online-egitimler-bogazici-enstitusu
Dijital pazarlama platformlarının artan çeşitliliği

Dijital pazarlama platformlarının artan çeşitliliği


Çevrimiçi olduklarında kitlelere ulaşmak ve etkileşim içerisinde olmayı düşünüyorsanız, biz daha önce geleneksel olarak arama, sosyal medya veya masaüstü veya dizüstü esaslı donanım platformları üzerinden erişilen siteler üzerindeki görüntülü reklamlar gibi dijital medya kanallarını kullandık. 

Masaüstü erişim platformları uzun yıllar boyunca baskın olmuş ve bu özelliğini günümüzde de devam ettirmektedir ancak mobil akıllı telefonlar ve tablet kullanan ziyaretçi oturum sayısı pek çok müşterinin işi için masaüstü internet oturumlarının sayısını geçmiştir.

 Bu donanımla birleşen farklı yazılım platformları vardır ve bunları pazarlamacılar reklam veya içerik pazarlamasıyla kitlelerine ulaşmak ve onlarla iletişime geçmek için kullanmaktadır. Bu yüzden yararlanılabilecek olan çeşitli seçeneklere bakalım:

dijital pazarlama platformlarının türleri

Masaüstü, dizüstü ve notebook platformları

 

 1. Masaüstü tarayıcı esaslı platform

 

Bu platform tüketicinin, Internet Explorer, Google Chrome veya Safari arasından yaptığı tarayıcı seçimi üzerinden yapılan geleneksel ağ erişimidir. 

 

 1. Masaüstü uygulamalar 

 

Bu platform hakkında çok fazla konuşulduğunu duymuyoruz; artan bir şekilde kullanıcılar masaüstü bilgisayarlarından Apple App Store veya benzeri Gadget'lar gibi Microsoft üzerinden ücretli veya bedava uygulamalara erişiyorlar. Bu durum, markalara bu platformlar üzerinden bağlanmak için olanaklar sunar. 

 

 1.  E-posta platformları

 

 Geleneksel olarak e-posta bir platform olarak değerlendirilmese de tarayıcı ve uygulama esaslı seçeneklerden ayrı olarak editoryal veya reklam vasıtasıyla potansiyel müşterilerle veya müşterilerle iletişim kurmak için bir olanak sunar ve e-posta günümüzde hala pazarlama amaçlı olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. 

 

 1. Besleme esaslı ve API veri değişim platformları

 

 Birçok tüketici hala RSS besleme üzerinden veri tüketmektedir ve Twitter ve Facebook durum güncellemeleri reklamların eklenebileceği yerlerde besleme veya akım formu olarak düşünülebilir 

 

 1. Video pazarlaması platformları

 

Yayınlanan video sıklıkla yukarıda belirtilen platformlar üzerinden sağlanır, özellikle de tarayıcılar ve eklentiler üzerinden ancak ayrı bir platformu temsil eder. İnternet üzerinden iletilen televizyon yayınları (IPTV olarak bilinir) bu platformla alakalıdır. Facebook, Linkedin ve Twitter gibi ana sosyal ağların bu platformun bir şeklini sunduğu tartışılabilirdi ancak bunlar tüm bu teknolojilerin üzerinde var olduğu için bu platformlar ayrı ayrı tanımlanmamıştır. 

 

Cep telefonu ve tablet platformları 

 

Mobil donanım platformları üzerindeki seçenekler birçok yönden masaüstüne benzer. Farklı konumlarda kullanılabildiklerinden, mobil pazarlama ve konum bazlı pazarlama üzerinden müşterilerle iletişime geçmek için pek çok yeni fırsatlar sunar. Başlıca platformlar:

 

 1.  Mobil işletim sistemi ve tarayıcı.

 

 İşletim sistemiyle kolayca bütünleşebilen mobil tarayıcılar mevcuttur.

 

 1. Mobil bazlı uygulamalar.

 

İster Apple iOS, Google Android, RIM ıster Wındows olsun ulamalar mobil işletim sistemine özeldir. İçeriğin ve deneyimin tarayıcı vasıtasıyla mı veya geliştirilmiş bir deneyim  sunan belirli bir uygulamayla mı sağlanacağı önemli bir karardır. En son yapılan araştırmalara baktığınızda, mobil medya zamanının çoğunun uygulama esalı olduğunu göreceksiniz.

 

Diğer donanım platformları 

 

Masaüstü ve mobil erişimin yanı sıra müşterilerle iletişim kurmak amacıyla hazırlanmış diğer büyüyen bir çok platformlar vardır. Örneğin: 

 

 1.  Oyun platformları

 

İster PlayStation, Nintendo isterse Xbox olsun, reklamlar veya oyun içi yerleştirmeler üzerinden oyun oynayanlara ulaşmak için çok miktarda seçenek bulunmaktadır. 

 

 1. İç ve dış dağıtım kiosk türü uygulamalar

 

 Örneğin tüketicilerle iletişim kurmak için kullanılan etkileşimli kiosklar ve artırılmış gerçeklik seçenekleri vardır. 

 

 1. Etkileşimli işaretler

 

 imzanın modern versiyonu kiosk uygulamaları ile alakalıdır ve etkileşimi artırmak için dokunmatik ekran, Bluetooth veya QR kod gibi farklı yöntemler içerebilir. 

 

 1.  Giyilebilirler 

 

Apple Watch gibi akıllı saatler ve Google Glass gibi akıllı gözlükler.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?