Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-19T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Zevkli Mantık Soruları

Zevkli Mantık Soruları


Zevkli mantık soruları ile algınızı geliştirin, hızlı düşünme becerilerinizi iyileştirin ve okuma hızınızı arttırın. Birbirinden zevkli, ilgi çekici mantık ve zeka sorularını sizler için hazırladık.

Temel Seviye Zevkli Mantık Soruları ve Cevapları

Aşağıda yer alan temel seviye zevkli mantık soruları; hızlı okuyup hızlı düşünmeniz için tasarlanmıştır. Bu zeka soruları okunurken cevaba bakılmamalı, bir cevap bulunduktan sonra zeka sorularının hemen altında yer alan cevap kısmına bakılmalıdır.

Soru 1

Adamın biri, kare biçiminde ve her cephesi güney manzaralı bir bina inşa ediyor. Eve, büyük bir ayı gelirse bu ayının rengi ne olur?

Cevap

Ayı beyaz olur. Evin her cephesi güneye baktığına göre bina kuzey kutbundadır.

Soru 2

Elinizde 5 litre ve 3 litre hacimli iki tane bidon bulunuyor diyelim. Yalnızca bu iki bidonu kullanarak 4 litre suyu ne yaparak elde edersiniz?

Cevap

3 litrelik bidonu doldurur 5 litrelik bidona boşaltırız. Bir kez daha 3 litrelik bidonu doldurur, 5 litrelik bidona boşaltırız. Böylece 3 litrelik bidonda 1 litre su kalır. 

5 litrelik bidonun içindeki suyu boşaltır, 3 litrelik bidonun içinde kalan 1 litre suyu da 5 litrelik bidonun içine dökeriz.

3 litrelik bidonu bir kez daha suyla doldururuz ve 5 litrelik bidona aktarırız. Böylelikle 5 litrelik bidonda 4 litre suyumuz olmuş olur.

Soru 3

Elimdeki çiçeklerin ikisi hariç tamamı papatya, ikisi hariç tamamı gül ve ikisi hariç tümü karanfil olduğuna göre elimde hangi çiçekten, kaç tane bulunmaktadır?

Cevap

Bir tane gül, bir tane karanfil bir tane de papatya bulunmaktadır.

 

 

Orta Seviye Zevkli Mantık Soruları ve Cevapları

Orta seviye zevkli mantık soruları ile içeriğimize devam ediyoruz. Orta seviye mantık soruları yine hızlı okunması gereken sorulardır ancak düşünme süreniz burada biraz daha uzun olabilir.

Soru 4

Dört basamaklı, rakamları birbirinden ve sıfırdan farklı olan ABCD sayısından, bu sayının tersi olan DCBA sayısı çıkartılıyor. Eğer elde edilen sonuç, bu sayının rakamlarının küplerinin toplamına eşit ise bu sayı kaçtır?

Cevap

4683

Soru 5

5 makine, 5 dakikada, 5 düğme yapıyorsa, 100 makine, 100 düğmeyi kaç dakikada yapar?

Cevap

5

Soru 6

Bir adam, aynanın karşısına geçip sol gözünü sağ eliyle tutuyorsa, aynada sol gözünü hangi eliyle tutmuş olarak görür?

Cevap

Sağ eliyle tutmuş olarak görür.

Soru 7

Bir şapka ve bir gömleğin toplam fiyatı 110 liradır. Şapka, gömlekten 100 lira daha pahalı olduğuna göre gömlek kaç paradır?

Cevap

Gömleğin fiyatı 5 liradır.

Soru 8

Doktorunuz size 3 adet hap verip bu hapları yarımşar saat arayla almanızı söylerse ilaçların tümünü bitirmek ne kadar sürer?

Cevap

1 saatte tüm ilaçlar biter.

İleri Seviye Zevkli Mantık Soruları ve Cevapları

İleri seviye zevkli mantık soruları, daha uzun süre düşünülmesi ve daha yavaş okunması gereken sorulardır. Ancak okuma hızınız iyiyse ileri seviye mantık sorularını yanıtlarken zorlanmayacaksınız.

Soru 9

Bir bardak ve sürahini toplam fiyatı 1.10 liradır. Bardağın fiyatı sürahinin fiyatından 1 lira daha pahalı olduğuna göre sürahinin fiyatı ne kadardır?

Cevap

5 kuruş

Soru 10

L K J H ? Soru işareti yerine hangi harf gelmelidir?

Cevap

G harfi. Harf düzeni tersten yazılmıştır.

Soru 11

Şubat ayındayız ve bugün, saat 08.56’de kar yağıyor, 86 saat sonra havanın güneşli olma ihtimali yüzde kaç olur?

Cevap

Havanın güneşli olma ihtimali %0'dır.  Çünkü 86 saat sonra zaman gece olacaktır.

Soru 12

Bir kişi, 1 saat aralıklarla ve günde 5 bardak su içmektedir. Bu durumda bu kişinin, 5 bardak suyu içmesi ne kadar sürer?

Cevap

4 saat. İlk bardağı saat 10.00’da içtiğini varsayarsak, 2. bardağı 11.00'de, 3. bardağı 12.00'de, 4. bardağı 13.00'te, 5. bardağı ise 14.00’te içmiş olur. Bu hesaba göre son bardaktaki suyun içilmesi için 4 saat gerekmektedir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?