İnternet Etiği Nedir?
2021

İnternet Etiği Nedir?


İnternet etiği kavramı, internette zaman geçiren kişilerin doğru ve ahlaki kurallara uymasını ifade eder. İnternet ve sanal ortam, kişilerin özgürce hareket edebildiği bir yer olsa da bu özgürlüğün etik olarak sınırlandırılması gerekir. Dijital dünyanın hızla gelişmesi ile birlikte internet üzerindeki geçirilen süre oldukça fazladır. Bu anlamda internetin verimli ve doğru kullanımı ile bir sorunla karşılaşılmazken, etik dışı davranmak yasal sorumluluk gerektirebilir. Bilişim suçlularının çoğu, bilgisayar etik normları dışında davrandığı için ceza alır. Hakların ihlal edilmemesi ve doğru ile yanlışın kullanılması için sizlerin bu anlamda daha dikkatli olmanızı gerektirir.

 

   internet-etigi

 

   İnternet Etiği Neyi Gerektirir?

İnternette geçirilen süre iş ya da özel yaşam olarak fazla bir süreci kapsayabilir. Bu süreçte kişilerle temasınızın çevrim içi olması, bazı etik kurallar ve normların yok sayılması anlamına gelmez. İnternet ortamında kişilerin hak ve özgürlüklerine saygılı olmalı, gündelik yaşamda toplumsal normları internet ortamında da sağlamalısınız.


İnternet etiği ilkeleri şöyledir;

• Özel hayatın gizliliğine saygılı olunması,
• Hakaret suçunun işlenmemesi,
• Telif hakkıyla korunan eserlere özen gösterilmesi,
• Karalama yapılmaması,
• İzinsiz paylaşımdan uzak durulmalı,
• Veri gizliliğine özen göstermeli,
• Bilişim Hukuku'na uygun davranmalı,
• Lisanssız kullanımdan uzak durulmalıdır.

Çevrimiçi alanda karşılaşılan durumların çoğu günümüzde Ceza Hukuku'nda yer bulan birçok davayla sonuçlanmaktadır. Bu nedenle internet etiğinin yaygınlaşması, toplumun bilinçlenmesi adına birçok kampanya yürütülür. İnternet etiği kuralları, kişilerin kolaylıkla hakaret edebildiği sanal ortamda davranışları belirleyen kurallar bütünüdür.

 

   İnternet Etiği ve Özel Hayatın Gizliliği İlkesi

Bilgisayar başında zaman geçiren birçok kullanıcı sosyal ağların medya hesapları, e-posta hesapları ya da diğer platformlar üzerinden fazla bilgi alışverişinde bulunur. Özel bilgilerin ifşa edilmesi, şantaj nitelikli olarak kullanılması, izinsiz olarak paylaşılması ya da bilgilerin satılması suçtur. İnternet etiği aslında bu anlamda hukuka aykırı olan sanal suçları kapsar. Bu yönüyle özel hayatın gizliliği suçunu oluşturur ve internet etiği ile bağdaşmaz. Böyle durumlarda bilgileri izinsiz paylaşmamalısınız.

 

   İnternet Etiği ve Hakaret Suçu

Hakaret etmek yüz yüze daha az sayıda işlenen bir suç iken internet ortamının sınırsız özgürlüğünde sürekli yapılan bir eyleme dönüşmektedir. Kişilerle görüşmelerinizde öncelikle sosyal yaşantınızda olduğu gibi insanlara gösterdiğiniz saygı ve nezaketin bilincinde olmalısınız. Daha hoşgörülü, fikirlere saygılı ve kişilik haklarını zedelemeyen bir bakış açısında görüşlerinizi paylaşmalısınız. İnternette işlenen hakaret suçları da ceza yaptırımına tabi suçlar arasındadır ve etiği ilkeleri arası değildir.

 

   İnternet Etiği ve Fikri Sınai Telif Hakları

İnternette yer alan bazı eserler, yazılar ve içerikler izinsiz kopyalanamaz. Dolayısıyla telif hakkı kapsamında internet etiği ile bağdaşmayan bu durum sonucunda dava ile karşılaşabilirsiniz. Eserlerin izinsiz olarak paylaşılması kesinlikle yasaklar arasındadır.

 

   İnternet Etiği ve Karalama Kampanyası

İnternet üzerinden birçok rakip firma tarafından satış yapılmakta ya da hizmet verilmektedir. Zamanla bazı rekabet hırsıyla hareket ederek ticari karalama ya da kişiyi karalama şeklinde görülebilir. Bu durum kişilik ve ticari yaşantıya zarar veren, asılsız ve haksız bir durumdur. İnternet kullanıcılarının sayısı göz önüne alındığında bu karalamaların kısa sürede yayılması, zararın boyutunu artırır. İnternet kullanımınızda karalama kampanyalarından uzak durmalısınız.

 

   İnternet Etiği ve İzinsiz Paylaşım

İnternet etiği ile bağdaşmayan bir diğer durum ise izinsiz paylaşımdır. Özel video ya da fotoğraflar, piyasaya sürülmemiş ürün, sır niteliğinde bilgi ve formüller gibi paylaşımından zarar oluşması muhtemel her şeyin paylaşımı yasaktır. Sahibinin izni olmadan kesinlikle paylaşım yapmamalısınız. Bu izin ise sözlü olarak değil yazıya dökülmüş olmalıdır. Aksi halde hukuki sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

 

   İnternet Etiği ve Veri Gizliliği

Kullanıcı verilerinin, banka bilgilerinin, kişisel bilgilerin paylaşıldığı birçok uygulama mevcuttur. E-ticaret sitelerinden mobil uygulamalara, sosyal medya platformlarından blog web sitesi platformlarına kadar birçok alanda bilgilerinizi paylaşabilirsiniz. Bu bilgilerin gizli olarak özenle tutulması ve veri gizliliğine ilişkin kanun gereği kimseyle paylaşılmamalıdır. Aksi halde bilgilerin izinsiz kullanılması veri gizliliği ihlaline girer. Kişi verilerini tutmanızın yasak olduğunu bilmeli, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

 

   İnternet Etiği ve Bilişim Hukuku

Bilişim suçluları olarak takibe alınan çoğu kişinin işlediği suçun kaynağı internet etiğine uygun davranmama sonucu oluşur. İnternet etiği muhakkak tespit edilen, IP adreslerinden ve birçok noktadan belirlenen geniş kapsamlı bir alandır. Kişilerin işledikleri suçların internet üzerinde iletişimde bulunurken olması bu konuda dikkatli olmanızı gerektirir.

 

   İnternet Etiği ve Lisanssız Kullanım

Program ve yazılımlar için lisans kullanımı zorunludur. Bu lisansların ücret ödenerek belirli anahtar şifreler ile giriş yapılması gereklidir. Her program ve yazılım yüksek bütçelerle ortaya çıkarılır. Markaların bu anlamda ürünlerini lisanssız olarak sunmaları mümkün değildir. Kullandığınız program ya da yazılımların lisanslı olması gerektiğini unutmamalısınız. Bazı sitelerde sizlere sunulan lisanssız anahtarların ve şifrelerin hırsızlık suçu oluşturduğunu bilmelisiniz. Bunun yanı sıra telif haklarının ihlali de söz konusudur.

 

   İnternet Etiği ve İnternet Dolandırıcılığı

İnternet üzerinden dolandırıcılar tarafından mağdur edilen milyonlarca insan bulunmaktadır. Kişisel bilgilerinizi, kimlik bilgilerinizi ve banka bilgilerinizi paylaşmanız dolandırıcılar için bulunmaz bir durumdur. Bilgilerinizin veri gizliliği ihlali sonucu ele geçirilmesi ise istenmeyen bir durumdur. Hakkınızda yapılan şüpheli işlemler konusunu bilişim teknolojilerinin suçluları birimiyle paylaşmanız ve kolluk kuvvetlerine bildirmeniz önemlidir. İnternet dolandırıcılığı ürün, para, banka bilgileri ya da farklı şekillerde karşınıza çıkabilir.
Bu konuda zarar görmemek için güvenilir olmayan sitelere giriş yapmamalı, bilgilerinizi paylaşmamalısınız. Bu konuda e posta hesaplarına gelen linklerden hepsine tıklamamanız gerekir. Gündelik gerçek hayatta olduğu gibi dikkatli olmalısınız. Kimlik bilgilerinizin birçok alan dışında internet ortamında da gösterilmesi sonucu hesaplarınız ele geçirilebilir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}