Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
7 Adımda Sosyal Medya Planlaması Nasıl Yapılır

7 Adımda Sosyal Medya Planlaması Nasıl Yapılır


İnsanların  % 74 'ünden fazlası satın alma kararı verirken sosyal medyayı adeta bir karar mekanizması olarak kullanıyor. Böyle bir gerçekliğe karşı eğer işletmeniz için bir sosyal medya planınız yoksa, insanların satın alma kararlarını etkilemek ve ürünlerinizi satın almalarını sağlamak için önemli bir imkândan faydalanmıyorsunuz demektir.

Peki bir sosyal medya stratejisi oluşturmaya nereden başlamalısınız? Bu makalemizde işletmeniz için sosyal medya planının nasıl oluşturulacağı konusunda 7 Adımda Sosyal Medya Planlaması Nasıl Yapılır başlıklı adım adım sonuca götüren bir rehber hazırladık. Rehberimizi incelemeye başlamadan önce Sosyal Medya Planlamasının Tanımı ‘nı daha net öğrenelim;

 

Sosyal Medya Planlaması Nedir?

Hemen cevap verelim. Sosyal Medya Planlaması, bir markanın ulaştırmak istediği mesajı hedeflediği kitleye ulaştırmak için sosyal medyanın nasıl kullanılacağına dair kurgulanma sürecidir. Bu süreç tıpkı bir iş plan yada bütçe planlaması gibi detaylıdır.  Sürece dair tüm aksiyonları ve buna ayrılan parayı hangi zamanda hangi çalışmanın yapılacağını belirten adımları içerir.

Sosyal medya özellikle günümüzde bundan önceki dönemlere oranla çok yüksek seviyede kullanılıyor. Zira artık global çapta herkes evden çalışıyor. Hâla evden çalışmaya geçmeyenlerse kısa sürede eve geçmenin planlarını yapıyor.  İnsanların interneti ve buna bağlı olarak sosyal medyayı her zamankinden çok daha fazla kullandığı bu zamanda hızlıca bir Sosyal Medya Planlaması Yapmak son derece akılcı bir davranış olacaktır.

 

7 Adımda Sosyal Medya Planlaması Nasıl Yapılır

 

1 - Sosyal Medya Hedeflerinizi Belirleyin

Sosyal medya pazarlama planınızı oluşturduğunuzda, yapmanız gereken ilk şey hedefler belirlemektir. Neyi başarmayı hedeflediğinizi bilmeden başarılı bir kampanya başlatamazsınız.  Bu herşey için geçerli genel bir kural. Hedefiniz olmadan başarı elde etmeniz mümkün değil. Ancak hedefleriniz SMART (akıllı) hedefler olmalı. Teknik tanım itibariyle SMART ifadesi Spesicfic, Measurable, Accepted, Relevant, Timekelimelerinden elde edilen bir kısaltma.  Bu kelimeleri dilimize çevirdiğimizde SMART hedef şu anlama gelir:

» Özel (spesifik)

» Ölçülebilir

» Başarılabilir

» Gerçekçi

» Zamanında

Başarılı bir akıllı (smart) hedefe örnek olarak "Üçüncü çeyreğin sonunda satışları % 10 artırmak" gibi özgün ve ayırt edici belirtmeler yapılabilir. Bu hedef spesifiktir,  bir son tarihi vardır ve üç aylık dönemin sonunda ölçülebilir şekildedir.  Kampanyalarınızın yanı sıra genel sosyal medya stratejiniz için hedeflerde belirleyebilirsiniz. Ölçülebilir bir hedef belirlemek, kampanyanızın yolunda gitmesini ve istediğiniz sonuçları elde etmenizi sağlayacaktır.

 

2 - Hedef Kitlenizi Belirleyin

İlk madde de hedeflerinizi belirledikten sonra, artık sosyal medyada hangi kesimin sizin hedef kitleniz olduğuna odaklanmanız gerekecek. Zira eğer doğru insanlara ulaşmazsanız belirlediğiniz hedeflerinizede ulaşamazsınız.

Hedef kitlenizi belirlemek için, işletmenizden ürün satın alan birkaç müşteriyi inceleyin ve onlar hakkındaki bilgileri aşağıdaki bilgiler çerçevesinde değerlendirin:

» Yaş

» Cinsiyet

» Coğrafi Konum

» Meslek

» Gelir

» İlgi Alanları

» Hobiler

Bu bilgileri detaylı olarak derlediğinizde, potansiyel müşteri kitlenizi oluşturabilirsiniz. Alıcı karakterleri, gelecekteki müşterileri hedeflemenize yardımcı olabilecek gerçek hayattaki müşterilerin kurgusal temsilleridir. İşletmenizin hedef kitlesi dışındaki farklı insanları hedeflemesine yardımcı olmak için birden fazla kişi oluşturabilirsiniz. Daha detaylı araştırma ve veri analizi sizi her zaman bir sonraki başarılı aşamaya taşımak için sağlam bir basamak olacak.  Bu kişileri oluşturmak, hedef kitlenize, ihtiyaçları ve ilgi alanlarıyla tamamen uyumlu sosyal medya kampanyaları sunabilmek açısından son derece faydalı olacaktır.

 

3 - Kullanmak İstediğiniz Sosyal Ağları Seçin

Sosyal medya pazarlama stratejinizi oluşturmanın bir sonraki adımı, bu pazarlama faaliyeti için kullanacağınız sosyal medya kanallarını seçmek olacak. Özellikle hedef kitlenizin zaman geçirme olasılığının daha yüksek olduğu ağları seçmek daha akılcı olacaktır.  Bazı özel araştırmalar neticesi bu bilgileride elde edebilirsiniz. Aşağıdakiler dahil birden fazla sosyal medya ağından seçim yapabilirsiniz:

» Facebook

» Twitter

» İnstagram

» Pinterest

» LinkedIn

» Youtube

Yukarıdakiler Türkiye genelinde en fazla kullanıma sahip sosyal medya kanalları. Daha çok hedef kitlenizin en çok zaman geçirdiği platformlara odaklanın. Hedef kitlenizin hangi sosyal medya platformunu daha fazla kullandığını net olarak anlamak için platform demografisined bakabilirsiniz.

Yada şuradan > datareportal.com/reports/digital-2019-turkey  ünlü sosyal medya pazarlama yönetim platformu hootsuite ‘ın bir başka şirketle birlikte hazırladığı Digital 2019 in Turkey isimli 2019 yılı sosyal medya kullanım araştırma sonuçlarını inceleyebilirsiniz. Bu sunum aynı zamanda Slideshare ‘da paylaşıldı.

»  Şuradan inceleyebilirsiniz > slideshare.net/DataReportal/digital-2019-turkey-january-2019-v01?

turkiye-sosyal-medya-kullanim-oranlari

                                          Digital 2019 in Turkey Sunumu Kapak Görseli

Başlangıçta tek bir sosyal medya platformuylada başlayabilir yada eğer hedef kitleniz sık sık kullanıyorsa kanallardan birkaçını eş zamanlı olarak kullanmayı deneyebilirsiniz. Platformlarınızı seçtikten sonra profillerinizi ayarlayın. Kaliteli resimlerden olmak kaydıyla profil fotoğrafınızı, kapak banner görselini ekleyin ve bütün bilgileri eksiksiz olarak doldurun.  Birden fazla sosyal medya platformu kullanacaksanız, profil fotoğraflarınızın ve kapak fotoğraflarınızın platformlar arasındaki uyumluluğu açısından tutarlı olduğundan emin olun. Zira bu tutarlılık iyi ayarlanırsa sizi nerede bulurlarsa bulsunlar hedef kitleniz üzerinde başarılı bir  marka bilinirliği oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

 

4 - Sık Sık İçerik Yayınlayın

Hedef kitlenizin aklında kalmak ve oluşturduğunuz  Sosyal Medya PazarlamaPlanı ile başarı elde etmek istiyorsanız, sık sık içerik yayınlamanız gerekecek. Zira hedef kitleniz arkadaşlarından, ailelerinden ve diğer işletmelerden gelen güncellemeleri görür. Arkadaş listelerinde yada üye oldukları gruplarda çok sayıda insan olduğunu düşünün. Eğer sık paylaşım yapmazsanız bu paylaşım kalabalığı içinde sizinkiler belkide hiç görülmeden kaybolup gidecektir.

Hedef kitlenizin gönderilerinizi görmesini sağlamak için sık sık içerik oluşturmanız ve göndermeniz gerekir. Daha sık gönderi paylaşırsanız, izleyicilerinizin bunu görme olasılığı daha yüksek olur. Peki, ne sıklıkla içerik göndermelisiniz?Bu oran, kullandığınız sosyal medya platformu ve hedef kitlenizle doğru orantılıdır. Hangi yayınlama sıklığının hedef kitleniz için en iyi sonucu verdiğini,  paylaşımlarınızın hangi zamanlarda daha çok görüldüğünü ve farklı platformlardaki paylaşım sıklığınıza ne kadar tepki verdiklerini gözlemlemek için birkaç deneme yapmanız gerekecek. Bu deneme paylaşımlarınızı dikkatli bir şekilde inceleyip notlarınızı almayı unutmayın.

 

5 - Karışık İçerik Formatlarında Paylaşım Yapın

Biliyorsunuz her sosyal medya platformu, içerik oluşturmak için farklı formatlar sunuyor. Sosyal medyadaki varlığınızı en üst düzeye çıkarmak ve akılda kalmak istiyorsanız, kitlenizi sizinle meşgul etmek için mutlaka zengin çeşitli farklı formatlar kullanmayı deneyin.

Örneğin İnstagram ve benzeri platformlar görsel odaklıdır. Sadece fotoğraf ve video paylaşımı yapabilirsiniz. Dolayısı ile İnstagramı kullanırken, paylaşımlarınızın izleyicileriniz için dikkat çekici olmasını sağlamak istiyorsanız her iki içerik formatını da ( resim ve video ) kullanmayı denemelisiniz.

Ancak Facebook ve Twitter gibi platformlarda daha fazla seçeneğiniz var. Bu platformlarda fotoğraf ve video paylaşabilir, bunları metinlerle destekleyebilir, içeriğinize bağlantı verebilirsiniz. Dahası hareketli gifler oluşturabilir, anket düzenleyebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Farklı formatları kullanmak, izleyicileriniz içindeki farklı kişiliklere hitap etmenizi sağlar.  Zira bazı insanlar sadece video izlemeyi tercih edebilir. Böylece onlarada ulaşabileceksiniz. Bazıları ise kaliteli bir blog yazısını okumayı daha çok sever.  Böylece Bu zengin çeşitli içerik formatlarını kullanarak hedef kitlenizin farklı yapıdaki üyelerinede hitap edebilirsiniz.

 

6 - Bir Sosyal Medya İçerik Takvimi Kullanın

Sosyal medyada sık sık gönderi paylaşıyorsanız, tüm gönderilerinizi takip etmek zor olabilir. Ne zaman gönderi paylaştığınızı ve ne sıklıkta gönderi paylaştığınızı hızla unutabilirsiniz. Bu nedenle, daha planlı ve organize olmanıza yardımcı olması için bir sosyal medya takvimi kullanabilirsiniz. Sosyal medya takvimleri, hangi içeriği ne zaman yayınladığınızı sizin yerinize takip edecek ve gerektiğinde inceleyip ortaya çıakcak karmaşayı önlemiş olacaksınız.

 

7 - Sosyal Medya Planlamanızın Performansını İzleyin

Sürekli olarak sosyal medyada paylaşım yapmaya başladığınızda, sosyal medya gönderilerinizin net tür bir performans gösterdiğini takip etmeniz gerekecek. Sosyal medya performansınızı izlemezseniz, istediğiniz sonuçları alıp almadığınızı bilemezsiniz. Aşağıdaki gibi ölçüm parametrelerini inceleyerek sosyal medya pazarlama stratejinizi takip edebilirsiniz:

» Görüntülemeler

» Paylaşımlar

» Tıklamalar

» Beğeniler

» Tıklama oranı (TO)

» Dönüşümler

Bu ölçümleri izleyerek, kampanyalarınızın nasıl performans gösterdiğini ve nerede başarı yakalayıp nerede başarısz olduğunuzu daha iyi anlayacaksınız. Böylece duruma göre devreye giren tamamlayıcı bir aksiyon oluşturabileceksiniz.  Bu takip ve izleme daha fazla müşteriye ulaşmanıza ve işletmenizi online olarak büyütmenize imkân tanıyan daha etkili bir sosyal medya stratejisi oluşturmanız noktasında son derece faydalı olacaktır.

 

Son Söz

İnsanlık Dünyayı etkisi altına alan ve yakın zamanda ortadan kalkacak gibi durmayan bir pandemi dönemini yaşıyor. Bu dönem dijitalleşme sürecini son derece hızlandırdı. Bütün sektörler evden çalışıyor. İnsanlar hiç olmadığı kadar internete yöneliyor ve artık marketten aldığınız salçayı bile internetten sipariş verecek noktadasınız. İnternet kullanımının sıradışı bir yoğunluğa yükseldiği şu zaman diliminde satışlarınızı artırmak yada en azından işletmenizin devamını sağlamak için mutlaka internetteki her kanalda bulunmalı, insanların sık kullandığı sosyal medya platformlarına yönelik bir Sosyal Medya Planlama çalışması yapmalısınız.

 

 

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?