Altcoin Nedir?
Dijital Pazarlama Yazıları

Altcoin Nedir?

Altcoin nedir, ne işe yarar, altcoinin avantajları nelerdir gibi tüm sorularınızı yanıtlayacak bir içerik hazırladık. İşte altcoin hakkında tüm bilgiler!

Çağımızda devrim yaratan blok zincir teknolojisi ve başta bitcoin olmak üzere kripto para çeşitleri, gündelik hayatımızın her alanında kendini gösteriyor. Bu sebeple kripto para nedir, altcoin nedir, ne işe yarar gibi birçok soru ile karşılaşıyoruz.

2009 yılında Satoshi Nakamato takma adını kullanan kişi ya da kişilerce piyasaya sürülen sanal para çeşidi bitcoin, ilk kripto para çeşidi olarak karşımıza çıkmıştı. Bitcoin ile beraber diğer kripto para çeşitleri de birer birer ortaya çıkmaya başlamış, bunlar ise altcoin piyasasını oluşturmuştu. Dijital para piyasasının oluşması ile beraber onlarca yeni kavram da yaşamımıza girmiş oldu. Bunlardan biri de son günlerde popüler bir konu olan altcoinler oldu. Peki altcoin nedir?

Altcoin Nedir? Ne İşe Yarar?

Altcoin; bitcoinin piyasaya çıkmasından sonra üretilen diğer kripto para çeşitlerine verilen genel bir terimdir. Bu kullanılan terim “alternatif koin” kelimesinin kısaltılmış halinden meydana gelir. Ethereum, Litecoin, Ripple, Dash veya diğer herhangi bir kripto para çeşidi altcoin kategorisine dahil olur. Altcoin kategorisine girmeyen tek kripto para çeşidi ise bitcoindir.

Kripto para borsasında ilk kripto para birimi bitcoindir. Bitcoinin piyasadaki inanılmaz başarısı ve yatırımcılarına sağlamış olduğu kâr, 5 binden fazla altcoinin üretilmesine sebep oldu. Peki bitcoin bu kadar başarılı olduysa niçin diğer kripto para çeşitleri üretildi?

Koin piyasasının devi bitcoinden daha başarılı, daha fazla yatırımcı çekecek bir kripto para birimi oluşturulmaya çalışıldı. Ancak diğer altcoinler, bitcoin kadar başarılı olamasa da kripto para borsasında hatırı sayılır geri dönüşler elde ettiler ve yatırımcılarına ciddi paralar kazandırdılar.

Belki de kısa bir zamanda bitcoin, tahtını diğer altcoin çeşitlerine devredebilir. Altcoin nedir, ne işe yarar gibi sorulara cevap bulduk. Şimdi de altcoinlerin avantajlarına değinelim.

 

 

Altcoinlerin Avantajları Nelerdir?

Çoğu altcoin çeşidinin ortak olumlu özellikleri bulunur. Bunlardan bazıları ise şunlardır:

  • Kullanılabilirliği yüksektir.
  • Yüksek likidite sunarlar.
  • Kullanıcıların ve işlemlerin gizliliği çok önemlidir.
  • Madencilik ekipmanlarının maliyeti düşüktür.
  • İşlem hızları, bitcoinden daha yüksektir.
  • Finansal araçlara istikrarlı erişim sağlarlar.
  • Algoritma ve program kodlarında değişiklik olanağı sağlarlar.
  • Madencilik her geçen gün hızlanır.
Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat