Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-24T14:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
İlk Yardım Sertifikası Nereden Alınır?

İlk Yardım Sertifikası Nereden Alınır?


İlk Yardım Sertifikası Nereden Alınır sorusunun detaylı cevabını verip konu hakkında gerekli tüm detayları paylaşacağız. Ancak daha kaliteli bir anlamsal bütünlük için konunun temel bilgilerinide açıklamak verimli bir stratejik çerçeve oluşturacaktır. Böylece İlk Yardım konusunun göz ardı edilen önemini ve toplumsal gerekliliğini çok daha iyi kavrıyor olacaksınız. Daha bilinçli bir farkındalık için bu gerekli. Zira dünya çapında yapılan araştırmalar her yıl sadece trafik kazaları sebebiyle 2 milyonu aşkın insanın öldüğünü gösteriyor. Yine Uluslarası Çalışma Örgütü İLO tarafından yapılan araştırma verilerine göre her yıl 3.2 milyon kişi iş kazası ve benzeri kazalarla hayatını kaybediyor. Ancak burada çok önemli bir nokta var. Bu ölümlerin büyük çoğunluğu kaza sonrası olay yerinde herhangi bir sağlık müdahalesi yapılmadan hastanaye götürülürken yolda yada hastaneye ulaştırıldıktan hemen sonra gerçekleşiyor.  

Büyük kısmı hastaneden içeri girdikten sonra zaten ölmüş oluyor. Bu ölümlerin %10 ‘unun kazadan hemen sonraki ilk 5 dakika içinde gerçekleştiğini gösteren kayıtlar sonrası tam bu aşamada akla gelen en önemli kilit unsur ise kuşkusuz İlk Yardım konusu. Dünya genelinde yaşananlar gösteriyor ki kaza anından sonraki ilk 5 dakika çok önemli. Bu ilk 5 dakikalık süre içinde İlk Yardım Eğitimi  almış kişi tarafından uygulanacak soğukkanlı ve akılcı bir İlkyardım Mühahalesi sonuçların değişmesine ciddi anlamda sebep olabilir.

Peki çok önemli bir yere sahip olduğunu artık daha net olarak gördüğümüz İlk Yardım Nedir? Neden önemlidir?. Kaza sonrası ilk yardım müdahalesini anında gerçekleştirebilmek için aslında herkesin alması gereken İlk Yardım Eğitimi ‘nin kapsamı nedir?. İlk Yardımcı Kimdir?  Bu eğitim nerede verilir ve eğitim sonrası İlkYardım Sertifikası Nereden Alınır? Şimdi tüm bu soruların cevaplarını bulacağınız konumuzun detaylarına girmeye başlayabiliriz;

 

İlk Yardım Nedir?

Adından da ne olarak anlaşılacağı üzere ilk sağlık müdahalesi işlemini ifade eden İlk Yardım her türlü kaza ya da sağlığın tehlikeye girdiği benzeri durumlarda ilk 5 dakika kuralı çerçevesinde eldeki mevcut imkânlarla kazazedeye yapılan ilaçsız ve araçsız müdahaleyi ifade eden faaliyetler bütünüdür. Bu ilk müdahale işlemini ilk yardım eğitimi sonrası İlk Yardımcı Sertifikası almış kişinin yapması son derece önemli bir konu.  

Herkesin karşılaşması ihtimal dahilinde olan trafik kazası, düşme, kırık, çıkık, kanama, yanık kalp krizi ve benzeri bir çok durumda devreye girmesi gereken İlk Yardım konusunda aslında herkesin bilinçlenmesi gerekiyor. Zira böyle bir durumla karşılaşıldığında o sırada kazazede yada hastanın yanı başında genelde ailesi  ya da iş arkadaşları bulunuyor. Yada olası bir trafik kazasında etraftan yardıma gelen tanımadığı kişiler. İşte ilk müdahale yapması gerekende o sırada çevrede bulunan aile fertlerinden, iş arkadaşlarından yada yardım için gelen diğer insanlardan birisi olacaktır. Ancak eğer İlk Yardım konusunda bilgileri yoksa telaş ve panikle kazazedeyi yada hastayı bir an önce hastaneye götürmek isteyecekler dolayısı ile bu koşuşturma sırasında hasta çoktan ölmüş olacaktır.

Peki her zaman karşılaşılması muhtemel bu durumlar için etkili çözüm nedir?. Tabiki olabildiğince çok fazla insanın İlk Yardım Eğitimi sonrası İlk Yardım Sertifikası alması. Şunuda belirtelim İlk yardım eğitimi yapılan yasal düzenlemeler sonucu artık zorunlu eğitimler kapsamına alındı. Müdahale sadece Sağlık Bakanlığı onaylı İlk Yardımcı Sertifikası bulunan kişiler tarafından yapılabilecektir.

 

İlk Yardım Eğitimi Neden Önemlidir?

İlk Yardım Eğitimi hem birey olarak sizin için hem de içinde yaşadığınız toplum için paha biçilmez bir değerdir. Bir kaza veya acil durumda yaralanan kişilere yardım gelene kadar ilk sağlık müdahalesini yapmanızı sağlar. İlk Yardım eğitimi sonrası öğrendiğiniz becerileri evde, işyerinde veya halka açık yerlerde uygulayabilir kendinizi olası kaza ve hastalık durumlarında ilk müdahale bulunabilmek için hazırlayabilirsiniz. Dahası gerek ailenizde gerekse çevrenizde meydana gelecek herhangi bir sağlık sorununa karşı izleyici olmak yerine müdahale edebilirsiniz. Bu nedenle bir toplulukta ne kadar İlk Yardım Sertifikası bulunan insan varsa o topluluk o kadar güvenli hale gelecektir.

İlk yardım eğitiminin neden önemli olduğunu daha çok netleştirmek için madde madde belirtelim;

1 - İlk Yardım Bilgi ve Bilinci Oluşturur

2 - Hayat Kurtarmaya Yardımcı Olur

3 - İlk Ağrı Giderici Bakımı Sağlar

4 - Müdahalede Doğru Yöntemi Uygulamayı Sağlar

5 - Güvenliği Artırmaya Destek Olur

6 - Olası Hastalık Yayılmasına Karşı Koruma Sağlar

7 - Oluşan Enfeksiyonu Azaltmayı Sağlar

8 - Acil durumlara Hazırlıklı Olmayı Sağlar

9 – Kaza korkusunu en aza indirir

10 – Kişisel koruma bilinci oluşturur

11 – Aile ve bebek güvenliği konusunda bilinçlendirir

12 – İş yerinde sağlık sorunlarınız azaltır.

13 – Yaşam standartlarını iyileştirir

 

İlk Yardım Eğitimi Nereden Alınır?

İlk yardım eğitimi için ilk şart ilgili kurumun Sağlık Bakanlığı tarafından yetki verilmiş bir kurum olmasıdır.  Bunu vurguladıktan sonra hemen belirtelim İlk Yardım Eğitimi Almak İçin profesyonel Uzaktan Eğitim Kurumu olan Boğaziçi Enstitüsü tarafından düzenlenen İlk Yardım Eğitimi Sertifika Programı ‘na katılabilirsiniz. Eğitim sonrası Sağlık Bakanlığı Onaylı İlk Yardımcı Sertifikası bir diğer ifadeyle İlk Yardım Eğitimi Sertifikası aldıktan sonra bu süreci başarı ile tamamlayacaksınız.

 

İlk Yardımcı Kimdir?

Kazazede, hasta yada herhangi bir iş kazası veya benzeri bir olgu sonucu yaralanan kişiye sağlık personeli gelinceye kadar eldeki mevcut imkânlarla sağlık müdahalesi yapan, İlk Yardım Sertifikası veya bir diğer tabirler İlkyardımcı Sertifikası almış olan kişidir.

İlk Yardımcı Olmak İçin Neler Gerekiyor?

İlk Yardım Yönetmeliği Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlandı. Buna göre olan İlk Yardımcı olmak için şu şartları taşıyor olmanız gerekiyor;

» En az ilkokul mezunu olmak

» İlk Yardım Eğitimi almış olmak

» 18 yaşından büyük olmak

 

İlk Yardımın Amacı Nedir

İlk yardım öncelikle kaza geçiren yada hastalık sorunu bulunan kişinin yaşamsal fonksiyonlarının daha fazla zarar görmeden  sürdürülmesini amaçlar. Hasta yada kaza geçirmiş yaralının durumu riskli ise bu riski en az seviyeye indirecek ilk sağlık müdahalesi o anda yapılır ve kişinin daha sonra hastanede devam edecek tedavi süreci için iyileştirmeyi kolaylaştırmayı hedefler. Maddeler halinde şöyle özetleyebiliriz;

» Yaşamın Sürdülebilirliğini Korumak

» Yaraların Daha Fazla Kötüleşmesini Önlemek

» Ortaya Çıkan Ağrıları Gidermek

» Kanamaları Durdurmak

» Bilinç Kaybını Önlemek

 

İlk Yardım Sertifikası Nereden Alınır

Yukarıda da belirttiğimiz gibi İlk Yardım Eğitimi bu konuda Sağlık Bakanlığı onaylı tecrübeli Eğitim Kurumu olan Boğaziçi Enstitüsü tarafından verilmekte. Sertifikanızı almak için öncelikle kurum tarafından düzenlenen İlk Yardım Eğitimi Sertifika Programı ‘na katılmanız gerekiyor. İlk Yardım Eğitimi sonrası düzenlenecek olan İlk Yardım Sınavı ‘na katılıp başarılı olduğunuz takdirde İlk Yardımcı Sertifikası sahibi olarak gerek kariyerinizde gerekse sağlık sorunlarına anında müdahale edebilecek profesyonel bir seviyenizle üst düzey bir farkındalık oluşturabilirsiniz.  

 

İlk Yardım Sertifikası Alanlar Nerede Çalışabilir?

Yukarıda kariyenizede faydası olacak bir süreçten bahsettik. İlk Yardım Sertifikası ile birlikte yeni iş kollarında işe başlayabileceksiniz. Örneğin tehlike sınıfında kabul edilen iş yerlerine başvuruda bulunabilir aldığınız İlk Yardımcı Sertifikası vasıtası ile süratle kabul edilip çalışmaya başlayabilirsiniz. Zira kanunda belirtilmiş bazı iş yerlerinde ilk yardım sertifikası bulundurma zorunluluğu var. Dolayısı ile çok sayıdaki bu tür iş yerlerinde size her zaman ihtiyaç olacaktır.

 

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?