Başarıya Ulaşmış 10 İnsan ve Hikayeleri

Başarıya Ulaşmış 10 İnsan ve Hikayeleri


Başarıya ulaşmış 10 insan ve hikayeleri neler, bu içeriğimizde bunlardan bahsedeceğiz. İsmini duyduğumuzda heyecanlandığımız ve başarı kelimesi ile özdeşleştirdiğimiz birçok insan var. Çoğu zaman bu insanlar, nasıl oluyor da başarıdan başarıya koşarken yorulmuyorlar diye düşünmeden edemiyoruz. Peki hayat bu başarılı insanları nasıl yönlendirdi? Tüm bu başarıların ardında nasıl bir eğitim süreci gizli? Peki ya çocukluk çağları nasıl geçti? İçinizde merak oluşturan bu soruları cevaplama amacıyla sizlere “başarıya ulaşmış 10 insan ve hikayeleri” içeriğini hazırladık. Gelin beraber inceleyelim!

Başarıya Ulaşmış 10 İnsan Listesinde Kim Var?

Başarıya ulaşmış 10 insan listesinde şu kişiler var:

 1. Bill Gates
 2. Jeff Bezos
 3. Steve Jobs
 4. Albert Einstein
 5. Meg Whitman
 6. Vincent Van Gogh
 7. Walt Disney
 8. Mark Zuckerberg
 9. J.K Rowling
 10. Michael Jordan

1. Bill Gates

başarıya ulaşmış insanlar bill gates

Başarıya ulaşmış 10 insan ve hikayesi içeriğimizin ilk sırasında Bill Gates bulunmaktadır. Bill Gates, dünyanın en büyük yazılımı olan Microsoft’u kurarak başarı hedefine ulaşmıştır. Bill Gates’in programlamaya olan ilgisi lise yıllarından itibaren başlamıştır. Küçük yaşta bilgisayarlara oldukça ilgili olan Gates, Harvard'ta Hukuk okumuştur. Bill Gates, hukuk eğitimi almasına rağmen vaktinin çoğunu bilgisayar laboratuvarlarında geçirmiştir. 

Harvard Üniversitesinde eğitimine iki yıl devam eden Gates, iki yılın sonunda hukuk eğitimini bırakmıştır. Kendine hep ilgi duyduğu yazılım, bilgisayar ve programlama alanında bir yol çizmek için adım atmıştır. Nitekim bu adımı, onun ismini dünyanın en başarılı insanları listesine yazdırmaya yeterli olmuştur. Bill Gates yaşadığı cesaretli sürecin sonunda Microsoft’u kurmayı başarmıştır.

2. Jeff Bezos

başarıya ulaşmış insanların hikayeleri jeff bezos

Başarıya ulaşmış 10 insan ve hikayesi listesinin ikinci ismi ise Jeff Bezos’tur. Jeff Bezos, dijital dünya dönüşümünü kendi yararına kullanmayı oldukça iyi akıl etmiş biridir. Bezos; e-ticaret, film, dizi alanlarında hizmet veren Amazon.com’un CEO’su olmayı başarmıştır. Stratejik zekasıyla insanları kendine hayran bırakan Bezos, Amazon.com’u çok iyi bir konuma taşımıştır. 

Jeff Bezos’un Amazon.com’u servetlik değere sahip bir web sitesi yapması tabii ki tesadüf değildir. Jeff Bezos, 1986 yılında Princeton Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden derece ile mezun olmuştur. 1994 yılında Amazon’u kuran Bezos, 2018 yılında 112 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin insanı seçilmiştir.

3. Steve Jobs

başarılı insanlar steve jobs

Steve Jobs, bilindiği üzere Apple markasının kurucusudur. Hayatı belgesellere konu alınan Jobs, Apple markasını ilk kez evinin garajında tasarlamaya başlamıştır. İlginçtir ki Jobs, Apple markasının kurucusu olmasına rağmen medyaya çok yansıtılmayan sebepler ile Apple’dan kovulmuş fakat daha sonra CEO olarak tekrar şirkete alınmıştır. CEO olarak şirketteki varlığını sürdüren Jobs, pek çok iş birliğine ve yeni ürün lansmanına imza atmıştır. Başarılı bir markanın ardındaki başarılı adam olarak ismini duyurmayı başaran Steve Jobs, 2011’de karaciğer hastalığı sebebiyle hayatını yitirmiştir.

4. Albert Einstein

başarılı insanlar albert einstein

Başarıya ulaşmış 10 insan ve hikayesi listesinin dördüncü ismi Albert Einstein’dır. Einstein, ünlü bir bilim insanı olarak özel görelilik teorisini geliştirmiş ve fotoelektrik çalışmalarıyla 1921 yılında Nobel Ödülü’ne layık görülmüştür. Zekasıyla başarıdan başarıya koşan Alman fizikçi, hayatı boyunca 300’den fazla bilimsel makale yayımlamıştır. Adını fizik literatürüne kazıyan Einstein, çağdaşları tarafından ‘’bilimin dehası’’ olarak adlandırılmıştır. 

5. Meg Whitman

meg whitman başarıya ulaşmış insanların hikayeleri

Başarıya ulaşmış 10 insan ve hikayesi listesinin beşinci sırasındaki isim, Meg Whitman’dır. Meg Whitman, hem politika alanında hem de e-ticaret alanında oldukça başarılı biridir. eBay internet sitesinin kurucusu ve CEO’sudur. Hayatının belli bir kısmında Walt Disney markasında çalışmaya da fırsat bulmuştur. Politika ve ticaret alanındaki başarılarını Harvard Üniversitesinden aldığı bilgi birikimi ile gerçekleştirmiştir. Meg Whitman’ın eBay şirketine yaptığı en büyük katkı, ticaret sitesi üzerinden insan sağlığını tehdit edici maddelerin ve araçların satışının yasaklanması konusunda yaptığı ısrarlardır. Whitman, zor da olsa dönemin eBay yöneticilerini bu tarz madde ve araçların satılmamasına ikna etmeyi başarmıştır.

6. Vincent Van Gogh

van gogh

Başarıya ulaşmış 10 insan ve hikayesi listesinin altıncı sırasındaki isim, Vincent Van Gogh’tur. Van Gogh, dünya çapında adını duyurmuş bir ressamdır. Van Gogh’un hayatı genellikle karamsarlık ve melankolik yönü ile ilgi çekmektedir. Ailesi tarafından dışlanmış olmanın sonucu olarak hayatının büyük bir kısmını yatılı okullarda geçirmiştir. Bu durum onu birçok psikolojik rahatsızlığa sürüklemiştir. En ünlü eseri olan Yıldızlı Gece’yi 1889 yılında sanatseverlere sunmuştur. Hayatının henüz yarısı denebilecek bir yaşta, 37 yaşında, intihar ederek hayatına son vermiştir.

7. Walt Disney

walt disney başarıya ulaşmış insanlar

Dünyaca ünlü animasyon karakteri Mickey Mouse’un yaratıcısı olan Walt Disney’in, tam ismi Walter Elias Disney’dir. Küçük yaştan itibaren hasta anne ve babasına bakabilmek için pek çok işte çalışan Disney, tesadüfen gittiği bir çizim kursunda yeteneğini geliştirmiştir. Uzun süre işsiz kalarak gittiği her yerden reddedilen Disney, büyük uğraşları sonucunda bir kilisenin etkinlikleri için çizim yapmak üzere işe kabul edilmiştir. İşte Disney’in başarı hikayesi tam burada başlar. Kilise çizimleri üzerine çalışırken dünyanın en ünlü faresi Mickey’i oluşturmaya başlar. Bu süreci kardeşiyle beraber bir prodüksiyon şirketi kurmaya girişerek taçlandırır. Şirketin gelişmesiyle beraber günümüzde de aşina olduğumuz Mini Mouse, Donald Duck gibi karakterlerin de yıldızı parlamıştır.

8. Mark Zuckerberg

mark zuckerberg

Başarıya ulaşmış 10 insan ve hikayeleri listesinde sekizinci isim ise Mark Zuckerberg’tür. Zuckerberg, bilindiği üzere Facebook’un kurucusu ve CEO’sudur. Mark Zuckerberg, Harvard Üniversitesinde Bilgisayar Bilimi Bölümü’nde lisans eğitimine başlamıştır. Fakat her şey beklediği gibi yolunda ilerlememiştir. Zuckerberg, Harvard Üniversitesindeki en yakışıklı ve güzel öğrencileri seçen bir web sitesi hazırlayarak Harvard'da okuyan tüm öğrencilerin fotoğraflarını ve bilgilerini bu web sitesine yüklemiştir. Zuckerberg’ün web sitesini kurarken öğrenci bilgilerini elde etmek için üniversitenin sistemini hacklediğinin fark edilmesi üzerine Harvard'dan uzaklaştırılmıştır. Mark Zuckerberg, pes etmemiş ve bu sefer Harvard'daki arkadaşlarıyla iletişimde kalabilmek için Facebook’u kurmuştur. Facebook, kısa zamanda oldukça fazla kullanıcıya ulaşıp yatırımcıların dikkatini çekmeyi başarmıştır.

 

 

9. J. K. Rowling

başarıya ulaşmış insanlar ve hikayeleri j k rowling

Başarıya ulaşmış 10 insan ve hikayeleri listesinin dokuz numarası ise J. K. Rowling’tir. J. K. Rowling’in isminin asıl hali Joanne Kathleen Rowling’tir. Rowling, tüm dünyada ses getiren Harry Potter serisinin yazarıdır. Altı yaşından itibaren hikayeler yazan Rowling, sesini Harry Potter serisi ile duyurmayı başarmıştır. Fransız Dili ve Edebiyatı eğitimi gören Rowling’in kitaplarında ismini J. K. Rowling olarak kullanmasının tek sebebi, kadın olarak yayımcısı tarafından uğradığı ayrımcılıktır. Harry Potter serisi basılacakken Rowling’in yayımcısı, romanın yazarı bir kadın olduğu için kitabın ilgi çekmeyeceğini iddia ederek ismin kısaltılmış şekilde basılmasını diretmiştir. Fakat süreç hiçbir şekilde yayımcının öngördüğü gibi ilerlememiştir. Aksine Rowling, Harry Potter serisi ile 400 milyon kopyadan daha fazla satmayı başarmıştır.

10. Michael Jordan

michael jordan

Başarıya ulaşmış 10 insan ve hikayeleri listesinin son maddesi ise Michael Jordan’dır. Michael Jordan, Amerikalı ünlü basketbol oyuncusudur. Lise yıllarında basketbol elemelerine katılan fakat takıma seçilmeyen Jordan, hayallerinin peşini bırakmamıştır. Disiplinli bir şekilde antrenmanlara devam eden başarılı basketbolcu, bir sonraki elemelerde takıma girmeyi başarmıştır. Yoksul bir aileden gelen Michael Jordan, okuduğu lisede baş antrenörü ile çalışmalarına devam ederek ünlü bir kolejden basketbol bursu almaya hak kazanmıştır. 

Michael Jordan, yetenekleri sayesinde 1984 yılında NBA takımlarından olan Chicago Bulls kadrosunda performans göstermeye başlamıştır. Jordan’ın çocukluğundan bu yana getirdiği sıçrama yeteneği, onun daha NBA’deki ilk yılında Dream Team (Rüya Takım) oyuncuları arasında gösterilmesini sağlamıştır. Basketbolda yakaladığı başarı, onun popülerliğini de arttırmıştır. Spor hayatında elde ettiği başarılar dünyaca ünlü markaların ilgisini çekmiştir. Pek çok marka ile iş birliği yaparak kendi ismini de bir marka haline dönüştürmeyi başaran Jordan, hala spor kariyerine devam etmektedir. 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?