Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-12-07T11:00

Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi, işe alım sürecinde en çok kullanılan yöntemlerden biri olan yetkinlik bazlı mülakat tekniklerini öğretmek amacıyla düzenlenen bir online eğitim programıdır. Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi sayesinde katılımcılar insan kaynakları ve işe alım süreci alanlarında kendilerini geliştirebilir ve bu alanlara yönelik iş başvurularında önde olabilir.

Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi ile şunları öğreneceksiniz:

 • Yetkinlik bazlı mülakat tekniklerinin tanımını,
 • Yetkinlik bazlı mülakat sorularını,
 • İşe alımda değerlendirme merkezi uygulamalarını.

 

Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi Nedir?

Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi, yetkinlik bazlı mülakat tekniklerini öğrenmek isteyen kişiler için oluşturulmuş bir eğitimdir. Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi ile kişiler, işe alımda en çok kullanılan yetkinlik bazlı mülakat tekniklerini öğrenir ve böylece işe alım süreci ile ilgili kendilerini geliştirmiş olur.

Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi’nin Amacı Nedir?

Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi’nin amacı, insan kaynakları işe alım sürecinde hizmet verecek kişilerin bu alanda en çok kullanılan yöntemlerden biri olan yetkinlik bazlı mülakat tekniklerini öğrenmesini sağlamaktır. Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi’nin amacı, kişinin işe alım sürecinde doğru personeli kolay bir şekilde seçmesini sağlamaktır.

Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi’ne Kimler Katılabilir?

Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi’ne şu kişiler katılabilir:

 • İnsan kaynakları elemanları,
 • İnsan kaynakları asistanları,
 • İnsan kaynakları danışmanları,
 • İşe alım yöneticisi olmak isteyenler,
 • İnsan kaynakları stajyerleri,
 • İnsan kaynakları uzman yardımcıları,
 • İşe alım uzmanı olmak isteyen kişiler,
 • İnsan kaynakları alanında uzmanlaşmak isteyen kişiler,
 • Yetkinlik bazlı mülakat tekniklerini öğrenmek isteyen herkes.

 

Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi’ne Katılmak için Neler Gereklidir?

Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi’ne katılmak için şunlar gerekmektedir:

 • Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi’ne katılmak için kişinin bilgisayar, akıllı telefon gibi bir teknolojik araca sahip olması gerekir.
 • Kişi, sahip olduğu teknolojik aracın nasıl kullanıldığını bilmelidir.
 • Dersler online olarak yapıldığından kişinin bulunduğu mekanda aktif bir internet bağlantısı bulunmalıdır.

 

Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi Dersleri Nasıl Gerçekleştirilmektedir?

Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi, İstanbul Boğaziçi Enstitüsünde online eğitim sistemi ile gerçekleştirilmektedir. Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi dersleri, insan kaynakları alanında uzman bir akademisyen eşliğinde online olarak sürdürülür. Dersler, önceden çekilen ve yayıma hazırlanan videolardan oluşmaktadır. Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi’ne kaydolan kişiler videoları öğrenci paneline giriş yaparak görüntülemektedir. Derslerin online olması, kişiye zaman ve mekan kısıtlılığı yaşatmamakta ve daha esnek bir eğitim sürecinden geçmesine aracı olmaktadır.

Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi Ders Konu Başlıkları Nelerdir?

Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi ders konu başlıkları şunlardır:

 • Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Nedir?
 • Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Nelerdir?
 • Yetkinlik Bazlı Mülakat Soruları
 • İşe Alımda Değerlendirme Merkezi Uygulamaları

 

Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi’nde Ders Kaynakları Nelerdir?

Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi’nde ders kaynakları, insan kaynakları alanında uzmanlaşmış bir akademisyen eşliğinde önceden çekilen videolardır. Bu ders videoları stüdyo ortamında çekilip yayıma hazır hale getirilmekte ve İstanbul Boğaziçi Enstitüsünün sistemine yüklenmektedir. Videoları yalnızca Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi’ne kayıt olan kişiler izleyebilmektedir. Ders videoları süre kısıtlaması olmadan kişinin kendi öğrenme hızına bağlı olarak istenen süre zarfında izlenebilir. Kişi, eğitimi tamamen bitirdikten sonra videoları istediği kadar tekrar izleme fırsatına sahiptir. Böylece daha verimli ve kalıcı bir öğrenme süreci yaşanır.

Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi Sonunda Hangi Sertifikalar Alınır?

Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi sonunda katılımcılar şu sertifikaları almaktadır:

 • Uluslararası geçerli eğitim sertifikası
 • Üniversite onaylı eğitim sertifikası
 • Enstitü onaylı eğitim sertifikası

 

Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi Sonunda Alınan Sertifika Ne İşe Yarar?

Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi sonunda alınan sertifika ile kişi, yetkinlik bazlı mülakat teknikleri hakkında bilgi sahibi olduğunu kanıtlama imkanı bulur. Böylece iş başvurularında rakiplerinin önüne kolayca geçmektedir. Özellikle insan kaynakları alanında çalışan kişiler için yetkinlik bazlı mülakat tekniklerini bilmek çok önemlidir. Dolayısıyla bu alanda çalışan kişilerin Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi Sertifikası alarak yetkinliklerini belgelemesi büyük önem taşımaktadır.

İstanbul Boğaziçi Enstitüsünde düzenlenen Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi sonunda verilen sertifikalardan biri uluslararası alanda geçerli sertifikadır. Uluslararası geçerli sertifika, kişinin yetkinlik bazlı mülakat teknikleri alanındaki donanımını yurt dışında da ispatlamasını sağlamaktadır. Böylece insan kaynakları alanında yurt dışında kariyer hedefi kurmak isteyen kişiler, İstanbul Boğaziçi Enstitüsünden aldığı uluslararası geçerli sertifika ile avantajlı bir konuma yükselmektedir.

Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi sonunda verilen Boğaziçi Enstitüsü onaylı sertifika ve uluslararası geçerli sertifika, kişinin adresine fiziki olarak gönderilmektedir. Üniversite onaylı sertifika ise e-Devlet üzerinden yapılacak sorgulama işlemi sonucunda görüntülenmektedir. Sertifikanın e-Devlet sisteminde görülme süresi ise sertifikanın hazırlanmasından sonraki 20 gün içinde gelişmektedir.

Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Eğitimi'nde sertifika almak için basım ücreti ödemeniz gerekiyor. Sertifikanızı oluşturmak için sertifikanın basım maliyetini ödemek zorundayız, bu maliyetler üniversite ve uluslararası kuruluşların; onay, imza ve operasyonel süreçleri için fiziki sertifikaya talep ettiği bedellerden oluşuyor. Bu nedenle sizden sadece “sertifika basım ücreti” talep ediyoruz. Bunun dışında kargonuz tarafınıza ücretsiz bir şekilde ulaşıyor.

Mülakat Nedir?

Mülakat, kelime anlamı olarak “görüşme” ve “buluşma” gibi anlamlara gelmekte olup insan kaynakları alanında işe alınacak kişiyi seçmek için yapılan görüşmeler için kullanılan bir terimdir. Mülakat, işe alım sürecinde iş başvurusunda bulunan adaylarla yapılan görüşmelerdir. İnsan kaynakları alanında farklı mülakat teknikleri kullanılmaktadır.

Mülakat Türleri Nelerdir?

Mülakat türleri şunlardır:

 1. Yapılandırılmış mülakat
 2. Yapılandırılmamış mülakat
 3. Grup mülakatı
 4. Panel mülakat
 5. Stres mülakatı

 

1. Yapılandırılmış Mülakat

Yapılandırılmış mülakat, iş başvurusunda bulunan aday ile görüşmeden önce sorulacak soruların, yapılacak testlerin önceden belirlendiği mülakat türüdür. Yapılandırılmış mülakat, mülakat türleri arasında uygulanması en basit mülakat çeşidi olarak geçmektedir.

Yapılandırılmış mülakat, özellikle mülakatı yapan insan kaynakları elemanının deneyimsiz olduğu durumlarda kullanılmaktadır.

2. Yapılandırılmamış Mülakat

Yapılandırılmamış mülakat, iş başvurusunda bulunan aday ile görüşmeden önce soruların belirlenmediği, görüşmenin gidişatına göre ilerleyen, belli bir plan dahilinde yapılmayan mülakat türüdür. Yapılandırılmamış mülakat, deneyimli olmayan insan kaynakları elemanları için uygun bir mülakat çeşidi değildir. Yapılandırılmamış mülakatta mülakat soruları önceden net bir şekilde belirlenmemiştir, görüşmenin gidişatına göre sorular sorulur.

3. Grup Mülakatı

Grup mülakatı, iş başvurusunu yapan kişiler arasından seçilen adayların hepsi ile aynı anda yapılan mülakat türüdür. Grup mülakatı daha çok değerlendirme merkezi uygulamalarında kullanılmaktadır.

4. Panel Mülakat

Panel mülakat, iş başvurusunda bulunan kişinin aynı anda birden fazla görüşmeci ile görüşme yapması şeklinde tanımlanan bir mülakat türüdür. Panel mülakatta birden fazla görüşmeci olduğu için adaya sorulması gereken bütün sorular sorulur. Ancak görüşmeci sayısının fazla olması adayda kaygı yaratabilir ve adayın kendini kolayca ifade etmesini engelleyebilir. Ancak panel mülakat, güvenilir sonuç verdiği için mülakat türleri arasında en çok kullanılanlardan biridir.

5. Stres Mülakatı

Stres mülakatı, iş başvurusunda bulunan kişinin gerginlik anında nasıl tepki verdiğini ölçmek için iş görüşmesi sırasında stresli bir ortam yaratılması şeklinde uygulanan bir mülakat türüdür. Stres mülakatının etik olup olmadığı insan kaynakları alanındaki bilimsel çalışmalarda tartışılmaktadır. Ancak stres mülakatı, günümüzde birçok şirket tarafından kullanılan bir mülakat çeşididir.

Mülakat Teknikleri Nelerdir?

Mülakat teknikleri şunlardır:

 • Başvurulan iş ve iş yeri hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.
 • Mülakat yeri ve adresi net bir şekilde öğrenilmelidir.
 • İşle ilgili doğru sorular sorulmalıdır.
 • Görüşmeye portfolyo ve öz geçmiş belgeleri de götürülmelidir.
 • Mülakata ortalama 10 dakika önce gidilmelidir.
 • Mülakata giderken resmi kıyafetler giyilmelidir.
 • Mülakat sırasında sorulan sorulara dürüst ve net yanıtlar verilmelidir.
 • Mülakat sırasında eski iş yeri hakkında olumsuz sözler sarf etmekten kaçınılmalıdır.

 

Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri Nedir?

Yetkinlik bazlı mülakat teknikleri, iş başvurusunda bulunan kişinin iş deneyimlerini ve karşılaştığı problemleri nasıl çözdüğünü anlayarak işe uygun bir aday olup olmadığını belirlemek için kullanılan yöntemlerdir. Yetkinlik bazlı mülakat teknikleri, işe alım sürecinde adayın hangi yetkinliklere ve becerilere sahip olduğunu da tespit etmeyi amaçlamaktadır.

Yetkinlik Bazlı Mülakatta Adayı Değerlendirirken Neye Dikkat Edilmelidir?

Yetkinlik bazlı mülakatta adayı değerlendirirken adayın sorulara ne kadar net ve dürüst bir şekilde yanıt verdiği, öz güvenli olup olmadığı, ses tonu, beden dili gibi özelliklerine dikkat edilmelidir. Yetkinlik bazlı mülakat yapılırken aday iyi bir şekilde gözlemlenmeli, adayın ne kadar kendinden emin olduğuna ve stresini yönetip yönetemediğine bakılmalıdır.

Yetkinlik Bazlı Mülakat Soruları Nelerdir?

Yetkinlik bazlı mülakat soruları şunlardır:

 • Önceden çalıştığınız yerlerde X durumuyla ilgili tecrübelerinizden bahsedebilir misiniz?
 • İş yaşamında aldığınız en önemli risk hangisiydi? Bu riskin sonuçları neler oldu?
 • Çalıştığınız yerdeki kişilerle anlaşamadığınız durumları nasıl çözüme kavuşturdunuz? 
 • Geçmişte karşılaştığınız X sorun karşısında neler yaptınız? Sorunun nasıl üstesinden geldiniz?
 • İş bitirici yönünüzü kullanarak çözüme kavuşturduğunuz bir tecrübenizi anlatabilir misiniz?
 • Zor bir müşteri ile karşılaştığınız bir durumdan bahsedebilir misiniz? Olayı nasıl çözdünüz?
 • Bitirilmesi gereken önemli bir işte nasıl bir yol haritası izlediniz? Planlama ve zaman yönetimi alanlarında neler yaptınız?

 

Yetkinlik bazlı mülakat soruları bunlarla sınırlı değildir ancak yukarıda sıralanan sorular, yetkinlik bazlı mülakat tekniklerinde en yaygın kullanılan sorulardır.

Kurum

Boğaziçi Enstitüsü

Boğaziçi Enstitüsü

 • 4.57 Eğitimci Puanı

  [email protected]

  Eğitim Hayallerinizi Gerçekleştirir

  Eğitim Değerlendirmesi : 4.57 Puan
  Toplam : 7 Yorum

  • %86
  • %0
  • %0
  • %14
  • %0
  4.57

  Eğitim Puanı

  Eğitim Değerlendirmesi : 4.57 Puan
  Toplam : 7 Yorum
  • %86
  • %0
  • %0
  • %14
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü : {{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}

    159.00 TL
  49.90 TL