online-egitimler-bogazici-enstitusu
Pilates Eğitimi Nedir? Nereden Alınır?

Pilates Eğitimi Nedir? Nereden Alınır?


Pilates eğitimi, vücudu esnekleştirmek, çeşitli kasları güçlendirmek ve genel anlamda sağlığın sağlanması adına insanlara verilen eğitimdir.
Pilates eğitimi ve pilates nedir sorusu akılları kurcalayan bir sorudur. İnsanların pek çok yerden kolay bir şekilde ulaşabileceği bir eğitimdir. Çeşitli spor salonları ve kurslar aracılığı ile belge alabilmek ve çok daha fazlası mümkündür.
 

   Pilates Nedir?

Pilates, yukarıda da bahsedildiği üzere genel anlamda vücut sağlını sağlamak ve korumak amacıyla insanların, özellikle kadınların, fazlasıyla tercih ettikleri bir spor dalı olarak bilinmektedir. Vücudu huzura kavuşturup gevşemeyi sağlayan bu sporu genellikle gergin ve stresli insanların tercih ettikleri bilinmektedir.
 

   Pilatesi Kim Bulmuştur?

Pilatesi, Joseph Pilates adındaki bir adam bulmuştur. Pek çok hastalığa ve strese iyi gelen pilatesin nasıl bulunduğu herkes tarafından merak edilmektedir. Bu sorunun cevabı Joseph Pilates’in hayatına bakıldığında daha iyi anlaşılmaktadır.
 

   Pilates Yapmaya Başlamak İçin Gereken Malzemeler Nelerdir?

Her spor alanında olduğu gibi pilates yaparken de belli başlı malzemeler gereklidir. Aşağıda maddeler halinde sıralamış olduğum pilates malzemelerini internet üzerinden veya spor salonlarından kolay bir şekilde temin edebilirsiniz.
 
    pilates-malzemeleri
 
-Pilates Matı
Pilates yaparken elbette sporun yapılacağı yere uygun bir şey serilmelidir. Eğer bu bez veya mat serilmezse vücutta bulunan kaslar ciddi zarar görebilir. Bunun yanında kaymayı önleyerek daha iyi bir spor yapılmasına yardımcı olur. Pilates matına sahip olunmadığında kişilerin pilates hareketlerini doğru yapabilmesi pek mümkün değildir. Bu nedenle eğer pilatese başlanmak isteniyorsa alınması gereken ilk malzemelerden biridir.
 
-Pilates Topları
Pilates topları da pilatesin vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Bu toplar sayesinde bölgesel incelmeler yapılabilmektedir. Büyük veya küçük olarak alacağınız pilates toplarını denge kurmak için de kullanmak mümkündür.
 
-Pilates Halkası
Pilates halkası, bel veya bacak inceltmelerde çok fazla kullanılan bir pilates malzemesidir. Aynı zamanda halka döndürüldüğünde kaslarda sıkılaşma görülmektedir.
 
-Pilates Lastikleri
Pilates lastikleri çok önemli malzemelerden biridir. Bu lastikler pilates hareketlerinin hemen hemen hepsinde kullanıldığından en az bir tane alınmalıdır. Alınan lastiğin kaliteli olmasına dikkat edilmeli, aksi takdirde ciddi yaralanmalar söz konusu olabilmektedir.
 
-Pilates Kıyafetleri
Pilates kıyafetleri olarak adlandırılan bu kıyafetler aslına bakılırsa çok fazla bir önem taşımamaktadır. Her insanın, özellikle kadınların, evinde bulunan tayt ve t-shirt ile rahatlıkla pilates yapılabilir. Bunun için ayrı bir bütçe ayırmaya gerek yoktur. Dikkat edilmesi gereken tek şey kıyafetlerin esnek yapıda olmasıdır.
 

   Pilates Eğitmeni Nedir? Ne İş Yapar?

 
Pilates eğitmeni, pilates konusunda uzmanlaşmış, hangi hareketin nasıl yapıldığını, kişilerin kilo ve boyuna uygun hareketleri, sağlıklı bir vücut için hangi hareketlerin yapılıp hangilerinin yapılmaması gerektiğini bilen ve insanlara bu konuda eğitim veren kişidir. Bu kişiler insanların pilates eğitimi nedir gibi sorularını da cevaplarlar.
 

   Pilates Eğitmenliği Nasıl Yapılır?

 
Pilates eğitmenliği yapmak isteyen kişiler öncelikle çeşitli kurslara başvurmalılardır. Daha sonra bu kurslardaki öğrenimi tamamlayıp bir sertifika almaları gerekir. Alınan bu belge ile kişiler, kurs tarafından yönlendirildikleri yerlere uğrayıp onay aldıktan sonra kendilerine bir iş yeri açabilmektedirler. Eğer kişi, bu işi para için yapmak istiyor ve aldığı belgeyi sadece bir araç olarak görüyorsa acilen o işi bırakmalıdır. Bunun sebebi ise pilates eğitmenliğinin zor olmasının yanı sıra yanlış bir hareketle insanların hayatlarının çok kötü etkilenebileceğindendir.
 

   Online Pilates Eğitimi Nasıl Verilir?

     
    online-pilates-egitimi-nedir
 
Özellikle pandemi sürecinde kişilerin pek çoğunun tercih ettiği online pilates eğitimi, oldukça rağbet görmektedir. Kursların ve çeşitli iş yerlerinin kapatılması üzerine insanların pek çoğu spora gidemez hatta evden çıkamaz olmuşken online pilates eğitimi alan insanlar bu durumdan gayet memnun kalmaktadır. Ekran karşısında bulunan bir pilates hocası sayesinde pek çok hareketin öğrenilip uygulanmasıyla ciddi kilo kayıpları yaşandığı görülmektedir. Belli bir ücret karşılığında alınan bu hizmet hem müşterileri hem de spor hocalarını memnun etmektedir.
 

   Pilates Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Pilatesin tek amacı elbette denge sağlamak değildir. Pek çok sağlık problemine iyi gelen ve çare olan pilatesin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:
 
Kilo Vermeyi Sağlar
Düzenli olarak her gün belli saatlerde pilates yapmak ve yenilip içilen şeylere dikkat etmek ilerleyen süreçlerde zayıflama sağlayacaktır. Günümüzde de pek çok insan pilates hareketlerinin diğer spor dallarına göre daha basit hareketleri olması sebebiyle bu spora ilgi göstermektedir. Bu spor ile doğru bir şekilde kilo veren insanlar hem sağlıklı hemde mutlu olmaktadırlar.
 
Kemikleri Güçlendirir
Çeşitli ağırlık sporlarının ve çalışmalarının kemikleri güçlendirdiği bilinmektedir. Pilatesin bu özelliği şaşırtıcı olmakla beraber çok da sağlıklıdır. Kemik güçlendirme ve kemik sağlığı adına yapılan egzersizler sayesinde insanlar uzun yıllar boyunca ağrı ve sızı yaşamadan hayatlarını sürdürebilirler.
 
Sakatlanmaları Engeller
Günlük hayatta hemen hemen herkesin başına gelen ayak burkulması, serçe parmağı sehpaya çarpma ve ani hareketler sonucunda oluşan daha pek çok şeyi engeller. Bunun böyle olmasının sebebi ise vücudun esneklik kazanmış olması ve kaslarının yeterince güçlü olmasıdır.
 
Vücut Şeklini Korur
Omurga, iskelet ve diğer kemiklerin şekilleri çeşitli nedenler dolayısıyla bozulabilmektedir. Bu bozulmaların önüne geçmek için pilates en iyi yöntemlerden biridir. Vücuda esneklik kazandıran bu spor sayesinde vücut olası durumlara karşı kendini savunabilecek duruma gelir. Dik ve sağlıklı bir vücuda ulaşılabilmektedir.
 
Stresten Uzaklaştırır
Stresli insanların özellikle tercih etmesi gerek bir spor dalı olan pilates her şeyden önce ruha ve ruh sağlığına iyi gelmektedir. İnsanların pilates yaparken sessiz ve sakin bir ortam tercih etmeleri ve yalnız kalmaları, kendilerine vakit ayırmalarına neden olur. Bu sayede kişiler günlük olaylardan tamamen sıyrılıp kendi başlarına kaldıklarında huzurlu hisseder ve günün stresinden arınırlar.
 
Denge ve Koordinasyon Sağlar
Denge ve koordinasyon problemi yaşayan insanlar bu sporla dertlerine çare bulabilmektedir. Yürürken düzgün yürümek ve her daim denge sağlamak isteyenlerin yüzünü güldüren pek çok egzersiz bulunmaktadır. Bu egzersizlerin tek başına yapılması çok sıkıntılı durumlara yol açabiliyorken bazıları ise sizi hiç hissetmediğiniz kadar sağlıklı hissettirecektir.
 
Nefes Düzeni Sağlar
Pilates sporunu yaparken kullanılan nefes düzenleme hareketleri ile ciğerler daha sağlıklı olmaktadır. Korkulduğunda veya ani bir olay yaşandığında kişi nefes kesilmesi, kalp krizi gibi olaylarla karşılaşmaz. Aksine yaptığı spor sayesinde sadece ufak bir ritim değişikliği görülür.
 
Sosyalleşmeyi Sağlar
Pilates yapmak isteyen kişiler yukarıda da belirtildiği gibi öncelikle bir spor salonuna veya kursa yazılmalıdır. Bu işlemi gerçekleştirip salona gidip gelmeye başlandıktan sonra yavaş yavaş sosyal çevre oluşumu gözlenmektedir.
Kişi kendisiyle aynı kilo, boy ve hayat koşulları olarak aynı sıkıntıları yaşamakta olan diğer insanları gördüğünde dert ortağı bulmuş gibi sevinir. Yoluna onunla beraber devam eder. Bu da kişileri psikolojik olarak rahatlatır.
 

   Pilates’in Zararları Nelerdir?

Pilatesin zararları konusunda çok fazla söylenecek şey bulunmamaktadır. Söylenebilecek bazı şeyler arasında sağlık problemleri yer alır. Ciddi sağlık problemleri olan kişiler doktorlarına danışmadan pilates veya başka bir spor dalıyla ilgilenirlerse, sağlıklı olmak için yaptıkları o spor başlarını derde sokup daha büyük problemlere ve kalıcı hasarlara yol açabilir.
 
Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?