İyi Bir Gelecek, Küçük Bir Yatırımla Başlar! Acele Et, İş ve Kariyer Fırsatı Sunan Üniversite Sertifikalı Kurslara Şimdi Kaydol!
2024-02-21T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Hafıza Teknikleriyle Belleği Güçlendirmek

Hafıza Teknikleriyle Belleği Güçlendirmek


Çoğu kişinin aklına takılan bir soruya değineceğim. Hafıza teknikleriyle belleği güçlendirmek mümkün mü? Ya da hafıza teknikleri nelerdir? gibi. Hadi, öyleyse ilk sorumuzdan başlayalım. Hafıza teknikleriyle belleği güçlendirmek elbette ki mümkün! Hatta şöyle yapalım. Sorunun kökenine inelim. Bellek nedir? Literatürde birçok tanımı olan bu kavram her alanda farklılık gösteriyor. Biz psikoloji bilimini baz alalım. Psikolojide hafıza, organizmanın bilgiyi depolama ve saklama sonrasında geri çağırma yeteneği olarak tanımlanmış. Hafıza Tekniklerinde bazı bellek tekniklerini de öğreneceksiniz. Bu teknikleri öğrendikten sonra telefon rehberi kullanımını azaltabilirsiniz. Bazı zihin kontrolü mezunları becerilerini telefon numaralarını hatırlamak için kullanıyor olabilir. Fakat şunu belirtmiş olayım. Bir şeyin işe yaramasındaki en büyük etmen istektir. Örneğin telefon numarasına gerek duyduğunuzda her seferinde şehrin bir ucundan diğer ucuna geçmeniz gerektiğini düşünün! Bu konuda herkesin istek seviyesi yükselirdi öyle değil mi?

Temel olarak bu istek, inanç ve beklenti kavramlarından oluşur. Bu kavramlardan hafıza tekniklerini kullanmadan faydalanmanız anlamsızdır. Her şeyden ziyade kaçımız belleğini istediği kadar verimli kullanabiliyor? Endişelenmeyin. Makalenin sonunda sizler için oldukça güzel bir eğitim önereceğim!

 

Beynimizin Kapasitesi

Beynimizin tamamen kullandığımızda neler yapabileceğimizi tam olarak bilmiyoruz. Fakat şu bilinen bir gerçek. Sandığımızdan çok daha fazlasını yapabilecek bir kapasiteye sahibiz. Aynı zamanda beynimiz, inanılmaz bir işlem kapasitesine sahip. Bununla birlikte hafıza da öyle. Dünyaya geldiğimiz andan itibaren birçok şeyi kaydederiz. Yaptığımız her şey, okuduklarımız, duyduklarımız, gördüklerimiz ve çok daha fazlası beynimizde kayıtlıdır. Şöyle bir örnek vereyim. Bir odaya girdiğinizde aslında gördüğünüzü sandığınızdan çok daha fazlasını görür ve kaydedersiniz. Bu, bir konuşmayı dinlerken de dâhil! Düşündüğümüzden çok daha fazla ayrıntıyı aklımızda tutarız. Konuşurken karşı tarafın ses tonu olabilir. Ya da karşı tarafın size karşı tutumu. El- kol koordinasyonları. Nitekim karşı tarafla konuşurken göz kontaktı dışındaki fiziksel hareketler. Buna konuşma esnasında arkadan geçen kedi bile dâhil! Kısaca yeterli bir gözlem yaparsanız bütün bunlardan daha fazlasını anlayabilirsiniz. Ayrıca şimdi vereceğim örneği siz de deneyebilirsiniz! Bir mekâna girip şöyle bir dolandıktan sonra gözlerinizi kapatın. Ardından gördüklerinizi zihninizde canlandırın. O ana kadar gördüğünüzün farkında dâhi olmadığınız ayrıntıları hatırlayacaksınız. Bilinçaltımız neredeyse hiçbir şeyi atlamadan sürekli kayıt yapar. Siz uykudayken bile çalışmaya devam eder. Hiç durmadan, dinlenmeden. Ancak bilinç düzeyinde bu olup bitenlerin farkında olamayız. Şu şekilde açıklamak daha doğru. Bilinçaltımızın mutfağında pişen yemeklerin, nasıl hazırlanıp sunulduğunu bilemeyiz. Yalnızca yemeklerden görebildiklerimizin tadına bakabiliriz. Oysa zihnimizin derinliklerinde çalışan ustalar her gün binlerce çeşit yemek hazırlıyor! Daha şaşıracağınız çok şey var. Tüm bunları ve daha fazlasını hafıza teknikleri eğitiminde öğreneceksiniz.

 

Hafıza Teknikleri Eğitimi

Hafıza teknikleri eğitiminde birbirinden çeşitli yöntemler kullanılıyor. Fakat bu yöntemler geçmişten bugüne değişiklik gösterdi. Örneğin imgeleme tekniği. Peki, imgeleme tekniği nedir? şöyle özetleyeyim. Bu teknikte eğitmen, tahtaya birden otuza kadar sayılar yazar. Sonra öğrenciler akıllarına gelen nesnelerin isimlerini söyler. Bu isimlerin herhangi bir anlam barındırması gerekmez. Eğitmen, her kelimeyi bir sayının karşısına yazar. Ardından tahtaya döner. Ve öğrencilerin seçmiş olduğu kelimelerden birine karşılık gelen sayıyı söyler. Hayır hayır! Bu bir gösteri değil. İmgeleme dersidir. Sıkı durun! Daha da şaşıracağınız bir şey söyleyeceğim. Eğitmen, zaten her sayı için bir kelime ezberlemiştir. Bu nedenle her sayı, zihinde ona karşılık gelen kelimenin görsel imgesini canlandırır. Buna da Bellek Oltaları ismi verilir. Öğrenci bir kelime söylediğinde eğitmen, o kelimenin sayısını hayal eder. Ardından da sayıyla ilişkilendirdiği imgeyle kelime arasında çağrışım yapar.

Unuttuğunuza inandığınız her şeyi bir olayla bağdaştırabilirsiniz. Zihinsel ekranınızda çalışmayı bir kez öğrenmek size birçok şey katar. Bu aşamada şunu yapmalısınız. Unuttuğunuza inandığınız şey her ne ise onu kapsayan geçmiş bir olayı zihninizde canlandırın. Bu sayede unuttuğunuz şey anında ortaya çıkacaktır. Unuttuğunuza inandığınız diyorum! Çünkü aslında onu unutmamışsınızdır. Yalnızca hatırlamıyorsunuz. İkisi arasında oldukça önemli fark var. Hadi gelin reklam dünyasına gidelim. O meşhur örneğe. Hepimiz televizyon reklamlarını izleriz. Geçen hafta izlediğiniz beş ya da on tane reklamı sıralamanız istendiğini düşünün. En fazla üç-dört tanesi aklınıza gelir. İşte olay da budur. Reklamın satış yaratmasının ilk yolu, ürünün farkındalık seviyesini artırmaktır. Başka bir deyişle de hatırlamanızı sağlamak.

Her gördüğümüz ya da duyduğumuz şeylerin kalıcı hafızamızda kaydedildiğini hayal edin. Büyük ihtimalle tüm bunları kaldıramazdık. Beynimiz, bünyesinde bilgi karmaşasına fırsat vermez. Yani, gelen uyarı bombardımanlarından bir kısmını geçici hafızaya alır. Bizim için önem taşıyan ve pekiştirilen bilgiler de kalıcı hafızaya gider. Gereksiz bilgiler de silinerek bilgi kirliliği önlenmiş olur. Fakat hemen belirteyim. Beynimiz, kısa süreli hafızamızda kullanılmayan bilgileri silmiş gibi görünür. Ancak madalyonun diğer yüzüne de bakmak gerekir. Aslında perde arkasında olaylar öyle ilerlemez. Ne demek istiyorum? hemen söyleyeyim. Beynimiz, bizim silindiğini düşündüğümüz bilgileri aslında kodlar. Gereksiz bir yerde yapılan çağrışımlar da bu kodları tetikler. Anlamsız bir zamanda geçmişteki unuttuğunuz bir anınızı hatırlamanız da işte bundandır.

 

Hafıza Teknikleri Eğitimi Sertifikası Nereden Alınır?

Bu alanda birçok farklı eğitim platformları eğitim veriyor. Bu noktada kendiniz için en iyi olan enstitüyü bulmalısınız. Ayrıca kendinize yapacağınız en büyük yatırımı doğru bir platformdan seçmelisiniz. Bu yatırım da devam niteliğinde olmalı. Dolayısıyla da detaylı bir inceleme gerçekleştirmelisiniz. Ya da şöyle yapalım. Siz yorulmayın! Biz sizlere hem kalite standartları oldukça yüksek hem de verim alabileceğiniz bir platform önerelim. Üstelik sadece bu da değil! Bununla birlikte tecrübeli akademik kadroyla çalışan ve dersleri keyifli geçen bir yerden bahsedelim. Tecrübeli, kaliteli ve güvenli bir Enstitü arayışında olabilirsiniz. Çok normal. Peki, yukarıda saydığımız onca şeyi karşılayan bir Enstitü var mı? Tabii ki var! Boğaziçi Enstitüsü! Neden mi?  Çünkü Boğaziçi Enstitüsü size en iyi eğitimi verecek olan enstitüdür. Burada sizin geleceğiniz bizim önceliğimizdir. Bunun için eğitmenlerimiz, katılımcıların geleceği için ne kadar önemli olduğunu biliyorlar. Dolayısıyla da eğitimde alacağınız dersler oldukça verimli ve keyifli geçiyor. Derslerden aldığınız verimi iş hayatınızda da kullanabilme fırsatı ediniyorsunuz. Ayrıyeten Hafıza Tekniklerini kullanarak yaşantınıza kolaylık katacaksınız! Kendi açınızdan kişisel gelişiminizi zirveye taşıyacaksınız. Her şey bir yana zamandan tasarruf yapacaksınız. Bununla beraber Hafıza Teknikleri Eğitimin dair her şeyi öğreneceksiniz! Ayrıca Boğaziçi Enstitüsünün verdiği sertifikalar sizi rakiplerinizden bir adım öne çıkarır. Neden mi? Hemen söyleyeyim. Çünkü Boğaziçi Enstitüsü uluslararası akredite olan İngilizce sertifika veriyor.

Hafıza Teknikleri Eğitimi sonunda alacağınız sertifikalar şunlardır;

 1. Boğaziçi Enstitüsü Hafıza Teknikleri Eğitimi bitirme sertifikası,
 2. Üniversite onaylı Hafıza Teknikleri Eğitimi belgesi,
 3. Uluslararası akredite olan İngilizce Hafıza Teknikleri Eğitimi belgesi alacaksınız.

Aldığınız sertifikaların kişisel gelişiminizdeki yeri paha biçilemez. Bu eğitimi edinmek istiyor olabilirsiniz. Bunun için Boğaziçi Enstitüsü online eğitim platformunu ziyaret edebilirsiniz. Bununla birlikte Hafıza Teknikleri Eğitimi hakkında inceleme yapabilirsiniz. Bu eğitimin yanında gelişiminizi zirveye taşıyacak olan diğer eğitimlerin listesini de sizler için aşağıda paylaşacağım. Yazıların üzerine tıklayarak istediğiniz eğitimin sayfasına ulaşabilir, burada araştırma yapabilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?