Online Eğitmen Nasıl Olunur?

Online Eğitmen Nasıl Olunur?


Bu yazımızda sizlere online eğitmen nasıl olunur ve online eğitim hakkında tüm detaylardan konulardan bahsedeceğiz. İletişim teknolojilerinde yaşanan dönüşüm, yaşam boyu öğrenme kavramını da beraberinde getirdi.  Farklı mekân ve zamanlarda, dilediğiniz yerde ve dilediğiniz formatta alabileceğiniz birden fazla seçenek kısa sürede ön plana çıkarken, eğitimciler de elbette bu dönüşümden en fazla etkilenen meslek grubu oldu. 

Online Eğitim Nedir? 

Kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde ya da tamamen bağımsız olarak sürdürülebilen bu eğitim modeli, kısa sürede milyonlarca insanın istediği alanda bilgi sahibi olmasını da kolaylaştırdı. Yalnızca internet bağlantısı ve akıllı cihazlarla sürdürülebilen eğitim modelleri, her geçen gün yeni ve çeşitli dallarda uzmanın sisteme entegre olmasına da zemin hazırladı. 

Bireysel farkındalıkların ortadan kalktığı uzaktan ya da çevrim içi eğitim süreçlerinde online eğitmenlerin yetkinlikleri etkili olurken, interaktif gruplar ile eğitimin kalıcılığı da sağlandı. Online eğitmenler ile hem bireysel ilgi alanlarında uzmanlaşmak hem de bunu hayatına entegre etmek isteyenlerin tek bir talebi vardı; içerik.

İnsanların en doğal haklarından birisi olarak görülen eğitim böylece her eve girebilecek bir yol da bulmuş oldu. 

Online Eğitmen Nedir?

Uzmanlık alanına ilişkin canlı ya da kayıt anlatımlarla, uzaktan ve online platformlarda deneyimlerini ilgileri ile paylaşan her biren "online eğitmen" olarak adlandırılabilir. Hazırladığı eğitim programı ve müfredat çerçevesinde araştırmalarını öğrenciler ile paylaşan online eğitmen, bunu bireysel ya da kurumsal olarak da sürdürebilir. Ders videoları ya da canlı dersler ile uzmanlık alanına ilişkin verileri kısa sürede karşı tarafa aktarabilen online eğitimen, öğrencileri ile etkileşimini sürdürerek öğrenmenin kalıcılığına da katkı sağlayabilir. Öğrenci ve öğretmenin ayrı ortamlarda bulunduğu bu yeni nesil öğrenme modelinde modern yaklaşım ve teknikler ile kendisini sürekli geliştirerek, gelecek nesillerin yaşamında önemli değişimlerin tohumlarını bugünden atabilir. Zengin ve çeşitli içerikler arasından kısa sürede sıyrılarak öğrencileri ile buluşmak isteyen online eğitmen, video ya da canlı yayınlarda kullanabileceği özel beden dili ile öğrencilerinin odaklanmasını kolaylaştırabilir. 

Kaliteli ve özgün içerikleriyle öğrenmeye katkı sunabilecek olan online eğitmen, yalnızca kendi alanında değil farklı disiplinlerden faydalanarak çeşitli materyaller hazırlayabilir. Teknik becerilerini geliştirerek video ya da canlı yayınlarına dikkat çekici farklar kullanan online eğitmen, beklenenden çok daha kısa sürede öğrencilerinin hedeflenen öğrenme seviyesine ulaşmasında önemli rol oynayabilir. Bugün milyonlarca kişi tarafından tercih edilen online eğitim, iş ya da öğrenme sürecine destek amacıyla yürütülüyor olabilir. Tüm bu taleplere ilişkin beklentileri göz önünde bulundurarak eğitim içeriğini oluşturan online eğitmen, nitelikli bir deneyimi öğrencileri ile paylaşabilir. Fiziki koşulların tamamen ortadan kaldırıldığı online eğitim sürecinde eğitmenler öğrencilerinin ihtiyaçlarını kısa sürede belirleyerek gerekli yönlendirmeleri kısa sürede yapabilir. Bu sayede hem eğitmen hem de öğrenciler tam bir hazırbulunuşluk ile eğitimi gerçekleştirir. 

Bireysel temasını da minimuma indirgeyen online ve uzaktan eğitim modeli ile en doğru ve verimli içeriği öğrencilerine sunan online eğitmen, takım çalışmalarında adaptasyonu da zirveye taşıyabilir. Yalnızca bireylerin değil, kurum ve kuruluşların da en sık başvurduğu yöntemlerden olan online ve uzaktan eğitim ile bilişsel bilgi ve beceriler kısa sürede istenilen seviyelere taşınabilir. 

Nasıl Online Eğitmen Olunur?

Online eğitim ile alakalı soruları cevapladığımıza göre online eğitmen nasıl olunur, bu soruya yanıt bulalım. Kendinizi yeterli hissettiğiniz herhangi bir alanda online eğitmen olarak görev alabilirsiniz. Bireysel sayfalar aracılığı ile oluşturduğunuz müfredatı paylaşabileceğiniz gibi, bir online eğitim kurumu çatısı altında da sürdürebilirsiniz. Hem kendinizi her an güncelleme hem de öğrencilerinize aktardığınız bilgiler ile onların hayatında önemli değişimler yaratma imkanından faydalanabilir, bilgi ve birikimlerinizi binlerce kişi ile doğrudan paylaşabilirsiniz. Geleceğin meslekleri arasında gösterilen ‘online eğitmen’ler arasına katılmak için siz de Boğaziçi Enstitüsü bünyesinde yer alan formu doldurabilir, alanınıza ilişkin verileri paylaşarak kısa sürede öğrencilerinizle buluşabilirsiniz. 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}