Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-24T14:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Güzel Yazı Yazma Teknikleri

Güzel Yazı Yazma Teknikleri


Güzel yazı yazma teknikleri ile yazınızı güzelleştirmek ve elinizi doğru şekilde kullanmak için kullanılan yöntemlerdir.

Güzel yazı yazma teknikleri ile pratik yapıldığında, yazınızda gözle görülür bir değişim olacaktır. Kalemin doğru tutulması, kalem ucunun fazlaca bastıralmaması gibi yöntemler, güzel yazı yazma teknikleri arasındadır.

Güzel Yazı Yazma Teknikleri Nelerdir?

Güzel yazı yazma teknikleri şunlardır:

 1. Yazınızı keşfedin
 2. Kalemi doğru tutmayı öğrenin
 3. Çizgili defter kullanın
 4. Harfler arası mesafeler dikkat edin
 5. Hızlı okumalar yapın
 6. Her gün pratik yapın

1. Yazınızı Keşfedin

Güzel yazı yazma teknikleri konusunu uygulamadan önce yazınızın hangi aşamada olduğunu keşfetmeniz gerekiyor. Özellikle pratik sıklığını buna göre ayarlamalı, eğer yazınızın okunaklı ve düzgün olduğunu düşünüyorsanız daha az pratik ile hızlıca yol almanız mümkündür. Güzel yazı yazma teknikleri ile birkaç günde yazınızı güzelleştirmeniz bu aşamada kolay olacaktır. Ancak yazınız zor okunuyorsa ve düzensiz bir şekildeyse o halde daha sık pratik yapmanız gerekecek. Bu nedenle güzel yazı yazma teknikleri konusunu uygulamadan önce yazınızı keşfedin, hangi aşamada olduğunuzu anlayın.

2. Kalemi Doğru Tutmayı Öğrenin

Güzel yazı yazma teknikleri arasında en önemli madde, kalemi doğru tutmaktır. Güzel yazı yazmak için baş parmağınızı, işaret parmağınızı ve orta parmağınızı mutlaka kullanmalısınız. Kalemi baş parmağınızın ve işaret parmağınızın arasına şıkıştırıp orta parmağınızla da kalemi desteklemeniz gerekmektedir, kalemin ucu da ileri dönük olmalıdır.

3. Çizgili Defter Kullanın

Eğer güzel yazı yazmak istiyor ve bunu bir türlü başaramıyorsanız çizgili defter kullanmıyorsunuz demektir. Çizgili defter, doğrudan bir düzen verdiği için düzgün ve okunaklı bir yazı yazmanızı kolaylaştıracaktır. Kendinize bir çizgili defter alın ve güzel yazı yazma tekniklerini bu defter üzerinde uygulayın.

4. Harfler Arası Mesafelere Dikkat Edin

Güzel yazı yazmak için en büyük engel harfler arası mesafelerdir. Ne kadar okunaklı ve güzel yazarsanız yazın, harfler arasında mesafeler genişse o yazı, güzel bir yazı olmayacaktır. Bu nedenle güzel yazı alıştırmalarına yavaş yazarak başlayın, harfler arasındaki mesafeyi doğru ayarlayın, güzel yazmak için acele etmeyin. Zamanla eliniz alışacak ve harfler arasındaki mesafeyi doğru ayarlamaya başlayacaksınız.

5. Hızlı Okumalar Yapın

Güzel yazı yazma teknikleri arasında en ilginç madde hızlı okuma yapmaktır. Hızlı okuma yapmak, cümleleri daha iyi anlamamızı ve algımızı geliştirmeye yardımcı olurken okunaklı cümlelerin nasıl olması gerektiğine dair bize iyi fikirler de verecektir. 

 

 

6. Her Gün Pratik Yapın

Güzel yazı yazma teknikleri arasındaki en önemli madde her gün pratik yapmaktır. Güzel yazı yazma tekniklerini her gün uygulayın, seviyenizi belirleyin ve pratik sayınızı da buna uygun seçin. İlk aşamada her gün pratik yapmak elinizin alışmasını sağlayacaktır. Zamanla pratik sayısını günaşırı şekilde uygular elinizi geliştirdikçe bu sayıyı haftada bire düşürebilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?