Çocuk Resimleri Yorumlama Sertifikası Nedir?

Çocuk Resimleri Yorumlama Sertifikası Nedir?


Çocuklar, tutma ve kavrama hareketlerini yani ilk psiko-motor gelişimlerini 4 aydan itibaren edinmeye başlar. Bu dönemde biberonunu ya da ufak nesneleri kavrayarak ağızlarına götürme hareketi gelişir ve hemen ardından da kaşık, çatal gibi materyallerin kullanımının öğrenilmesi gelir.
12 aydan itibaren evin tamamını kendisi için bir çizim alanı olarak gören çocuklar, buldukları renkli cisim ya da kalemlerle duvar, dolap, tahta vb. bütün alanlarda ilk karalama çalışmalarını yapar.
Bu dönemde henüz dil gelişimini tamamlamamış olan çocuklar, aile ilişkilerini, ebeveynlerinin tutumlarını, kırgınlıklarını ya da korkularını, beklenti ve hatta endişeleri resimlerle ve tercih ettikleri renklerle dile getirir.
Bu süreç çocuklarda sözel ifade döneminin tamamlanmasına kadar sürer genel kanısının aksine, özellikle travma yaşayan, şiddet gören, ağır bir ayrılık ya da ebeveynlerinden beklediği ilgiyi bulamayan çocuklar sözel ifade döneminde de kendileri resimlerin diliyle anlatmaya devam eder.

 

     cocuk-resimleri-yorumlama


Çocukların zihinsel ve duygusal devinimlerine ilişkin en önemli ipuçlarını barındıran resimler, uzmanlar tarafından yorumlandığında, onların gelişim süreçlerinde yaşanan aksilikler, beklentileri, yaşam biçimleri, hayata bakışları, şefkat ya da ilgi beklentileri vb. birçok duygularını renkler ve şekillerle ifade ettikleri gözlemlenmektedir.
Yaş gruplarına göre çocukların çizdikleri figürler de gelişim göstererek, motor gelişimine dair bilgi almayı da kolaylaştırırken, çocukların problemlerini hem dışa vurumu hem de çözümü olan resimler; davranışsal, fizyolojik ve psikolojik ilerlemeyi izlemek açısından da önemlidir.

ÇOCUKLARIN ÇİZDİKLERİ RESİMLER NASIL YORUMLANIR?

Çocuklar tarafından içtenlikle kâğıda aktarılan her bir çizgi, kâğıdın kullanılma biçimi, renkler ve renklerin kullanılma biçimi ilk izlenimin edinilmesini sağlar.

Bu nedenle çocukların çizdikleri resimler yaş gruplarına göre şu şekilde ayrılır:
-Karalama Dönemi (1- 4 Yaş)
-Şema Öncesi Dönem (4 - 7 Yaş)
-Şematik Dönem (7 – 9 Yaş)
-Gerçeklik Dönemi (9 – 12 Yaş)
-Doğalcılık Dönemi (12 – 14 Yaş)


Her bir dönemde çocukların hem yeterlilikleri hem de resimler aracılığı ile ifade ettikleri duygular değişir. Çocukların resimlerinde ayrıca tercih edilen boyut da özel anlamlar ifade eder. Bu nedenle büyüklük, abartılı çizgiler, ağız, burun ya da gözlerin yerleşimi, eksik bırakılan alanlar özel olarak yorumlanır.
Kâğıt üzerinde kullanılan alanda tercih edilen renklerin her biri bir duyguya karşılık gelirken, boş bırakılan alanlar da kendine has anlamlarıyla dikkat çeker.
Çocukların çizdikleri resimler ayrıca onların üstün ya da zayıf yönlerine de işaret eden birtakım simgeleri bünyesinde barındırır. Bu noktada yapılacak değerlendirmeler ile üstün yetenekli ya da zihinsel yetersizlik yaşayan çocuklara daha hızlı yardım edilebilirken, aynı zamanda DEHB ve fobilerin tespit edilmesi de mümkündür.
Çocukların resimleri, alanında uzman kişiler tarafından yorumlanarak raporlanmakta, gerekli görülen müdahale de yine uzmanlar tarafından yapılmaktadır.

 

 

ÇOCUK RESİMLERİ YORUMLAMA SERTİFİKASI NASIL ALINIR?

Çocukların olaylara nasıl yaklaştığının yalın bir anlatım aracı olan resimler yaşı, kişisel özellikleri, travmalar nedeniyle kendini ifade dilemeyen duygu – düşünce ve psikolojik durumlarının anlaşılmasında rol oynar.
Sosyo – kültürel, ekonomik durum ve kardeş sayısı, aile içi ilişkileri ya da uyum veya davranış sorunlarını anlayabilmek ve çocukların dünyasında yer alabilirsiniz.
Sizin de hayata ve olaylara bakış açınızı değiştirecek olan Çocuk Resimleri Yorumlama Sertifikası, her çocukla kolayca iletişim kurmanızı sağlayarak sizi meslektaşlarınızdan bir adım öne çıkaracak.
Çocukların hayatında önemli rol oynayan çizgilerin diline hakim olmanızı sağlayacak olan Çocuk Resimleri Yorumlama Sertifikası, hemen her temadan resmi kısa sürede anlamlandırmanızı da kolaylaştırır. Boğaziçi Enstitü bünyesinde yer alan Çocuk Resimleri Yorumlama Sertifikası ile, hemen her yaş grubundaki çocukların dünyasında kendinize yer bulabilir, çocukların gelişim süreçlerini yakından takip edebilir, çocuklara ihtiyaç duydukları ilgi ve güveni kolayca sağlayabilirsiniz.
Sizin de hayata ve olaylara bakış açınızı değiştirecek olan Çocuk Resimleri Yorumlama Sertifikası, her çocukla kolayca iletişim kurmanızı sağlayarak sizi meslektaşlarınızdan bir adım öne çıkaracak.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?