Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-01-23T00:00

Facebook ve İnstagram Reklamcılığı Eğitimi

Yeni bir markanız ya da ürününüz varsa bunu insanlara tanıtmak ve ulaştırmak son derece zordur. Çünkü milyonlarca kişiye ulaşmanız, ürün ve markanızı milyonlarca kişiye tanıtmanız gerekecek. Elinizde harika bir ürün var ve reklamını doğru yapamadığınız için hem zaman hem de para kaybediyorsunuz. İşin içinden nasıl çıkacaksınız? Bizim bir çözümümüz var. Boğaziçi Enstitüsü Sosyal Medya Reklamları Eğitimi ile en etkili, hedefine en doğru ulaşan reklam stratejilerini öğrenecek ve işletmenizi milyonlarca kişiye ulaştıracaksınız. Bir gecede ülkenin en tanınan marka ve ürünü sizin olacak. Bu eğitimi kaçırmayın!

Facebook ve İnstagram Reklam Verme Eğitiminde Neler Öğreneceksiniz?

Reklam stratejilerini öğrenecek,

Sosyal medya kanallarını tanıyacak,

Potansiyel müşterilerinizi bulacak,

Marka, ürün ve işletmenizi en etkin şekilde tanıtacaksınız.

Sosyal Medya Reklamcılığı Nedir?

Sosyal medya reklamcılığı, internetteki tüm sosyal paylaşım platformları ve siteleri üzerinden yapılan reklamların bütünüdür. İnternet ve sosyal medyada üzerinden yapılan tüm reklamlar “sosyal medya reklamı” olarak isimlendirilir.

Sosyal Medya Reklamcılığı Neden Önemli?

Günden güne kullanıcı sayısı artan sosyal medya platformları işletmeler için muhteşem bir reklam ve tanıtım mecrası. Sosyal medyada yer alan markaların çoğu artık televizyon reklamları vermek yerine sosyal medya kanallarına reklamlar çıkıyor. Bunun sebebi ise televizyon izlerken dahi insanlar sosyal medya hesaplarını kontrol etmesi ve ortalama 5 dakika içinde 7 kez telefonlarına gelen bildirimlerine bakması.

Türkiye’de milyonlarca insan, sosyal medya platformlarına üye ve vaktinin çoğunu bu uygulama ve sitelerde geçirmekte. Öyle ki sosyal medya kullanım yaşı 85’lere kadar çıkmış durumda. Tam da bu yüzden sosyal medya kanalı vereceğiniz bir reklam milyonlarca kişiye ve yaş grubuna ulaşıyor. Fakat bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli şey reklam stratejinizi ve yönteminizi doğru seçmek.

Sosyal Medya Reklamı Nasıl Yapılır?

Sosyal medya reklamcılığının temelinde; analiz, strateji, planlama ve reklamı hedef kitleye ulaştırmak vardır. Markanız için belirli reklam hedefleri belirler, kitleniz analiz eder ve kitlenize en uygun strateji ile reklamınızı yayına çıkarsınız. İşin özü budur. Tabii reklamı yayınlayacağınız sosyal medya kanalı da bir o kadar önem taşımaktadır. Reklamı tamamında yapmasınız bile yine de tüm sosyal medya platformlarında işletmeniz bir hesabı olması faydalı olacaktır. Hem insanlar size daha kolay ulaşabilecek hem de kurumsal bir yapı için önemli bir adım atmış olursunuz.

Hangi Sosyal Medya Platformuna Reklam Verilmeli?

Markanız, işletmeniz ya da kendiniz için bir reklam vermek istiyorsunuz fakat hangi sosyal medya platformuna bu reklamı vereceğinizi bir türlü bulamıyorsunuz. Çözüm yazımızda. Öncelikle markanızın içeriğini ve hedef kitlesini analiz etmelisiniz. 

Örneğin markanız “genç insanlara” hitap eden bir ürün çıkardıysa daha çok Twitter ve Instagram kanallarına yönelmelisiniz. Bu sadece bir taktik. Peki reklam vermeden önce nasıl planlama yapacağız? Hangi sosyal medya platformuna reklam verilmeli? Şöyle açıklayalım:

 • Hedef kitlenizi iyi belirleyen; yaş, cinsiyet, bulunduğu bölge her şeyi detaylıca araştırın ve analiz edin.
 • Hedef kitlenizi belirledikten sonra belirlediğiniz hedef kitlenin en çok hangi sosyal platformda zaman geçirdiğini bulun.
 • Bulduğunuz sosyal medya platformunda hedef kitlenin en çok hangi zaman aralığında orayı kullandığını öğrenin, buna uygun bir şekilde reklamınızı çıkın.

İyi Bir Sosyal Medya Reklamının Özellikleri Nelerdir?

İyi bir sosyal medya reklamında olması gereken özellikler şunlardır:

 • İlgi çekici, derdini iyi anlatan bir slogan bulun.
 • İyi bir görsel tasarım ekibi ile çalışın.
 • Görseliniz akılda kalıcı olmalı, farklı renkler kullanmaktan çekinmeyin.
 • Video içerik her zaman kolay insanlara ulaşır, video çekmeyi deneyin.
 • İçeriğiniz yeni bir şey anlatsın, özgün olun.
 • Reklam içeriğinizi çıktıktan sonra da aktif olun, kişilerin yorum ve sorularına yanıtlar verin.

Sosyal Medya Reklamın Sağladığı 5 Avantaj

Sosyal medya reklamı, geleneksel reklam anlayışından çok farklı olarak işletmeniz ve markanız için birçok avantaj sağlar. Sosyal medya reklamın sağladığı 5 avantaj şu şekildedir:

Kolay ve Hızlı Erişim

Çeşitli sosyal medya platformlarını Türkiye’de ortalama 45 milyon insan kullanıyor. Bu nedenle sosyal medya üzerinden vereceğiniz bir reklam milyonlarca insana ulaşacak ve hızlı bir şekilde yayılacak. 

Maliyeti Kontrol Edilebilir

Sosyal medya kanallarından vereceğiniz bütün reklamların bütçesi ve maliyeti kontrol edilebilir, hesaplanabilir ve düzenlenebilir. Dilediğiniz tutarda reklam verebilir, reklamları dilediğiniz zaman sonlandırabilir ve sosyal medya kanallarından vereceğiniz reklamların kaç kişiye ulaşmasını ayarlayabilirsiniz. Reklam bütçeniz tamamen sizin kontrolünüzdedir. İster küçük miktarlar isterseniz de büyük miktarlarda reklam çıkabilme özgürlüğünüz vardır.

Analiz Edilebilir

Sosyal medya üzerinden verdiğiniz tüm reklamları, yine sosyal medyanın kendine entegre ettiği analiz araçlarından inceleyebilirsiniz. Verdiğiniz reklam kaç gün boyunca kaç kişiye ulaştı, reklama verilen reaksiyonlar ne durumda, reklamınız ne kadar etkili oldu, tüm bunları kolayca analiz edebilirsiniz.

Düzenleme ve Kontrol

Verdiğiniz reklamların tamamının kontrolü ve düzenlenmesi sizin elinizdedir. Reklam çıktığınız metni beğenmediniz ya da yeteri kadar ilgi uyandırmadı mı? Rahatlıkla değiştirebilirsiniz. Görselinizde bir hata gördünüz ve değiştirmek mi istiyorsunuz? Hemen silebilir ve yeni görsel ekleyebilirsiniz. Sosyal medya kanallarında vereceğiniz reklamların her açıdan kontrolü sizin elinizdedir.

Hedef Kitle Belirlenebilir

Reklam çıkmadan önce ürün, marka ya da işletmeniz hangi hedef kitleye hitap etmesi gerektiğini dilediğiniz gibi seçebilirsiniz. Reklamı görmesini istediğiniz kişilerin yaşını seçebilir, oturduğu bölgeyi işaretleyebilir ya da hangi saat aralığında görmesi gerektiğini ayarlayabilirsiniz.

Kurum

Boğaziçi Enstitüsü

Boğaziçi Enstitüsü

 • 4.00 Eğitimci Puanı

  info@istanbulbogazicienstitu.com

  Eğitim Hayallerinizi Gerçekleştirir

  Eğitim Değerlendirmesi : 4.00 Puan
  Toplam : 1 Yorum

  • %0
  • %100
  • %0
  • %0
  • %0
  4.00

  Eğitim Puanı

  Eğitim Değerlendirmesi : 4.00 Puan
  Toplam : 1 Yorum
  • %0
  • %100
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü : {{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}

    199.00 TL
  89.90 TL