Corona Virüsü Krizi

Corona Virüsü Krizi


Corona virüsü Çin’de ortaya çıkarak dünya üzerinde 118 ülkeye kadar ulaştı. Corona Virüsü 1960’lı yıllarda ortaya çıkan ve hayvanlarda görülen bir virüs türüdür. Ancak virüsün hayvanlardan insanlara bulaşması virüsün yapısında değişimler meydana getirerek ölümcül bir hal almaktadır. Hayvanlardan insanlara geçen son versiyon Corona Virüs’e Covid-19 denilmektedir ve corona virüsün bilen 400 kadar çeşidi vardır. Dünyanın en büyük tedarikçilerinden olan Çin’de ortaya çıkan corona virüs başta Çin olmak üzere birçok ülkede krize yol açmıştır.

Corona Virüsü Krizi haberleri

Corona Virüs Neden Kriz Yarattı?

Corona virüsü ölümcül bir etkiye sahip olduğundan ülkelerin bazı önlemler almasına yol açmıştır. Bu kapsamda birçok ülke ticari, zirai, turizm ve endüstri gibi sektörlerinde yaptığı işlemleri durdurma kararı almıştır. Çünkü corona virüsün yayılma hızı oldukça yüksektir. Bu sebeple hiçbir ülke başka ülkelerle özellikle de corona virüs tespit edilen ülkelerle iletişimi devam ettirmek istemiyor. Buda tüm dünyada bir kriz ortamı yaratmıştır.

Corona Virüs Krizinden En Fazla Kim Etkilendi?

Corona virüsten şüphesiz en büyük etkiyi gören virüsün çıkış yeri olan Çin’dir. Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan corona virüsü çok hızlı bir şekilde yayılarak neredeyse tüm dünya ülkelerinde bir krize sebep olmuştur. Çin ile ticari, turizm ve diğer alanlarda ilişkisi bulunan ülkeler kısa sürede bu ilişkilerini askıya almıştır. Çin’in dışında ABD, İran, İtalya ve Almanya gibi ülkeler büyük ölçüde corona virüs krizinden etkilenmiştir.

Corona Virüsün Ekonomik Boyutu

Corona virüs başta turizm olmak üzere tüm ülkelerin üretmiş olduğu ürünlerin satışında sıkıntılara sebep oldu. Bu kapsamda teknolojik, endüstriyel, ambalajlı ürünler ve otomotiv gibi sektörlerin tedarikçisi konumunda olan Çin’den alımların durdurulması ülke üretimlerini durma noktasına getirmiştir. Bu da ekonomik açıdan büyük bir kayıp yaratmıştır.

Corona Virüsün Maliyeti

Corona virüsün hızlı bir şekilde tüm dünyayı etkisi altına alması ülkelerin büyük bütçeler ayırarak virüse karşı önlem almasını zorunlu kılmıştır. Çin, ABD, İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya gibi ülkeler corona virüsün ülkelerine girişini önlemek üzere milyarlarca dolar harcamaya başlamıştır.

Corona Virüsü Krizi hakkında yorumlarınızı makale sonunda paylaşabilirsiniz.

Sağlık konusu alanında eğitim almak için tıklayınız: Sağlık Eğitimi

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?