Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-11-29T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
İnternetten Para Kazanmak için 10 Etkili Fikir

İnternetten Para Kazanmak için 10 Etkili Fikir


İnternetten para kazanmak için yapılması gereken birçok yöntem var. Günümüzde dijitalleşmenin hız kazanmasıyla birçok meslek internet ve bilgisayar üzerinden yapılabiliyor. İnternetten para kazanma yollarını uygulayan kişiler, kolay ve hızlı bir şekilde yüksek kazançlar elde edebiliyor.

 Peki internetten para kazanmak için hangi meslekler yapılabilir? Gelin, birlikte göz atalım.

İnternetten Para Kazanma Yolları Nelerdir?

İnternetten para kazanma yolları şu şekilde sıralanabilir:

 1. İçerik/makale yazarlığı yapmak
 2. Çevirmenlik yaparak internetten para kazanmak
 3. Grafik tasarımcılığı yapmak
 4. Dijital pazarlama uzmanlığı ile internetten para kazanmak
 5. E-ticaret danışmanlığı yapmak
 6. Influencerlık yaparak internetten para kazanmak
 7. Sosyal medya danışmanlığı yapmak
 8. Online eğitmenlik yapmak
 9. Fotoğrafçılık yapmak 
 10. Dropshipping ile internetten para kazanmak

1. İçerik/Makale Yazarlığı Yapmak

İçerik makale yazarlığı yapmak

İçerik/makale yazarlığı yapmak, internetten para kazanma yollarından en iyilerinden biridir. İçerik yazarlığı, çeşitli konularda farklı web sitelerinde yayımlanmak üzere yazı yazmaktır.

İçerik yazarlığı, dijital ortamda yapılan bir meslektir. İçerik yazarlığı evden yani home office çalışma sistemi ile de yapılabilir. İçerik yazarlığı; freelance, tam zamanlı ya da yarı zamanlı olarak icra edilebilen bir meslektir.

Günümüzde özellikle Türk Dili Edebiyatı Bölümü’nden ve iletişim fakültelerinden mezun olan kişiler bu mesleği icra etmektedir. Fakat içerik yazarlığı eğitimi alan, SEO bilgisi olan ve yazma yeteneği olan herkes bu mesleği yaparak para kazanabilir. 

İçerik/makale yazarlığı yaparak para kazanabileceğiniz siteler şunlardır:

 • icerik.com
 • icerik.net
 • icerikbulutu.com
 • supericerik.com

Bu siteler haricinde freelance iş siteleri aracılığıyla da metin yazarlığı yapılabilir. Örneğin Bionluk, Upwork, Armut gibi web siteleri, yazı yazarak para kazanmak için birçok seçenek sunuyor. 

 

 

2. Çevirmenlik Yaparak İnternetten Para Kazanmak

Çevirmenlik yaparak internetten para kazanmak

İnternetten para kazanma yollarını merak eden kişilerin tercih edeceği alternatiflerden biri de çevirmenlik yapmaktır. İster freelance ister tam zamanlı olarak belli web sitelerine bağlı olarak alt yazı çevirisi, makale, kitap vb. çevirisi yapılabilir. Çevirmenlik, yabancı dil meslekleri arasında en popüler olanlardan biridir.

Çevirmen olmak için kişinin çeviri yapacağı yabancı dili ileri düzeyde bilmesi gerekir. Çevirmenlik yapmak için üniversitelerin yabancı dil üzerine eğitim veren bölümlerinden mezun olunmalıdır. Ancak yabancı dil bilgisi kuvvetli olan kişiler de çevirmenlik yapabilir. 

Çevirmenlik yaparak para kazanabileceğiniz çeviri siteleri şunlardır:

 • Proz
 • Upwork
 • Translation Directory
 • Fiverr
 • Translators Cafe 
 • cevirimvar.com

Bu sitelerden Upwork ile Fiverr, freelance iş siteleridir ve farklı meslekler için çalışma fırsatı sunar. Bu sitelere üye olan kişiler freelance çeviri yaparak da para kazanabilir.

3. Grafik Tasarımcılığı Yapmak

Grafik tasarımcılığı yapmak

Grafik tasarımcılığı, birçok sektörün ihtiyacı olan bir alan ve internetten hızlı para kazanma yolları arasında bulunuyor. Çeşitli e-ticaret siteleri, blog siteleri ve içerik siteleri gibi mecralarda grafik tasarımcısı olarak çalışan kişiler yüksek kazançlar elde edebiliyor. 

Online para kazanma yolları arasında bulunan en etkili yöntemlerden biri olan grafik tasarımcılığı, freelance yapıldığında genellikle görsel başına para kazanılıyor. Yabancı sitelerle çalışıldığında döviz üzerinden para kazanmak da mümkün.

Grafik tasarımcıların/grafikerlerin para kazanmak için kullanabileceği siteler ise şunlar:

 • DesignCrowd
 • FlexJobs
 • LogoNerds
 • 99designs
 • The Logo Company

4. Dijital Pazarlama Uzmanlığı ile İnternetten Para Kazanmak

Dijital pazarlama uzmanlığı ile internetten para kazanmak

Dijital pazarlama, günümüzde çok sayıda sektörün radarına giren bir alan. Sosyal medya platformları ve diğer bütün dijital platformlarda var olabilmek için dijital pazarlama önemli bir yere sahip. Bu yüzden birçok marka ve işletme dijital pazarlama uzmanları ile çalışıyor. 

Dijital pazarlama uzmanları müzikten gıdaya, sinemadan bilişime kadar pek çok farklı alanda faaliyet gösterebiliyor. Dijital pazarlama uzmanı olmak için belli bir üniversite bölümü okumaya gerek yok ancak genellikle herhangi bir üniversite bölümünden mezun olduktan sonra dijital pazarlama eğitimi alan kişilere öncelik veriliyor. Ancak bu meslek deneyim ile de öğrenilebiliyor.

 

 

5. E-Ticaret Danışmanlığı Yapmak

E-ticaret danışmanlığı yapmak

E-ticaret, günümüzde birçok markanın ve işletmenin var olmaya çalıştığı bir alan. Gerek ünlü markalar gerek az bilinen işletmeler, e-ticaret sektörüne girerek satışlarını arttırabiliyor. Dolayısıyla e-ticaret danışmanlarına duyulan ihtiyaç gittikçe yükseliyor ve bu meslek de online para kazanma yolları arasında en çok tercih edilenlerden biri haline geliyor.

E-ticaret danışmanları, çeşitli işletmelerin online pazaryerlerindeki satışlarını arttırması, reklamdan elde ettiği geliri yükseltmesi ve verimli bir kampanya yürütmesi için çalışır. Birçok işletmenin marka bilinirliğinin gelişmesi için hizmet veren bu meslek, internetten hızlı para kazanma anlamında önemli bir yerde duruyor. Özellikle yabancı e-ticaret siteleri için çalışan kişiler daha yüksek gelirler elde edebiliyor.

6. Influencerlık Yaparak İnternetten Para Kazanmak

Influencerlık yaparak internetten para kazanmak

İnternetten kolay para kazanma yolları arasında en çok önerilenlerden biri influencerlık yapmak. Sosyal medya fenomeni olarak da ismine aşina olduğumuz influencerlar; YouTube, TikTok, Instagram, Twitter gibi sosyal medya platformlarında yüksek bir takipçi kitlesine sahip kişiler.

Influencerlar; teknoloji, kişisel bakım, seyahat, eğitim gibi birçok farklı konuda deneyimlerini ve bilgilerini aktarıyor ve kitlelerini büyüttükleri zaman çeşitli markalar ile sponsorluk ve reklam çalışması yapabiliyorlar. Influencerlık yaparak internetten kolay ve hızlı para kazanmak mümkün hale geliyor. Üstelik influencer olmak için özel bir eğitim almaya ya da belli bir üniversite bölümünden mezun olmaya bile gerek yok.

7. Sosyal Medya Danışmanlığı Yapmak

Sosyal medya uzun zamandır günlük hayatımızın bir parçası. Eğitimden sağlığa kişisel bakımdan seyahate kadar birçok alanda bilgi almak ve paylaşmak için sosyal medya platformlarını kullanıyoruz. Sosyal medyanın bu kadar rağbet görmesi, günümüzde hem bireyler hem de işletmeler için bir kazanç kapısı haline gelmesini sağlıyor.

Gerek kişilere gerek markalara ait sosyal medya hesaplarının büyümesi için sosyal medya danışmanlarına ihtiyaç duyuluyor. Sosyal medya danışmanları da tıpkı e-ticaret danışmanları ve dijital pazarlama uzmanları gibi yüksek ücretlerle çalışabiliyor. Bu yüzden sosyal medya danışmanlığına da internetten para kazanma yolları listemizde yer verdik.

8. Online Eğitmenlik Yapmak

Son dönemde internetten para kazanma yolları arasında online eğitmenlik de yaygınlaşmaya başladı. Çeşitli online eğitim sitelerinde eğitmenlik yapan kişiler de hem kendi sektörlerinde tanınır hale gelmeye başlıyor hem de ek kazanç elde edebiliyor. İster TYT-AYT kursları ister kişisel ve mesleki gelişim alanlarında online eğitmenlik yapılabiliyor.

Online eğitmenlik yapabileceğiniz internet siteleri arasında öne çıkan kurumlardan biri de Boğaziçi Enstitüsü. Boğaziçi Enstitüsünün sitesinde bulunan “enstitü destek” kısmından “eğitmen ol” butonuna tıklayarak siz de başvuru yapabilir ve bilgilerinizi geniş kitlelere aktararak onların gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

9. Fotoğrafçılık Yapmak

Fotoğrafçılık, maaşı az bir meslek gibi görülse de aslında öyle değil. Örneğin çektiğiniz fotoğrafları stok görsel olarak çeşitli internet sitelerinde paylaşabilir ve görselin indirme sayısına göre para kazanabilirsiniz. Üstelik yabancı sitelere eklediğiniz fotoğraflar sayesinde döviz üzerinden para kazanabilirsiniz.

Stok görsel satarak para kazanabileceğiniz siteler ise şunlar:

 • ShutterStock
 • Alamy
 • Dreamstime
 • CanStockPhoto
 • Deposit Photos
 • iStock
 • 123RF

 

 

10. Dropshipping ile İnternetten Para Kazanmak

Dropshipping ile internetten para kazanmak

Dropshipping, internetten para kazanma yolları denildiğinde son dönemin yükselen alanlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Dropshipping, ürünleri stoklamadan yapılan e-ticaret anlamına geliyor ve bu işi yapan kişilerin ürün ile doğrudan bir teması bulunmuyor. Doğru stratejiler ile yapıldığında dropshipping sayesinde de internetten kolay ve hızlı para kazanmak mümkün.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?