Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-07-02T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Araştırma Geliştirme (Ar-Ge) Departmanı Nedir?

Araştırma Geliştirme (Ar-Ge) Departmanı Nedir?


Son dönemlerin oldukça fazla dikkat çeken bölümleri arasında yer alan departmanlardan bir tanesi de ARGE adı ile anılan araştırma ve geliştirmedir. Yeni mezun olanlar, şirketler ve diğer ilgililer açısından nedir, ne iş yapar veya amacı nedir tarzında soruların fazla olması kafa karışıklığının ortaya çıkmasına da neden olur.

Firmaların hali hazırda devam eden ve üretimsel işlemlerin düzeninde bozulmaya neden olmayacak birçok departmanı yani bölümü vardır. Üretim, pazarlama, insan kaynakları, halkla ilişkiler gibi alanlar bunlara örnek verilebilir.

Ama diğer taraftan da devam eden rekabet, ürün hattının değişimi, yenilikler ve hedef kitlenin ihtiyaçları konusunda araştırmaların yapılması şirket için kaçınılmaz bir zorunluluktur.

Çünkü işletmeler var olmaya devam etmek için bu tarz ayrıntıları gözden kaçırmadan ihtiyaç ve isteklere cevap vermeye çalışmalıdır. ARGE departmanının amacı da bu noktadan sonra ortaya çıkar.

Araştırma Geliştirme (AR-GE) Nedir?

Firmaların yaşamsal döngülerine devam etmeleri için gerekli olan yeniliklerin tamamını takip eden birim demek genel anlamda amacın ne olduğunu açıklayacaktır. Üretilen bir ürünle alakalı olarak birbirinden farklı seçeneklerin olmasını nedeni bu departmanların yaptıkları araştırmalardır. Şampuan üreten bir firmanın zaman içinde kepekli saçlar için ayrı veya dökülme eğilimi olanlar için değişik içerikte ürün üretmeye karar vermesinde bile arge departmanının çalışmaları yer alır.

Bu konuda şampuan ihtiyacı olduğunu belirleyen departman içeriklerle alakalı çalışmaları yaparak üretim bandında bu tarz bir şampuanın da olmasını sağlamış olur. Temel bir örnek olmasına karşılık yepyeni bir ürün üretilmesi için de fikir üretimi yapabilir. Araştırmalarını portatif yani deneme ürünleri ile hayata geçirerek üzerinde çalışmalar yapmaya ve son onayını alıncaya kadar sürdürür.

(AR-GE) Departmanı Ne İş Yapar?

Sürekli gelişim ve değişim halinde olan araştırma ve öğrenmeye dayalı bir bölüm olduğunu söylemek gerekir. Bu departmanın amacı hızlı davranarak ucuz ve kaliteli şekilde ürünlerin üretilmesine katkıda bulunmak olarak açıklanabilir. Tüm şirketlerde var olan bu birimin sürekli birbiri ile rekabet halinde olduğunu düşündüğünüzde neden bu özellikler sahip olması gerektiğini de kolaylıkla anlamanız mümkün olur.

Bir ürün veya hizmet için acele edilmesi daha önceden patentinin alınmasını da engellemektir. Çünkü alınan patentin özellik ve içeriklerinin aynı olması halinde farklı bir şirketin o ürünü üretmesinin yolu değişim yapmaktır. Ama artık şirketler bunu da bildiklerinden dolayı patent alırken eş zamanlı olarak neredeyse tüm türev ve benzer içerikleri de kapsayacak şekilde yapar.

Bundan dolayı departmanın amacı özgün, herkes tarafından bilinmeyen, gerçekten ihtiyaca hizmet eden ürünlerin tasarımlarını yapmak, raporlamak, pazarlaması üzerinde çalışmak, analiz etmek, deneme ürünlerini çıkarmak ve bütçeye uymasını sağlamak olarak özetlenebilir.

Araştırma Geliştirme Departmanı Neden Tercih Edilmelidir?

Bu departmanda çalışmak bahsedilen özelliklerden dolayı birçok kişi için oldukça ilgi çekici olabilir. İlgi çekici olmasının nedenleri fazla olsa da tercih etmek isteyenlerin bazı özelliklerinin olması yerinde olacaktır. Çünkü yenilikçi, basit fikirlere kapılmayan, sabit fikirli olmayan ve gelişimini sağlayacağı fikirlerin üzerinden giden bir yapınızın olması önemlidir.

Ekip çalışmasına olan yatkınlık da bir diğer önemli etmendir. Çünkü aylar hatta yıllar boyunca ürün gelişimi için ekiple çalışmak ve hareket etmek gerekli olacaktır. Endüstri, kimya, tıp, matematik ve mühendislik gibi alanlar başta olmak üzere birçok alanda gerekli olan Arge bölümünü tercih etmek isteyenler sahip oldukları özelliklerin farkında olarak karar vermelidir.

Şirketler İçin Araştırma Geliştirme Departmanının Önemi Nedir?

Şirketlerin tamamı için serbest piyasa ve açık rekabet kuralları geçerlidir. Bir ticari işletmenin kuruluş amacı sonsuza kadar devam etmek üzerinedir. Bu amacın devam etmesi için yapılması gereken ise dış dünyadan ve gelişimlerden haberdar olmaktır. Gelişim olmadan ilerlemek ve faaliyete devam etmek söz konusu olmaz.

Bundan dolayı işletmeler mutlaka bu departmana ihtiyaç duyarlar. Hızlı ve herkesten önce alınan bir patent belki de yeni bir ticari başarı yakalanmasına neden olacak kadar önemlidir. Rekabette olunan çok fazla etmen olmasından dolayı arge varlığı her geçen gün daha da önemli hale gelir. Başarılı olmak ve gelişime ayak uydurmak için departmana gerekli bütçenin de ayrılması gerekir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?