İş Güvenliği Uzmanı Kimdir? Ne Kadar Maaş Alır?
2021

İş Güvenliği Uzmanı Kimdir? Ne Kadar Maaş Alır?


İş güvenliği uzmanları bir iş ortamını daha iyi hale getirmek için çalışmakta olan görevlilerdir. Çalışma alanları günümüzün önemli kısmının geçtiği yerlerdir ve riskli çalışma ortamları olabilmektedir. Bu riskli çalışma ortamlarını risksiz hale getirme işi iş güvenliği uzmanı olan kişilerce yapılır. Böylece insanlar üzerinde meydana gelecek zararlar yani iş kazaları engellenebilecektir. Aldıkları maaşlar ise değişiklik göstermektedir. İçerisinde bulundukları sınıflar maaşlarını etkilemektedir. A sınıfı, B sınıfı ve C sınıfı olmak üzere üç sınıfta iş yaparlar ve bu sınıflara göre maaş alırlar, bunlar ayrıntılı olarak ele alınabilir.

   İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur, Ne Gerekir?


İş güvenliği uzmanı olabilmek için öncelikle bu alana uygun bölümlerden mezun olmanız gerekmektedir. Bu bölümler fen fakülteleri ve mühendislik fakülteleri olmaktadır. Bu fakültelerden mezun olmuş kişiler bir şartı karşılamış olur.

     is-guvenligi-uzmani-nasil-olunur
Bundan sonra iş güvenliği uzmanı olabilmek için ekstra olarak bu alanda uzmanlık için sınavlar oluşturulmaktadır. Belirtilen fakülteleri bitirmiş olan bir kişi bu sınavlara katılmayı hak kazanmış demektir. Bu sınavlara hazırlanarak hem teorik hem de uygulamalı olarak sınav olurlar. İkisinde de başarılı oldukları takdirde uzman olabilirler.
İş güvenliği olmak için sınavlara katılmak istiyorsanız bu durumda öncelikle bir eğitim almanız gerekmektedir. Yapılacak olan sınavlara katılmak için bakanlığın yetki verdiği yerlere gitmeniz gerekmektedir. Buralarda alacağınız eğitim sonucu bu sınavlara katılabilir ve başarılı olmanız durumunda iş güvenliği uzmanı olabilirsiniz.

   İş Güvenliği Uzmanı Ne İş Yapar?

Bir iş güvenliği uzmanı çalışma yaptığı yerin iş sağlığı açısından denetimi yapmaktadır. Bu çalışılan alanın ne çeşit risklere sahip olduğu ve bu risklerin nasıl minimuma indirebileceği üzerine çalışır. Gerekli olan önlemleri belirler ve sorumlu kişilere bu bilgileri iletir. İşi bu kadarla sınırlı değildir. Önlemleri belirledikten sonra yetkililere iletir ve ardından da durumun takibinin yapar. Alınması gereken önlemlerin alınıp alınmadığının takibini sürdürür. Kısacası bir iş güvenliği uzmanı işin daha güvenli olmasına dair tüm sürecin yönetimini sürdürür. Gerekli önlemleri belirler ve sürecin takibini gerçekleştirir.

   İş Güvenliği Uzmanı Maaşları Neye Göre Değişir, Sınıfa Göre Kaç Para Alırlar?

İş güvenliği uzmanları için A sınıfı en üst düzey B sınıfı orta düzey ve C sınıfı başlangıç düzeyi olarak sayılmaktadır ve tabii ki maaşlar da bu düzeylere göre değişmektedir. Bu yüzden bu sınıflar ayrı ayrı incelenebilir.

   is-sagligi-ve-guvenligi-uzmani-maas

1) C sınıfı bir iş güvenlik uzmanı ne kadar maaş alır: C sınıfı iş güvenliği uzmanı temel seviye yani başlangıç düzeyinde görülmektedir. 4.000 ile 5.500 TL arasında değişen rakamlarda gelirleri vardır. Başlangıç olduğu için bu rakamlar tecrübe ile de orantılı olarak artacaktır.

2) B sınıfı iş güvenliği uzmanı ne kadar maaş alır: B sınıfı iş güvenlik uzmanları ortalama olarak 6.000 TL rakamlarını bulabilir. Bunun altında yani 4.500-5.000 TL gibi rakamlarda alınabileceği gibi 7.000 TL ve üstünde kazançta alınabilir.

3) A sınıfı iş güvenliği uzmanı ne kadar kazanır: En üst düzey gelire sahip iş güvenliği uzmanlığı A sınıfı olmaktadır. Bu sebepten dolayı gelirleri daha iyidir. Tecrübesine göre 10.000 TL'ye ulaşan rakamlarda kazanç elde edebilirler. Bununla birlikte ilaveten bu sınıfın en riskli olarak görülen bölgelerde çalıştığı da söylenebilir. Bir maaşı yükselten iki faktör tecrübe ve iş riskidir. A sınıfı iş güvenliği uzmanları hem tecrübelidir hem de riskli yerlerde çalışmaktadır. Tam olarak da bundan dolayı maaşları diğer sınıfa göre daha yüksek olmaktadır.
Alacağınız paranın yükselmesi için tecrübelerinizi arttırabilir ve daha üst sınıf bir iş güvenliği uzmanı olabilirsiniz.

   İş Güvenliği Uzmanı Maaşları Neye Göre Belirlenir, Maaşlar Nasıl Artar?

Bir iş güvenliği uzmanı temelde çalıştığı alanın riski ve tecrübesi üzerinden değerlendirilir. Çok riskli bir ortamda çalışan ve bu ortama yönelik çözümler üreten, denetimleri sağlayan bir iş güvenlik uzmanı tabii ki daha düşük risk olan yere göre daha güzel bir gelir elde etmektedir. Bununla birlikte kişinin tecrübesi de alacağı maaşı etkiler. Daha yüksek tecrübeye sahip kişilerin tecrübesiz kişilere oranla alacağı maaşlar oldukça yükselecektir. Bunun dışında önceki başlıklarda ele alındığı gibi iş güvenliği uzmanı sınıflarına göre alınan ortalama maaşlar da değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda sizin o iş alanında gösterdiğiniz performansa göre aldığınız maaş yine artabilir.

   İş Güvenliği Uzmanlarını Neye Göre A Sınıfı veya B Sınıfı Olur?

Bir kişinin aldığı maaşlar A sınıfı veya B sınıfı olmasına göre değişiklik göstermektedir. Bu da çeşitli kriterlere göre belirlenmektedir.
C sınıfı uzman olmak için gerekenler: Bu bir başlangıç aşaması olarak yani temel olarak sayıldığı için en temel şartları karşılamak yeterlidir. Gerekli fakültelerden, bölümlerden mezun olmuş olmak ve sınava hak kazanarak sınavda başarılı olmak yeterli olacaktır.
B sınıfı uzman olmak için gerekenler: C sınıfı uzmanlığın gereklerine ilaveten 4 sene boyunca (en az) C sınıfı olarak çalışmalar yapmış ve bu alanda başarı göstermiş olmak sizi B sınıfına yükseltebilecek bir faktördür.
A sınıfı uzman olmak için gerekli olan şartlar nelerdir: A sınıfı olmak için B sınıfı olarak minimum 4 sene olarak çalışmış olmanız gerekmektedir. Kısaca A sınıfı bir iş güvenliği uzmanı olmak için başlangıçtan itibaren minimum 8 sene süre gereklidir. Tabii ki bu ekstra hiç zaman kaybetmeden olan süreç, bu süre çok daha fazla olabilir. Bu durumlarda tam olarak yeterli değildir çünkü A sınıfı bir iş güvenliği uzmanı riskli ortamlarda çalışır. Riskli ortamlarda çalışmayan kişiler B sınıfı üzerinden çalışabilmektedir.
Kısaca toplamak gerekirse iş güvenliği uzmanının sınıfını tecrübesi ve nihayetinde çalıştığı yerler belirlemektedir. Tüm bunlara göre yükselmektedir.

   İş Güvenliği Uzmanını Ne Kadar Çalışır?

Çalışma saatlerinin sınıfa göre değişiklik gösterdiği söylenebilir. C ve B sınıfları aylık olarak en fazla 20 saat boyunca çalışmalarını sürdürür. A sınıfının da en fazla çalışacağı rakam 20 saat olmaktadır ancak bazı durumlarda değişebilir. A sınıfına sahip kişilerin risk olarak çok yüksek riske sahip işlerde görev almaları mümkün. Bu işlerde 20 saatin üzerinde aylık olarak çalışmaları mümkündür.

   İş Güvenliği Uzmanları Nerelerde Çalışır?

İş güvenliği uzmanlarının çeşitli çalışma alanları söz konusu olmakla beraber inşaat alanlarında çalışmaktadırlar. Yapımı dikkat gerektiren ve riskli olan köprü inşaatları veya bina inşaatlarında yer alırlar. Çalışma ortamlarının riskleri de gelir gibi konuları etkilemektedir.
 

   İş Güvenliği Uzmanı Zor Mudur?

İş güvenliği uzmanı olabilmek için bahsedildiği gibi öncelikle gerekli yerlerden mezun olunur ve sınava girilir. Teorik ve uygulamalı olarak iki sınava girilir ve başarılı olunmak için bu sınavların en az birisi 70 olmalıdır. Not değerlendirilmesi ise 100 üzerinden yapılır yani 2 sınavda da 70'i geçemeyen birisi başarısız sayılır.
Alana yönelik ilginin büyük olması, birçok kişinin sınava katılması gibi konular birçok alanda olduğu gibi bu alanda da yaygındır. Bu yüzden başarılı olmak için sınavlara gereken özeni göstermek ve iyi hazırlanmak gerekmektedir. Yeterli düzeyde hazırlanan birisi başarı ile iş güvenliği uzmanı olabilir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}