Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2023-02-03T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Finlandiya Eğitim Sistemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Finlandiya Eğitim Sistemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Finlandiya eğitim sistemi, dünya üzerindeki en gelişmiş eğitim sistemleri arasında yer almaktadır. Çocukların en verimli şekilde yetiştiği Fin eğitim sisteminde, ezberci bir öğretim bulunmaz, eğitim tamamen ücretsizdir ve dokuz yıllık zorunlu eğitim bulunur. Finlandiye eğitim sistemi hakkında bilinmesi gerekenler listesini birlikte inceleyelim.

Finlandiya Eğitim Sistemi Nedir?

Finlandiya eğitim sistemi temel olarak 1800'lü yılların sonunda kendini göstermeye başlamıştır. Finlandiya’da 1860 yılında ilk önce halk eğitimi başlamış ve zaman içinde bu halk eğitimleri düzenli bir eğitim sistemi üzerinden oluşturulmuştur. Diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi ana dilde eğitimin temelini kiliseler oluşturmuştur. İlk olarak Lutheran Kilisesi başlayan bu eğitim sistemi kısa bir zaman içinde tüm halka ulaşması için ülkedeki tüm kiliselere yayılmıştır.

Kiliseden bağımsız olarak ilk ulusal eğitim hareketinin ve sisteminin oluşması ise 1886 yılında olmuştur. Bu yıldan itibaren örgün eğitim önem kazanmış ve Fin eğitim sistemi köklü bir şekilde değişiklik göstermiştir. 1900'lü yıllara gelindiğinde ise eğitim sistemi ve izlenecek yol belirlenmiş, çocuklara verilen eğitimlerden kiliselerden eğitim kurumlarına taşınmıştır.

Finlandiya eğitim sistemi temeline, kaliteli eğitim ve eğitimde fırsat eşitliğini almıştır. Yaşam boyu öğrenme üzerine kurulan bu temel; din, dil ve ırk ayrımı gözetmeden tüm Fin vatandaşlarına ücretsiz şekilde ulaştırılmıştır. Eğitimde fırsat eşitliğini korumak adına ilköğretimden üniversiteye kadarki tüm eğitim süreçleri günümüzde hala ücretsiz olarak verilmektedir.

Finlandiya Eğitim Sistemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Finlandiya eğitim sistemi hakkında bilinmesi gerekenler şunlardır:

 1. Eğitim tamamen ücretsizdir.
 2. Eğitimde fırsat eşitliği vardır.
 3. Ev ödevi verilmez.
 4. Okula bisiklet ya da yaya gidilir.
 5. Sınıflar, ev ortamı sunar.
 6. Öğrenci özgürlüğü önemlidir.
 7. Öğrenciler kendi öğrenme hızında ilerler.
 8. Öğrencilere not verilmez.
 9. Günlük okul süresi kısadır.
 10. 9 yıllık temel eğitim zorunludur.

1. Eğitim Tamamen Ücretsizdir

Finlandiya eğitim sistemi, eğitim her vatandaşın hakkıdır ve her vatandaşa ulaşmalıdır, düsturu ile hareket eden bir yapıdadır. Bu nedenle 7 yaşındaki bir çocuk da ücretsiz eğitime ulaşırken 70 yaşındaki bir insan da ücretsiz eğitime ulaşabilir.

 

 

2. Eğitimde Fırsat Eşitliği Vardır

Finlandiya eğitim sisteminde dil, din, ırk ve cinsiyet gözetilmez, her vatandaş eğitime ücretsiz bir şekilde ulaşır, istediği alanda eğitim alabilir, maddi durumu yetersiz ise eğitim masrafları devlet tarafından karşılanır.

3. Ev Ödevi Verilmez

Finlandiya eğitim sistemi, bünyesinde ödev barındırmayan bir öğretim yönetimine sahiptir. “Okulda öğretime” inanan bu sistem, okul dışında öğrenciler dersler ve sıkıcı ödevler ile ilgilenmesini istemez. Çocuklar eğitime okulda devam etmelidir ve ödevler ile meşgul olmamalı, sosyal yaşamın içinde yer almalıdırlar. Ayrıca bu nedenlerden ötürü Finlandiya’da özel dershane gibi eğitim kurumları da bulunmaz.

4. Okula Bisiklet ya da Yaya Gidilir

Finlandiya’da öğrenciler, evlerine en yakın öğretim kurumunda eğitim görürler. Bu nedenle okula gitmek için ya bisiklet kullanırlar ya da yürürler. 6 ve 7 yaşlarındaki çocukların, okula ulaşma sorumluluğuna sahip olmasını isteyen Finlandiya eğitim sistemi; aynı zamanda ülkenin güvenli bir ortam sunduğunu da diğer ülkelere böylece göstermiş olur.

5. Sınıflar Ev Ortamı Sunar

Özellikle küçük yaştaki çocukların yabancılık çekmemesi ve kendini okula ait hissetmesi adına Finlandiya’daki tüm eğitim kurumları, samimi ve sıcak bir ortamdan oluşan sınıfları bünyesinde barındırır. Sınıfların içinde çocuklar için oyuncaklar, rahat bir şekilde ders işleyecekleri masalar ve koltuklar bulunur. Aynı zamanda çoğu sınıfta küçük bir mutfak da vardır, öğrenciler bu mutfağı kullanarak kendileri için içecekler ve atıştırmalıklar da hazırlayabilmektedir.

6. Öğrenci Özgürlüğü Önemlidir

Finlandiya eğitim sistemi, öğrencilerin özgür bir öğrenme sürecinin içinde olmasına çok önem vermektedir. Öğrenciler, eğitim gördükleri okullarda hemen hemen her odaya girmekte özgürlerdir ve öğrencilerin davranışlarına sıkı bir kontrol getirilmez. Finlandiya eğitim sisteminde öğrencinin meraklı olması ve bu merakının peşinden gitmesi çok önemlidir.

7. Öğrenciler Kendi Öğrenme Hızında İlerler

Finlandiya eğitim sisteminde sunduğu en önemli avantaj, her çocuğun kendi öğrenme hızında ilerlemesini sağlamaktır. Çoğu zaman müfredat kişisel olarak belirlenir ve çok nadir toplu müfredat işlemi vardır. Her öğrenci öğrenmek istediği konuyu bireysel bir şekilde öğrenir, aynı zamanda öğretmenler ile bire bir ders işleme imkanlarına sahiptirler.

 

 

8. Öğrencilere Not Verilmez

Finlandiya’daki hiçbir çocuğun not stresi bulunmaz. Çünkü Finlandiya eğitim sistemi, başarının nottan geçmediğini, asıl başarının öğrencinin kendi istediği ile eğitim almasından geçtiğini söyler. İlk 8 yıl boyunca hiçbir öğrenci sınava girmez ve sınıf geçmek için not almaz. Her şey öğretmen ve öğrenci arasındadır.

9. Günlük Okul Süresi Kısadır

Finlandiya’da özellikle ilköğretim ve lise çağındaki gençler, günlerinin en fazla 5 saatini okulda geçirir. Gün içinde sosyalleşmenin önemli olduğunu bilen Finlandiya eğitim sistemi; öğrencinin dersler ile boğulmasını ve hayatının okuldan ibaret olmamasını ister.

10. 9 Yıllık Temel Eğitim Zorunludur

Finlandiyalı her vatandaş, 9 yıl boyunca temel eğitim almak zorundadır. Bu noktada sıkı bir tavır alan ülke, ancak eğitimli bir toplumun başarıya ulaşıp ülkeyi iyi bir noktaya taşıyacağını savunur. Bu nedenle 9 yıllık eğitimi zorunlu kalan Finlandiya, herkese hitap eden bir eğitim sistemi yarattığı için bu aşamada hiçbir vatandaşın şikayeti ile karşılaşmaz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?