaşlarına yansıtan lider amaçladığı işte başarı elde edemez.

Tüm bu özellikleri üzerinde barındıran ve kendini geliştirme düşüncesinde olan liderler iyi bir lider olabilirler. Başarılı olabilmeleri için sürekli olarak kendilerini geliştirmeleri ve farklı açılardan bakmayı da öğrenmeleri gerekir.

Liderlik Öğrenilebilir Mi?

İnsanların bir kısmı liderliğin doğuştan gelen bir yetenek olduğunu inanırlar. Ancak bu inanç doğru değildir. Liderlik sonradan edinilebilir bir özelliktir. Bu sebeple lider olma amacı taşıyan kişiler liderliği öğrenebilirler. Liderliği öğrenmek isteyenler alacakları sertifika eğitimleriyle iyi bir liderin nasıl olacağına dair bilgileri öğrenebilirler. Bu eğitim Boğaziçi Enstitüsü tarafından Liderlik ve Girişimcilik Eğitimi adı altında verilir.

Eğitim 50 saatliktir ve eğitim sonunda eğitimin başarıyla bitirildiğine dair sertifika alabilirler. Akademisyenlerin katkısıyla verilen bu eğitim sonunda edindikleri sertifika hem Türkiye hem de yurt dışı ülkelerinde geçerliliğe sahiptir. Enstitünün vermekte olduğu bu eğitim online bir eğitimdir ve eğitime başvuranlar ödeme yaptıktan hemen sonra eğitim almaya başlayabilirler.

Liderlik Becerilerinizi Geliştirin

Liderlik becerilerini geliştirmenin en etkili yolu bu konuda verilen eğitimlerden yararlanmaktır. Bu eğitimleri alan kişilerin becerilerini geliştirmeleri için kullanmaları gereken farklı yöntemlerde vardır. Bu yöntemlerden birisi liderin kendisini tanımasıdır.

Gücünü, ne istediğini ve hedeflerinin farkına vararak hedefine uygun hareket etmesi gerekir. Ayrıca lider ya da lider adaylarının kendilerini geliştirmesi için dünya çapında lider olarak benimsemiş kişilerin yaptıklarını ve görüşlerini öğrenmeleri gerekir.

Bunun dışında liderlik alanında yazılmış olan eserlerin okunması ve uygulanması da becerinin artmasına yardımcı olur. Takımıyla iletişim sorunu olan liderlerin bu sorunları aşarak liderlik becerilerini geliştirmesi de mümkündür. Bunun için arkadaşlarını dinlemeyi, düşüncelerine önem vermeyi ve önem verdiğini gösterebilmeleri gerekir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?