Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-20T12:00

Finansal okuryazarlık! Ülkemizde 123 milyon mudi, 34,4 milyon bireysel kredi müşterisi, 78 milyon kredi kartı ve 142 milyon bankamatik kartı kullanıcısı var. Bu rakamlar böylece akar gider. Peki, sizce bu kullanıcıların kaçı finansal okuryazarlığa sahip? Finansal okuryazarlıkla bankacılık işlerinizde bilinçli hareket ederek kâr elde etmeniz için Finansal Okuryazarlık Eğitimi açtık. Alanında uzman eğitmenimizin hazırladığı eğitim, güncel ve yeni bilgileri içeren en kapsamlı Finansal Okuryazarlık eğitimi olma özelliği taşımaktadır. Bu eğitimle siz de finansal okuryazar olacak, bankacılık işlemlerinizi kârınıza olacak şekilde yürüteceksiniz.

 

Bu eğitimle;

 • Bankacılık işlemleri ile ilgili bütün ayrıntıları öğreneceksiniz.
 • Bankacılık işlemlerinde bilgi ve farkındalığınız artacak.
 • Bankacılık işlemlerini bilinçli bir şekilde uygulayacaksınız.
 • Finansal işlem ve ürünleri anlayacak, rasyonel kararlar alacaksınız.
 • Şimdi hep beraber işi gücü bırakıp bu eğitimde buluşalım. Biz ön sıradan yerimizi hazırladık. Sizi de bekleriz.

 

Finansal Okuryazarlık Eğitimi ve Kursu İçeriği ve Fiyatları

Finansal Okuryazarlık Eğitimi, kişilerin bireysel para yönetimini etkin ve verimli şekilde nasıl yapacaklarına dair, harcamalarını ve gelirlerini planlamaya yönelik stratejiler sunan bir programdır.

Finansal Okuryazarlık Eğitimi, katılımcıların gelir ve giderlerini yönetmeyi, etkin kullanmayı ve tasarruf yapmanın temel ilkelerini öğrenmek için alınmaktadır. Finansal Okuryazarlık Eğitimi, ortalama ücreti 1100 TL’dir. Ortalama ücret ders süresine bağlı olarak değişim göstermektedir.

Finansal Okuryazarlık Eğitimi, finans ve ekonomi hakkında ilgi duyan ve bilgi sahibi olmak isteyen herkesin katılabileceği bir eğitimdir. Finansal Okuryazarlık eğitimine özellikle, şirketlerin alım-satım departmanında çalışmak isteyen kişiler, girişimcilik alanında çalışan kişilerin katılım sağlaması, katılımcılar açısından hem iş fırsatı yaratma hem de finans konusunda bilgi birikimine sahip olmak yönünden büyük fayda sağlayacaktır. 

Finansal Okuryazarlık Eğitiminin ortalama ders süresi 7 saattir.

 

Finansal Okuryazarlık Eğitimi Nedir?

Finansal Okuryazarlık Eğitimi, kişilerin gelirlerini doğru yönetebilmesini, akıllıca yatırımlar yapabilmesini ve finans konusunda temel kavramlar hakkında bilgi sahibi olmasını kapsayan sertifikalı bir eğitim programıdır.

Finansal Okuryazarlık Eğitimi derslerini alabilmek için ders materyalleri online ders için derse katılım sağlanabilecek bir cihaz ve dersle ilgili okuma kaynaklarıdır.

 

Finansal Okuryazarlık Eğitiminin Amacı Nedir?

Finansal Okuryazarlık Eğitiminin amacı, katılımcılara bütçe yönetimi, tasarruf ve yatırım kavramları hakkında yeterli bilgiyi sağlayarak, katılımcıları gelir ve giderlerinin yönetimleri konusunda yetkin ve etkin kılmaktır. Finansal Okuryazarlık Eğitimi, kripto para gibi yenilikçi yatırım teknolojilerine de para yatırımı yapma hususunda katılımcılara doğru hamleler yapmalarını sağlayıcı kapsamı sunmaktadır. 

 

Finansal Okuryazarlık Eğitimine Katılma Koşulları Nelerdir?

Finansal Okuryazarlık Eğitimine katılmak için özel bir koşul aranmamaktadır. 

 

Finansal Okuryazarlık Eğitimi Kimler İçin Uygundur?

Finansal Okuryazarlık Eğitimi şu kişiler için uygundur;

 • Finansal yönetimini kendi idare etmek isteyen kişiler. Finansal Okuryazarlık Eğitimi online dersleri, kişilere finansal yönetim hakkında yetkinlik sahibi olacağı altyapıyı sağlamaktadır.
 • Şirketlerin mali ve alım-satım birimlerinde çalışmak isteyenler. Finansal Okuryazarlık Eğitimi sayesinde işe alım süreçlerinde avantajlı konuma sahip olabilmektedirler. 
 • Finans, ekonomi ve yatırım kavramlarına ilgi duyan herkes.

 

Finansal Okuryazarlık Eğitimine Katılanlar Neler Öğrenir? 

Finansal Okuryazarlık eğitimine katılanlar şunları öğrenmektedir;

 • Bütçe yönetimi. Finansal Okuryazarlık Eğitimi kapsamında gelir gider dağılımı hakkında farkındalık oluşturularak kişilerim bütçe yönetimlerini daha etkin yönetmesi sağlanmaktadır.
 • Finansal düzlemde analiz yapabilmek. 
 • Tasarruf ve yatırım için doğru stratejiler. Kişilerin para aktarımı yapacakları kanalların daha bilincinde olarak hamle yapmalarını sağlamaktadır.
 • Temel okuryazarlık unsurları.
 • Yenilikçi ve hali hazırda var olan yatırım yöntemlerinin kavranması.

 

Finansal Okuryazarlık Eğitimi Ders İçeriği ve Konu Başlıkları Nelerdir?

Finansal Okuryazarlık Eğitimi ders içeriği ve konu başlıkları şunlardır;

 

 • Finansal Okuryazarlık Terimleri

 1. Paranın Zamanın Değeri
 2. Aktif Varlık ve Yükümlülükler
 3. Sabit ve Değişken Gider Kavramları
 4. Tasarruf Kavramının Önemi
 5. Tasarruf Yöntemleri
 6. Borç Kavramı Nedir?
 7. Acil Durum Fonu Oluşturmak
 8. Bütçe Planlaması Yapmak
 9. Enflasyon Kavramı ve Türleri
 10. Faiz ve Faiz Oranı Kavramları
 11. Enflasyon Kavramı

 

 • Yatırıma Giriş 

 1. Aktif ve Pasif Gelir Kavramları
 2. Pasif/Ek Gelir Oluşturma Yolları
 3. Hedef Belirleme
 4. Yatırım Kavramı ve Önemi

 

 • Yatırım Araçları Nelerdir?

 1. Mevduat Getirisi
 2. Hisse Senedi Yatırımının Detayları
 3. Tahvil/Bono
 4. Hisse Senedi ile Tahvil/Bono Arasındaki Farklar
 5. Döviz Yatırımı
 6. Gayrimenkul Yatırımı (Ev, Arsa, Dükkân)
 7. Altın
 8. Kripto Paralar Nedir / Nasıl Alınır?

 

 • Finansal Tablolara Giriş

 1. Finansal Tablolar Nedir?
 2. Gelir Tablosu
 3. Bilanço
 4. Finansal Tabloların Analiz Yöntemleri

 

 • Sermaye Yönetimi

 1. Risk Yönetimi
 2. Para Kaybetmemenin Önemi
 3. Ön izleme
 4. Örnek Portföy Oluşturma

 

Finansal Okuryazarlık Eğitimi Tanımı

Finansal Okuryazarlık Eğitimi, katılımcılara kişisel finans yönetimi becerisi katmak adına oluşturulan ve bütçe yönetimi, finans kavramları, yatırım ve tasarruf uygulamaları hakkında bilgi sağlayan bir online sertifika programıdır.

İstanbul Boğaziçi Enstitüsü, birçok alanda uzman kadrosuyla örgün ve çevrimiçi sertifikalı eğitim olanakları sağlayan bir kurumdur. İstanbul Boğaziçi Enstitüsü, Finansal Okuryazarlık Eğitimi alanında uzman eğitmenler eşliğinde online dersler vermekte olup, alt yapısı sayesinde katılımcılara her an her cihazdan derse bağlanma imkânı sağlamaktadır.

 

Finansal Okuryazarlık Eğitimi Videoları Nelerdir?

Finansal Okuryazarlık Eğitimi videoları, bütçe yönetimi, yatırım ve tasarruf gibi finansal kavramlar bağlamında katılımcılara uzmanlar tarafından yeterli bilginin ve ders içeriklerin sağlandığı dijital kaynaklardır.

Finansal Okuryazarlık Eğitimi videoları, eğitime katılan bireylerin dersleri hem görsel hem işitsel destekli olarak kavramasına yardımcı olarak sonradan da dersleri izleyerek eğitimden kopmamalarını sağlamak amacı gütmektedir. Online ders videoları Finansal Okuryazarlık Eğitimi konusunda uzman kişiyle beraber çekilmekte ve çevrimiçi alana aktarılmaktadır.

 

Finansal OkuryazarlıkOnline Kursunun Ders Notları Nedir?

Finansal Okuryazarlık Online Kursunun ders notları, online platformda yayınlanan ders videolarıdır. Eğitmenler gerekli duydukları konularda katılımcılara okuma yapmaları adına kaynak önermektedirler. Ders notlarını çevrimiçi ortamda olması katılımcıların Yöneticiler İçin Hukuku Eğitimi dersleri pekiştirmek istediklerinde daima ulaşabilirlik açısından faydalı olmaktadır. 

 

Finansal Okuryazarlık EğitimProgramında Ders Notları Paylaşılır mı?

Finansal Okuryazarlık Eğitim Programındaders notları, İstanbul Boğaziçi Enstitüsü tarafından internet sitesinde paylaşılmaktadır.

 

Finansal OkuryazarlıkOnline Eğitim Programında Canlı Dersler Nedir?

Finansal Okuryazarlık Online Eğitiminde, Finansal Okuryazarlık Eğitimine dair temel derslerin ve kişilerin finansal kavramlar ile ilgili konu başlıklarının, ders içeriklerinin online platform üzerinden işlenmesini ifade etmektedir. Katılımcılar derslere online eğitimi destekleyen cihazlarından katılım sağlayabilmektedirler.

Katılımcılar, konu hakkında eğitmenlere söz hakkı alarak konu çerçevesinde dilediklerince soru sorabilmektedirler.

 

Finansal Okuryazarlık Eğitim Programı Canlı Ders İçerir mi?

Finansal Okuryazarlık Eğitim Programı, İstanbul Boğaziçi Enstitüsünde tamamen video içerik şeklindedir.

 

Finansal Okuryazarlık EğitimProgramı İçin Sertifika Sınavı Nedir?

Finansal Okuryazarlık Eğitim Programı için sertifika sınavı, ilgili eğitimin derslerinde verilen bilgiler hakkında katılımcının sertifika sahibi olabilmesi için yeterlilik sahibi olup olmadığını ölçme yöntemidir. Sınav Finansal Okuryazarlık Eğitim Programı sırasında derse düzenli katılım ile derste işlenen konu başlıklarını kapsamaktadır. Derse düzenli katılan katılımcılar, sertifika yeterlilik sınavında zorluk yaşamamaktadır. 

 

Finansal Okuryazarlık Eğitimi Sonunda Sertifika Sınavı Nasıl Yapılır?

Finansal Okuryazarlık Eğitimi sonunda sertifika sınavı, İstanbul Boğaziçi Enstitüsü tarafından online olarak internet ortamında gerçekleştirilmektedir.

Finansal Okuryazarlık Eğitimi sertifikasına sahip olmak katılımcıların, iş başvuru süreçlerinde şirketlerin alım-satım ve mali departmanları açısından avantajlı konumda olma fırsatı sağlarken, kişilerin bireysel finans yönetimlerinin de daha etkin ve bilinçli ilerletmelerine olanak sunmaktadır.

 

Finansal Okuryazarlık Eğitimi Hangi Şehirlerde Verilir?

Finansal Okuryazarlık Eğitimi, İstanbul ve Ankara illerinde çevrimiçi olarak verilmektedir. 

Finansal Okuryazarlık Eğitimi, İstanbul Boğaziçi Enstitüsü tarafından online şeklinde verilmektedir. Katılımcılar ülkenin dört bir yanından eğitime katılım sağlayabilmektedirler.

 

Finansal Okuryazarlık Eğitim Programı Kursları Ortalama Fiyatları Nedir?

Finansal Okuryazarlık Eğitim Programı kurslarının ortalama fiyatı 1100 TL’dir. Finansal Okuryazarlık Eğitiminin, İstanbul Boğaziçi Enstitüsü’nde ders ücreti 850 TL’dir.

 

Finansal Okuryazarlık Eğitimi Programı Hediye Edilebilir mi?

Finansal Okuryazarlık Eğitimi, kursu sağlayan çoğu kurumda hediye edilememektedir. İstanbul Boğaziçi Enstitüsü’nde Finansal Okuryazarlık Eğitimini hediye etmek istediğiniz kişi yerine satın alarak güzel bir hediye olanağı yaratabilmektesiniz.

 

Finansal Okuryazarlık EğitimineDair En İyi Kitaplar Nelerdir?

Finansal Okuryazarlık Eğitimine dair en iyi kitaplar şunlardır;

 • Akıllı Yatırımcı- Benjamin Graham
 • Cebinde Mucize Yarat- Özlem Denizmen
 • Finansal Okuryazarlık- Habil Gökmen 
 • A’dan Z’ye Finansal Okuryazarlık- Haşmet Sarıgül
 • Finansal Tablolar Okuryazarlığı- Aygün Kazbek

Belirtilen kitaplar arasında Benjamin Graham’ın Akıllı Yatırımcı isimli kitabı, finans kavramlarının tasarruf ve belirli kanallara yatırım sebebiyle aktarımı konusunda katılımcılara güzel stratejiler vermesi açısından önem taşırken; Haşmet Sarıgül’ün A’dan Z’ye Finansal Okuryazarlık kitabı ise Finansal Okuryazarlık Eğitimine katılan bireylere yol gösterici kılavuz olma niteliği taşımaktadır.

 

Finansal Okuryazarlık EğitimProgramının Derslerinin Zorluk Derecesi Nedir?

Finansal Okuryazarlık Eğitim Programının derslerinin zorluk derecesi orta düzey olarak belirlenmiştir. Finansal veri analizi unsurlarının beraberinde getirdiği bu zorluğu yenebilmek adına ders materyallerinin doğru ve zamanında özümsenmesi, tekrarlanması işi kolaylaştıracaktır.

 

Finansal Okuryazarlık EğitiminiAlmak İçin Üniversitede Hangi Bölüme Gidilmelidir?

Finansal Okuryazarlık Eğitimi derslerini almak için yükseköğretim kurumlarının Maliye ve İşletme, İstatistik bölümlerine gidilebilir. Finansal Okuryazarlık Eğitimi dersleri, üniversitelerin İşletme ve Maliye, İstatistik bölümlerinde seçmeli ders olarak temel düzeyde verilmektedir. 

 

Finansal Okuryazarlık EğitimiKurslarını Bitirenler İçin İş İmkânları Nelerdir?

Finansal Okuryazarlık Eğitimi kurslarını bitiren katılımcılar hem bireysel olarak hem de çalıştıkları iş yerleri ve iş pozisyonları açısından finansal düzlemde yetki sahibi olmaktadırlar. Profesyonel yaşama dâhil olmayı planlayan katılımcılar, şirketlere, kurum ve kuruluşlara başvuruları sırasında, finans yönetimi birimleri için bir gereksinim durumundaki bütçe, yatırım ve tasarruf gibi temel finans bilgisine sahip olmalarıyla daha avantajlı olabilmektedirler.

Finansal Okuryazarlık EğitimiEğitmenleri Kimlerdir? 

İstanbul Boğaziçi Enstitüsü’nde Finansal Okuryazarlık Eğitimi dersleri veren eğitmen Doç. Dr. Hüseyin Selimler'dir.

 

Finansal Okuryazarlık EğitimiProgramı Özel Dersleri Nasıldır? 

Finansal Okuryazarlık Eğitimi programı dâhilinde özel ders bulunmamaktadır.

 

Finansal Okuryazarlık EğitimiSonunda Sertifika Verilir mi? 

Finansal Okuryazarlık Eğitimi sonunda katılımcılara sertifika verilmektedir. Finansal Okuryazarlık Eğitimi Sertifikası, katılımcılara eğitim dâhilinde derslere düzenli katılım sağlamaları ve eğitim sonucunda konu hakkında yeterliliğe ulaşmaları dâhilinde verilen, katılımcıların yeterliliklerini tasdikleyen bir belgedir.

 

Finansal Okuryazarlık EğitimiSertifikası Nasıldır?

Finansal Okuryazarlık Eğitimini tamamladıklarında katılımcılara görselde örneklenen sertifika İstanbul Boğaziçi Enstitüsü tarafından sağlanmaktadır.

 

Finansal Okuryazarlık EğitimiOnline Ders Programı Yorumları Nasıldır? 

Finansal Okuryazarlık Eğitimi Online Ders Programı, katılımcıların eğitimi tamamladıktan sonraki dönütlerini içermektedir. 

Finansal Okuryazarlık Eğitimi Online Ders Programına katılan bireyler, eğitimin ülkenin her köşesinden erişilebilir olması sebebiyle memnuniyetlerini dile getirmişlerdir. Özellikle İstanbul Boğaziçi Enstitüsü’nün eğitim sonunda uluslararası akreditesi bulunan sertifika sağlıyor olması katılımcılara profesyonel yaşamlarında katkı sağlamıştır. Katılımcıların, evlerinden yani fiziksel efor sarf etmeden bu gibi yararlı eğitimlere katılabilmeleri memnuniyet sebeplerinin temelini oluşturmaktadır.

Boğaziçi Enstitüsü onaylı sertifikanız ve uluslararası geçerli Cardcert sertifikanız adresinize fiziki olarak gönderilecektir. Üniversite onaylı sertifikanızı ise e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Sertifikanızın e-Devlet sisteminde görülme süresi, sertifikanın oluşturulmasından sonraki 20 gün içindedir.

Kurum

Boğaziçi Enstitüsü

Boğaziçi Enstitüsü

 • 5.00 Eğitimci Puanı

  [email protected]

  Eğitim Hayallerinizi Gerçekleştirir

  Eğitim Değerlendirmesi : 5.00 Puan
  Toplam : 1 Yorum

  • %100
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  5.00

  Eğitim Puanı

  Eğitim Değerlendirmesi : 5.00 Puan
  Toplam : 1 Yorum
  • %100
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü : {{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}

    999.00 TL
  319.00 TL