Machine Learning Teknolojisi

Machine Learning Teknolojisi


Türkçe ‘ye Makine Öğrenimi olarak geçen Machine Learning Teknolojisi her geçen gün daha fazla gelişip ilerliyor ve hemen hemen tüm sektörlerde uygulanıyor artık.  Peki  Makine Öğrenimi yada orijinal ifadesi ile Machine Learning Teknolojisi nedir. Makalemizde bu soruya detaylı cevap sunarken aynı zamanda bu teknolojinin şirketler tarafından nasıl kullanıldığı, önemi, bu alanda kariyer yapmak için nasıl eğitim almanız gerektiği konusunda detaylı bilgiler veriyor olacağız. 

Machine Learning Nedir?

Machine Learning, giderek daha fazla deneyimle otomatik olarak gelişen bilgisayar algoritmaları üzerine yapılan kompleks çalışmalar bütünüdür. Yapay zeka ile birlikte çalıştıkları için genellikle onun bir alt kategorisi olarak görülebiliyor. Makine Öğrenimi Algoritmaları, örnek verileri baz alan akıllı matematiksel modeller oluşturur. Bu aşamadaki süreç veri madenciliği ile benzerlikte gösterir. Her iki sistemde de, sonuçları arama ve sistem eylemlerini sonuca göre ayarlamak için veri araması işlemini gerektirir.

Machine Learning Nasıl Çalışır?

Adını henüz yeni yeni duyuyor olsanız bile Makine Öğrenimi aslında günlük rutin hayatınıza entegre edilmiş bir teknolojidir ve sürekli onunla iç içe yaşıyorsunuz. Örneğin, İnstagram'da gezinirken, makine öğrenimi, İnstagram altyapısını sizin ilgi alanlarınıza ve kişisel ihtiyaçlarınıza göre özelleştirmek için çalışır. Benzer şekilde, tarayıcınızda bir web sitesini, yada görsellerden bir resmi görüntülediğinizde, benzer öğeler size birden fazla kanal aracılığıyla baktığınız resmin altında sunuluyor olacaktır. Yada bir e ticaret sitesinde ürün incelemesi yaparken aynı şekilde benzer ürünlerle karşılaşırsınız. Bu özellik alışveriş deneyiminizi iyileştirir ve ilginizi çekebilecek ürünler önerir. Burada yine Makine Öğrenimi Teknolojisi devrededir.

Genel çoğunlukla denetlenen yada denetlenmeyen olarak kategorize edilen Makine Öğrenimi Algoritmaları, algoritma eğitimi sırasında tahminlerin doğruluğu konusunda geri bildirim sağlamakla birlikte  aynı zamanda istenen sonucu gösteren çıktıyı sağlamak için devrede bir veri analistinin olması gerekir.  Veri analistleri, söz konusu modelin analiz edip tahmin geliştirmek için kullanacağı değişkenleri yada özellikleri belirler.

Machine Learning  Örnekleri

Machine Learning  teknolojisi zamanımızda değişik kategorilerde birden fazla uygulamada kullanılmaktadır. Bunlardan en bilineni ve en fazla örnek olarak gösterileni Facebook Haber Kaynağı‘dır. Facebook alt yapısı her üyenin özet haber akışını kendisine özel olarak kişiselleştirmek amacıyla machine learning kullanır. Dikkat ederseniz aynı konumda, hatta aynı evde dahi olsanız her birinizin facebook sayfası kendine özel bilgiler listeler. İşte bu özel yapı size Machine Learning ile sunulur.

Ayrıca şirketlerin yada özel kurumlarında hizmetine sunulan İnsan Kaynakları yazılımları, etkili ve verimli personelin özelliklerini tanımlamada yine Machine Learning teknolojisinden faydalanır. Bu sayede açık pozisyonlar için en uygun adayları bulma konusunda etkili veriler elde eder.

Şirketler Machine Learning‘i Nasıl Kullanıyor?

Machine Learning Teknolojisi  web teknolojileri alanında oldukça büyük ve kapsamlı bir yere sahip. Aynı zamanda  şirketler  tarafında kullanım oranıda süratli bir şekilde artış gösteriyor. Zira Machine Learning Teknolojisi iş verimliliği ve üst düzey şirket başarıları konusunda oldukça yüksek fayda sunuyor.

Şirketlerin Machine Learning Teknolojisini Kullandıkları Alanlar;

» Şirketler bilinmeyen verileri machine learning teknolojisi ile tanımlı hale çevirebiliyor.

» Machine Learning teknolojisini siber güvenlik sistemlerine entegre kullanıyorlar.

» Şirket - çalışan etkileşimini çok iyi yapabilmek için Machine Learning teknolojisi kullanılıyor.

» Machine Learning Teknolojisi Otomatik ve Hatasız Veri Girişinin sağlanması için kullanılıyor.

» Yüksek müşteri memnuniyeti ve daha iyi müşteri deneyimi sunulmasını sağlamak için kullanılıyor.

» Yatırım ve diğer işlemler için daha doğru veri analizi ve tahminler için kullanılıyor.

Machine Learning Nasıl Öğrenilir?

Machine Learning Nasıl Öğrenilir. Tabiki önce bu amaca odaklanmakla atarsınız ilk atımı. Elbette web teknolojileri alanındaki bütün branşlar gibi Machine Learning Teknolojisi konusunda da internette araştırmalar yaparak, videolar izleyerek, kitaplar alıp okuyarak bişeyler öğrenilebilir yada en azından ciddi bir fikir edinilebilir. Ancak Machine Learning, çok ciddi anlamda zaman ayırıp dikkat odaklı çalışmayı gerektiren oldukça detaylı bir alandır. Bu konuyla ilgili katıldığınız toplantı ve konferanslardan aldığınız notlar, internetteki ücretsiz platformlarda edindiğiniz kısa bilgiler, bloglarda okuduklarınız yada Youtube ’da bulunan videoları dinleyerek kendi kendinize belirli bir seviyeye gelmeniz mümkün.

Ancak elbette zaman çok önemli ve şirketler bu konuda uzman personele ihtiyaç duyuyorlar. Dolayısı ile eğer bu alanda ciddi bir kariyer yolculuğu düşünüyorsanız size konferans ve bloglarda edindiğiniz bilgiler yada  youtube ‘da izlediğiniz videolar tamamen yetersiz kalacaktır. Yapmanız gereken kaliteli bir uzaktan eğitim kurumu bünyesinde alacağınız Machine Learning Eğitimi ile kendinizi teknolojik bir yatırım yapmak. Eğitim sonrası alacağınız Machine Learning Eğitimi Sertifikası ile Machine Learning Uzmanı yada Machine Learning Mühendisi olarak üst düzey bir firmada iyi bir maaşla işe başlayabilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?