online-egitimler-bogazici-enstitusu
Google Analytics Nasıl Çalışır? Google Analytics Eğitimi Nedir?

Google Analytics Nasıl Çalışır? Google Analytics Eğitimi Nedir?


İlgili olduğunuz bir alanda çevrim içi bir platform yönetiyorsanız, bir şirket ya da e-ticaret sayfasında sahipseniz, sayfanızın günlük ziyaretçi sayısı başta olmak üzere tüm detaylara hâkim olmak istersiniz.  Bir web sitesinin performans analizini yapmak, hedef kitleye ulaşmak açısından en önemli noktalardan birisidir.

1994 yılında kurulan arama motoru Google, zaman içerisinde hizmet kalitesini artırarak kullanıcılarına indekslediği sayfalara dair verileri de sunmuştur. Ücretsiz olarak tüm dünyaya sunulan bu hizmete Google Analytics adı verilir. 

Bir web sayfasının sahibi ya da yöneticisine kullanıcılarına dair önemli ipuçlarını bir arada sunan Google Analytics, pazarlama ve satış stratejilerin oluşturulmasında da rol oynar. 

Web sayfasının ziyaretçilerinin beklenti ve yönelimlerine ilişkin detayları bünyesinde barındıran Google Analytics; tablolar, anlizler ve raporlarla birlikte önerileri de sunar. 

GOOGLE ANALYTİCS NASIL ÇALIŞIR?

Bir web sayfasının kurulumu sırasında JavaScript Snippetine otomatik olarak eklenen kodla birlikte aktive olan Google Analytics’i kullanmak için hesap adı, web sitesi adı, web sitesinin URL’si ve sektör kategorisinden oluşan verilerin eklenerek ‘izleme kimliği’ alınması gerekir. 

Bu işlemlerin sıra ile takip edilmesinin ardından web sayfasının aramam motoru optimizasyonu (SEO) ve pazarlama yönelimlerine ilişkin analizlerin kısa sürede yapılmasına imkân veren Google Analytics, ziyaretçi sayısı, ziyaret süresi, açılış sayfaları, anahtar kelimeler, organik arama sonuçları, tekil kullanıcı, ziyaret saatleri vb. birden farklı istatistik ile tüketicileri tanımanızı da kolaylaştırır. 

Web sayfasını ziyaret eden her bir kullanıcının yönelimlerinin anlaşılmasında da üreticilere bilgiler sunan Google Analytics, coğrafi dağılımla birlikte, trafik kaynakları ve içeriklerin gösterim sayılarını sunar. Haftalık raporlar ile sayfanın istatistiklerini tablo ya da grafiklere dönüştürerek üreticiye sunan Google Analytics, maliyet analizinin yapılmasını da sağlar. 

Yalnızca masaüstü değil mobil uygulamalar, oyun konsolları, müşteri ilişkileri yönetim sistemlerinden gelen verileri de analizlerine dâhil eden Google Analytics, yeni çözümleri test ederek sayfanızı daha verimli hale getirmeniz için yol haritanızı da oluşturur. 

Web sayfanızın performansını ölçen Google Analytics, farklı segmentlerdeki tüm kullanıcılarınızı tanıyarak sayfanıza yeni bir yön ve pazarlama stratejisi oluşturmanız için en büyük yardımcılarınızdan birisidir. 

Anlık aktif kullanıcıların hangi sayfalarda ne kadar zaman geçirdiğini, ilgi alanlarını, kullandıkları teknolojileri, yaşadıkları bölgeyi, hangi ülkeden ya da hangi dilde aramak yaptıklarını, işlem sayısı, satış raporlamaları vb. birden fazla alt kategoride tüketicilerin sayfanızdan aldıkları verimi görmenizi sağlar. 

Tüm bu verileri işleyerek size sunan Google Analytics, web sitenize ait bilgileri değiştiremeyeceğiniz özel bir alana depolayarak saklar. 

Siz de hemen şimdi Google Analytics Eğitimi alarak, web sayfanızı dönüştürebilir ve satış – pazarlama tekniklerinizle birlikte yepyeni bir hedef kitleye ulaşma şansı yakalayabilirsiniz.

 

 

GOOGLE ANALYTICS EĞİTİMİ NEDİR?

Günümüzde, gün içerisinde en az üç kez arama motoru Google üzerinden bir bilgi ya da veriye ulaşmaya çalışıyoruz. Her aramada ihtiyacımıza uygun sayfalara ulaşırken, bu sayfaların her detayı ve bize sunduklarına özellikle dikkat ediyoruz. 

Seçtiğimiz bir sayfa hakkında kısa sürede karar veriyor ve kararlarımız doğrultusunda sayfa ile bir özdeşlik kuruyor ya da farklı bir tane daha deniyoruz. 

Teknoloji ve dijital yaşam baş döndürücü bir hızda gelişirken, her sayfa hem bu dönüşüme ayak uydurmak hem de ürünlerini tüketici ile buluşturmak için en fazla kullanılan arama motoru Google’a bağlı olan Google Analytics’i tercih ediyor. 

Başta Google olmak üzere birden fazla mecrada Google Analytics Eğitimi bulmanız mümkün. Günümüzde en çok online eğitimlerin tercih edildiğini düşünecek olursak, bilgisayar başında alacağınız online eğitim sırasında uygulamaları da kolayca takip edebilirsiniz. 

Eğitim ile birlikte Google Analytics’in verimli kullanımının yanı sıra, sizin sayfanız için nasıl kullanabileceğinizi ve nasıl verimli sonuçlar elde edebileceğinizi kısa sürede öğrenebilirsiniz.  

Google, Analytics Akademisi’nden eğitim alabileceğiniz gibi Boğaziçi Enstitü bünyesinde bulunan Google Analytics Eğitimi’ne de çok yakında tek tıkla başvuru yapabileceksiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?