Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2023-01-30T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Diksiyon Metinleri ve Diksiyon Geliştirici Tekerlemeler

Diksiyon Metinleri ve Diksiyon Geliştirici Tekerlemeler


Diksiyon metinleri ve diksiyon geliştirici tekerlemeler ile akıcı bir şekilde konuşabilir, bozuk olan diksiyonunuzu geliştirebilirsiniz. Diksiyon geliştirmenin en iyi yolu örnek diksiyon metinleri ve diksiyon tekerlemeleri ile çalışmaktır.

Eğer diksiyon çalışmalarına nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız örnek metinleri okumaya başlayabilir, yeterli seviyede düzelme yaşamazsanız profesyonel destek alıp diksiyon eğitimine katılabilirsiniz.

Diksiyon Metinleri Nelerdir? Diksiyon Metinleri Ne İşe Yarar?

Diksiyon metinleri, diksiyon geliştirmek için yapılan çalışmalarda kullanılan araçlardır. Diksiyon metinleri sayesinde konuşma, net ve anlaşılır bir hale gelir. Diksiyon metinlerinin asıl amacı ise diksiyon vurgu, söyleniş, ulama ve durak gibi olayların kişiye öğretmek ve kalıcı olmasını sağlamaktır.

Örnek Diksiyon Metinleri

Örnek diksiyon metinleri şunlardır:

Brütüs’ün Savunması:

Sözcüklerimi bitirinceye kadar sabredin! Yurttaşlar! Romalı Kardeşler; susun! Sunacağım nedeni dinleyin. Susun ki beni dinleyesiniz. Namusum hakkı için söylemekteyim, bana inanın. Namusuma kıymet verin ki bana inanasınız. Beni düşünerek eleştirin. Düşünme gücünüzü işletin ki kolayca kararlar verebilesiniz. Bu toplulukta biri var ise Sezar’ı seven biri varsa, ben de ona diyorum ki: Brütüs’ün Sezar’a karşı hissettiği sevgi onunkinden hiç de az değildir. Eğer, Sezar’ın bir arkadaşı: “Madem öyle neden Brütüs, Sezar’a karşı inat etti?” diye sorarsa cevabım şu olacaktır: “Sezar’ı sevmediğimden değil Roma’yı çok sevdiğimden… Sezar’ın ölümü ile hepinizin özgür olması, Sezar yaşarken herkesin tutsak olarak ölmesinden daha mı kötü? Sezar beni severdi, bu sebeple ağlıyorum. Sezar’ın bahtı açıktı, benim de yüreğim ferah… Aranızdaki esirliği dileyen biri var mı? Varsa söylesin. Çünkü ben, ona göre suçluyum. Ülkesini sevmeyecek bir alçak var mı? Var ise söylesin. Çünkü ben ona göre suçluyum. Beklemekteyim, cevap verin…

Gençlere Öğüt:

Behçet Kemal Çağlar, bugünün Boğaziçi Üniversitesinin Robert Kolej olduğu dönemlerde, Robert Koleji bitiren gençlere şu cümleleri söyledi:

Çocuklar, artık yaşama katılacaksınız. Başarılı olmak için kendinize iyi örnekler seçmek zorundasınız. Size teklifim, yokuştan inerken göreceğiniz boyalı bir evin tam önünde durup düşünmenizdir. Zamanında orada yalnızca kalemi ile istibdada, zulme, cesaretle kafa tutan Tevfik Fikret isimli bir şahıs yaşamıştı. Tevfik Fikret'e benzemeye çaba gösterin.

Eğer kendinizde o gücü bulamıyor iseniz yokuştan biraz daha aşağı inin, solunuzda, Rumelihisarı’nın burçları sizi karşılayacak. İşte o kaleleri, hemen hemen sizin yaşınızda bir genç, Fatih Sultan Mehmet yaptırdı ve İstanbul’u kazandırdı. Ona benzemeye gayret gösterin.

Eğer bunu da göze alamazsanız, daha da aşağılara inince bir mezarlığa denk geleceksiniz, içinde dünyanın tüm güzelliklerini harikulade bir şekilde dile getirmiş şair Yahya Kemal yatıyor. Onun gibi olmak için özen gösterin.

Yok, bunu da yapamam diyorsanız, yürümeye devam edin, karşınıza deniz gelecek. Kendinizi derhal oraya atın.

Örnek Diksiyon Tekerlemeleri

Diksiyon tekerlemeleri şunlardır:

“Pireli peynirle perhizli pireler tepelerse, pireli peynirle de pır pır pervaz ederler.

Sazsız sözsüz, sarsıntısız bir yaz meşesi için işsiz, sessiz, serseri bir Sivrihisarlı isteyişimizin sızısını size serzenişlerle anlatamam ki.”

“Özellikle özerklik üzerine Özdemir’e özgü, özgün ve özgül özellikleri izleyen Özbekli Özkan’la, Özakman, Izgan, Uzken, Özülken, Ozanlara uzanarak ezeli üzüntülerini azalttılar, azalttılar; sonra da kuşları azat ederek yan gelip yattılar.”

“Uluborlulu utangaç Ulviye ile Urlalı uğursuz Ulvi uğraşa uğraşa Urfa’daki urgancılara uzun uzun, ulam ulam urgan sattılar.”

“Pınarbaşı’nın pimpirik pompacısı Pötgürgeli pazvantoğlu pusatçı, paskalyadan palaskasız pisbıyık paskal Pasin, pülümürlülere pülverizatörün Türkçesini satmış. Pülverizatörün Türkçesi mi ne? Püskürte.”

"Lehistan’lı lungur lanfır likorinoz lafebesi, lostromo, Lüleburgaz’lı Leyla ile Lalelili Lale’ye leblebi ile likör ikram etmiş."

"Sason’un susuz sazlıklarında sadece soğanla sarımsak yetişebileceğini söyleyen Samsun’lu sebzecilerin sözüne sizler de sessizce ve sezgilerinize sığınarak inanabilirsiniz."

"Taşlı tarladaki terasta talaşlar tutuşunca başlayan telaş, talaşların tamamıyla ve büsbütün tutuşmasıyla artmış. Tutuşan talaşları görüp tellaklar telaş ettikçe talaşlar tutuşmuş, talaşlar tutuştukça tellaklar telaş etmiş ve terasın trabzanına tutunmuş bakan Trabzon’lu teşrifatçı titiz Tahsin Tevfik, talaşlar tutuştukça telaş eden tellaklara boşuna telaş ediyorsunuz, demiş."

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?