Hasta Bakıcı ve Yaşlı Bakımı Nedir?

Hasta Bakıcı ve Yaşlı Bakımı Nedir?


Bu yazımızda hasta bakıcı ve yaşlı bakımı nedir? hep birlikte keşfedeceğiz.

Dünyada ve ülkemizde  tıbbın ve teknolojinin gelişmesi, bireylerin sağlık konusunda daha bilinçli hâle gelmelerini sağlamıştır. Bu sayede yaşam süresi uzamaktadır. Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de genç nüfusun yanı sıra yaşlı nüfus mevcuttur. Bu sebeple gün geçtikçe artan yaşlı nüfus, çözülmesi gereken birçok sorunu da beraberinde ortaya çıkarmaktadır. Bu aşamada giderek geleneksel yapının bozulmakta, çekirdek aileye dönüş artmaktadır. Sonuç olarak bu çevirdek aileye dönüş yaşlıların yalnız kalma problemini ortaya çıkarmaktadır.

Yaşlanmanın getirdiği bazı fizyolojik ve psikolojik değişiklikler vardır. Buna bağlı olarak yaşlıların aile yanında kalmalarının güçleşmiş olması, bakım gereksinimlerini artırmaktadır. Günümüzde de yaşam süresinin uzamasıyla ve yaşlıların bakım gereksinimleri de artmıştır. Dolayısıyla uygulama boyutunda bakım hizmetleri birebir yürütülmelidir. Bunun için de profesyonel ara personellere ihtiyaç vardır. 

 

Hasta Bakıcı ve Yaşlı Bakımı Eğitimi Nedir?

Şimdi de hasta bakıcı ve yaşlı bakımı eğitimi nedir? hep birlikte inceleyelim.Yukarıda anlattığımız nedenlerden dolayı hasta bakıcı ve yaşlı bakımı meslek personellerine ihtiyaç vardır. Tam bu noktada da hasta bakıcı ve yaşlı bakımı kursu eğitimi devreye giriyor. Alacağınız eğitim sonunda edineceğiniz sertifikayla özel ya da resmi kurumlarda işe başlayabilirsiniz. Bu vesileyle bu mesleğe adım atabilirsiniz.

 

Hasta Bakıcı ve Yaşlı Bakımı Görevlisi Ne Yapar?

Şimdi de hasta bakıcı ve yaşlı bakımı görevlisi ne yapar? maddeler ve açıklamaları halinde inceleyelim.

 

Hijyenik Bir Ortam Oluşturur

Temizlik kuşkusuz ki hepimiz için önemli bir kavramdır. Bu noktada Hasta Bakıcı ve Yaşlı Bakımı Görevlisine düşen görev hijyen sağlamaktır. Hijyen koşullarını sağlamak her iki taraf için de sağlıklı olacaktır.


Güvenli ve Konforlu Hizmet Alanının Sunar

Hasta Bakıcı ve Yaşlı Bakımı Görevlisinin bir diğer sorumluluğu da budur. Güvenli ve konforlu bir hizmet alanı oluşturmalıdır. Özellikle de yaşlılar açısından büyük önem taşıyan konfor, her alanda ön planda tutulmalıdır.

Sanitasyon Gerekliliklerini Yerine Getirir

Yukarıda gerekli hijyen koşullarının sağlanması gerektiğinden bahsettik. Sanitasyon gerekliliklerini yerine getirdiğiniz takdirde tamamıyla temiz bir ortam oluşturacaksınız. 

 

Yaşlıların Fiziksel ve Ruhsal Durumlarını Tespit Eder

Yaşlı bakımında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta psikolojik durumdur. Yaşlı bireylerin psikolojisine bağlı olarak değişkenlik gösteren ruhsal durumları vardır. Bu durumları gözlemlemeli ve gerekli müdahaleyi yapmalısınız.

 

Yaşlıların Sağlık Durumlarının Kontrol Altına Alır

Sağlık kavramı her anlamda büyük önem taşır. Bu bağlamda yaşlıların sağlık durumlarının kontrol altında tutulması gerekir. Gereken yerde gereken müdahaleleri yapabilmelisiniz.

 

İhtiyaç Hâlinde Yatakta Pozisyon Verme veya Kaldırma Şeklinde Uygulama Yapar

Bu aşamada yaşlının kendisi için uygun pozisyonda olması gerekir. Bunun için de ihtiyaç hâlinde gerekli ayarlamaların yapılması gerekir.

 

Günlük Bakım İhtiyaçlarını Eksiksiz Biçimde Uygular

Hasta Bakıcı ve Yaşlı Bakımı Görevlilerinin bir diğer sorumluluğu da günlük bakım işlemlerini tamamlamalarıdır. Yaşlı bakımı bu noktada oldukça dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Her iki tarafı da olumlu etkilemek adına günlük bakım ihtiyacının karşılanması gerekir.

 

Bakım Sırasında Oluşabilecek Olağan Dışı Sağlık Problemlerine Karşı İlk Yardım Kurallarının Yerine Getirir

Yaşlı bakımında sağlık problemlerine karşı alınan bazı tedbirler vardır. Bu tedbirlere hazırlıklı olmalısınız. Mesleğin olmazsa olmaz bir parçası hâline gelmiş bu tedbirleri, alacağınız eğitimde öğreneceksiniz. 

 

Mevcut Bir Hastalık Bulunması Hâlinde Günlük Takip Yapar ve Gerekli Durumlarda İlgili Sağlık Personeli İle İletişime Geçer

Yaşlının takibi sırasında olağan dışı bir sağlık problemi saptandığında, bunun gerekli kişilere iletilmesi gerekir. Hasta bakıcı ve yaşlı bakımı görevlileri bu bildirimi gerçekleştirir. Daha sonrasında hastalığın takibini yapar.

 

Vefat Hâlinde Hem Kurum İçi Yetkilileri Hem De Kişinin Yakınlarını Durumdan Haberdar Eder

Vefat durumunun gerekli kişilere ve kurumlara bildirilmesi Hasta Bakıcı ve Yaşlı Bakımı Görevlisinin sorumluluğundadır.

Hasta Bakıcı ve Yaşlı Bakımı İş Alanları Nelerdir?

Peki, Hasta Bakıcı ve Yaşlı Bakımı iş alanları nelerdir? hep birlikte keşfedelim.

Sağlık Hizmetlerine Bağlı Kurum ve Kuruluşlar

Bakım Evleri

Rehabilitasyon Merkezleri

Psikiyatri Klinikleri

Huzurevleri

Evde Bakım Alanları

 

Hasta Bakıcı ve Yaşlı Bakımı Sertifikası Ne İşe Yarar?

Şimdi gelin hep birlikte hasta bakıcı ve yaşlı bakımı sertifikası ne işe yarar? sorusuna cevap arayalım.

Hasta bakıcı ve yaşlı bakımı kursu sertifikası sizin mesleğe atılmanıza vesile olacaktır. Ayrıca bu aşamada iletişim becerilerinize de oldukça katkı sağlayacaktır. Eğitim sonrasında öğreneceğiniz bilgiler sayesinde iş hayatınızda başarılı olacaksınız. Ve rakiplerinizden bir adım önde olacaksınız.

Bu alanda çeşitli kurumlar eğitim vermektedir. Verilen eğitimin kaliteli olması önceliğiniz olmalıdır. Kalitenin dışında güven çerçevesinde olması da oldukça önemlidir. Bu kavramları karşılayan Boğaziçi Enstitüsü size en iyi eğitimi verecek olan kurumdur. Boğaziçi Enstitüsü tecrübeli bir akademik kadro ile çalışır. Boğaziçi Enstitüsü sertifikası sizi rakiplerinizden bir adım daha öne çıkarır. Çünkü uluslararası geçerliliği olan, İstanbul Aydın Üniversitesi onaylı sertifika vermektedir. Bu eğitimi edinmek için de Boğaziçi Enstitüsü online eğitim platformunu ziyaret edebilirsiniz. Hasta Bakıcı ve Yaşlı Bakımı Kursu için inceleme yapabilirsiniz. Bu eğitimin yanında gelişiminizi zirveye taşıyacak olan İlk Yardım Eğitimi ve Tıbbi Sekreterlik & Hasta Kabul Danışmanlığı Eğitimi için de araştırma yapabilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}