Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-23T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Hafıza Geliştirme Teknikleri Nelerdir?

Hafıza Geliştirme Teknikleri Nelerdir?


İnsan beyni daima algılamaya ve öğrenmeye açık bir mekanizmadır. Hafıza ise beyninizin verileri depoladığı yerdir. Hafıza Geliştirme Teknikleri sayesinde hafızanızın potansiyelini yüzde yüz kullanabilirsiniz.

Psikolojide, öğrenilen şeyin geçmişle ilişkisini bilinçli olarak zihinde saklama kabiliyetine bellek denir. Beyniniz siz farkında bile olmadan çevrenizde olup biteni kaydeder. Fakat belleğinizde neyi hatırlayıp neyi hatırlamadığınızı aslında siz bilinçli olarak seçmektesiniz. Güçlü bir hafıza çevrenizde yaşananları temiz bir şekilde analiz etmenize yardımcı olan anahtardır.

Doğru yöntemleri kullanarak siz de hafızanızı güçlendirebilirsiniz. Hafıza Geliştirme Teknikleri sayesinde eğitim ve iş hayatından maksimum verim alabilirsiniz. Hafıza Tekniklerini öğrenmek ve uygulamak yaşam kalitenizi arttırmaktadır. Sizin için Hafıza Geliştirme Teknikleri konusunda temel önerileri maddeleştirdik:

 • Beyin, yeni şeyler öğrenerek kendini geliştiren bir sisteme sahiptir. Bu sebeple Hafıza Teknikleri konusunda olumlu ve inançlı bir tavır sergilemek faydalı görünmektedir.
 • Çalışma sırasında odaklanmayı sağlamak çok önemlidir. Hafızaya atacağınız bilgileri aldığınız sırada konsantrasyon kaybı yaşama durumunun önüne geçmeye dikkat edebilirsiniz.
 • Elde edilen verileri not alarak, sık okuyarak ve belli aralıklarla tekrar ederek kalıcı belleğe atmak mümkündür.
 • Not alırken renkli kalemler ve dikkat çekici başlıklar akılda kalıcılığı arttırmaktadır.
 • Spesifik bir konu üzerine çalışıyorsanız soru-cevap tekniğini kullanabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde konuya hakimiyetiniz artacaktır. Bir süre sonra bilgiler hafızanıza kazınacaktır.
 • Kendi kendinize sık tekrarlar yapabilirsiniz. Sesli veya sessiz olarak monolog şeklinde çalışabilirsiniz.

Gerekli egzersiz ve çalışmayı yaptınız. Artık Hafıza Geliştirme Tekniklerini öğrendikten sonra kapasitenizi en üst düzeyde kullanabilirsiniz. Bütün bunların yanında sağlıklı beslenme çok önemlidir. Uyku düzeni ve fiziksel egzersizler beynin düzgün çalışmasına yardımcı olmaktadır. İyi bir hafızanın yolu temiz ve dingin bir zihinden geçmektedir. Tüm bunlara dikkat ettikten sonra hafızanızı güçlendirmeye hazırsınız demektir. Haydi başlayalım!

 

Hafıza Teknikleri Nasıl Öğrenilir?

Hafıza Teknikleri bir eğitmen yardımıyla profesyonel olarak öğrenilebilir. Kendinize katacağınız artı bir değerdir. Eğitmenden aldığınız tüyolar yardımıyla belli aralıklarla pratikler yapabilirsiniz. Her şeyi hatırlamaya çalışmak yerine temel ögeleri çağrışım yoluyla hatırlamayı öğrenebilirsiniz. Tüm detayları hatırlamaya çalıştığınızda fazla detay beyni yorduğundan verimsiz bir çalışma gerçekleşmektedir. Fakat daha pratik olan; anımsama, çağrışım, görselleştirme gibi teknikler hafızayı güçlendirmektedir.

Hafıza Teknikleri Eğitimi sayesinde rahatlıkla Hafıza Tekniklerini öğrenebilirsiniz. Bu sayede zihninizi çalıştıracak, kendi potansiyelinizi keşfedebileceksiniz.

Hafızanızı geliştirmek için bir şart aranmamaktadır. Bu tüm insanlarda olan bir kabiliyettir. İster bürokrat ister öğrenci olun hayatın her alanında işinize yarayacak eğitimlerle yüzde yüz fayda sağlayabilirsiniz. Önemli olan yapabileceğinize inanmak ve olumlu olmaktır. Uyku ve egzersiz düzenine dikkat ederek siz de çok başarılı bir hafıza sahibi olabilirsiniz.

Boğaziçi Enstitüsü olarak verdiğimiz eğitimde Hafıza Teknikleri öğrenimi konusunda çok önemli olan tüm başlıkları müfredatımızda ele aldık. Bunlardan ilki yukarıda da bahsettiğimiz, zihin ve hafıza ilişkisidir. Ardından pratik, kolay ve uzun vadeli öğrenme yöntemleri incelenmektedir. Eğitim sayesinde zihin kapasitenizi ve onu en etkili şekilde kullanabilme yolunu öğrenebilirsiniz. Hafızanızı hafife almayın, yalnızca onu geliştirmenizi bekliyor.

 

Hafıza Geliştirme Teknikleri Ne İşe Yarar?

Hafıza sizin en değerli hazinelerinizden biridir. Eğitim ve iş hayatının yanında sosyal yaşamınızda da önemi kaçınılmazdır. İnsanların yüzlerini tanıyor fakat isimlerini hatırlamıyor olabilirsiniz. Benzer bir şekilde, yaşanan olayları hatırlıyor ama diyalogları aklınızda tutamıyor musunuz? Sizin için özel olan birinin doğum gününü bile unutmuş olabilirsiniz. Hafıza Geliştirme Tekniklerinde kendini geliştirmiş olmak, bu gibi sosyal krizlere yol açabilecek durumların önüne geçmektedir.

Sınava hazırlanan bir öğrenci iseniz öğrendiklerinizi hemen unutmaktan mustarip olabilirsiniz. Endişelenmeyin, bu yalnızca Hafıza Geliştirme Teknikleri ile henüz tanışmadığınızı gösterir.

Beynin iki farklı lobu vardır. Loblar farklı işlevde görevlere sahiptir. İyi bir eğitim, sağ ve sol lobu geliştirmektedir. Hafıza Geliştirme Teknikleri ile potansiyelinizin tamamını kullanabilirsiniz. Beyninize egzersizler yaptırarak onu geliştirebilirsiniz. Bunun yanında hafıza türünüzü öğrenerek kendi düşünme tarzınızı keşfedebilirsiniz. Üç tane hafıza türü bulunmaktadır:

 • Görsel
 • İşitsel
 • Duyusal

Algılama süreci insandan insana farklılık göstermektedir. Bu hafıza türlerinden hangisine sahip olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Bu sayede çalışmalar daha verimli hale gelmektedir.

Hafıza Teknikleri sayesinde eğitim, iş ve sosyal hayatta büyük avantajlar elde edebilirsiniz. Çalışma yöntemini keşfetmiş bir bellek kolay bir öğrenim süreci yaşatmaktadır. İyi bir hafıza sayesinde iş hayatında yapacağınız sunumlarda duraklamadan, kendinden emin şekilde konuşabilirsiniz.

Hafıza Teknikleri kursu belki de şimdiye kadar farkında olmadığınız yönlerinizi ortaya çıkarabilir. Hafıza türünüzü öğrenmeye çalışırken kendinize sorular yöneltebilirsiniz. Hafıza güçlendirme işlemi sırasında kişisel gelişime de bu sayede destek sağlanmaktadır.

 

Hafıza Teknikleri Eğitimi Nedir?

Hafıza Teknikleri Eğitimi, hafıza kapasitesini sonuna kadar kullanabileceğiniz son derece faydalı bir programdır. Boğaziçi Enstitüsü online eğitim platformu eğitimlerin son derece verimli olması için titizlikle çalışmaktadır. Online Hafıza Teknikleri Eğitimi profesyonel uzmanımız tarafından en doğru yöntemlerle oldukça faydalı şekilde gerçekleşmektedir. Bu eğitim sayesinde günlük hayatta her an işinize yarayacak yöntemleri öğrenebilirsiniz. Eğitim sayesinde;

 • Bellek kontrolünü öğrenebilirsiniz.
 • Hafıza türünüzü keşfedebilirsiniz.
 • Sosyal hayatınızın kontrolünü ele alabilirsiniz.
 • Okulda sınav stresi yaşamayı hayatınızdan çıkarabilirsiniz.
 • İş hayatında başarı merdivenlerini hızla tırmanabilirsiniz.
 • Hafıza Teknikleri Eğitiminden sonra alacağınız ilgili başka eğitimlerle kendinize yeni fırsatlar yaratabilirsiniz.

Dijitalleşen ve değişen dünyada çok fazla veriye maruz kalabiliyoruz. Bu durum çoğu zaman zihin karmaşasına sebep olmaktadır. Beyin topladığı verileri depolamak isteyip başarılı olamadığında unutkanlık doğmaktadır. Hafıza Teknikleri kursu işinize yarayacak bilgiyi depodan alıp hafızaya kaydetmenize yardımcı olmak için geliştirilmiştir.

 

Online Hafıza Teknikleri Eğitimi

Online Hafıza Teknikleri Eğitimi ile evinizin konforunda online Hafıza Teknikleri Eğitimi alabilirsiniz. Üstelik online gerçekleşecek eğitim sayesinde takıldığınız yerde dersi durdurabilir, dilediğiniz kadar pratik yapabilirsiniz. Herkesin öğrenme ve düşünme süreçleri farklıdır demiştik. Bu sebeple hafızanızı yönetmeyi öğreneceğiniz bu kursta dilediğiniz gibi ilerleyebilirsiniz. Dinlenme zamanınızı ve temponuzu yalnızca kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Bu sayede tamamen size özel ve son derece verimli bir eğitim alabilirsiniz.

Hafıza Teknikleri Eğitimi, enstitümüz tarafından alanında uzman profesyonellerle verilmektedir. Ders içeriğine tamamen kendi üslubunuzla dâhil olabilirsiniz. Boğaziçi Enstitüsü katılımcı odaklı bir eğitim modeli sunmaktadır. Hayat boyu eğitim başarının sırrıdır. Kendinizi geliştirmek, manevi olarak da maddi olarak da doyum yaşatmaktadır. Hafıza Geliştirme Teknikleri bağlantılı diğer eğitimlerimiz şunlardır:

Gördüğünüz gibi enstitümüzde alacağınız onlineHafıza Teknikleri Kursunun ardından konu ile ilgili diğer pek çok eğitimi alabilirsiniz.

 • İngilizce öğrenmek
 • Hızlı Okumak
 • Eğitmen olmak

Boğaziçi Enstitüsü içinde yalnızca birkaç seçenekten biri. Hafızanızı geliştirmek kişisel gelişiminiz için çok önemlidir. Kendi mesleğinizde kariyer basamaklarını hızlı tırmanmanıza olanak sağlayacaktır. Bunun yanında Hafıza Teknikleri Eğitici Eğitimi kursunu alarak yeni bir meslek sahibi de olabilirsiniz.

Hayat boyu eğitim sayesinde daima yeniliklere açık olabilirsiniz. En değerli yatırım eğitime yani kendinize yaptığınız yatırımdır. Eğitiminize değer veren enstitümüz bünyesinde aradığınız pek çok eğitimi bulabilirsiniz. Hepsi ve daha fazlası Boğaziçi Enstitüsü Online eğitim platformu sayfasını ziyaret edebilirsiniz. İlgi alanlarınıza dair her türlü eğitime ulaşabilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?