Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
Veri Güvenliği Uzmanı Nedir?

Veri Güvenliği Uzmanı Nedir?


Teknoloji, elektronik ticareti beraberinde getirdi elbette. Fakat son yıllarda artan siber suçlar, teknolojide güvenlik problemlerini de beraberinde getirdi.
Bu noktada devreye giren Veri Güvenliği; hangi sektörde olursa olsun, bir organizasyonun süreç ve bilgilerinin güvenliğini kontrol altına almayı ve muhtemel açıkların belirlenerek önlem almayı hedefler.
En genel anlamıyla, organizasyon yapısında inceleme yapan Veri Güvenliği Uzmanı riskleri, güvenlik süreçleri, derecelendirmeleri belirleyerek, kuralları ve alınması gereken önlemlere dair yol haritasını belirler.
Kullanılan sistem ve uygulamaların analizlerini raporlayan Veri Güvenliği Uzmanı, multidisipliner bir çalışma ile organizasyonun tamamından akan bilgiyi toplayarak özel ya da kamu kuruluşlarında hizmet verir.

    veri-guvenligi-uzmani

 

   VERİ GÜVENLİĞİ UZMANI NE İŞ YAPAR?

Bilişim sistemleri başta olmak üzere Bilgi İşlem, Güvenlik, AR-GE departmanlarında görev alan Veri Güvenliği Uzmanı;

-Hizmet sunduğu alan ya da firmanın güvenlik altyapısını tasarlar.
-Kurumun bilişim sistemleri ve bilgisayar ağ sistemini korur.
-Mevcut güvenlik sistemlerini analiz ederek gerekli alanlarda iyileştirme ve gelişim önerilerinde bulunur.
-Organizasyon içerisinde hizmet sunanları yapılması gerekenler ya da değişiklikler ile ilgili bilgi sunmak.
-‘Beyaz Şapkalı Hacker’ olarak da anılan Veri Güvenliği Uzmanı, muhtemel ya da potansiyel açıkları tespit ederek gerekli önlemlerin alınması için çalışmalar yürütür.
-Muhtemel siber saldırılara ilişkin önlem alarak, gerekli optimizasyonu geliştirir.
-Kurum içi güvenlik ağı oluşturan Veri Güvenliği Uzmanı, ekip içerisindeki hiyerarşiye hizmet eder.
-Anti-virüs, güvenlik duvarları, içerik filtreleme, siber saldırı tespit araçları gibi spesifik alanlarda hizmet sunan Veri Güvenliği Uzmanı, mevcut uygulamaları kurumsal altyapıya entegre eder.
-Güvenli ağ kullanımında sorumlu olan Veri Güvenliği Uzmanı, teknik bilgilere ilişkin detayları raporlar.

Kamu kurum ve kuruluşları başta olmak üzere özel kuruluşlar, telekomünikasyon ağları, finans, enerji, perakende, e-ticaret ve hizmet sektörlerinde görev alan Veri Güvenliği Uzmanı, geleceğin meslekleri arasında gösterilir.

 

   VERİ GÜVENLİĞİ NEDEN ÖNEMLİ?

Sosyal medya ağlarının yaygın kullanımı kişisel verilerin korunmasını da zorunlu hale getirdi. Sosyal kavramların yeniden tanımlanmasına neden olan gelişmeler, toplumların üretim, iletişim, ulaşım, eğitim, ticaret tarzlarını da dönüştürdü.

    veri-guvenligi-neden-onemli


Modern çağlarda bilgi ve iletişim teknolojisinde yaşanan gelişmeler, bireyin özel hayatının gizliliğinden başlayarak birden fazla alanda ‘güvenlik’ ve ‘etik’ konularını yeniden gündeme getirdi.
Yaşanan dijital dönüşüm, bilgi güvenliğinin zorunlu normları; gizlilik, bütünlük ve erişilebilirlik üzerine de etki etti.
İlk olarak 1990’lı yıllarda ortaya atılan ‘bilgi güvenliği’ kavramı, dijital ortamda kullanılan her türlü verinin üçüncü kişiler tarafından kullanılmasına önemli oranda kısıtlama getirir. Kişisel bilgisayar ve telefonlarla birlikte kurumsal ağda kullanılan her bilginin gizlilik ve telif haklarını koruma altına almayı hedefler.
Yapılan araştırmalara göre, dijital veri güvenliğini tehdit eden en önemli unsurun ‘insan kaynaklı’ olduğu tespit edilmiştir. Bilginin kötü amaçla kullanılmasının önüne geçmek için hem yasal hem de kurumsal önlemler alınmaya devam ederken, bireylerin de ‘farkındalık’larının artması adına önemli çalışmalar sürdürülmektedir.

Son olarak eğitim sektörünün de önemli ölçüde dijitale kayması ile birlikte Big Data içerisinde dijital ayak izi bırakan kişilerin yaş grubu da oldukça erken yaşlara kadar indi.
İnternet ve bilgisayar kullanımıyla birlikte, tablet, akıllı telefon ve sosyal ağların kullanımı altı saatin üzerine çıktı. Özellikle hedef kitlesi kişisel veri olan ‘korsan’lara tarafından bilgilerin olumsuz koşullar oluşturabilecek biçimde kullanımının önüne geçilmesi için alt yapı çalışmaları da sürdürülmektedir.
Günümüzde en önemli konuların başında gelen veri güvenliği, dijital ayak izi olan her bireyin haklarının korunması, güvenli internet ve dijital veri kullanımı açısından büyük önem arz eder.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?