Dijital Reklam Nedir? Google Ads Nedir?
2020

Dijital Reklam Nedir? Google Ads Nedir?


Tarihin ilk yıllarından taşların üzerine bezeli figürlerle ortaya çıkan reklamcılık, 1500’lü yıllarda yazılı basının alıcısının artmasıyla bir sektör olarak anılmaya başlanmıştır.

1588 yılında Londra’da reklamcılığın temelleri atılırken, ilk reklam ajansı ise 1812 yılında kurulmuştur. Aradan geçen sürede, sokaklarda yapılan ve bugün bir reklam faaliyeti olarak bile anılmayan bir dizi etkinlik ürün tanıtımının temeli olmuştur. 

Her ürün, kendi pazarını ve müşterisini oluştururken, alım – satım faaliyetleri ekonominin temeline oturduğu günden itibaren reklamcılık da kendisine birden fazla mecra bulma imkânı elde etmiştir. 

Yazılı basının yükselmesiyle birlikte reklamcılar gazete, dergi, fanzin ya da en basit görüntüsü ile el ilanlarına yönelmiştir. Fakat reklamcılığa bugünkü şeklini veren çalışmaların büyük kısmı Londra’da değil, Paris’te şekillenmiştir. 

1925 yılında ilk televizyonun icadı, 1935 yılında Almanya’da ilk televizyon yayınının yapılmasının ardından yalnızca reklam için açılan yeni bir mecra bulunmakla kalmamış, aynı zamanda bir kerede birden fazla kişiye ulaşmanın da kapısı aralanmıştır. 

Paris’te kurulan reklam ajansları, döneminin en güçlüleri olarak kayıtlara geçmekle kalmamış, bugünün güçlü markalarının ilk reklam fikirlerini ortaya atarak sektöre her geçen gün yeni bir ivme kazandırmıştır. 

1970’li yıllarda Paris’te kurulan ajanslar makro ölçekli reklam çalışmalarıyla bir marka ya da ürünün dünya genelinde birden fazla ülkeye ulaşmasında rol oynarken, Amerika’dan gelen yeni nesil reklamcılık anlayışı ‘küresel pazar’ oluşumunu kapital sistemle bütünleştirerek yeni bir reklamcılık anlayışının gelişmesinde ön ayak olmuştur. 

ABD menşeili ürünler birden fazla kıtaya hızla yayılmış, reklamcılık başarısı olarak anılacak birçok çalışma bu 80’lerin sonundan 200’li yıllara kadar tüketicinin nabzını tutmaya devam etmiştir.

Bu sürede tüketici yönelimleri sosyologlar tarafından bilimsel olarak temellendirilmiş, hemen her ülkenin ekonomik koşullarıyla birlikte kültürel farklılıkları ürünlerin çeşitlendirilmesinde rol oynamıştır. 

Bu bilimsel çalışmalar sayesinde üretilen ürünler; gıda tüketimi, teknoloji kullanımı ya da ihtiyaçların çeşitliliği baz alınarak çeşitlendirilmiş, her şirket üretim bantlarını talebe göre yeniden düzenlemeye başlamıştır. 

90’lı yıllarda modern teknolojiler ve bilimsel araştırmalarla birlikte reklamcılık sektörü de kabuk değiştirmeye başlamıştır. Arz ve talep geçmişler yıllara oranla kat be kat daha hızlı bir biçimde şekillenirken, yönelimlerle yaşanan değişimler de anlık olarak kontrol edilebilir bir noktaya ulaşmıştır. 

Peki, bütün bunlar nasıl oldu?

DİJİTAL REKLAM NEDİR?

Dijital Reklam; İlk bilgisayarların 70’li yıllarda kullanılmaya başlanmasıyla birlikte 90’lı yıllarda yeni bir çağ başlamış ve çevrimiçi mecralar bir bir gün yüzüne çıkmıştır. İnternet, günlük yaşama nüfus etmeye başladıkça, ‘arama hacmi’ her geçen gün yeni bir talebi doğurmuş, arzı da kendisine göre yeniden şekillendirmiştir. 

Bir ürün, internet sayesinde saniyeler içerisinde alıcısına ulaşmaya başlamış ve teknolojinin getirdiği bu hız, yazılı basın ve televizyon desteği ile ilerleyen reklamcılık sektörünün de önlenemez büyümesinin başlangıcı olmuştur. 

Google’ın çevrimiçi bir sayfa olmakta öte dünya genelinde kullanılan milyarlarca cihazın başlangıç sayfası haline gelmesi, reklamcılığın milenyumu olarak da adlandırılabilir. 

GOOGLE ADS NEDİR?

Bilinen adıyla Google AdWords, bugünkü adıyla Google Ads2000 yılında piyasaya sürülmüştür. Bugün reklamcılık sektörünün yüzde 75’ini domine eden Google Ads, iş ortağı sayfalarda ürün ya da marka reklamlarınızı, YouTube videolarınızı, bireysel tanıtım ya da çalışmalarınızı göstermenizi sağlayan altyapısıyla kısa sürede büyümüştür. 

Dünyadaki hemen her şirketin bugün aktif olarak kullandığı Google Ads, çevrimiçi reklamcılık sektöründe en fazla kullanılan platform olma unvanını da elinde bulundurmaktadır. Günümüzde bir milyon kullanıcısı olan Google Ads, kısa süre içerisinde yalnızca şirket ya da markalar tarafından değil, bireysel aktif kullanıcıları da bünyesine katmayı başarmıştır. 

Belirlediği oranlar ve tıklanma sayıları üzerinden kullanıcılarına hem reklam yayınlama hem de kazandıran Google Ads, online pazar içerisinde yalnızca kullanıcı oranı ile büyümemiştir. 

Bu kullanıcı sayısına erişmesini sağlayan Nöro-Pazarlama stratejilerini Google Ads ile birleştiren yeni nesil reklamcılık anlayışı ile yapay zekâ teknolojilerini de bir araya getirmiştir. 

Bugün, tek bir tık ile milyarlarca kişinin ihtiyacı doğrultusunda reklam gösterme özelliğini aktif biçimde kullanan Google Ads, 2019’da açıklanan son verilere göre ayda yaklaşık 170 milyar arama hacmi, iki milyon web sayfası, yüzde 65 oranında tıklanma garantisi ile zirvedeki yerini her geçen gün sağlamlaştırmaktadır. 

Siz de hemen şimdi Google Ads Eğitimi alarak markanızı dünya pazarında güçlendirebilirsiniz!

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}