Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
Yaratıcı Olmak Nedir?

Yaratıcı Olmak Nedir?


Yaratıcı biri olduğunu düşünüyorsun musun? Bateri çalıyor veya suluboya mı yapıyorsun? Veya şarkı besteliyor ya da şarkı mı yazıyorsun? Ya da yaratıcı olmadığına mı inanıyorsun? Sahi, yaratıcı olmak nedir?

Çoğu insan sadece çok az insanın doğuştan yaratıcı olduğunu ve diğer kişilerin ne yazık ki böyle özel bir yeteneğe sahip olmadığı gibi yaratıcılıkla ilgili hatalı bir varsayıma inanıyor. Yaratıcı olmakla ilgili doğuştan bir yeteneğin ya vardır ya da yoktur, değil mi? Ama gerçekler hiç de böyle değil.

Peki, yaratıcılık nedir?

Herkes Yaratıcı Olabilir

Gerçek şu ki, her insan doğuştan yaratıcı. Çoğu insanın düşündüğünün aksine yaratıcılık bir yetenek ve herkes bu yeteneği öğrenip, geliştirebilir. Yaratıcılık çok az bir girdi ile çok fazla değer yaratmayı sağlayan büyük bir kaldıraç görevi gören bir yetenek. Nasıl mı? İlk olarak genel hatlarıyla bildiğin yaratıcılık tanımını genişletmen gerekiyor. Ne ironidir ki, aklındaki yaratıcılık tanımını genişletmen için de yaratıcı olman lazım. Özünde yaratıcılık, bir şeyi başkalarının göremediği şekilde görebilmek veya kavramak olarak tanımlanabilir. Yeni fırsatlar yaratmak veya farklı sorunlara çözümler üretebilmek için konulara farklı bir bakış açısı geliştirme yeteneği de yaratıcılığın bir diğer tanımı.

Eğer sıklıkla çözülmesi gereken farklı sorun ve zorluklarla karşılaşıyorsan o zaman yaratıcılık, sahip olman gereken paha biçilmez bir yetenek.

Örneğin satış yapmak zorunda olan herhangi bir kariyerin olduğunu varsayalım. Yaratıcı olmak potansiyel müşterilerine farklı şekillerle ulaşmanı ve onlara olan yaklaşımında yeni yöntemler kullanmanı sağlar. Veya öğretmen olduğunu varsayalım. Böyle bir işte çalışıyor olsaydın ders hakkındaki önemli şeyleri öğrencilerine aktarmak için sürekli olarak yeni şeyler arayışında olacaktın.

Yaratıcılık. Boğaziçi Enstitüsü.

Nasıl Daha Yaratıcı Olunur?

Yaratıcılığın sadece tamamen "yeni" veya "orijinal" şeyler yaratmakla ilgili olmadığından bahsederek bir diğer yanılsamaya daha değinelim. Yine bu da gerçekleri yansıtmıyor çünkü hiçbir şey tamamen yeni veya orijinal değil.

Sanat eserleri dahil olmak üzere hiçbir şey hiçlikten üretilmiyor. Her şey bir şeylerden esinlenilerek veya ilham alınarak üretiliyor. Bu da bize yaratıcılığın yeni bir anlam veya değer elde etmek için farklı şeyleri bir araya getirmek olduğunu gösteriyor.Bu açıdan baktığında her şeyde bolca yaratıcılık göremeye başlayacaksın. Teknoloji alanında Apple, dijital ürünlere yeni kullanım alanları yaratmak için geleneksel bilgisayarları tasarım ve estetikle birleştiriyor. Müzik alanında bir müzisyen, farklı müzik türlerinden, enstrümanlardan ve ritimlerden ilham alarak tamamen farklı ve yeni bir türde şarkı yaratıyor.Tüm bu örnekler farklı fikirleri birleştirmek, farklılıklar arasındaki orta şeyleri tespit etmek ve tamamen yeni bir fikir üretmek ile ilgili. 

Yaratıcılık Bir Niyet Gerektirir

Yaratıcı süreçlerle ilgili bir diğer yanılsama ise yaratıcı olabilmek için "ilham gelmesini" beklemek zorunda olman.Gerçekte yaratıcılık, aklına birden rastgele bir fikrin gelmesi demek değil. Bunun yerine gerçekten yaratıcı olmak istiyorsan önce bir yol haritasına sahip olman gerekiyor. Kendine şu soruyu sormalısın:

"Hangi sorunu çözmeye çalışıyorum?"

Sadece bu sorunun yanıtını bildiğin zaman yaratıcı olmaya, yani bir sorunu çözecek olası çözümleri düşünmeye başlayabilirsin.Yaratıcılık, beynimizin sağ lobunun sorumlu olduğu bir yeti veya düşünce tarzı. Beynimizin sağ kısmı aynı zamanda niyet ve hayal gücü gibi soyut birçok şeyden sorumlu. Bu yüzden konu yaratıcılık olduğunda birçok kişi sadece sağ lobuna güvenmeyi ve en iyisini elde etmeyi umut ediyor ama yaratıcılığını tam anlamıyla kullanabilmek için analitik ve mantıksal kısımdan sorumlu olan beyninin sol lobuna da ihtiyacın var. Yazıyı buraya kadar okuduğuna göre artık yaratıcılığın ağırlıklı olarak sorun çözme yeteneğinle ilgili olduğunu duymak seni şaşırtmayacaktır. Sorun çözmek de mantık ve analiz gerektiriyor. Bu yüzden beyninin sol lobunu görmezden gelmektense, yaratıcı olmak için beynindeki bütün kıvrımlara güvenmen gerekiyor. Örneğin, yeni fikirler aradığında beyninin sol lobu hangi alanlara odaklanman gerektiği konusunda sana yardımcı olurken, sağ lobun odaklandığın şey hakkında bilgi toplamanı ve yeni şeyler keşfetmeni sağlayacak. Bu yeni fikirleri denemeye karar verdiğinde ise sağ lobun zaten bildiğin çözümlerin dışında yeni şeyler düşünmeni sağlayacakken, sol lobun bu yeni şeyleri değerlendirmeni ve şekillendirmeni sağlayacak. Peki, tüm bunları neden anlattık? Demek istediğimiz, mantık ve yaratıcılık birbirine bağımlı olan iki olgu ve birinden feragat ederek, bir diğerinde başarılı olmayı umamazsın.

Kişisel Gelişim. Boğaziçi Enstitüsü.

Yaratıcılık Bir Yetenek

Her şeyi özetlemek gerekirse, yaratıcılık bir yetenek. Çoğu insanın inandığı gibi içgüdüsel bir şey veya doğuştan gelen armağan değil. Yaratıcı ve yenilikçi olmak, üzerinde çalışabileceğin ve sistematik olarak geliştirebileceğin şeyler. Her insanın öğrenme şekli farklıdır ve kendin için en iyi olan öğrenim şekliyle yeni bir yetenek öğrenebilir ve üzerinde çalışarak bu yeteneğini geliştirebilirsin. Her yetenek ölçülebilir bir beceri ve düzenli olarak pratik yaparak zaman içerisinde her becerini geliştirebilirsin. Yani düzenli olarak pratik yaparak yaratıcılığını farklı seviyelere taşıman mümkün. Bu zaman içerisinde giderek daha yaratıcı olabileceğin anlamına geliyor. Eğer yaratıcı biri olmadığını veya böyle bir yeteneğe sahip olmadığını düşünüyorsan, bu yazıyı okuduktan ve yaratıcılığın gerçekte ne olduğunun farkına vardıktan sonra tekrar düşünmen gerekiyor. Yaratıcılığını hayatının her alanında kullanman mümkün. Aslında kendini kısır döngüden kurtarmak, ördüğün duvarları aşmak, gelişmek ve yeni şeyler denemek için yaratıcılığını mutlaka kullanmalısın. Bir sorunu çözmeye veya yeni bir çözüm üretmeye çalıştığın zamanlarda yaratıcılığın sana kesinlikle büyük bir avantaj sağlar.

Son Söz

Artık yaratıcılık nasıl geliştirilir sorusunun yanıtını da bildiğine göre yaratıcılığının üzerinde çalışmaya başlamak için heyecanlı mısın? Yaratıcılığın yeni bir anlam veya değer yaratmak için farklı şeyleri birleştirebilme yeteneği olduğunu asla unutmamalısın. Yaratıcılığını körüklemek için sitemizde sana hem kişisel hem de profesyonel anlamda yardımcı olacak birçok bilgi bulman mümkün.

Uzaktan Dünya. Boğaziçi Enstitüsü.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}