5 Adımda Emlak Danışmanı Nasıl Olunur?

5 Adımda Emlak Danışmanı Nasıl Olunur?


Emlak Danışmanı olmak çoğu insanın hayalini kurduğu bir kariyer plânlaması. Bu meslek son derece ilgi çekici. Aynı zamanda yüksek gelir sağlayan bir iş kolu. Bu sebeple insanlar emlakçılık sektörüne yoğun ilgi duyuyor.  Çeşitli meslek dallarından ve farklı aşamalardan bu alana girmelerinin sebebi de bu yüksek gelir beklentisi. Herkes emlakçılığın kendisi için doğru kariyer seçimi olduğunu düşünebilir. Bunun için farklı nedenleri vardır. Ancak bu sektöre girmek isteyen insanlardan sürekli olarak şu sorular geliyor: "Nasıl Emlakçı Olurum?" ya da Emlak Danışmanı Nasıl Olunur?

Emlak Danışmanı Nasıl Olunur? sorusunun cevabı son derece basit. Emlak Danışmanı olmak için önce buna net olarak karar vermelisiniz. Bu karardan hemen sonra profesyonel bir Emlak Danışmanlığı Eğitimi almak son derece ideal bir başlangıç olacak. Daha sonra yapmanız gereken bir dizi işlem var. Örneğin, bulunduğunuz bölgede emlak danışmanlığı yapmak için ruhsat almak gibi. Her ülkenin emlakçılık kuralları farklıdır. Ancak Emlak Danışmanlığı Sertifikası almak için gerekli şartlar dünyanın her yerinde aynıdır.

» Soru: Peki Emlak Danışmanlığı Sertifikası İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

» Cevap:  Başvuru itibariyle 18 yaşından büyük ve en az ilkokul mezunu olmak yeterli.

Bu bölümü net olarak açıklığa kavuşturduk. Şimdi, başarılı bir Emlak Danışmanı olmak için yapılacakları detaylandıralım. Basite indirgemek için 5 adımlık bir aksiyon planı belirledik. Sürecin sonunda 5 kolay adım da Emlak Danışmanı Nasıl Olunur? tüm detayları ile biliyor olacaksınız. İşte şimdi bu planın maddelerine geçebiliriz.

 

5 Adımda Emlak Danışmanı Nasıl Olunur?

1. Kaliteli Bir Emlak Danışmanlığı Eğitimi Alın

Emlak Danışmanı Nasıl Olunur? Tabi ki ilk aşamada bunun eğitimini alarak olunur. Çünkü hangi sektör ve konu olursa olsun eğitim hatta kaliteli eğitim olmaksızın istenen sonuca ulaşmak mümkün değil. Bu her açıdan böyle. İş başvurularını düşünün. Tercih edilen bir aday olmak için mutlaka eğitim almış olmak gerekiyor. Eğitim seviyeniz ne kadar yüksekse elde edeceğiniz gelirde o düzeyde yüksek olacaktır. Buna bir de uzmanlık sertifikalarınızı ekleyin. Yaptığınız bir iş başvurusunda bütün dikkatler size odaklanır. Zaten hedefimiz de bu.

Dolayısı ile Emlak Danışmanı olmak için eğitim şart. Günümüz dijital dünyasında hemen hemen her sektör için bir eğitim programı mevcut. Üniversite eğitiminden bahsetmediğimizi vurgulayalım. Çünkü dijital dünyada artık Online Eğitim modelleri ön planda. Uzaktan Eğitim ile evinizin konforunda eğitim alabiliyorsunuz. Emlak Danışmanlığı Kursu‘da bu tarzda bir kurs. Üstelik son derece profesyonel. Emlak Danışmanlığı Eğitimisonunda elde edeceğiniz Emlak Danışmanlığı Sertifikası profesyonelliğinizi tescilleyecek. Böylece sektörün tercih edilen Emlak Danışmanlarından biri olacaksınız. 

 

2. Dijital Pazarlama Yöntemlerini Mutlaka Öğrenin

Sektöre donanımlı olarak giriş eğitimini aldınız. Bu tamam. Şimdi sırada pazarlama aşaması var. Biliyorsunuz önceki yıllarda emlakçılar pazarlama noktasında tek düze hareket ediyordu. O zamanlarda kiralık ya da satılık emlak müşterisi bulmak şimdiye göre daha zor. Bunun için kullanılan yöntem ise son derece basit. Genelde pencerelere satılık ev - kiralık daire tarzında kağıtlar yapıştırmaktan ibaret. O dönem pazarlama süreci bu şekilde yürürdü. Emlakçılar internet teknolojilerini keşfedince durum değişti.  Pencerelerde ki ilânlar aynı zamanda internete de taşındı. Ancak sadece internet te ilan yayınlayarak müşteri bulan emlak danışmanına artık ihtiyaç yok. Neden mi? Çünkü bu işlemi emlakçının kendisi de mülk sahibi de kolayca yapabilir.

Eğer öne çıkmak istiyorsanız pazarlama konusunda farkındalık oluşturmanız gerekiyor. Bunun yolu da iyi planlanmış dijital pazarlamadan geçiyor. Bu sepeble, dijital pazarlamanın tüm yönlerini öğrenmelisiniz. Sosyal medya pazarlama, network pazarlama, gerilla tarzı pazarlama gibi yeni nesil pazarlama yöntemlerini mutlaka uzman seviyede bilmelisiniz. Hatta uygulama aşamasında da başarılı olmanız gerekiyor. Zor mu? Tabi ki değil. Neden mi? Çünkü artık uzaktan eğitim metodu ile Dijital Pazarlama Eğitimi almanız mümkün. 

 

3. Web Sitenizi Oluşturun

Biliyorsunuz, insanlar satılık veya kiralık emlak aramalarını internetten yapıyor. Bu aramalar sırasında internette geçirilen süreyi hayal edin. Sayısal olarak kendiniz de test edebilirsiniz. Son derece yüksek bir zaman bu. Bir emlak danışmanı olarak mutlaka popüler emlak sitelerine üyelik oluşturdunuz. Ancak bunların haricinde kendi kişisel web sitenizi de mutlaka plâna dahil edin. Çünkü kendi sitenizle daha yüksek bir müşteri portföyü oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda sektörel olarak bilinirliğiniz artacaktır.

Web sitenizi Google başta olmak üzere arama motorlarında yükseltmeniz zorunlu bir şart. Bunun için başarılı bir SEO çalışması gerekiyor. Böylece yapılan aramalarda sizin sitenizde yer alan ilanlar da listelenecek. Sitenizin blog bölümünde sektörel konularda kaliteli içerikler yayınlarsanız sitenizin değeri daha fazla artacaktır. İçerik girişi de SEO sürecinin bir parçası. SEO için bir SEO Uzmanı desteği alabilirsiniz. Ancak kimseye bağlı kalmadan bütün süreci kendiniz yürütmek isterseniz bunun için de çözüm sunuyoruz. Profesyonel SEO Eğitimi alabilir kendi siteniz için gereken çalışmaları bizzat kendiniz kurgulayabilirsiniz.  

 

4. Sosyal Medyayı Son Derece Aktif Kullanın

Facebook, İnstagram, Linkedin ya da Twitter son derece etkili sosyal medya platformları. Konumunuz gereği mutlaka kullanacaksınız. Çünkü sosyal medya kanalları son derece etkili platformlar. Sosyal medyada sadece klasik paylaşımlar yapmak yetmez. Her zaman özellikle vurguladığımız gibi mutlaka farkındalık oluşturmalısınız. Asıl önemli nokta sosyal medya kullanıcıları ile doğru etkileşim sağlamak. Bu çok kritik bir süreç.

Her bir sosyal medya hesabınız sizin hakkınızda eksiksiz bilgiler sağlamalı. Profil ve kapak fotoğraflarınız üst düzey kalitede olmalı. Yaptığınız paylaşımlardaki görseller profesyonel tasarıma sahip olmalı. Gelen yorumlara, sorulara, görüş ve tavsiyelere mutlaka dönüş yapmalısınız. Unutmayın bunların hepsi ve daha fazlası, oluşturacağınız farkındalığın zorunlu temel taşları.

 

5. Görev Yaptığınız Bölgeyi Tanıyın

Emlak Danışmanı Nasıl Olunur? sorusunun cevabını netleştiren son madde. Asla göz ardı edilmemesi gerekiyor. Hangi bölgede Emlak Danışmanlığı yapıyorsanız o bölge hakkında normalin üstünde bilgi sahibi olun. Bölgenin coğrafi konumu, ekonomik değeri, hangi kesimin daha çok tercih ettiği, yapılan inşaatlar, ulaşım ve durak noktaları, okul, hastane, devlet kurumları hatta daha fazlası hakkında tüm detayları iyi seviyede öğrenin. Puan artırmak ve bilinirlik sağlamak istiyorsanız bu şart. Potansiyel müşterilerinizin bölgenizle ilgili sorularını eksiksiz cevaplamanız gerekiyor.  

 

Emlak Danışmanı Ne Kadar Maaş Alır?

Emlak Danışmanı Maaşları uzmanlık seviyesi ve çalışma süresi ile doğru orantılı. Emlak Danışmanlığı kariyer yolculuğunuz süresince giderek daha iyi maaşlar almanız mümkün. Göreve yeni başlayan bir emlâk danışmanı 2021 yılı itibariyle 2500 TL civarında maaş alır. Ortalama maaş 3800 TL ‘dir. Derece ve uzmanlık arttıkça bu rakam yükselir ve 6000 TL maaş civarına gelir.

Tabi bu maaşlar bir emlak firmasında emlak danışmanı pozisyonunda çalışanlar için. Profesyonel eğitimlerden sonra başka bir yerde çalışmak sıkıcı gelebilir. Kendi emlak ofisinizi açıp bağımsız bir Emlak Danışmanı olmanız mümkün. Bu durumda elde edeceğiniz gelirler daha çok olacaktır. Örneğin, başlangıç gelirleriniz 10.000 TL – 30.000 TL arası olabilir. Ancak yukarıda detaylandırdığımız 5 adımlık stratejiyi uyguladığınız takdirde aylık geliriniz çok daha yüksek seviyelere ulaşacaktır.     

Bu aşamada zihninizde şu sorular belirebilir;

»  Emlak Ofisi Nasıl Açılır?

»  Emlak Ofisi Açmak İçin Gerekli İşlemler Nelerdir?

Hemen cevap verelim.

Emlak Ofisi Açmak İçin Gerekli İşlemler

» Vergi dairesi kaydı

» Bağkur kaydı

» Belediye izin belgesi

» Emlakçılar meslek odasına kayıt

» En az ilkokul diploması

» Esnaf ve sanatkarlar odasına kayıt

» Maliye bakanlığına kayıt

Başvurunuzun olumlu sonuçlanması durumunda resmi olarak artık kendi emlak ofisinizi açabilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}