Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!

Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri! Bu konuyu başımdan geçen anekdotu sizlerle paylaşmadan nasıl anlatabilirim? Sabrınız için şimdiden teşekkür ederim. Boğaziçi Enstitüsüne, Metin Yazarı pozisyonu için iş görüşmesine geldim. Beni İşe Alım Yöneticisi Kemal Bey karşıladı. Kendisinin, iş görüşmelerinde karşılaştığım klasik soruları sormasını bekliyordum. “Kendinizi 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz?”, “Kariyer hedefiniz nedir?”, “Neden sizi tercih edelim?”. Fakat Kemal Bey, “Yazdığınız metinlerin kalitesi için yöneticilerinizi ikna edemediğiniz durumları anlatır mısınız?”, “Yazdığınız metinleri zor müşterileri ikna etmek için nasıl optimize ediyorsunuz?”, “Yöneticilerinizle yaşadığınız sorunları nasıl aştığınıza örnek verebilir misiniz?” gibi sorular sordu. Mülakatımız tamamlandığında mülakat yöntemlerini merak ettiğim için sorduğumda kendisi bana bu yöntemin Yetkinlik Bazlı Mülakat Tekniği olduğunu söyledi. Bu mülakat tekniği ile birbirimizi o kadar iyi anladık ki şu anda yazdığım metni okuyorsunuz. Birçok katılımcı metinlerimi okuyarak eğitimleri satın alıyor. Sonradan aramızda konuşurken bu mülakat tekniğinin eğitimini neden vermiyoruz diye düşündük ve size bu eğitimi hazırladık. Eğitimimiz en güncel mülakat tekniklerini, en yeni bilgileri içeriyor. Yaptığınız işe alımlarla fark yaratmak istiyorsanız bu eğitimi kaçırmayın.

Bu eğitimle;

 • Yetkinlik bazlı mülakat tekniklerini öğreneceksiniz.
 • Bu teknikler sayesinde mülakatlara giden aday olarak ya da bu alanda çalışan bir uzman olarak iyi bir mülakat yönetimi yapacaksınız.
 • İşinizde veya iş görüşmenizde en güncel ve en yeni mülakat tekniklerini kullanacaksınız.
 • Fırsat sizi bekliyor! Siz neyi bekliyorsunuz?

 

Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi

İşletmeler ve İK departmanlarında fark mı yaratmak istiyorsunuz? E kolay! Boğaziçi Enstitüsü olarak sizler için hazırladığımız Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi sayesinde her şey kolay! Üstelik sadece bu da değil. Sizler adına hazırladığımız bu eğitimde verimli personel kriterlerini A’dan Z’ye öğreneceksiniz. Şirket bünyenize daha verimli personelleri almak istemiyor musunuz? Kim istemez ki! Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimiyle kaliteli çalışanları bir bakışta tespit edeceksiniz. Merak etmeyin! Eğitimin ardından öğreneceğiniz şeyler sayesinde ‘bir bakışınız’ alana dair tüm teknikleri gözden geçirerek olacak!

Bu eğitimle,

 • Rekabet üstünlüğü sağlayacaksınız!
 • Şirketiniz için kaliteli insan kaynağına sahip olacaksınız!
 • Etkin bir işe alım sürecini öğreneceksiniz!
 • Şirket adına olan geliştirme çalışmalarını artıracaksınız!
 • Tüm bunlar ve daha fazlası sadece bu eğitimi almanızla mümkün. Ne duruyorsunuz? Siz de şirketinizin gelişimini yakından seyredin!

 

Yetkinlik Bazlı Mülakat Nedir?

 Yetkinlik bazlı mülakat nedir? açıklamadan önce kavramsal olarak ele alalım. Yabancı literatürde “Compentency” kavramının karşılığı olarak geçer. Türk bilim dünyasına da “Yetkinlik” kavramına karşılık gelir. İçinizden, peki nedir bu yetkin sözcüğü? diyor olabilirsiniz. Hemen söyleyeyim. Yetkinlik,  bir iş için gerekli bilgi ve beceriye sahip kimsedir. Mesela işletme alanı. Burada yetkinlik kavramına bakalım. Daha derin ve daha sistemli bir oluşum olarak karşımıza çıkıyor. Yetkinlik kavramının özellikleri ve tanımlarına geçmeden önce teorik temellerine değinmek daha doğru olur. Böylelikle kavramın anlaşılması adına daha verimli olacaktır.

Yetkinliğinin temel konusu insandır. Ve insanın davranışları ve psikolojisi olduğu için tanımı konusunda da oldukça çeşitlilik vardır. Hadi, başlıca tanımlara bakalım;

 • Bir işte etkin ya da üstün performans sonuçları veren kişiye ait temel özelliklerdir.
 • Bir işte veya bir durumda etkin başvuru kriteri veya üstün performans için gerekli nedensel ilişkiler kurar.
 • İşle ilgili olarak, bilginin çeşidi, teknik beceriler veya motivasyonla bağlantılı davranışlar sergiler.
 • İyi belirlenmiş standartlarla ölçülebilen kimsedir.
 • Eğitim yoluyla geliştirilebilen ve çalışanın işinin önemli bölümünü etkileyen bir tutum sergiler.
 • Bilgi ve yetenek kümesidir
 • Kişi, işteki rolü ile sorumluluklarının önemli bölümünü etkiler. Aynı zamanda işteki performansı ile bağlantılı, kabul edilen standartlarla ölçülebilen bir yapıdadır.
 • Eğitim ve gelişim yolu ile ilerletilebilen bilgi, beceri ve özellik gruplarıdır.

 

Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Nedir?

 • İş tanımını dikkatli bir şekilde incele!
 • Niteliklerinin pozisyona uygunluğu üzerine düşün!
 • Şirket ve pozisyon hakkında araştırma yap!
 • Ürün veya hizmeti araştır!
 • Pozisyonu araştır!
 • Şirket kültürünü araştır!
 • Mülakatlarda sorulan sorularla kendini değerlendir!
 • Görüşmeci için birkaç düşündürücü soru hazırla!
 • Önceden kendine mülakat denemeleri yap!
 • Öz geçmişin kopyalarını elinde bulundur!

 

Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi Nedir?

Yetkinlik Bazlı Mülakat Tekniklerini inceleyelim. Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi ile hedeflenen birtakım özellikler vardır. Örneğin şirket bünyesine kaliteli çalışanlar almak. Ya da personelin işe başarılı bir şekilde yerleştirilmesi gibi. Bu eğitim, şirketin kaliteli çalışanlara sahip olup işe alım sürecini kolaylaştırır. Bu sayede eğitim sonunda bu alana dair oldukça bilgili ve donanımlı bir hâlde çıkarsınız. Bu eğitimin asıl amacı yetkinlik bazlı mülakat tekniklerini öğrenerek çalıştığınız kurum ya da kuruluş adına en büyük yatırımı yapmaktır. Kendinizi bu alanda geliştirmek istiyor olabilirsiniz. Ya da Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri eğitiminin ardından öz geçmişinizi kuvvetlendirmek de istiyor olabilirsiniz. Şirketiniz adına yararlı olmak istiyor da olabilirsiniz. Bunun dışında bir memur, yönetici ya da şirket çalışanı da olabilirsiniz. Kısaca Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi sizlere bu alana dair istediğiniz her şeyi vadediyor.

 

Nasıl Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Uzmanı Olunur?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi. Yetkinlik bazlı mülakat teknikleri uzmanı olmak istiyorsanız öncelikle bu eğitimi almalısınız. Eğitimin ardından edindiğiniz sertifikalarla birlikte yetkinlik bazlı mülakat teknikleri uzmanı olabilirsiniz.

Her süreçte olduğu gibi seçme ve işe alma süreçlerinde de başarılı olunabilmesi için belli özellikler vardır.

Bu özellikler;

Tutarlılık: Sürecin standartlaştırılmasını sağlar. Bununla birlikte her bir aday için aynı yöntemlerin kullanılması gerekir. Aynı zamanda tüm adaylara eşit davranılmalı ve aynı kriterlere göre değerlendirilmelidir.

Şeffaflık: Süreç, şeffaf bir şekilde kamu tarafından bilinen yöntemlerle yönetilmelidir.

Misyon, Vizyon ve Sisteme Uygunluk: Her kamu kurumunun geleceğe yönelik stratejik çalışmalarına ayak uydurabilmesi gerekir. Bunun için de elemanların seçilebileceği bir süreç tasarlanmalıdır.

Kişisel Yatırım: Kişi seçimleri sonucunda eğitim yolu ile yetkinlik kazanabilecek kişilerin bulunduğu bir süreç tasarlanmalıdır. Bu süreç, çok boyutlu olmalıdır. Yani, kamu sektörü de bu süreci özel sektör gibi bir yatırım gözüyle incelemelidir.

Doğru Yöntem ve Karar Alma Tekniği: Bu sürecin kaliteli ve verimli geçmesi için doğru yöntemler ve doğru karar alma teknikleri uygulanmalıdır.

 

Online Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi

Online Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitiminin ardından oldukça bilgili ve donanımlı bir hâle geleceksiniz. Bu değerin oluşmasında alacağınız kursun da oldukça önemli var. Bu kurs sayesinde çalışanlarınızı kaliteli seçeceksiniz. Yetkinlik bazlı mülakat sürecinde olması gereken her şeyi öğreneceksiniz. Eğitiminizi kaliteli ve güvenilir bir yerden almalısınız. Bu noktada söylediklerimizi karşılayan tek bir yer var. Boğaziçi Enstitüsü!  Bu aşamada Boğaziçi Enstitüsünün deneyimli profesyonel kadrosu sizleri bekliyor. Tecrübeli eğitmenlerimiz sayesinde alacağınız eğitim hem verimli hem de keyifli geçecek. Eğitim sonunda öğreneceğiniz bilgileri yaşam boyu kullanabileceksiniz. Ayrıca iş hayatınıza da bağdaştırabileceksiniz. Ve eğitimin ardından bu alana dair daha bilinçli olacaksınız. Bu eğitim sayesinde şirketiniz adına en büyük yatırımı yapacaksınız! Eğitim sürecini başarıyla tamamladığınız takdirde edineceğiniz sertifikalar işinize oldukça yarayacak. Bu sertifikalar ve edindiğiniz deneyimle beraber iş hayatınızda uygun aday seçimi yapacaksınız. Peki nasıl? Merak etmeyin. Tüm bunlar ve daha fazlası için yapmanız gerekenleri sizler için sıraladık. Boğaziçi Enstitüsü Online Eğitim Platformunda Bulunan Online Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi sayfasını açın. Eğitimi görüntüledikten sonra altta bulunan “SEPETE EKLE” butonuna basın. Ardından “SEPETİM” butonuna tıklayın. Bu sayfada kayıt işlemlerini tamamlayın ve güvenilir ödeme aşamasını tamamlayın. Enstitü Öğrenci İşleri kaydınızı onaylayacaktır. Tüm bunların ardından online bir şekilde Online Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimine başlayabilirsiniz. Ne duruyorsunuz! Bu alandaki bilgilerinizi şirketlinize aktarın.

 

Online Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi Sonrası Alınacak Sertifikalar Nelerdir?

Hadi gelin Online Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi Sonrası Alınacak Sertifikalar Nelerdir? görelim.

Boğaziçi Enstitüsü olarak sizin geleceğinizi düşünüyoruz. Bunu tabii ki biliyorsunuz. Bu sebeple de eğitim bitiren katılımcılarımıza Enstitü olarak üç farklı sertifika veriyoruz. Bu sertifikaların, geleceğiniz için en iyi yatırımlardan biri olduğunu unutmayın. Bu yatırımı sizler adına sunduğumuz için Enstitü olarak gurur duyuyoruz. Eğitim sonunda alacağınız sertifikalar şunlardır.

1-) Boğaziçi Enstitüsü Personel Seçme ve Yetiştirme Sertifikası

2-) Üniversite onaylı Personel Seçme ve Yetiştirme belgesi

3-) Uluslararası akredite olan İngilizce Personel Seçme ve Yerleştirme belgesi alacaksınız.

Eğitimi başarıyla tamamlamanız, sertifikanızı almak için yeterlidir. Eğitimi tamamladığınızda bizlere iletmiş olduğunu adrese sertifikalarınızı gönderiyoruz. Dilerseniz Enstitümüze gelerek sertifikalarınızı birebir elden de alabilirsiniz.

 

Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi Ne İşe Yarar?

Bu eğitim, yetkinliklere yönelik  doğru ve etkin soruların sorulmasını amaçlar. Aynı zamanda mülakat yönetimi ve değerlendirme süreçlerinin aktarılmasını da kapsar. Bununla beraber katılımcılara seçim süreçlerinin etkinliğinin artırılmasına yönelik beceriler kazandırır.

Seçim sürecinin sonucunda verilecek karar olumlu ya da olumsuz olmak üzere iki yönlü incelenir. Bu ikilemin içerisinde doğru kararın alınmasında yardımcı etkenler vardır. Bu noktada mülakat sürecine yeni bir yaklaşım önemli bir rol oynar. Belirli ön şartları sağlayarak, kurumun yazılı sınavına girmeye hak kazanmış olunur. Sınavda yeterli başarıyı göstererek mülakata kabul edildiği varsayılan bir aday kişinin. Bu aday için yardımcı etkenler aşağıdaki gibidir;

 • Kurum İçi Sınav Sonucu
 • Mülakat Sınav Sonucu

Bu iki etkenden ilki, aday tarafından gerçekleşir. Bundan dolayı diğer etken kilit rol oynar. Burada seçiciler tarafından minimum hatanın gerçekleşmesi için sistematik davranılması gerekmektedir. Bu çalışmada bireysellikten öte sayısal bir yöntem ile daha doğru kabul edilir.

 

 Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi Ders İçerikleri

 • İK Seçme ve Yerleştirme Yetkinlik Bazlı Mülakat
 • İK Seçme ve Yerleştirme Değerlendirme Merkezi

Kurum

Boğaziçi Enstitüsü

Boğaziçi Enstitüsü

 • 5.00 Eğitimci Puanı

  info@istanbulbogazicienstitu.com

  Eğitim Hayallerinizi Gerçekleştirir

  Eğitim Değerlendirmesi : 5.00 Puan
  Toplam : 6 Yorum

  • %100
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  5.00

  Eğitim Puanı

  Eğitim Değerlendirmesi : 5.00 Puan
  Toplam : 6 Yorum
  • %100
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü : {{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}

    188.00 TL
  29.00 TL