Kaydedilmemiş Word Dosyası Nasıl Kurtarılır?

Kaydedilmemiş Word Dosyası Nasıl Kurtarılır?


Microsoft Office Word programında bir yazı hazırlıyorsunuz. Bir taraftanda internette araştırma durumundasınız. Belki bir Uzaktan Eğitim Kurumu seçme konusunda firmalar arasında gidip gelme süreci içindesiniz. Sürekli tarayıcılar arasında geçiş yapıyor, zaman zaman maillerinizi okuyor yazınıza dönüyorsunuz.  Yoğun bir emekle sayfalar dolusu yazdınız fakat siz belgenizi daha kaydetmeden herhangi bir sebeple program yada bilgisayar kapandı. Kuşkusuz çok zor bir durum. Belkide günlerce emek verip araştırma yaparak hazırladığınız belge bir anda buhar oldu. Peki bu durumda ne yapacaksınız?

Yapmanız gerekenleri adım adım kaydedilmemiş word dosyası nasıl kurtarılır yazımızda sizler için profesyonel olarak bir araya getirdik. Şimdi karşılaştığınızda bir çok zor aşamadan geçerek belki probleminizden kurtulsanız dahi bundan böyle herhangi bir sorunla karşılaştığınızda belgenizi kurtarılmış olarak hazır bir şekilde karşınızda bulabileceksiniz. Ve inanın bu çok hoşunuza gidecek.

 

Microsoft Office Word Kaydetme Seçenekleriyle Kurtarma

Microsoft Office Word 'da belge kurtarma işlemi programın sürümüne göre farklılıklar gösterebilmektedir. Örneğin Microsoft Office Word 2007 yada 2013 'teki kaydetme ve kurtarma ekranı Microsoft Office Word 2016 ekran seçenekleri ile aynı değildir. Fakat elbette tamamında ayarlar aynı mantıkla hareket eder. Word her zaman bir yedek alır eğer özel olarak herhangi bir ayarlama yapılmamışsa. Şimdi tek tek kurtarma seçeneklerine göz atalım.

Word 2007 ve Word 2010 'da Dosya Kurtarma

 • Bu işlem için boş bir Microsoft Office Word belgesi açın.
 • Sol üst köşedeki Office Düğmesi ikonuna tıklayın
 • Açılan ekranda "son belgeler" listesi altında "word seçenekleri" sekmesine tıklayın
 • Yeni açılan pencerede "kaydet" sekmesine tıklayın
 • Açılan pencerede "otomatik kurtarma bilgilerini kaydetme sıklığı" seçeneği için bir süre belirleyin
 • Sağ alttan "Tamam" tıklayıp işlemi bitirin.

Bu işlemden sonra Microsoft Office Word programını kapatıp yeniden açtığınızda kaydedemediğiniz dosya karşınıza açılacak ve Microsoft Office Word size dosyayı kurtarmak isteyip istemediğinizi soracak. Kurtarma seçeneğini tıklayarak dosyanızı kaydedebilirsiniz. Office Düğmesi ikonu Word Seçenekleri bölümünden kaydet sekmesine tıkladığınızda  bu bölümde aynı zamanda "Otomatik kurtarma dosyası konumu" şeklinde bir dosya yolu göreceksiniz. Otomatik kurtarılan dosyalar bu bölümde muhafaza edilir. Burada .asd uzantılı birçok dosya karşınızda çıkacak.

Ekranda gördüğünüz .asd uzantılı bu dosyalar word programının yazma işlemi esnasında arka planda yaptığı otomatik kayıt dosyalarıdır. Teker teker sağ tıklayıp uzantılarını doc veya docx yaptığınız takdirde Microsoft Word programıyla açılabilir hale gelecek.  Kaydetmediğiniz dosyanızı bulmak için bu dosyaları arayabilirsiniz. Büyük ihtimal onların içinde. Fakat tüm aramalara rağmen aradığınız dosyayı bulamadağınızı varsayalım. Heyecan yok. Panik yok. Açıklamalarımızı okumaya devam.

Word 2013 ve Word 2016 'da Dosya Kurtarma

Bu sürümde kaydedemediğiniz dosyanızı kurtarmak için;

 • Öncelikle boş word belgesi oluşturun
 • Döküman üst sol 'dan "Dosya" sekmesine tıklayın
 • Açılan ekranda "Bilgi" sekmesine tıklayın ve "belgeyi yönet" seçeneğini seçin
 • "Kaydedilmemiş belgeleri kurtar" seçeneğini işaretleyerek devam edin.
 • Açılan pencerede kurtarmak istediğiniz dosyayı görebileceksiniz seçip kaydedebilirsiniz.

Dosyanızı kurtardıysanız işlem bitmiştir. Ancak aynı zamanda bundan sonraki benzer durumlarda kaydetmeden kapanan dosyanızı kurtarılmış olarak karşınızda görecek kurtarılsın ve kaydedilsin şeklinde seçenekler size sunulacaktır. Yani bundan sonra aynı sorunla karşılaştığınızda işiniz daha kolay.  Dosyanızı yukarıdaki bu metodlada kurtaramadıysanız heyecanlanmayın. Şimdi sırada Windows Gezgini ile dosya kurtarma işlemlerimiz var.

Windows Gezgini İle Dosya Kurtarma

Windows Gezginine için sol alt köşedeki arama sekmesinden Windows Gezgini yazıp arayarak ulaşabileceğiniz gibi daha kısa bir şekilde Windows tuşu + R ( bu tuşlara aynı anda basacaksınız. ) kombinasyonu ilede ulaşabilirsiniz. Gezgine ulaştıysanız aşağıdaki yolları takip ederek geçici word dosyalarına ulaşabilirsiniz.

 • C: \ Users \ <kullanıcı adı> \ AppData \ Local \ Microsoft \ Word
 • C: \ Users \ <kullanıcı adı> \ AppData \ Roaming \ Microsoft \ Word
 • C: \ Users \ <kullanıcı adı> \ AppData \ Local \ Temp

Takip ettiğiniz bu üç dosya yolunda birçok word dosyası görebilirsiniz. Büyük ihtimalle sizin kaydedilmeden kapanan dosyanız onların içindedir. Hepsini teker teker açarak kontrol edebilirsiniz. Uzantıları farklı olabilir. Farklı uzantıları .doc veya .docx formatına çevirdiğinizde açabileceksiniz.

Word Otomatik Kurtarma Dosyalarında Arama Yapma

Microsoft Office Word bilgisayarınıza ilk kurulduğunda varsayılan olarak belge kurtarmaya ayarlıdır. Eğer özel bir ayarlama işlemi yapmadıysanız bu varsayılan durumu çok işinize yarayacaktır. Zira yeni bir word belgesi açtığınızda görev bölmesinde kaydedilmeden kapatılan bir otomatik kurtarma dosyası gösterecektir.

Microsoft Office Word 'ün otomatik kurtarma özelliği ile dosyanızı kurtarmak için;

 • Sol alt köşedeki Görev Çubuğu 'na sağ tıklayıp Görev Yöneticisi sekmesini seçin
 • Açılan pencerede İşlemler sekmesinden Microsoft Word, Winword.exe şeklinde Word ile ilgili tüm açık programlara sağ tıklayıp Görevi Sonlandır 'a tıklayarak kapatın. İşlem sonunda tüm word programını arka planda Word ile ilgili herhangi bir program çalışmamacasına kapatmış olacaksınız.
 • Tüm işlem tamamsa Windows Görev Yöneticisi 'ni kapatıp Microsoft Office Word 'ü tekrar açın

Microsoft Office Word sıfırdan bir açılışla yeniden açıldığı için varsayılan ayarları baz alarak otomatik kurtarma dosyası arayacak bulduğu takdirde ekranın sol köşesinde belge kurtarma görev bölmesi açılacaktır. Bu aşamada genelde dosya adı ve yanında parantez içerisinde [Kurtarılan] ibaresini göreceksiniz.

Bu dosyanızın kurtarılmış olduğunu gösterir. Yapmanız gereken işlem açılan belge kurtarma bölmesindeki dosyaya çift tıklamak ve farklı kaydet sekmesiyle dosyayı .doc veya docx olarak tekrar kaydetmektir. Eğer belge başka bir formata dönüşmüşse belgeyi hiç açmadan sağ tıklayarak Yeniden Adlandır sekmesinde uzantısını .doc - docx yapabilirsiniz.

Bu aşamada dosyanızı kurtardıysanız çok güzel. Fakat özel ayarlama yapılmış yada varsayılan ayarları otomatik kurtarmada olmayan Microsoft Office Word programında kurtarma işlemini nasıl yapacaksınız? Zira bu durumda tüm Microsoft Office Word programını arka planda çalışan programlarıyla birlikte kapatıp sıfırdan yeniden başlatsanız bile otomatik kurtarma penceresi açılmayacaktır.

İşte bu durumda kaydedilmeden kapatılan word dosyasını bulmak için manuel arama işlemi yapmanız gerekiyor. Bu işlemde de diğerleri gibi uygulayacağınız adımlar Microsoft Office Word sürümlerine göre farklılıklar gösterebilir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}